Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 19:03:04

Αποστολέας Θέμα: 15,48 Mbps vs 28,06 Mbps. Παίζει ρόλο για την ηλεκτρονική συνταγογράφηση;  (Αναγνώστηκε 11385 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

5 Οκτωβρίου 2016, 14:49:00
Αναγνώστηκε 11385 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Στο Ιατρείο μου έχω για πάροχο τηλεφωνίας τον ΟΤΕ.

Internet download speed 28,06 Mbps
Internet upload speed       2,34 Mbps
Ping                              20      ms


Στο σπίτι μου έχω forthnet.

Internet download speed  15,48 Mbps
Internet upload speed        0,85 Mbps
Ping                              35      ms


( Τις μετρήσεις τις έκανα με το Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος  )



Ο ΟΤΕ είναι σημαντικά ακριβότερος από την Forthnet και για αυτό σκέφτομαι να τον αλλάξω με την Forthnet ή κάποιο άλλο ιδιωτικό πάροχο τηλεφωνίας με παρόμοιες τεχνικές επιδόσεις στο internet με την forthnet.

Το ερώτημα είναι:

Θα χειροτερέψει σημαντικά η ταχύτητα με την οποία θα κάνω την ηλεκτρονική μου συνταγογράφηση;


Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο αλλά στο Ιατρείο είμαι συνδεδεμένος στο ιντερνέτ σχεδόν μονίμως με δύο υπολογιστές (μερικές φορές και με τρεις υπολογιστές) ταυτόχρονα ενώ στο σπίτι με έναν.
« Τελευταία τροποποίηση: 6 Οκτωβρίου 2016, 08:15:05 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

5 Οκτωβρίου 2016, 15:08:57
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Αναρωτιέμαι αν αστειεύεστε δεδομένου ότι εγώ στο αγροτικό συνταγογραφούσα με 2Mbps...  :P

5 Οκτωβρίου 2016, 17:35:58
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Dermitza


Σπίτι με ιατρείο βρίσκονται κοντά?

Το speedtest μην το εμπιστεύεσαι δυστυχώς.
Ανάγκες από τηλεφωνία τι έχεις?
Πόσες γραμμές τηλεφώνου έχεις στο ιατρείο?

5 Οκτωβρίου 2016, 18:02:38
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Σπίτι με ιατρείο βρίσκονται κοντά?

Το speedtest μην το εμπιστεύεσαι δυστυχώς.
Ανάγκες από τηλεφωνία τι έχεις?
Πόσες γραμμές τηλεφώνου έχεις στο ιατρείο?

Α, ναι, ξέχασα να το αναφέρω. Βρίσκονται στο ίδιο οικοδομικό τετράγωνο.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

5 Οκτωβρίου 2016, 18:04:51
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Επειδή χρησιμοποιώ σαν πρόγραμμα συνταγογράφησης το Medexpress, έστειλα σήμερα με email το αρχικό μου ερώτημα σε έναν τεχνικό υπεύθυνο της Medexpress.

Μου τηλεφώνησε μετά από λίγο και μου είπε ότι τα 16 Mbps είναι υπεραρκετά ακόμη και αν έχω δύο ή τρεις υπολογιστές στο Ιατρείο συνδεδεμένους με το ιντερνέτ.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

5 Οκτωβρίου 2016, 21:23:51
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Dermitza


Τα 16 σαν ταχύτητα δεν λένε τίποτα.
Πρέπει να δεις λάθη στατιστικά γραμμής και άλλες παραμέτρους.
Σαν γενική απάντηση ναι μια χαρά θα είσαι αλλά με την τηλεφωνία πρόσεχε να μην  είναι voip

5 Οκτωβρίου 2016, 23:08:22
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Σαν γενική απάντηση ναι μια χαρά θα είσαι αλλά με την τηλεφωνία πρόσεχε να μην  είναι voip

Voip τηλεφωνία έχω στο σπίτι (στο ίδιο οικοδομικό τετράγωνο με το Ιατρείο) από τα μέσα Ιουνίου του 2016 και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

5 Οκτωβρίου 2016, 23:23:57
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

schumifer


VOIP είχα κι εγώ από την πρώτη στιγμή που δόθηκε δυνατότητα στην Αθήνα, ποτέ δεν είχα πρόβλημα (βέβαια είχα από σοβαρή εταιρεία, ΝΕΤΟΝΕ, όχι παπάτζες τύπου ΟΝ...)
Θα συμφωνήσω με τον κοπρίτη, ειδικά αφού έχεις πρόγραμμα που παίζει πάνω στη συνταγογράφηση και όχι πρόσβαση μέσω web τότε πραγματικά δεν έχει καμιά διαφορά το 5 από το 10, από το 15 ή από το 30. Αυτό φυσικά με την προϋπόθεση ότι τη γραμμή σου απασχολεί μόνο η συνταγογράφηση και όχι 3 παράλληλα downloads των 20 γίγα έκαστο

5 Οκτωβρίου 2016, 23:42:20
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Η περίπτωση του OTE είναι μάλλον VDSL γιατί έχει μεγαλύτερο upload.. αλλά....
Η κλασσική συνταγογράφηση δεν θέλει πάνω από πραγματικό 1Mbps...
Και λέω πραγματικό γιατί όλες αυτές οι ταχύτητες είναι πλασματικές. Υπάρχει κάτι που ονομάζεται contention ratio και δείχνει πόσοι πελάτες μοιράζονται αυτά τα Mbps.... και αυτό παίζει πάρα πολύ από εταιρία σε εταιρία, από επαγγελματικό σε ερασιτεχνικό, από περιοχή σε περιοχή και από ώρα σε ώρα της ημέρας....
« Τελευταία τροποποίηση: 5 Οκτωβρίου 2016, 23:45:46 από Δ. Κουναλάκης »
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

6 Οκτωβρίου 2016, 00:36:01
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Όντως VDSL έχω με τον ΟΤΕ στο Ιατρείο αλλά λήγει το συμβόλαιο μέσα στο μήνα αυτό και μάλλον θα το γυρίσω σε Forthnet με voip τηλεφωνία:Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

6 Οκτωβρίου 2016, 08:22:26
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Κάπως άσχετο, αλλά πρέπει να το πω: Τις πρώτες δύο μέρες αυτής της εβδομάδας όταν η ηλεκτρονική συνταγογράφηση σε όλη την Ελλάδα είχε πέσει, με την βοήθεια του medexpress εγώ συνταγογραφούσα αβέρτα. Από ότι μου είπαν και οι ίδιοι αυτό δεν οφειλόταν στο VDSL που έχω αλλά στο ότι χρησιμοποιούν API.

Το medexpress είχε κάνει μια μεγάλη κοιλιά στην ποιότητά του (σε βαθμό που δεν ήθελα να ανανεώσω το ετήσιο συμβόλαιό μου και αυτοί μου δίναν συνέχεια παρατάσεις), αλλά πριν περίπου ένα εξάμηνο το αναβάθμησαν και τώρα είναι πολύ καλό.
« Τελευταία τροποποίηση: 6 Οκτωβρίου 2016, 09:33:14 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

6 Οκτωβρίου 2016, 22:42:26
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δύο σημερινά ( 06/10/2016) ενδιαφέροντα σχόλια από συναδέλφους στο facebook, πάνω στο αρχικό μου ποστ:

Ο ένας που είναι Γενικός Ιατρός στο ΕΣΥ γράφει:


 Εμείς στο ΚΥ έχουμε 2Mbps με ταυτόχρονη σύνδεση στο διαδίκτυο περίπου 13 υπολογιστές. Τώρα το εάν τρέχουν;; εμείς ξέρουμε τι τραβάμε. Η υπηρεσία λέει ότι η αναβάθμιση είναι σχεδόν αδύνατη!!!!

Ο άλλος που είναι ιδιώτης Ιατρός γράφει:

για απλό surfαρισμα και το 1Mbps ειναι υπέραρκετο. Οταν ειχα βάλει adsl οταν ειχε πρωτοέρθει πριν 10χρόνια στην Ελλάδαοι ταχύτητες ηταν μολις 384kbps και δεν ειχα κανένα θέμα. Αλλού ειναι το θεμα στο ΚΥ. Πιθανότατα χάλια υπολογιστές με λίγη RAM και αργούς δίσκους
« Τελευταία τροποποίηση: 6 Οκτωβρίου 2016, 23:09:20 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

6 Οκτωβρίου 2016, 22:50:08
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Ο 2ος έχει δίκιο. Για απλό surf-άρισμα και να μπει κανείς στην Ηλεκτρονική Συνταγογράφηση δεν απαιτείται VDSL, μην τρελαθούμε κιόλας.

Γκρινιάζουμε δικαίως, αλλά ας μην ξεφεύγουμε και γίνουμε γραφικοί.

7 Οκτωβρίου 2016, 23:28:26
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Χθες (06/10/2016) μου ήρθε ο λογαριασμός της Cosmote για το σταθερό μου τηλέφωνο στο Ιατρείο. Για το δίμηνο 23/07/2016 έως και 22/09/2016 μίλησα 6 ώρες σε σταθερά (3 ώρες/μήνα) και 3 ώρες και 35 λεπτά σε κινητά ( 1 ώρα και 45 λεπτά περίπου/μήνα) και μου ήρθε να πληρώσω 117 € ( = 58,5 €/μήνα). Στο τέλος αυτού του μήνα τελειώνει αυτό το πρόγραμμα που έχω Cosmote Double Play 30 XL (απεριόριστα προς εθνικά σταθερά και 360’ προς εθνικά κινητά τον μήνα και ιντερνέτ έως 30 Mbps) και το ΟΤΕ Mobile 120 (που ούτε ξέρω τι ακριβώς είναι), και μετά το μόνο σίγουρο είναι ότι θα αλλάξω εταιρεία. Στην απόφαση αυτή με βοήθησε σημαντικά η παραπάνω συζήτηση που κάναμε όπου συνειδητοποίησα ότι, η όντως πολύ γρήγορη ταχύτητα ίντερνετ που μου δίνει η Cosmote, δεν βελτιώνει σημαντικά την ταχύτητα της ηλεκτρονικής μου συνταγογράφησης σε σχέση πχ με τα 15,48 Mbps της forthnet.
« Τελευταία τροποποίηση: 7 Οκτωβρίου 2016, 23:47:51 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

7 Οκτωβρίου 2016, 23:41:08
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

schumifer


2 MB για 13 υπολογιστές είναι λίγο αν δουλεύουν όλοι. Και αναλογιστείτε ότι σίγουρα κάποιος θα έχει κενό και θα μπαίνει πού και πού εσύσωλήνα κλπ

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
8961 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18 Φεβρουαρίου 2012, 17:37:12
από Δ. Κουναλάκης
11 Απαντήσεις
11695 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 9 Φεβρουαρίου 2017, 18:59:17
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
2 Απαντήσεις
9257 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31 Μαρτίου 2014, 09:55:22
από Δ. Κουναλάκης
1 Απαντήσεις
5511 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 5 Αυγούστου 2019, 18:29:03
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
6406 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Ιουλίου 2023, 17:18:05
από Argirios Argiriou