Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 17:49:58

Αποστολέας Θέμα: Περικοπή - επιστροφή του επιδόματος τροφής  (Αναγνώστηκε 29980 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

30 Ιανουαρίου 2009, 18:43:09
Αναγνώστηκε 29980 φορές
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Πόσες μέρες έχει ο Φλεβάρης;

Μη βιαστείτε ν' απαντήσετε.

Στο επισυναπτόμενο έγγραφο που μου επιδόθηκε από τη Διοίκηση του Νοσοκομείου, αποδεικνύεται ότι ο μήνας Φεβρουάριος έχει …31 ημέρες. Ως εκ τούτου, πρέπει να επιστρέψω και το ποσό από το επίδομα τροφής που "αχρεωστήτως" μου καταβλήθηκε ( ήδη; και δεν τό ’ξερα; που είναι το τηλέφωνο της Pizza Roma;  ) για το μήνα Φεβρουάριο 2009, που αναλογεί και στις ημέρες 29, 30 και 31 Φεβρουαρίου. Στη βάση αυτή, το συνολικό ποσό που οφείλω να επιστρέψω για τους 23 μήνες και τις 9 δύσμοιρες μέρες μου στο ΕΣΥ διαμορφώνεται στο ποσό των 815. 50 ευρώ. Ωστόσο, εάν αντί του εσφαλμένου υπολογισμού, γίνονταν σωστός υπολογισμός των ημερών του Φεβρουαρίου, δηλαδή 28 και όχι 31, θα χρωστούσα 3.38 λιγότερα, δηλαδή  812.12 ευρώ. Θα έχω άδικο τώρα να τους τραβήξω μια προσφυγή;

Το σκεπτικό της (κατάπτυστης) απόφασης  του Ελεγκτικού Συνεδρίου, αναφέρει ως προς την καταβολή του επιδόματος τροφής στους ιατρούς:
<< Η παραπάνω καταβολή (σ.σ. του επιδόματος τροφής) είναι μη νόμιμη, για το λόγο ότι από 1-01-2004, ημερομηνία ισχύος του Ν.3205/2003, οι αποδοχές και τα επιδόματα που λαμβάνουν οι γιατροί ΕΣΥ ρυθμίζονται αποκλειστικά από τις διατάξεις του Νόμου αυτού, μεταξύ δε των περιοριστικά απαριθμουμένων στο άρθρο 44 επιδομάτων, δεν περιλαμβάνεται και το επίδομα τροφής. Επομένως, κάθε ειδική διάταξη νόμου που ρυθμίζει κατά τρόπο διαφορετικό τις αποδοχές των ιατρών του ΕΣΥ καταργείται. >>
« Τελευταία τροποποίηση: 30 Ιανουαρίου 2009, 19:58:03 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

31 Ιανουαρίου 2009, 11:12:36
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

kefalidisg

Επώνυμοι
  Τώρα το θυμήθηκαν; και σ΄εμάς ήρθε το ίδιο έγγραφο και αναρωτιέμαι, χρειάστηκε 4 χρόνια για να ανακαλύψουν ότι δεν πρέπει να μας το χορηγούν; Και τώρα μας το ζητούν   πίσω άμεσα και αναδρομικά ακόμη και τα ποσά που δεν έχουμε ακόμη πάρει στα χέρια μας!!!!!!Τι μπορούμε να κάνουμε και κυρίως τώρα θα μπορούμε να απαιτήσουμε να μας σιτίζει το νοσοκομείο κατά την διάρκεια της εφημερίας μας διότι έως τώρα μας έλεγαν ότι αυτό δεν μπορεί να γίνει διότι υπήρχε το ειδικό επίδομα!!!μπορούμε άραγε να το διεκδικήσουμε και πως;
ΓΕΩΡΓΙΟΣ Χ. ΚΕΦΑΛΙΔΗΣ
ΙΑΤΡΟΣ ΓΕΝΙΚΗΣ-ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

31 Ιανουαρίου 2009, 11:53:23
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Ασ΄τα να πάνε, φίλε kefalidisg. Το ότι μας περικόπτουν το επίδομα τροφής είναι ακραίο, και το ότι μας το ζητάνε και πίσω ...αναδρομικά, είναι εμπαιγμός.
Πρόκειται  να έχουμε μια μείωση των αποδοχών μας της τάξης των 120-150 ευρώ το μήνα για κάνα χρόνο, ανάλογα με το για πόσο χρονικό διάστημα έπαιρνε ο καθένας μας το επίδομα. Αυτοί που το παίρνανε από 1-1-2004, κλήθηκαν να επιστρέψουν 2,170 ευρώ (62 μήνες X 35 ευρώ).

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι σύννομο να βάλουν χέρι στο μισθό μας για να τα πάρουν πίσω, αφού ένας νομικός που συμβουλεύτηκα μου είπε πως κατακράτηση από τον μισθό μπορεί να γίνει μόνο αν οι Διοικήσεις των Σοκονομονείων κερδίσουν αγωγές  εις βάρος μας.

Καλά είπε ο Διαμαντής, αυτό που τους αξίζει είναι να τους επιστρέψουμε τα προϊόντα της πέψης της πίτσας. Ή, να το γυρίσουμε στην "πραζολοθεραπεία" για να καταπολεμήσουμε την αναγωγή που μας προκαλούν τα νομοθετήματα τους. Περικοπή του επιδόματος τροφής εσείς; Πραζόλες με τη σέσουλα εμείς! Ποιός θα βγει τελικά χαμένος;

500, Hero Member, οέο!!
« Τελευταία τροποποίηση: 1 Φεβρουαρίου 2009, 11:12:22 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

31 Ιανουαρίου 2009, 16:17:04
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

kefalidisg

Επώνυμοι
 Εγώ φίλε Διακομιστή κατάλαβα ότι θα πρέπει μέσα σε διάστημα 15 ημερών να περάσουμε από την διοίκηση του νοσοκομείου και να αποπληρώσουμε τα χρωστούμενα!!!! Άντε τώρα κάποιος να μην έχει εύκαιρο ένα μεγάλο ποσό, τι κάνει; τις εφημερίες όμως ξέρουν να τις καθυστερούν και απλώς να λένε δεν έχουμε χρήματα!!! κανείς δεν κάνει τίποτα!!!
ΓΕΩΡΓΙΟΣ Χ. ΚΕΦΑΛΙΔΗΣ
ΙΑΤΡΟΣ ΓΕΝΙΚΗΣ-ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

31 Ιανουαρίου 2009, 23:20:28
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Εγώ έχω μια απορία....
Δεν δικαιούμαστε το επίδομα τροφής, οκ ας πούμε καλά μέχρι εδώ...
Μέχρι τώρα όμως στην συντριπτική πλειοψηφία των νοσοκομείων λέγαν ότι εφόσον λαμβάνουμε επίδομα, φαϊ γιοκ. Να πάτε να πληρώσετε να φάτε.
Τώρα που αποδεικνύεται παράνομο, οτι μας έδιναν το επίδομα, άρα και παράνομο το ότι μας αρνιόντουσαν την παροχή φαγητού κατά την εφημερία, τι γίνεται με το δεύτερο;
Θα χρειαστούν καμιά αγωγή για να πληρώσουν από μια μερίδα φαγητού ανά εφημερία για όσο διάστημα αρνιόντουσαν την παροχή φαγητού;
Γιατί εάν διεκδικούν το επίδομα πίσω, μήπως μια απόδειξη της πλέον φτηνότερης μερίδας φαγητού Χ αριθμό εφημεριών θα τους κοστίσει πολύ περισσότερο;
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

1 Φεβρουαρίου 2009, 11:08:55
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Νομίζω ότι η επίλυση του προβλήματος που ανέκυψε από την απόφαση του Ελεγκτικού Συνεδρίου (αλήθεια, ποιός προσέφυγε σ΄αυτό; ) θα μπορούσε να πάρει μια διαφορετική οδό, που δεν είναι άλλη από τη νομοθετική ρύθμιση του στη βάση της αναγνώρισης της δικαιολογημένης και υπαρκτής ανάγκης για σίτιση των εφημερευόντων ιατρών και στην επιβεβαίωση της ορθότητας της καταβολής του επιδόματος τροφής στους ιατρούς όταν η σίτιση τους από το Νοσοκομείο δεν είναι δυνατή. Ακόμη και τώρα, υπάρχουν τα περιθώρια νομοθετικής παρέμβασης. Δυστυχώς αντί μιας τέτοιας, αντιμετωπίζουμε τη γελοιότητα της περικοπής του επιδόματος αλλά και την αναδρομική απαίτηση του... Και δεν νομίζω ότι η ΟΕΝΓΕ θα ασχοληθεί ιδιαίτερα με το θέμα, αφού οι νοσοκομειακοί ιατροί σιτίζονται μέσα στα Νοσοκομεία και δεν ελάμβαναν το επίδομα.  
« Τελευταία τροποποίηση: 1 Φεβρουαρίου 2009, 11:11:38 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

1 Φεβρουαρίου 2009, 15:20:12
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
Το επίδομα τροφής το λαμβάνουν όλοι οι εργαζόμενοι στο ΕΣΥ και αφορά το κολατσιό  που χορηγούσε η υπηρεσία στους εργαζόμενους (Για το 15λεπτο διάλυμα που είχαν στην διάρκεια του 8ωρου) και το όποιο κόπηκε και μετά από διεκδικήσεις των συνδικάτων καθιερώθηκε το επίδομα τροφής νομίζω 12000 δρχ. (νομίζω αυτά έγιναν το 1987-89). Για τους άλλους εργαζόμενους το επίδομα αυτό έχει ενσωματωθεί στον βασικό μισθό και για αυτό παρατηρείτε το φαινόμενο νοσηλεύτρια να έχει περίπου ίδιο βασικό με ιατρό. Στην βάση αυτή έγινε και η διεκδίκηση του επιδόματος αυτού από τους ιατρούς (της ΠΦΥ για να μην ξεχνάμε).
Το ότι λαμβάνουμε επίδομα τροφής και άρα δεν δικαιούμαστε τροφή στην εφημερία είναι μια λάθος ερμηνεία, διότι το επίδομα αυτό αφορά το κανονικό 8ωρο του εργαζομένου είτε είναι πρωινό –απογευματινό-νυκτερινό.
Ακόμα και σε αυτό, το πρόβλημα ξεκινά από την μη συσπείρωση μας γύρω από μια διεκδίκηση και από την μη ενεργό συμμετοχή στις διεκδικήσεις και για αυτό υπάρχει παρανόηση το τι είναι αυτό το επίδομα, πως το κερδίσαμε κτλ κτλ . 


1 Φεβρουαρίου 2009, 15:38:22
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Αγωνιστική Παρέμβαση

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Το επίδομα τροφής το λαμβάνουν όλοι οι εργαζόμενοι στο ΕΣΥ και αφορά το κολατσιό  που χορηγούσε η υπηρεσία στους εργαζόμενους (Για το 15λεπτο διάλυμα που είχαν στην διάρκεια του 8ωρου) και το όποιο κόπηκε και μετά από διεκδικήσεις των συνδικάτων καθιερώθηκε το επίδομα τροφής νομίζω 12000 δρχ. (νομίζω αυτά έγιναν το 1987-89). Για τους άλλους εργαζόμενους το επίδομα αυτό έχει ενσωματωθεί στον βασικό μισθό και για αυτό παρατηρείτε το φαινόμενο νοσηλεύτρια να έχει περίπου ίδιο βασικό με ιατρό. Στην βάση αυτή έγινε και η διεκδίκηση του επιδόματος αυτού από τους ιατρούς (της ΠΦΥ για να μην ξεχνάμε).




Μια μικρή διόρθωση κ.Κτιστάκη. Όντως στο μη ιατρικό προσωπικό το επίδομα τροφής ενσωματώθηκε.Όχι όμως στο βασικό μισθό αλλά στο Νοσοκομειακό επίδομα , το οποίο για τους νοσηλευτές είναι 345 ευρώ.

Για πληροφοριακούς λόγους επισυνάπτω χαρτί μισθοδοσίας νοσηλεύτριας (ΤΕ) με 21 έτη υπηρεσίας στο ΕΣΥ, έγγαμος και με δυο παιδιά.
«πρέπει να σταματήσει το καθεστώς να έχουν οι γιατροί υλικό σε στοκ στα ιατρεία τους, γιατί …το κλέβουν. Παίρνουν τα γάντια στο σπίτι τους για να πλένουν τα πιάτα τους..»!!!
Σωτήρης Ζώτος
Υποδιοικητής 2ης ΥΠε

1 Φεβρουαρίου 2009, 15:51:54
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
Ευχαριστώ για την διόρθωση Αγωνιστική παρέμβαση  και επί ευκαιρία να συμφωνήσω με τον Διακομιστη στο δρόμο της διεκδίκησης που πρέπει να ακολουθήσουμε για την σίτιση στις εφημερίες(ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ), αλλά να μην κάνουμε πίσω και στην διεκδίκηση του επιδόματος αυτού που δεν έχει σχέση με τις εφημερίες.

1 Φεβρουαρίου 2009, 16:05:07
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Αγωνιστική Παρέμβαση

Ιατροί
Επίσης για πληροφοραικούς λόγους επισυνάπτω το νόμο  3205 του 2003 με τον οποίο ενσωματώθηκε το επίδομα τροφής στο νοσοκομειακό επίδομα .
Προσέξτε ιδιαίτερα το άρθρο 7 παραγραφος 5 του νόμου

Παρεμπιπτόντως αξίζει να διαβάσετε το νόμο με τη πρώτη ευκαιρία γιατί αφορά τις μισθολογικές ρυθμίσεις..

Στο κεφάλαιο Γ ,  τα άρθρα 43,44.45  αναφέρονται στο μισθολογιο των Ιατρών ΕΣΥ.

Στο άρθρο 44 παραγραφος 3 υπάρχει αναφορά  για χορήγηση επιδόματος Νοσοκομειακής απασχόλησης στους γιατρούς ΕΣΥ, το οποίο είναι ανάλογο με το Νοσοκομειακό επίδομα των νοσηλευτών.
Πιθανά εκεί "πάτησε" το Ελεγκτικό Συνέδριο εκτιμώντας ότι  ή ότι το επίδομα τροφής ενσωματώθηκε στο Νοσοκομειακής απασχόλησης των γιατρών ΕΣΥ και δεν πρεπει να χορηγείται σαν επιπλέον επιδομα τροφής ή επειδή δεν γίνεται ονομαστική του αναφορά και γι αυτό το "έκοψε"
.
ΟΜΩΣ εκεί ακριβώς έγκειται και η νομική αδυναμία του Ελεγκτικού συνεδρίου.Γιατί πουθενά δεν λέει ο νόμος ότι το επίδομα τροφής των γιατρών ενσωματώθηκε στο νοσοκομειακής απασχόλησης , σε αντίθεση με το μή ιατρικό προσωπικό στο οποίο στο άρθρο 7 παραγραφος 5 υπάρχει ρητή αναφορά για νοσοκομειακό και τροφής..Ούτε και υπάρχει σχετική αναφορά, αν δεν κάνουμε λάθος , ότι αυτό καταργείται.

Με ένα καλό δικηγόρο ...λύνεται το πρόβλημα :)


Επισυνάπτω το νόμο 3205 του 2003.


ΥΓ.Έγινε μια τροποποίηση στο αρχικά δημοσιευθέν κείμενο
« Τελευταία τροποποίηση: 1 Φεβρουαρίου 2009, 17:14:55 από Αγωνιστική Παρέμβαση »
«πρέπει να σταματήσει το καθεστώς να έχουν οι γιατροί υλικό σε στοκ στα ιατρεία τους, γιατί …το κλέβουν. Παίρνουν τα γάντια στο σπίτι τους για να πλένουν τα πιάτα τους..»!!!
Σωτήρης Ζώτος
Υποδιοικητής 2ης ΥΠε

5 Φεβρουαρίου 2009, 11:41:04
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Μια απορία-επισήμανση:
Η απόφαση μη καταβολής και αναδρομικής επιστροφής του επιδόματος τροφής στους γιατρούς του ΕΣΥ, όπως αναφέρεται παραπάνω, είναι της Ολομέλειας του Ελεγκτικού Συνεδρίου. Την οποία απόφαση σπεύδουν αμέσως να υιοθετήσουν και να εφαρμόσουν το Υπουργείο και οι διοικήσεις των Νοσοκομείων κόβοντας το επίδομα και ζητώντας πίσω τα λεφτά. Μάλλον για να ακριβολογούμε, όχι ζητώντας αλλά παίρνοντας με το έτσι θέλω -μέσω κρατήσεων στις αποδοχές- τα λεφτά. Και μάλιστα με χαρακτηρισμό επείγοντος. Ωραίαααα!
Η απόφαση για το 48ωρο (που σημειωτέον ισχύει ακόμη) δεν είναι της Ολομέλειας του Ελεγκτικού Συνεδρίου; Γιατί στην δεύτερη αυτή περίπτωση αμφισβητείται η αρμοδιότητα του Ελεγκτικού συνεδρίου και του αποδίδεται μόνο γνωμοδοτικός και συμβουλευτικός ρόλος;
« Τελευταία τροποποίηση: 5 Φεβρουαρίου 2009, 12:03:10 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

5 Φεβρουαρίου 2009, 12:36:12
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

Δημήτρης Μακρέας

Επώνυμοι
Στο ΚΥ Βάμου προ διετίας ο πάρεδρος έκοψε το κονδύλιο που προοριζόταν για τη σίτηση των Επ\τών μόνο με την αιτιολογία ότι λαμβάνουμε επίδομα σίτησης.Η σύμβαση με την ταβάρνα καλύπτει τις μερίδες μόνο των αγροτικών γιατρών. Δεν ξέρω αν αυτό μπορεί να χρησιμοποιηθεί αλλού, αν νομίζεται ότι μπορεί να ψάξω να βρω την απόφαση περικοπής της σίτησης(αν υπάρχει).Σε εμάς προς το παρόν δεν έχει ζητηθεί επιστροφή χρημάτων.

5 Φεβρουαρίου 2009, 14:18:40
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

timex


Σήμερα μου είπε ένας επιμελητής , ότι όσοι έκαναν αγροτικό μετά το 2003 θα πρέπει να επιστρέψουν το επίδομα τροφής.
Είχα ψάξει αρκετά όταν έκανα αγροτικό , να δω αν παίρναμε επίδομα σίτισης και δεν βρήκα κάτι σχετικό.

Υπάρχει περίπτωση να είναι ενσωματωμένο στο νοσοκομειακό επίδομα;

Ξέρει κανείς κάτι σχετικό;


5 Φεβρουαρίου 2009, 23:22:14
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
-μέσω κρατήσεων στις αποδοχές- 

Τελικά, ούτε αυτό πετύχαμε. Τη Δευτέρα λαμβάνουμε ενυπόγραφα γνώση για το χρέος μας και αρχίζει να τρέχει προθεσμία 15 ημερών για να στάξουμε cash το παραδάκι.
Βέβαια, δεν νομίζω ότι κανείς από εμάς θα πάει να τους τα μετρήσει και τότε αυτοί θα ενημερώσουν για το χρέος τις εφορίες μας. Ακόμη και αυτό, μου φαίνεται καλύτερο γιατί στο εν τω μεταξύ μπορεί κάποια ρύθμιση να γίνει, ενώ αν πάμε και τους τα ακουμπήσουμε, άντε να τα διεκδικήσεις ποτέ πίσω.

Οι ωραίοι (του ΕΣΥ) έχουν χρέη...
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

6 Φεβρουαρίου 2009, 14:49:26
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

orfeo



Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
18704 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Ιουνίου 2009, 22:08:03
από flone
0 Απαντήσεις
37365 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Οκτωβρίου 2019, 19:45:31
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
33993 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 1 Δεκεμβρίου 2020, 00:38:29
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
12785 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11 Μαρτίου 2021, 20:46:18
από Argirios Argiriou
1 Απαντήσεις
18329 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28 Μαρτίου 2022, 20:40:12
από Argirios Argiriou