Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 13:28:27

Αποστολέας Θέμα: Μέχρι ποιας ηλικίας άτομα βλέπουν οι Παιδίατροι;  (Αναγνώστηκε 5598 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

10 Νοεμβρίου 2016, 23:05:48
Αναγνώστηκε 5598 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Απάντηση: Συνήθως μέχρι 14 ετών αλλά εφόσον τα παιδιά το επιθυμούν έως και 16 ετών.

Nov 6, 2012
Παιδιατρική | Τόμος 73 • Τεύχος 4 • Οκτώβριος - Νοέμβριος - Δεκέμβριος 2010.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

10 Νοεμβρίου 2016, 23:19:50
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Μέχρι 14 θυμάμαι εγώ, και αυτό χιλιοτσεκαρισμένο γιατί έχει γίνει αρκετές φορές θέμα στα ΤΕΠ.

10 Νοεμβρίου 2016, 23:44:20
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μέχρι 14 θυμάμαι εγώ, και αυτό χιλιοτσεκαρισμένο γιατί έχει γίνει αρκετές φορές θέμα στα ΤΕΠ.
    Μάλλον τα νοσοκομεία δουλεύουν αντίστροφα απο τους ιδιώτες. Έξω θέλουν (και μπορούν αν συμφωνούν τα παιδιά) να τα εξετάζουν ενίοτε μέχρι τα 18 ενώ στα νοσοκομεία τους 14-17 δεν θέλει κανείς να τους εξετάσει (φυσικά πηγαίνουν σε παθολόγους ακόμα και αν ζητήσουν παιδίατρο...).
    Φυσικά οι ΓΙ είναι για όλες τις ηλικίες. Εκεί δεν πρέπει να τίθεται περιορισμός (με μικρή επιφύλαξη για τα βρέφη και κυρίως τα νεογνά). Διορθώστε με αν κάνω λάθος (αλήθεια οι ΓΙ στα ΤΕΠ των νοσοκομείων βλέπουν παιδιά<15; ).

10 Νοεμβρίου 2016, 23:49:21
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μέχρι 14 θυμάμαι εγώ, και αυτό χιλιοτσεκαρισμένο γιατί έχει γίνει αρκετές φορές θέμα στα ΤΕΠ.
    Μάλλον τα νοσοκομεία δουλεύουν αντίστροφα απο τους ιδιώτες. Έξω θέλουν (και μπορούν αν συμφωνούν τα παιδιά) να τα εξετάζουν ενίοτε μέχρι τα 18 ενώ στα νοσοκομεία τους 14-17 δεν θέλει κανείς να τους εξετάσει (φυσικά πηγαίνουν σε παθολόγους ακόμα και αν ζητήσουν παιδίατρο...).
    Φυσικά οι ΓΙ είναι για όλες τις ηλικίες. Εκεί δεν πρέπει να τίθεται περιορισμός (με μικρή επιφύλαξη για τα βρέφη και κυρίως τα νεογνά). Διορθώστε με αν κάνω λάθος (αλήθεια οι ΓΙ στα ΤΕΠ των νοσοκομείων βλέπουν παιδιά<15; ).

Δεν ξέρω για την Ελλάδα, στην Σουηδία πάντως βλέπαμε ως Γενικοί Ιατροί στα Κέντρα Υγείας ακόμη και νεογέννητα ολίγων ημερών. (Στα νεογέννητα είναι αλήθεια ότι ήμασταν αρκετά απλόχεροι στο να παραπέμπουμε σε Παιδίατρο).

Δείτε και εδώ: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

11 Νοεμβρίου 2016, 00:02:43
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
...
Δεν ξέρω για την Ελλάδα, στην Σουηδία πάντως βλέπαμε ως Γενικοί Ιατροί στα Κέντρα Υγείας ακόμη και νεογέννητα ολίγων ημερών. (Στα νεογέννητα είναι αλήθεια ότι ήμασταν αρκετά απλόχεροι στο να παραπέμπουμε σε Παιδίατρο)....
   Το θυμόμουν που το είχες αναφέρει σ παλιότερα γι αυτό το ανέφερε. Θα με ενδιέφερε η κατάσταση στην Ελλάδα. Και, πέρα απο τη θέληση να εξετάσετε νήπιο, είστε νομικά κατοχυρωμένοι;

11 Νοεμβρίου 2016, 01:18:18
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Δεν έχω κάνει σε Κέντρο Υγείας, οπότε δεν ξέρω αν είναι γενικευμένη πρακτική, αλλά παρότοι οι Γενικοί Ιατροί είναι οι μοναδικοί εκτός των Παιδιάτρων που μπορούν να εξετάζουν παιδιά, βλέπω μια γενικευμένη τάση (απ΄τα ρεπορτάζ της κ.Ντάμπου) να ζητείται παντού παιδίατρος, κάτι που δεν είναι πάντα εφικτό λόγω γεωγραφικών περιορισμών.

Σε αντιδιαστολή υπάρχουν αγροτικοί, ειδικά σε μικρά νησιά, οι οποίοι προσπαθούν να βοηθήσουν και εξετάζουν, στα πλαίσια των γνώσεών τους πάντα, καθώς δεν είναι πάντα εφικτό το "πήγαινε στον παιδίατρο".

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
4060 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24 Σεπτεμβρίου 2010, 10:13:55
από Μαρία Χόρτη
0 Απαντήσεις
4163 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Μαΐου 2011, 14:01:48
από Δ. Κουναλάκης
2 Απαντήσεις
10178 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26 Οκτωβρίου 2018, 16:12:37
από silvertaur
3 Απαντήσεις
7789 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18 Ιουνίου 2023, 09:03:32
από schumifer
0 Απαντήσεις
1591 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Φεβρουαρίου 2024, 19:56:35
από Δ. Κουναλάκης