Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
19 Απριλίου 2024, 13:23:10

Αποστολέας Θέμα: Αξια αγονου αγροτικου για θέση επιμ Β  (Αναγνώστηκε 13020 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

4 Ιανουαρίου 2017, 21:34:24
Αναγνώστηκε 13020 φορές
Αποσυνδεδεμένος

dedeolga


Ολοκαίνουργια στο forum. Συγχαρητήρια σε όσους δίνουν απαντήσεις σε όλους εμάς που δε βγάζουμε άκρη από μόνοι μας.
Έχω βάλει τα χαρτιά μου για θέση επιμ Β. Έχω 3 Χρόνια προϋπηρεσία στην Αγγλία και θεωρούσα οτι έτσι ήμουν πιο πάνω από άλλο υποψήφιο που είχε μόνο ένα χρόνο επικουρικό. Τώρα μου είπαν ότι επειδή ο άλλος υποψηφιος έκανε άγονο αγροτικό, εκείνος ο ένας χρόνος μετράει για εφτά!!! Ισχύει αυτό? Δηλαδή τα τρία χρόνια κατά τα οποία εφτυνα αίμα στην Αγγλία πάνω στην ειδικότητα μου, μετρανε λιγότερο από ότι ένας χρόνος αγροτικό? Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.😯

4 Ιανουαρίου 2017, 22:39:36
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Κάτι δεν πάει καλά σ' αυτά που σας λένε.
Να κάνετε ένσταση.
Το μόνο που μπορεί να ισχύει είναι η υπηρεσία που έκανε ως επικουρικός (αν ήταν σε χαρακτηρισμένη άγονη περιοχή) να μετράει ως διπλή.
ΦΕΚ 1078/Β/2015
Απόφαση 2
Χαρακτηρισμός ως άγονων, απομακρυσμένων, νησιωτικών και προβληματικών περιοχών για την παροχή κινήτρων στους επικουρικούς ιατρούς
Άρθρο 2

5 Ιανουαρίου 2017, 10:40:17
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

dedeolga


Σε ευχαριστω για την απαντηση. Αυτό μου το είπε χθες ο επιμελητής που δουλεύουμε μαζί και είναι εισηγητής για τη θέση. Ότι Επειδή το αγροτικό ήταν άγονο, στο Αμυνταιο,  μετραει για 7 χρονια προϋπηρεσία!  Δεν καταλαβαινει τι διαβάζει? Μπορώ να βρω κάπου τις οδηγίες για τις εισηγήσεις για Β?

5 Ιανουαρίου 2017, 10:50:29
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Νεότερο!
Μάλλον έχουν δίκιο.
Το άγονο αγροτικό μετράει x 5.
Άρα αγροτικό (1 x 5) και επικουρικό (1 x 2) συνολικά 7 χρόνια.
Το μόνο που μένει να βρείτε είναι πότε ίσχυσε το x 5 στο άγονο αγροτικό, αν είχε αναδρομική ισχύ και πότε έκανε αγροτικό ο συνυποψήφιός σας. Αν π.χ. δεν έχει αναδρομική ισχύ και έκανε το αγροτικό του πριν τη θέσπιση του συγκεκριμένου κινήτρου, τότε δεν πρέπει να υπολογιστεί επί πέντε.
Βρήκα ένα Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος 22/11/13 που αναφέρει για την ψήφιση των σχετικών κινήτρων αλλά δε βρήκα το σχετικό ΦΕΚ.

5 Ιανουαρίου 2017, 11:07:58
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

dedeolga



5 Ιανουαρίου 2017, 11:25:04
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Ν. 4368/2016 (ΦΕΚ 21/Α/2016)

Άρθρο 43. Κίνητρα για άγονες νησιωτικές περιοχές Άγονο ιατρείο

1. Η παρ. 4 του άρθρου 22 του ν. 4208/2013 (Α΄ 252) τροποποιείται ως ακολούθως:

«Για την κατάληψη θέσης κλάδου ιατρού Ε.Σ.Υ. ή την πρόσληψη στο Π.Ε.Δ.Υ., η προϋπηρεσία του ιατρού υπηρεσίας υπαίθρου (υπόχρεου και επί θητεία) στις νησιωτικές περιοχές και στις άγονες ή προβληματικές περιοχές, σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις, καθώς και στα χαρακτηρισμένα ως άγονα Περιφερειακά Ιατρεία, αναγνωρίζεται και υπολογίζεται στο πενταπλό σε σχέση με την προϋπηρεσία των υπολοίπων ιατρών. Για τους επί θητεία ειδικευμένους ιατρούς, η προϋπηρεσία στις παραπάνω περιοχές υπολογίζεται στο επταπλό».

Η παρούσα διάταξη έχει ισχύ από τις 18.11.2013, ημερομηνία δημοσίευσης του ν. 4208/2013 (Α΄ 252) για τους ιατρούς που αποφοίτησαν από αυτήν την ημερομηνία και εντεύθεν και για τους ιατρούς που αποφοίτησαν πριν την ημερομηνία αυτή έχει ισχύ από τη δημοσίευση του νόμου αυτού.

5 Ιανουαρίου 2017, 12:03:42
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Καλή επιτυχία στον διορισμό σας, αλλά να σχολιάσω γενικότερα.
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δηλαδή τα τρία χρόνια κατά τα οποία εφτυνα αίμα στην Αγγλία πάνω στην ειδικότητα μου, μετρανε λιγότερο από ότι ένας χρόνος αγροτικό?
Ένα πράγμα που δεν κατάλαβα ποτέ είναι γιατί νομίζει κάποιος που έκανε την Ειδικότητα ή μέρος αυτής στο εξωτερικό ότι όλες οι πόρτες πρέπει να ανοίξουν για αυτόν όταν επιστρέψει στην Ελλάδα.

Αν θέλετε μάλιστα να το πάμε παραπέρα, ας φανταστούμε 2 Άγγλους που διεκδικούν την ίδια θέση στον NHS, ο ένας έχει αποκλειστικά UK experience και ο άλλος έκανε κομμάτι της Ειδικότητας ή γενικότερα δούλευε σαν ιατρός σε άλλη χώρα (με αντίστοιχα προηγμένο σύστημα Υγείας π.χ Γερμανία) ποιός θα προηγηθεί της πρόσληψης ; Προφανώς ο πρώτος.

Τα ίδια ισχύουν και στις ΗΠΑ και παντού στον πολιτισμένο κόσμο.

Κάθε σύστημα Υγείας δίνει προτεραιότητα σε όσους βρίσκονται εντός αυτού.

Φυσικά δεν θεωρώ λογικό να μετράει το άγονο αγροτικό x5, αλλά για τα ίδια ή παραπλήσια χρόνια προϋπηρεσίας, είναι λογικό να προτιμάται αυτός που προσέφερε τις υπηρεσίες του στο ΕΣΥ.

Βασικά απορώ που μπαίνετε στην διαδικασία να κυνηγήσετε θέση στο ΕΣΥ αυτή την εποχή με την εναλλακτική της Αγγλίας, αλλά αυτό φυσικά είναι δικό σας θέμα.
« Τελευταία τροποποίηση: 5 Ιανουαρίου 2017, 12:05:48 από kopritis »

5 Ιανουαρίου 2017, 12:39:25
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Σε ευχαριστω για την απαντηση. Αυτό μου το είπε χθες ο επιμελητής που δουλεύουμε μαζί και είναι εισηγητής για τη θέση. Ότι Επειδή το αγροτικό ήταν άγονο, στο Αμυνταιο,  μετραει για 7 χρονια προϋπηρεσία!  Δεν καταλαβαινει τι διαβάζει? Μπορώ να βρω κάπου τις οδηγίες για τις εισηγήσεις για Β?

Να μετρήσει το αγροτικό x 7 δεν προκύπτει σε καμία περίπτωση.

Παράθεση
Για τους επί θητεία ειδικευμένους ιατρούς, η προϋπηρεσία στις παραπάνω περιοχές υπολογίζεται στο επταπλό
Αναφέρεται στους επί (5ετη) θητεία ειδικευμένους που θα υπηρετήσουν σ' αυτές τις περιοχές. Θα μου πείτε, με μια 5ετή θητεία θα πιάνεις (5x7) 35 χρόνια προϋπηρεσία!

Το επικουρικό δεν μετράει στους επί θητεία και πολλαπλασιάζεται με  2.

Επίσης η ισχύς λέει σαφώς ότι είναι από τη δημοσίευσή του, άρα 21/2/16 για όσους έχουν αποφοιτήσει πριν από 18/11/2013 (δε νομίζω ο συνυποψήφιός σας να έχει αποφοιτήσει μετά τις 18/11/2013!) άρα το άγονο αγροτικό θα μετρήσει x 5 μόνο αν το έχει κάνει από 21/2/16 έως σήμερα που κι αυτό το βλέπω απίθανο.

Είναι κίνητρα που θεσπίστηκαν τελευταία για να προσελκύσουν γιατρούς στις άγονες περιοχές. Δε μπορεί κάποιος που έκανε αγροτικό πριν 5-10 χρόνια, τότε που τα άγονα ήταν περιζήτητα, να χρησιμοποιήσει την, τότε, θητεία του x 5!

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλή επιτυχία στον διορισμό σας, αλλά να σχολιάσω γενικότερα.
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δηλαδή τα τρία χρόνια κατά τα οποία εφτυνα αίμα στην Αγγλία πάνω στην ειδικότητα μου, μετρανε λιγότερο από ότι ένας χρόνος αγροτικό?
Ένα πράγμα που δεν κατάλαβα ποτέ είναι γιατί νομίζει κάποιος που έκανε την Ειδικότητα ή μέρος αυτής στο εξωτερικό ότι όλες οι πόρτες πρέπει να ανοίξουν για αυτόν όταν επιστρέψει στην Ελλάδα.

Αν θέλετε μάλιστα να το πάμε παραπέρα, ας φανταστούμε 2 Άγγλους που διεκδικούν την ίδια θέση στον NHS, ο ένας έχει αποκλειστικά UK experience και ο άλλος έκανε κομμάτι της Ειδικότητας ή γενικότερα δούλευε σαν ιατρός σε άλλη χώρα (με αντίστοιχα προηγμένο σύστημα Υγείας π.χ Γερμανία) ποιός θα προηγηθεί της πρόσληψης ; Προφανώς ο πρώτος.

Τα ίδια ισχύουν και στις ΗΠΑ και παντού στον πολιτισμένο κόσμο.

Κάθε σύστημα Υγείας δίνει προτεραιότητα σε όσους βρίσκονται εντός αυτού.

Αν κατάλαβα καλά στην προκείμενη περίπτωση, έχουμε 3 χρόνια άσκησης της ειδικότητας (κι όχι ειδίκευσης) στην Αγγλία συγκρινόμενα με 1 χρόνο άσκησης της ειδικότητας στην Ελλάδα ως επικουρικός.
Νομίζω ότι σαφώς τα τρία χρόνια υπερτερούν του ενός ακόμη κι να το 1 γίνεται 2 με τα κίνητρα για τους επικουρικούς και δεν κάνω σύγκριση που ασκήθηκαν γιατί άλλες δυσκολίες στην Αγγλία κι άλλες σε ένα άγονο επικουρικό (αν και την έννοια "άγονο" την έχουμε ξεχειλώσει αρκετά).
Ο χρόνος του αγροτικού θα δημιουργήσει ανισότητες στο μέλλον
Π.χ. 1 χρόνος υπηρεσίας σε άγονο αγροτικό μετράει ως 5 χρόνια υπηρεσίας στη άσκηση του ιατρικού επαγγέλματος. Αυτόματα ξεπερνάει κάποιον που έκανε 1 χρόνο σε μη άγονο αγροτικό και έχει και 3 χρόνια άσκησης επαγγέλματος ως ειδικευμένος!
« Τελευταία τροποποίηση: 5 Ιανουαρίου 2017, 13:37:03 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

5 Ιανουαρίου 2017, 13:47:54
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Προϋπηρεσία στην Αγγλία ...
Οκ που στην Αγγλία και σε τι θέση κτλ...
Πάντως ένα σύστημα Υγείας ( βλέπε ΕΣΥ) που δεν έχει χρήματα να πληρώσει αξιοπρεπείς μισθούς , δίνει ... μόρια.   ;)
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

5 Ιανουαρίου 2017, 22:45:54
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

dedeolga


Αν χρειάζεται να απαντήσω σε αυτό θα απαντήσω. Την ειδικότητά μου την τελείωσα στην Ελλάδα. Μετά έφυγα για 3 χρονια ως clinical fellow σε δυο μεγάλα νοσοκομεία του Λονδίνου. Στο 2ο εξειδικευομουν στην παιδοουρολογια (καθότι παιδοχειρουργος). Επέστρεψα γιατί έχω 3 μικρα παιδιά και άντρα που ολα αυτα τα χρονια περεμεινε άνεργος στην Αγγλία. Αν σας αφορα αυτο.
Ο εισηγητής ερμηνεύει το νόμο σαν να ισχύει η διάταξη και αναδρομικά για όσους έκαναν και παλαιότερα το αγροτικό τους σε άγονη περιοχή.

5 Ιανουαρίου 2017, 23:13:34
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ο εισηγητής ερμηνεύει το νόμο σαν να ισχύει η διάταξη και αναδρομικά για όσους έκαναν και παλαιότερα το αγροτικό τους σε άγονη περιοχή.
Κατά τη γνώμη μου λανθασμένα. Αφού τον γνωρίζετε, μπορείτε να του το επισημάνετε.
Ο νόμος είναι σαφής, θεωρώ, για την έναρξη ισχύος των κινήτρων. Κι όταν λέει κίνητρο εννοεί "κάνε από εδώ και στο εξής άγονο αγροτικό και πάρε την προϋπηρεσία x 5".
Άλλωστε είπαμε ότι είναι κίνητρα που θεσπίστηκαν μετά την πλήρη απαξίωση των αγόνων ώστε να πάνε κάποιοι. Δε είναι λογικό, όπως ξαναείπα, κάποιος που έκανε άγονο την χρυσή εποχή των αγόνων που γινόταν σφαγή για το ποιος θα πάει, να κάνει χρήση τώρα αυτής της ευνοϊκής διάταξης για μια θητεία προ 5 ή 10 ετών!
Σε τελευταία λύση, αν ο εισηγητής επιμείνει,  νομίζω  με μια ένσταση θα δικαιωθείτε.

6 Ιανουαρίου 2017, 08:05:18
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

dedeolga


Κ. Σκουφαλε, Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια! Καλή χρονια!

26 Απριλίου 2017, 12:18:44
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

Aliart


Καλησπέρα.
Σε μια κριση στο νοσοκομειο μας, η διευθυντρια της κλινικης μας( ειναι εισηγητρια), αντιμετωπισε το ιδιο θεμα . Μετα απο αρκετό ψαξιμο, αυτο που της ειπαν ειναι οτι απο το 2016 το Χ5 ισχυει  για ολα τα αγονα , οποτε και εαν εγιναν. Πριν 5, πριν 10 ,πριν 20 χρονια δεν εχει σημασια...Οτι ο νομος του 2016 ερχεται να αποκαταστησει μια αδικια του 2013. Δηλ συμφωνα με τον προηγουμενο νομο ,οποιος τελειωνε το 2013 και εκανε αγονο ειχε το Χ5. Αντιθετως αυτος που τελειωσε το 2012 ή το 2011 και ειχε υπηρετησει στο ιδιο ιατρειο  ενα ή δυο χρονια πριν δεν το ειχε. Μιλαμε για συναδελφους που ανηκαν στην ιδια γενια και παρα πολλες φορες διεκδικουσαν τις ιδιες θεσεις..και ειχαν στην ουσια τα ιδια προσοντα και την ιδια προυπηρεσια.  Ερχεται λοιπον το 2016 και λεει ολα τα αγονα αναδρομικά Χ5. Επειδη ομως πολλες κρισεις γινανε με το παλιο καθεστως, και για να μην γινει ο κακος χαμος, οριζει ημερομηνια υπολογισμου του Χ5 το 2016. Θελω να πω οτι το "ισχυει απο το 2016" εχει να κανει με τον υπολογισμο Χ 5 και οχι με το ποτε εγινε το αγροτικο. ΠΧ Εαν ενας συναδελφος που εκανε το αγροτικο του το 2010, κριθηκε για μια θεση το 2015 τοτε  υπολογιστηκε Χ1 και η κριση ειναι νομιμη και δεν επιδεχεται αμφισβητηση. Εαν ο ιδιος συναδελφος ομως κριθει το 2017 θα παει Χ5. Αυτα μας ειπαν, αυτα καταλαβαμε...

υγ Η αποψη μου ειναι οτι εαν και ειναι προφανες οτι χρειαζονται κινητρα για τις αγονες περιοχες, υπαρχει ενα οριο. ενα μετρο. Το Χ5 ειναι υπερβολικό

26 Απριλίου 2017, 12:43:20
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλησπέρα.
Σε μια κριση στο νοσοκομειο μας, η διευθυντρια της κλινικης μας( ειναι εισηγητρια), αντιμετωπισε το ιδιο θεμα . Μετα απο αρκετό ψαξιμο, αυτο που της ειπαν ειναι οτι απο το 2016 το Χ5 ισχυει  για ολα τα αγονα , οποτε και εαν εγιναν. Πριν 5, πριν 10 ,πριν 20 χρονια δεν εχει σημασια...
Της είπαν ποιοι; Από το Υπουργείο υποθέτω αλλά ποιοι και πως; Προφορικά;

26 Απριλίου 2017, 13:03:06
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

Aliart


Ναι, απο το υπουργειο. Δεν ξερω ακριβως ποιος, γιατι η ιδια εκανε την αναζητηση. Αλλα τηλεφωνικά, και ειναι προσφατο την προηγουμενη εβδομαδα. Το συζητησε γιατι της φανηκε υπερβολικο (οχι τοσο το αναδρομικα, αλλα γενικα το Χ5), υπο την εννοια οτι με ενα αγονο αφηνεις πισω συναδελφους με σημαντικα προσοντα... Επισης η συζητηση εγινε για υπο κριση συναδελφο που εκανε αγροτικο το 2010.
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Απριλίου 2017, 13:07:19 από Aliart »

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
11856 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Μαΐου 2016, 19:01:02
από ΑΡΗΣ
6 Απαντήσεις
20303 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Ιανουαρίου 2012, 22:24:57
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
0 Απαντήσεις
31431 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Δεκεμβρίου 2014, 16:57:01
από md03276
1 Απαντήσεις
32948 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 4 Μαρτίου 2022, 00:18:05
από Όμηρος
4 Απαντήσεις
27737 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 5 Ιουνίου 2022, 18:05:35
από nasiaser