Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 23:46:45

Αποστολέας Θέμα: Ιατρικη βεβαιωση για εκδοση αδειας κατοχης κυνηγετικου οπλου  (Αναγνώστηκε 215089 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

8 Ιουνίου 2012, 21:47:44
Απάντηση #15
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
δεν παρουσιάζει εξάρτηση από ναρκωτικές ουσίες ή αλκοολούχα ποτά και δεν πάσχει από οποιαδήποτε ψυχική ή άλλη νόσο,

...επίσης, δεν απατά τη σύζυγό του.

Μα τρελοί είναι; Πώς μπορώ να είμαι σίγουρος για όλα τα παραπάνω;  ???
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

9 Ιουνίου 2012, 13:13:47
Απάντηση #16
Αποσυνδεδεμένος

timex


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Σήμερα μου τηλεφώνησαν από την Αστυνομία Καβάλας και μου είπαν ότι δεν δέχονται Ιατρική Βεβαίωση για έκδοση άδειας κατοχής κυνηγετικού όπλου από Γενικό Ιατρό αλλά μόνο από Ειδικό Παθολόγο ή Ψυχίατρο.

Νομίζω ότι πρέπει να αντιδράσουμε ως Γενικοί Ιατροί, μέσω των συλλογικών μας οργάνων.

Νομίζω πως πρέπει να τους ρωτήσεις βάσει ποιου νόμου δεν τη δέχονται;

9 Ιουνίου 2012, 22:48:29
Απάντηση #17
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Εγώ πάντως τέτοιες εποχές δεν θα το στενοχωριόμουν καθόλου.....
Δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει την επόμενη....
feature=player_embedded
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

30 Οκτωβρίου 2012, 15:32:58
Απάντηση #18
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Σήμερα έμαθα ότι στις Αστυνομικές Διευθύνσεις, το γραφείο που είναι υπεύθυνο για την έκδοση άδειας κατοχής κυνηγετικού όπλου είναι το Γραφείο Ασφαλείας.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

30 Οκτωβρίου 2012, 16:17:34
Απάντηση #19
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Σήμερα έμαθα ότι στις Αστυνομικές Διευθύνσεις, το γραφείο που είναι υπεύθυνο για την έκδοση άδειας κατοχής κυνηγετικού όπλου είναι το Γραφείο Ασφαλείας.

Στη είσοδο του κτιρίου της αστυνομίας στην περιοχή μου υπάρχει η ακόλουθη ανακοίνωση: "Όσοι προσέρχονται για δήλωση κυνηγετικού όπλου, να έχουν το όπλο λυμένο"!
Καλού κακού ε;

30 Οκτωβρίου 2012, 16:53:39
Απάντηση #20
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί

Μια ντριπλα παντως που μπορει να κανει ο ιατρος μετα πολλαπλες πιεσεις ειναι η εξης(μας το ειχε πει ο διευθυνης οταν εκανα αγροτικο)

Σημερα.....ταδε του μηνος...εξετασα τον κυριο...ταδε...και με τα μεσα που διαθετω διαπιστωσα πως δεν πασχει απο ενεργο ψυχοπαθολογια ή άλλη σωματικη νοσο  οποτε με τα σημερινα δεδομενα προκυπτει πως δεν υπαρχει κωλυμα για χορηγηση σε αυτον αδειας κατοχης κυνεγητικου οπλου.Δεν μπορω βεβαιως να αποφανθω για τη μελλοντικη του σωματικη και ψυχιατρικη κατασταση

Ο ιατρος


Δεν ξερω αν βοηθαει αλλα ξενοιαζεις με τον ασθενη που σε πρηζει και μεταφερεις κομματι ευθυνης σε αυτους που με την ανωθεν συνταξη αποφασισουν να του χορηγησουν οπλο.
+

30 Οκτωβρίου 2012, 16:57:20
Απάντηση #21
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Μια ντριπλα παντως που μπορει να κανει ο ιατρος μετα πολλαπλες πιεσεις ειναι η εξης(μας το ειχε πει ο διευθυνης οταν εκανα αγροτικο)

Σημερα.....ταδε του μηνος...εξετασα τον κυριο...ταδε...και με τα μεσα που διαθετω διαπιστωσα πως δεν πασχει απο ενεργο ψυχοπαθολογια ή άλλη σωματικη νοσο  οποτε με τα σημερινα δεδομενα προκυπτει πως δεν υπαρχει κωλυμα για χορηγηση σε αυτον αδειας κατοχης κυνεγητικου οπλου.Δεν μπορω βεβαιως να αποφανθω για τη μελλοντικη του σωματικη και ψυχιατρικη κατασταση

Ο ιατρος


Δεν ξερω αν βοηθαει αλλα ξενοιαζεις με τον ασθενη που σε πρηζει και μεταφερεις κομματι ευθυνης σε αυτους που με την ανωθεν συνταξη αποφασισουν να του χορηγησουν οπλο.

Αυτή η τρίπλα πάει πίσω 7 χρόνια για μένα. Σε ελάχιστο χρονικό διάστημα, οι υποψήφιοι ερχόντουσαν με την ακριβώς ανάποδη γνωμάτευση που τους χορηγούσε η ασφάλεια και την απαίτηση να συμπληρώσω αυτή και όχι κάποια άλλη. Εκεί, σφύριζα λήξη του αγώνα και τους έστελνα να την υπογράψει οποιος άλλος το θέλει και ουχί εγώ.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

30 Οκτωβρίου 2012, 17:06:59
Απάντηση #22
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
παντως αξιζει να το προσπαθησει κανεις και αν εν τελει μας φερουν εγγραφο απο την αστυνομια με συγκεκριμενη δομη ,πολυ απλα εξηγουμε στον ασθενη πως εμεις μπορουμε να δωσουμε το εγγραφο μονο με τη μορφη που του το δωσαμε οποτε πλεον ειναι μονοδρομος το να επισκεφθει ψυχιατρο.Τουλαχιστον η γευση που θα μεινει στον ασθενη ειναι πως δεν τον απορριψαμε εξ αρχης και το πιθανοτερο να τα βαλει με το ρημαδι το παλιοσυστημα που τον ταλαιπωρει.Και ομιλωντας ωμα:ειδικα για οσους δουλευουμε στο ΕΣΥκαι δεν κλυδωνιζεται ενδεχομεη πελατειακη σχεση  τα πραγματα ειναι πιο ευκολα.

Και στην τελικη ας ειχε η ιδια η αστυνομια τους ψυχιατρους της να αποφανθουν εκεινοι μετα απο καθε αιτηση ενδιαφερομενου.
Αλλα θα μου πειτε εδω δεν εχουν αλλα και αλλα
+

30 Οκτωβρίου 2012, 22:17:49
Απάντηση #23
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Μια ντριπλα παντως που μπορει να κανει ο ιατρος μετα πολλαπλες πιεσεις ειναι η εξης(μας το ειχε πει ο διευθυνης οταν εκανα αγροτικο)

Σημερα.....ταδε του μηνος...εξετασα τον κυριο...ταδε...και με τα μεσα που διαθετω διαπιστωσα πως δεν πασχει απο ενεργο ψυχοπαθολογια ή άλλη σωματικη νοσο  οποτε με τα σημερινα δεδομενα προκυπτει πως δεν υπαρχει κωλυμα για χορηγηση σε αυτον αδειας κατοχης κυνεγητικου οπλου.Δεν μπορω βεβαιως να αποφανθω για τη μελλοντικη του σωματικη και ψυχιατρικη κατασταση

Ο ιατρος


Δεν ξερω αν βοηθαει αλλα ξενοιαζεις με τον ασθενη που σε πρηζει και μεταφερεις κομματι ευθυνης σε αυτους που με την ανωθεν συνταξη αποφασισουν να του χορηγησουν οπλο.
Ευχαριστούμε για την ανταλλαγή απόψεων και εμπειριών σε αυτό το λεπτό θέμα.
Δεν ξέρω αν φανεί χρήσιμη η δική μου σύνταξη:
"Ο κ. ΕΠΩΝΥΜΟ ΟΝΟΜΑ του ΠΑΤΡΩΝΥΜΟ, ετών ΧΧ κάτοχος του υπ' αριθ. ΧΧ ΧΧΧΧΧΧ ΑΔΤ, εξετάσθηκε σήμερα στο ιατρείο μου και ευρέθη κλινικώς υγιής κατά την παρούσα φάση. Δεν αναφέρει ιστορικό ψυχικής νόσου, ούτε κάτι ανάλογο τεκμαίρεται από την εξέτασή του με τις γνώσεις και τα μέσα που διαθέτω ως ιατρός ειδικότητας άλλης πλην της ψυχιατρικής.
Η παρούσα βεβαίωση χορηγείται για δελτίο κατοχής όπλου."

Η διατύπωσή μου δείχνει ότι η πλησιέστερη ειδικότητα πλην ψυχιάτρων που μπορεί να χορηγήσει τέτοιες βεβαιώσεις είναι οι γενικοί γιατροί για ευνόητους λόγους που έχουν να κάνουν με την εκπαίδευσή τους κατά την ειδίκευση.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

30 Οκτωβρίου 2012, 22:49:03
Απάντηση #24
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Κάτι άλλο που έμαθα σήμερα από την αστυνομία, είναι ότι αυτοί που έχουν όπλο αλλά δεν το θέλουν άλλο είτε γιατί δεν είναι κυνηγοί πλέον είτε για άλλο λόγο, έχουν δύο εναλλακτικές λύσεις:

ή

1)   να πουλήσουν το όπλο

ή

2)   να καταθέσουν το όπλο στην αστυνομία.
« Τελευταία τροποποίηση: 30 Οκτωβρίου 2012, 22:50:47 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

30 Οκτωβρίου 2012, 23:15:46
Απάντηση #25
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Δεν αναφέρει ιστορικό ψυχική νόσου. Είναι σαν να λέμε δεν αναφέρει ιστορικό οπιασδήοτε νόσου κι εγώ δεν είμαι σε θεση να διαγνώσω κάτι τέτοιο άρα εγώ αναιρώ το ρόλο μου ως γιατρό. Επιπλέον δεν τον παραπέμπω στον αρμόδιο γιατρό, αφού εγώ κρίνω ότι είμαι αναρμόδιος, και έτσι αναιρώ και το ρόλο μου στο σύστημα να κατευθύνω και να εξυπηρετήσω τον πολίτη. Ο ασθενής θέλει ένα πιστοποιητικό ότι δεν πάσχει από ψυχική νόσο. Αν κάνεις μια απλή συζήτηση μαζί του καταλαβαίνεις αν πάσχει ή όχι από ψυχική νόσο. Τι μας φοβίζει? Ότι εμπλέκεται το όπλο? Κι ότι αν δεν πάσχει από ψυχική νόσο αποκλείεται να σκοτώσει άνθρωπο? Όλοι όσοι σκοτώνουν δηλαδή έχουν ψυχική νόσο? Ότι ενώ δεν πάσχει από ψυχική νόσο και το βεβαιώσαμε εμείς, μπορεί να σκοτώσει και μετά ο δικηγόρος του προκειμένου να του ελαφρύνει τη ποινή να ζητήσει ψυχιατρική πραγματογνωμοσύνη για να τον βγάλει τρελλό? Κι ότι μπορεί να βγει με ψυχικές διαταραχές, αντίθετα με το δικό μας πιστοποιητικό? Και μετά θα πρεπέι να λογοδοτήσουμε γιατί εγώ έκρινα ότι είναι ψυχικά υγιής ενώ κάποιος ψυχίατρος έκρινε το αντίθετο? Αυτή είναι η επιστημονική μας κρίση. Έτσι έκρινα εγώ και όπως θέλει ας κρίνει ο άλλος. Αν υπάρχει τόση ευθυνοφοβία καλύτερα να παραπεμφθεί ο πολίτης για να εξυπηρετηθεί παρά να τον ξεγελούμε δίνοντας πιστοποιητικά γραμμένα σαν χρησμοί της Πυθίας. Ας έχουμε το θάρρος της διατύπωσης της επιστημονικής μας κρίσης.
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

30 Οκτωβρίου 2012, 23:43:09
Απάντηση #26
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Ο πολιτης που ερχεται για να ζητησει αδεια κατοχης κυνεγητικου οπλου δεν ερχεται  ως ασθενης για ζητησει τη βοηθεια σου σε κατι ιατρικο που τον απασχολει  αλλα με ενα και μονο συγκεκριμενο σκοπο:να λαβει το οπλο του.
Αυτος λοιπον ο πολιτης μπορει στο απώτερο παρελθον να εχει περασει μια μειζωνα καταθλιψη ή να ειχε εμφανισει καποτε ενα μειζων ψυχωσικο επεισοδιο ή να ηταν-ειναι χρηστης ουσιων-αλκοολ που σε συνδυασμο -ή και χωρις-με καποια διαταραχη προσωπικοτητας μπορει ευκολα στον περιορισμενο χρονο μας και σε συνδυασμο με το οχι και τοσο εμπειρο ματι ενος μη ψυχιατρου να μας ξεφυγει
Θα μου πεις:μα ετσι δε γινεται δουλεια και δαιμονοποιουμε τα πάντα.Η θεση η προσωπικη μου ειναι η εξης:ασθενεις που απο καιρο τους παρακολουθω ,ξερω πανω-κατω το περιβαλλον τους και εχω πληρη αποψη για το ιατρικο ιστορικο τους ,ναι σε αυτους εχω δωσει πιστοποιητικα
Ασθενεις ομως που ερχονται μια στις τοσο στο ιατρειο και δεν τους ξερω επαρκως ή γενικα τους θεωρω πιο ευεξαπτους-απροβλεπτους ως προσωπικοτητες από το μεσο ορο ή μπαινουν 11 το πρωι στο ιατρειο και μυριζουν αλκοολ -σορρυ αν ακουγεται ρατσιστικο-τους παραπεμπω αλλου.Οχι γιατι δεν εχω το θαρρος διατυπωσης επιστημονικης κρισης αλλα γιατι εχω μαθει να λειτουργω ξεροντας τα ορια μου κ εκει που δεν ειμαι σιγουρος θα παραπεμψω.Το οτι εχω διακομισει στο νοσοκομειο  σε εφημερια μου στο ΚΥ περιστατικα με προκαρδιο αλγος-ελειψει τροπονινης- ή κακωσεις πχ μυοσκελετικες -ελειψει ακτινολογικου-εστω κ αν αυτα εκ των υστερων απεδειχθησαν αθωα δε σημαινει πως οφειλα να τα παρω πανω μου επι αμφιβολιων.Εξάλλου ποτε κανενα απο αυτα τα περιστατικα δεν κριθηκε "αθωο' αφου δεν περασε στο νοσοκομειο απο εξονυχιστικο ελεγχο

Και ειλικρινα δε μου αρεσει αυτο που κανει το επισημο κρατος.Για να εχει καλλυμενα τα νωτα του μεταθετει τις ευθυνες του και αιντε σε ποιον θα κατσει η ζαρια.Ας γινοταν οπως με τις αδειες-διπλωματα των οδηγων αυτοκινητων,να προαπαιτειτο επισκεψη σε ψυχιατρο.Γιατι στην Ελλαδα δεν ειναι και ολιγοι οι κυνηγοι

Εν κατακλειδι:οποιος νιωθει ανετα ας χορηγει βεβαιωσεις για οπλα.Οποιος πάλι δε νιωθει ανετα ας μη το κανει.
+

31 Οκτωβρίου 2012, 16:03:32
Απάντηση #27
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν αναφέρει ιστορικό ψυχική νόσου. Είναι σαν να λέμε δεν αναφέρει ιστορικό οπιασδήοτε νόσου
Έχει διαφορά. Εγώ δεν είμαι παντογνώστης, ούτε καν στην ειδικότητά μου. Ένα κράτος που δέχεται από μένα υπογραφή, ας την αξιοποιήσει ως ορίζει ο νόμος (σύμφωνα με το τι θα έπραττε ο μέσος γιατρός στη θέση μου).
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

31 Οκτωβρίου 2012, 16:29:00
Απάντηση #28
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Επισης θεωρω σχιζοφρενικο το εξης:
το επισημο κρατος με εμπιστευεται ως γενικο ιατρο-παθολογο να γνωματευσω απουσια ψυχικης νοσου ενω οταν ερθει η ωρα να συνταγογραφησω αντιψυχωσικα φαρμακα μου ζηταει γνωματευση ψυχιατρου

Με λενε Ριζο και οπως θελω το γυριζω...
+

10 Μαΐου 2013, 17:54:35
Απάντηση #29
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
10/05/2013.
Η Εφημερίδα των Συντακτών.
Του Κώστα Ζαφειρόπουλου.


Με χαρακτηριστική ευκολία εκδίδει σε ομοϊδεάτες πιστοποιητικά για άδειες οπλοφορίας, τρελόχαρτα και βεβαιώσεις κατάθλιψης για αναβολές από δικαστήρια. Εχει κληθεί σε απολογία, αλλά αποφεύγει να απαντήσει, επικαλούμενς ασθένεια
 
→Σύμφωνα με στοιχεία από το αρχηγείο της Αστυνομίας, τα τελευταία 4 χρόνια εν μέσω οικονομικής κρίσης αυξήθηκαν κατά 51% οι άδειες οπλοφορίας (1.908 το 2012 από 1.260 το 2008)
 
Τους δίνουν πιστοποιητικά ψυχικής υγείας, τους χορηγούν άδειες οπλοφορίας, τους αθωώνουν στα δικαστήρια και μετά «καταδικάζουν» τις πράξεις βίας εκφράζοντας την ανησυχία τους για την έξαρση των ρατσιστικών επιθέσεων.
 
Τετάρτη 23 Μαΐου 2012. Ψυχίατρος της 4ης Ψυχιατρικής Κλινικής Δαφνίου, πρώην νεοδημοκράτης και υποψήφιος της Χ.Α. στις δημοτικές εκλογές του 2010, χορηγεί κατά τη διάρκεια της εφημερίας του δύο πιστοποιητικά ψυχικής υγείας σε 2 άτομα που και μόνον η όψη τους παραπέμπει στη συγκεκριμένη ναζιστική πολιτική οργάνωση, όπως ανέφεραν αυτόπτες μάρτυρες-γιατροί. Το διοικητικό συμβούλιο του νοσοκομείου τον καλεί να απολογηθεί ύστερα από αναφορά που γίνεται από τον διευθυντή της 9ης Ψυχιατρικής Κλινικής Θ. Μεγαλοοικονόμου, αλλά ο εν λόγω γιατρός εδώ και έναν χρόνο αποφεύγει να απαντήσει, επικαλούμενος ασθένεια.
 
Η γενική συνέλευση των γιατρών στο ΨΝΑ είχε έγκαιρα καταγγείλει τον ψυχίατρο στις 8/2/2012 για τις ανοιχτά φιλοχουντικές θέσεις που προέβαλε σε τηλεοπτική εκπομπή του Kontra Channel. «Τέτοιες θέσεις όχι μόνο δεν εκφράζουν τους γιατρούς και τους εργαζομένους του ΨΝΑ, αλλά αποτελούν κατάφωρη προσβολή στην παράδοση των αγώνων που έχουν δοθεί στον χώρο του ΨΝΑ και γενικότερα της κοινωνίας για δημοκρατικές διεκδικήσεις και ελευθερία ασθενών και εργαζομένων, ενάντια σε κάθε απολυταρχικό θεσμό και κάθε παραβίαση των δημοκρατικών κατακτήσεων όλου του λαού». Η διοίκηση του νοσοκομείου δεν αντέδρασε άμεσα.
 
Δεν ήταν όμως η πρώτη υπόθεση στην οποία εμπλέκεται ο συγκεκριμένος γιατρός.
 
Τον Δεκέμβριο του 2011 η υποψήφια βουλευτής της Χ.Α. και διαβόητη «αγανακτισμένη» κάτοικος Αγίου Παντελεήμονα, Θέμις Σκορδέλη, κατηγορείται για απόπειρα ανθρωποκτονίας ενός Αφγανού μετανάστη. Η Σκορδέλη παρουσιάζει βεβαίωση ότι πάσχει από «κατάθλιψη και τάσεις αυτοκαταστροφής», η δίκη της αναβάλλεται για τρίτη φορά. Ο ψυχίατρος που υπογράφει τη γνωμάτευση δεν είναι άλλος από τον ίδιο ψυχίατρο στο ΨΝΑ Δαφνί. Παρά τις… τάσεις αυτοκαταστροφής, η ίδια κατεβαίνει στις εκλογές. Η υπόθεση της Σκορδέλη μέχρι σήμερα δεν έχει εκδικαστεί (έχει πάρει 7 αναβολές).
 
Αύξηση στις άδειες οπλοφορίας
 
«Ξεκάθαρα ο άνθρωπος αυτός είχε όπλο στο πίσω μέρος του παντελονιού του. Του κρατούσαν τα χέρια μπροστά και προσπαθούσε να το βγάλει». Ενας βουλευτής της Χ.Α., επικαλούμενος τη βουλευτική του ασυλία, προσπερνά την αστυνομία και προσπαθεί να γρονθοκοπήσει τον δήμαρχο Αθήνας. Ο αυτόπτης μάρτυρας διακρίνει με τρόμο το όπλο του βουλευτή της Χ.Α., Γ. Γερμενή.
 
Δεν είναι μια σκηνή από μια Πολιτεία του αμερικανικού Νότου αλλά από το κέντρο της Αθήνας, λίγο πριν από το Πάσχα του 2013.
 
Σύμφωνα με στοιχεία από το αρχηγείο της αστυνομίας, τα τελευταία 4 χρόνια εν μέσω οικονομικής κρίσης αυξήθηκαν κατά 51% οι άδειες οπλοφορίας (1.908 το 2012 από 1.260 το 2008).
 
Το εξωφρενικό είναι πως για να πάρει κάποιος άδεια οπλοφορίας αρκεί ένα πιστοποιητικό ψυχικής υγείας, το οποίο μπορεί να χορηγηθεί από οποιονδήποτε ψυχίατρο, νευρολόγο, ακόμα και παθολόγο! Η αστυνομία ως υπεύθυνη για τη χορήγηση της άδειας οπλοφορίας, παρότι διαθέτει ψυχιάτρους, εξετάζει μόνο τους λόγους για τους οποίους κάποιος κάνει την αίτηση και όχι την ίδια την ψυχική κατάσταση του αιτούντος.
 
Πιστοποιητικά για πλάκα!
 
«Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο εύκολα οι ψυχίατροι εκδίδουν καθημερινά σχεδόν πιστοποιητικά ψυχικής υγείας, πολλά από τα οποία έχουν στόχο την απόκτηση άδειας οπλοφορίας», εξηγεί στην «Εφ.Συν.» ο ψυχίατρος στο Δαφνί Θ. Μεγαλοοικονόμου, ο οποίος προτείνει την αυστηροποίηση (αν όχι κατάργηση) της διαδικασίας. «Μπορεί ο ψυχίατρος, έτσι αβασάνιστα, να το “παίζει” απλώς “διεκπεραιωτικός” και “ουδέτερος”, αλλά ταυτόχρονα και εγγυητής (ενώπιον του νόμου και της κοινωνίας) της “σωστής” και “ψύχραιμης” χρήσης του όποιου όπλου από τον οποιονδήποτε που εξετάζει μια φορά στο εξωτερικό ιατρείο – μοιράζοντας, δηλαδή, πιστοποιητικά σε όποιον του ζητήσει, χωρίς να υπόκειται σε κανένα έλεγχο;».
 
Η Ελληνική Εταιρεία Ψυχιατρικής, ριζικά αντίθετη στην οποιαδήποτε χορήγηση όπλων, εξηγεί σε ανακοίνωσή της ότι «η Ψυχιατρική και οι ψυχίατροι δεν έχουν τις γνώσεις ούτε τα μέσα για να μπορούν να βεβαιώσουν με ασφάλεια εάν ένα πρόσωπο μπορεί να φέρει πυροβόλο όπλο ή άλλο φονικό όργανο και πολύ περισσότερο να βεβαιώσουν ότι το πρόσωπο αυτό σε κάθε περίπτωση και υπό οποιεσδήποτε περιστάσεις θα αντιδράσει σύμφωνα με τις επιταγές του νόμου και τις περί δικαίου και ηθικής αντιλήψεις που επικρατούν».
 
Ο ψυχίατρος μπορεί να βεβαιώσει ότι ένα συγκεκριμένο πρόσωπο «δεν πρέπει να φέρει όπλο», αλλά δεν μπορεί να βεβαιώσει ότι ένα συγκεκριμένο πρόσωπο «μπορεί να φέρει όπλο». Είναι δεδομένο, εξηγούν οι ψυχίατροι, ότι στο πλαίσιο μιας ψυχιατρικής εξέτασης, όσο εμπεριστατωμένη και αν είναι αυτή και όσες δοκιμασίες κι αν χρησιμοποιηθούν, είναι εξαιρετικά δύσκολο να εκτιμηθεί η δυνατότητα και η ικανότητα για ψύχραιμη αντίδραση ενός ατόμου τη στιγμή που θα εμπλακεί στη χρήση του όπλου.

 
Η έκδοση πιστοποιητικών για άδειες οπλοφορίας την εποχή της έξαρσης της κοινωνικής βίας όχι μόνο του λεγόμενου κοινού εγκλήματος, αλλά κυρίως αυτής που βασίζεται στο κοινωνικό μίσος και στις δολοφονικές, ρατσιστικές βιαιοπραγίες, δεν μπορεί να μην τυγχάνει της προσοχής της πολιτείας αλλά και των αρμόδιων οργάνων των ψυχιατρικών κλινικών. Την επόμενη φορά μπορεί να μην έχουμε απλώς έναν μώλωπα σε ένα 12χρονο κορίτσι.
 
………………………………………………………………..
 
«Ελληνική» αιμοδοσία στο Κρατικό Νίκαιας
 
Η επιχείρηση αιμοδοσίας… φρέσκου ελληνικού αίματος συνεχίστηκε χθες στο Γενικό Κρατικό Νίκαιας με πρωινή επιδρομή περίπου 60 χρυσαυγιτών στο τμήμα αιμοδοσίας. Μάλιστα τράβηξαν και φωτογραφίες με το σόου, προφανώς για να εμπλουτίσουν φωτογραφικά τις «κοινωφελείς» δράσεις τους. Βέβαια, όσοι δουν τις φωτογραφίες δεν θα γνωρίζουν προφανώς ότι μόνο δέκα από αυτούς έδωσαν αίμα αφού ενημερώθηκαν από τους γιατρούς και το νοσηλευτικό προσωπικό ότι το αίμα θα πάει σε όποιον το έχει ανάγκη. Αυτόπτης μάρτυρας του περιστατικού, τα στοιχεία του οποίου είναι σε γνώση της «Εφ.Συν.», μας ενημέρωσε ότι δεν τόλμησαν να πουν κουβέντα μετά τη σαφή αυτή δήλωση του ιατρικού προσωπικού.
 
Το σόου και οι ψιλοτραμπουκισμοί έγιναν έξω για ευνόητους λόγους δημοσιότητας άλλης μιας «καλής» πράξης στη ναζιστική σειρά μόνο για Ελληνες. Εννοείται ότι όπου κατάφεραν να δώσουν αίμα οι χρυσαυγίτες, μια και σε πολλές περιοχές εμποδίστηκαν, γνωρίζουν πολύ καλά ότι δεν πρόκειται να γίνει αποδεκτή η οποιαδήποτε απαίτησή τους για την παροχή του αίματος αποκλειστικά σε Ελληνες.


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

« Τελευταία τροποποίηση: 10 Μαΐου 2013, 18:01:16 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
5367 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Δεκεμβρίου 2010, 17:49:48
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
5943 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Ιουλίου 2011, 08:17:26
από Argirios Argiriou
3 Απαντήσεις
11347 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21 Μαΐου 2020, 15:01:23
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
8656 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 2 Αυγούστου 2021, 11:18:51
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
6294 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17 Σεπτεμβρίου 2022, 21:34:15
από Argirios Argiriou