Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 12:02:38

Αποστολέας Θέμα: Ιατρικη βεβαιωση για εκδοση αδειας κατοχης κυνηγετικου οπλου  (Αναγνώστηκε 215040 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

4 Μαρτίου 2015, 14:53:20
Απάντηση #30
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
04/03/2015.

Δείτε σχετική επιστολή του συναδέλφου κ. Δημήτρη Μιχάλη:


Έκδοση Πιστοποιητικών από Γ.Γ.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

2 Απριλίου 2016, 22:56:34
Απάντηση #31
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Σε χώρες όπως η Μεγάλη Βρετανία οι Γενικοί Ιατροί είναι αυτοί που είναι οι κυρίως υπεύθυνοι για να κρίνουν ποιοι μπορούν, από Ιατρικής άποψης, να οπλοφορούν.

Το ίδιο γνωρίζω ότι ισχύει και στην Σουηδία και την Νορβηγία.

Τι ξέρουν όμως οι Κουτόφραγκοι από Υγεία;

( Προς τιμήν της πάντως, η Αστυνομία της Καβάλας δέχεται εδώ και κάποιους μήνες και πάλι σχετικά Πιστοποιητικά και από Γενικούς Ιατρούς).


GPs to monitor mental health of all patients who own guns.


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 2 Απριλίου 2016, 23:02:31 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

2 Απριλίου 2016, 23:13:04
Απάντηση #32
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Εδώ έχω ενστάσεις.....
Εκεί δεν τον εκδίδει ο γενικός ιατρός. Το εκδίδει ο οικογενειακός τους ιατρός. Έχει την ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

3 Απριλίου 2016, 18:53:06
Απάντηση #33
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εδώ έχω ενστάσεις.....
Εκεί δεν τον εκδίδει ο γενικός ιατρός. Το εκδίδει ο οικογενειακός τους ιατρός. Έχει την ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά

Θα συμφωνήσω με το πνεύμα του Δημήτρη. Προσωπικά εκδίδω πιστοποιητικά για άδεια κατοχής κυνηγετικού όπλου σε άτομα που παρακολουθώ μακροχρόνια ή που ξέρω προσωπικά.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

4 Απριλίου 2016, 08:20:53
Απάντηση #34
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Και εγώ συμφωνώ ότι πρέπει να είναι ο Οικογενειακός τους Ιατρός.

Και για αυτό απορώ που σε κάποιες περιοχές δεν δέχονται βεβαιώσεις Γενικών Ιατρών που είναι κατεξοχήν συνυφασμένοι με την έννοια του Οικογενειακού Ιατρού.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

27 Ιουλίου 2016, 17:46:45
Απάντηση #35
Αποσυνδεδεμένος

Tom Papas


Μερικά αστυνομικά τμήματα μας παίζουν πινκ πονκ για το που ανήκουμε σύμφωνα με τον αριθμό της οδούς που μένουμε και γινόμαστε λιώμα στον ήλιο στους δρόμους καθως δεν έχουμε μέσο μετακίνησης.
Λοιπόν εγώ έχω κληρονομήσει κυνηγετικό δίκανο από τον πατέρα μου, έχω κάνει αποδοχή κληρονομιάς.
ΔΕΝ το θέλω. Θέλω ΜΟΝΟ να το πουλήσω. Λεει εξέταση απο ειδικό παθολόγο ή ψυχίατρο. Μαλιστα σε ενα αστυνομικό τμήμα διαβασα σε εναν πίνακα ΟΧΙ συμβεβλημένο με τον ΕΟΠΥΥ !! Ελπίζω να είναι λάθος !
Εγώ τώρα είμαι ανασφάλιστος και το μόνο έχω είναι ο ΑΜΚΑ και το ΑΦΜ μου. Δεν εχω ΚΑΝΕΝΑ προσωπικό ιατρό, ούτε χρήματα για ιατρό, χρήματα γενικώς !
Τελικά σε ποιο ιατρο να πάω; Μπορω να κλείσω ή όχι ραντεβού με ιατρό του ΕΟΠΥΥ από το τηλέφωνο να τελειώσει το θέμα; και τι ειδικότητα;

27 Ιουλίου 2016, 18:24:24
Απάντηση #36
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μερικά αστυνομικά τμήματα μας παίζουν πινκ πονκ για το που ανήκουμε σύμφωνα με τον αριθμό της οδούς που μένουμε και γινόμαστε λιώμα στον ήλιο στους δρόμους καθως δεν έχουμε μέσο μετακίνησης.
Λοιπόν εγώ έχω κληρονομήσει κυνηγετικό δίκανο από τον πατέρα μου, έχω κάνει αποδοχή κληρονομιάς.
ΔΕΝ το θέλω. Θέλω ΜΟΝΟ να το πουλήσω. Λεει εξέταση απο ειδικό παθολόγο ή ψυχίατρο. Μαλιστα σε ενα αστυνομικό τμήμα διαβασα σε εναν πίνακα ΟΧΙ συμβεβλημένο με τον ΕΟΠΥΥ !! Ελπίζω να είναι λάθος !
Εγώ τώρα είμαι ανασφάλιστος και το μόνο έχω είναι ο ΑΜΚΑ και το ΑΦΜ μου. Δεν εχω ΚΑΝΕΝΑ προσωπικό ιατρό, ούτε χρήματα για ιατρό, χρήματα γενικώς !
Τελικά σε ποιο ιατρο να πάω; Μπορω να κλείσω ή όχι ραντεβού με ιατρό του ΕΟΠΥΥ από το τηλέφωνο να τελειώσει το θέμα; και τι ειδικότητα;

Η εξέταση δεν καλύπτεται στα πλαίσια των δωρεάν ραντεβού των συμβεβλημένων ιατρών με τον ΕΟΠΥΥ. Από κει και πέρα, μπορείτε να επιλέξετε να δείτε όποιο γιατρό θέλετε, παθολόγο ή ψυχίατρο, ανεξάρτητα αν είναι συμβεβλημένος ή όχι.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

27 Ιουλίου 2016, 18:49:05
Απάντηση #37
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Να συμπληρώσω:
Και οποιοδήποτε γιατρό στις δημόσιες δομές ΠΕΔΥ (πρώην ΙΚΑ ή ΕΟΠΥΥ ) και Νοσοκομείων.

27 Ιουλίου 2016, 19:01:43
Απάντηση #38
Αποσυνδεδεμένος

Tom Papas


Τωρα πια πολυ αργα, εκλεισα ραντεβου σε  παθολογο ΠΕΔΥ.
Επαναλαμβανω, ειμαι ΑΝΕΡΓΟΣ. δεν εχω λεφτα για κανενα ιατρο.

27 Ιουλίου 2016, 20:02:04
Απάντηση #39
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Τωρα πια πολυ αργα, εκλεισα ραντεβου σε  παθολογο ΠΕΔΥ.
Επαναλαμβανω, ειμαι ΑΝΕΡΓΟΣ. δεν εχω λεφτα για κανενα ιατρο.

Υπάρχει εγκύκλιος που προβλέπει τι ισχύει για ανάλογες γνωματεύσεις: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 27 Ιουλίου 2016, 20:04:55 από Denominator »
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

27 Ιουλίου 2016, 22:16:40
Απάντηση #40
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Λοιπόν εγώ έχω κληρονομήσει κυνηγετικό δίκανο από τον πατέρα μου, έχω κάνει αποδοχή κληρονομιάς.
ΔΕΝ το θέλω. Θέλω ΜΟΝΟ να το πουλήσω.
καλύτερα να ρωτήσετε μήπως εάν το μεταβιβάσετε άμεσα, δεν χρειάζεται για εσάς η όλη διαδικασία που έχει και παράβολα αν θυμάμαι καλά.
Εναλλακτικά, εάν έχει συναισθηματική αξία για εσάς, μπορείτε να ζητήσετε την "απενεργοποίηση" του. Έτσι, μπορείτε να το έχετε χωρίς διατυπώσεις, αλλά δεν θα πυροβολά.
Κανένας ιατρός σε δημόσια δομή δεν είναι υποχρεωμένος να σας υπογράψει γνωμάτευση.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

28 Ιουλίου 2016, 04:00:50
Απάντηση #41
Αποσυνδεδεμένος

Tom Papas


Δηλαδη για παραδειγμα σε ποια κρατικα νοσηλευτικα ιδρυματα μπορω να παω και με τι διαδικασία για να παρω γνωματευση; Ραντεβου; στα εκτακτα;
Μενω Πειραιά. Αλλα προκειμενουν να τελειωνω γρηγορα ας παω οπουδηποτε υπαρχει προσβαση στις δημοσιες συγκοινωνιες.
Με οριο σαν αποσταση το... θριασιο ! Τι να παρω, ψυχιατρο ή παθολόγο;  :)
Στο μεταξύ με παιζουν πινκ πονκ τα ΑΤ Δραπετσωνας και Κερατσινιου για το ποιο ειναι αρμοδιο λογο του αριθμου της οδου!
Δεν έχει καμια συναισθημαιτκη αξία ! Αν δεν ειχα οικονομικο προβλημα μπορει και να το κρατουσα να εβγαζα ολα τα χαρτια και να κυνηγουσα που και που πολυ λιγες φορες αγριογουρουνο το οποιο ειναι εξαιρετικά νόστιμο !
Τι εννοεις "εαν μεταβιβάσετε άμεσα"; Δωρεάν; Αν ειναι ετσι καλυτερα να το παρατησω στο αστυνομικο τμήμα.
UPDATE
Eκλεισα ραντεβου για Παρασκευη με ψυχιατρο. Θα παρω τα σφραγισμενο φακελο με τα αποτελεσμστα αν ειμαι ικανος να φέρω οπλο ή τελειως παλαβος ! :D μετα μενουν τα ηλεκτρονικα παραβολα (δυο των 3 ευρω) και με ολα τα χαρτια και το δικανο, λυμενο στη θηκη, στο ΑΤ Κερατσινιου !
« Τελευταία τροποποίηση: 28 Ιουλίου 2016, 16:18:13 από Tom Papas »

15 Σεπτεμβρίου 2016, 15:45:06
Απάντηση #42
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator

08/09/2016

Έγγραφο με ημερομηνία 8/9/16 από την Αστυνομία που ενημερώνει ότι οι Γενικοί Ιατροί δικαιούνται να χορηγούν πιστοποιητικά για άδεια οπλοφορίας

« Τελευταία τροποποίηση: 15 Σεπτεμβρίου 2016, 16:49:06 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

16 Σεπτεμβρίου 2016, 02:40:11
Απάντηση #43
Αποσυνδεδεμένος

Tom Papas


Πήρα την άδεια κατοχής. Τωρα προσπαθω να πουλήσω το κυνηγετικό δίκανο καθως δεν προκειται νε βγω στο κυνηγι για τροφή ! Συντομα τουλάχιστον εκτος αν ο Τσιπρας ή οι επομενοι πολιτικοι φαληρισουν την Ελλαδα οποτε θα πρεπει να κυνηγαμε και να κανουμε κηπους με λαχανικα να τρωμε ! Τελικά ήθελε ενα μονο παράβολο των 3 ευρω.

17 Σεπτεμβρίου 2016, 08:50:29
Απάντηση #44
Αποσυνδεδεμένος

GirousisN


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
08/09/2016
Έγγραφο με ημερομηνία 8/9/16 από την Αστυνομία που ενημερώνει ότι οι Γενικοί Ιατροί δικαιούνται να χορηγούν πιστοποιητικά για άδεια οπλοφορίας

Δυσαρέσκεια και ανησυχία προκαλεί στους κόλπους των ψυχιάτρων η απόφαση του Υπουργού Υγείας να αδειοδοτήσει κι άλλες ιατρικές ειδικότητες για τη χορήγηση πιστοποιητικών οπλοφορίας.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
5365 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Δεκεμβρίου 2010, 17:49:48
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
5941 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Ιουλίου 2011, 08:17:26
από Argirios Argiriou
3 Απαντήσεις
11346 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21 Μαΐου 2020, 15:01:23
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
8655 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 2 Αυγούστου 2021, 11:18:51
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
6294 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17 Σεπτεμβρίου 2022, 21:34:15
από Argirios Argiriou