Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 13:24:55

Αποστολέας Θέμα: Ένας συνταξιούχος Δικαστής περιγράφει πως βιώσε μια νοσηλεία του σ Δημόσιο Νοσοκ  (Αναγνώστηκε 7072 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

30 Ιανουαρίου 2017, 21:20:06
Αναγνώστηκε 7072 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

30 Ιανουαρίου 2017, 21:45:09
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Παράθεση
Δήλωσα την ιδιότητά μου (επίτιμος πρόεδρος εφετών ΔΔ και Συμπαραστάτης του Πολίτη και της Επιχείρησης Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας) και ζήτησα να έχω την εκ του νόμου προβλεπόμενη θέση. Μου απάντησαν ότι μόνον εκεί υπήρχε ελεύθερο κρεβάτι.
Ποιά είναι η εκ του νόμου προβλεπόμενη θέση ενός ΤΕΩΣ δικαστικού και νυν ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΥ ΔΥ ; Για να καταλάβω δλδ.

Λυπάμαι που το λέω, αλλά πολλοί νομίζουν ότι βγαίνοντας στην σύνταξη κουβαλουν και τις καρέκλες-γαλόνια (αφορά στρατιωτικούς)-αξιώματα μαζί, και δεν συνειδητοποιούν το νέο τους status, άλλωστε είναι δύσκολο να το καταλάβεις αυτό στα σχεδόν 70 σου (τότε συνταξιοδοτούνται οι δικαστές).

Και τι "στρατηγέ μου" αποκαλούσαμε συνταξιούχους ανώτατους, αυτοί κορδώνονταν, αλλά που να γνώριζαν τι λέγονταν από πίσω... :)

30 Ιανουαρίου 2017, 22:01:28
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Πάντως οι συνθήκες που περιγράφει, και δεν νομίζω να τις βγάζει από το κεφάλι του, δεν αξίζουν σε κανένα πολίτη αυτής της χώρας.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

30 Ιανουαρίου 2017, 22:03:52
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Δεν αντιλέγω, απλά εγώ εστίασα στην διαφορετική αντιμετώπιση που αναμένει ένας συνταξιούχος (ανώτατος) ΔΥ.

31 Ιανουαρίου 2017, 19:26:16
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

md


Επίσης με τον μισθό που έπαιρνε και τη σύνταξη που παίρνει έχει τη δυνατότητα να πάει ιδιωτικά,αν δεν του αρέσουν οι συνθήκες.Συμφωνώ ότι σε κανέναν δεν αξίζει,απλά κάποιοι δεν έχουν και την επιλογή

1 Φεβρουαρίου 2017, 01:25:42
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Το ΠΓΝ Πατρών απάντησε σήμερα ότι θέσεις ουδέποτε υπήρξαν (εκτός της Μαιευτικής) στο νοσοκομείο εδώ και 28 χρόνια.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Μπορείτε λοιπόν να καταλάβετε προς τι όλος αυτός ο σαματάς.

1 Φεβρουαρίου 2017, 13:03:05
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Το ΠΓΝ Πατρών απάντησε σήμερα ότι θέσεις ουδέποτε υπήρξαν (εκτός της Μαιευτικής) στο νοσοκομείο εδώ και 28 χρόνια.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Μπορείτε λοιπόν να καταλάβετε προς τι όλος αυτός ο σαματάς.

Μήπως έχουμε μπερδευτεί με τα ιδιωτικά;
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

1 Φεβρουαρίου 2017, 13:24:24
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Παράθεση
Σε ότι αφορά στη θέση που επικαλείται ότι δικαιούται (Α΄θέση) πληροφορούμε ότι στα 28 χρόνια λειτουργίας του ΠΓΝΠ ουδέποτε λειτούργησαν θέσεις (εξαιρουμένης της Μαιευτικής κλινικής).
Η μαιευτική γιατί έχει θέσεις;

Παράθεση
Την επόμενη μέρα άδειασε κλίνη σε μικρότερο θάλαμο και η νοσηλεύτρια του πρότεινε να μεταφερθεί εκεί. Ο ίδιος δεν δέχτηκε την αλλαγή, διότι επιθυμούσε να πάρει εξιτήριο πριν την πρωτοχρονιά.
Τελικά και οι κλινικές που δεν έχουν θέσεις έχουν διαφορετικούς θαλάμους.

Παράθεση
Η επιθυμία του να λάβει εξιτήριο παραμονή πρωτοχρονιάς και ενώ οι γιατροί είχαν ζητήσει ακτινογραφία θώρακος, ο ίδιος δήλωσε, ότι δεν θα περιμένει τραυματιοφορέα να τον μεταφέρει στο ακτινολογικό και θα πήγαινε με την συνοδεία της συζύγου του για να επισπεύσει την διαδικασία για εξιτήριο.
Δεν έχει σημασία τι δηλώνει και τι θέλει ο ασθενής αλλά τι προβλέπεται. Στα νοσηλευτικά ιδρύματα που βγάζουν τους ασθενείς που παίρνουν εξιτήριο μέχρι την έξοδο με καροτσάκι, κάνουν κάτι λάθος;


1 Φεβρουαρίου 2017, 19:43:16
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Clemence


Ρώτησα μόλις τον πατέρα μου που πρόλαβε τις παλιές εποχές που προβλέπονταν ''θέσεις'' στα δημόσια νοσοκομεία. Ορισμένες κατηγορίες ασφαλισμένων (όπως οι ιατροί, η περίπτωση του πατέρα μου) γνώριζαν ότι είχαν δικαίωμα να νοσηλευτούν σε Α' θέση. Αυτό το κατάργησε νομίζω το ΠΑΣΟΚ, αν και θυμάμαι ότι κάπου είχα διαβάσει ότι και πάλι υπήρχαν διαβαθμίσεις. Οπωσδήποτε όμως για να νοσηλευτεί κάποιος σε Α΄θέση έπρεπε να υπήρχε αυτή η δυνατότητα στο συγκεκριμένο νοσοκομείο. Έχω την εντύπωση ότι θα μπορούσε το όλο θέμα με την επιστολή που σχολιάστηκε παραπάνω να είναι απλά μια παρεξήγηση εκ μέρους του ασθενούς, με την έννοια ότι μπορεί ο άνθρωπος έτσι να θυμόταν και να μην πρόλαβε να καταλάβει ότι ορισμένα προνόμια χάθηκαν τις τελευταίες δεκαετίες. Όχι ότι αυτή η εκδοχή θα ήταν καλύτερη, αλλά θεωρώ ότι είναι πιθανή.

ΥΓ: θυμάμαι ακόμα ότι κάποιοι VIP θάλαμοι στο Λαϊκό ονομάζονταν ''θέσεις'', δεν είχα σκεφτεί ποτέ το γιατί τόσα χρόνια που το άκουγα.
« Τελευταία τροποποίηση: 1 Φεβρουαρίου 2017, 19:46:20 από Clemence »

1 Φεβρουαρίου 2017, 20:56:45
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Το ΠΓΝ Πατρών απάντησε σήμερα ότι θέσεις ουδέποτε υπήρξαν (εκτός της Μαιευτικής) στο νοσοκομείο εδώ και 28 χρόνια.
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος...
   Γιατί στην απάντηση του νοσοκομείου ο καθηγητής είναι γραμμένος με κεφαλαίο; Νέος γραμματικός κανόνας; Θα έπρεπε να ήταν όλο με κεφαλαία "ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ" - απαράδεκτος ο διοικητής. Πάντως τους πόνεσε πολύ η διαμαρτυρία. Και, όσο και να δικαιολογείται (πιανόμενος από τη "θέση", το ...διαιτολόγιο και το "λευκοπλάστ") η κατάσταση στα νοσοκομεία (ξενοδοχειακά, φαγητό κλπ) είναι συχνότατα απαράδεκτη.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μήπως έχουμε μπερδευτεί με τα ιδιωτικά;
   Ούτε και τα ιδιωτικά έχουν πια θέσεις. Για κάτω από τρίκλινο πληρώσεις παραπάνω...

1 Φεβρουαρίου 2017, 21:20:16
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Κάποιες ελάχιστες θέσεις VIP πρέπει να υπάρχουν, π.χ δεν θα βάλεις σε θάλαμο έναν υπουργό, έναν κρατούμενο υψηλής επικινδυνότητας κτλ.

Αλλά ένας ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΣ δικαστικός υπάλληλος, από και ως που ζητάει μονόκλινο ; Πολλοί εξ΄αυτών που είναι και της Εκκλησίας θα έπρεπε να γνωρίζουν ότι το "Πολλοί έσονται πρώτοι έσχατοι και έσχατοι πρώτοι"... :P

Όσον αφορά το καθηγητιλίκι και το τεράστιο κόμπλεξ που υπάρχει στην Ελλάδα, τι να πρωτοσχολιάσει κανείς.

1 Φεβρουαρίου 2017, 22:27:44
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

Clemence


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Το ΠΓΝ Πατρών απάντησε σήμερα ότι θέσεις ουδέποτε υπήρξαν (εκτός της Μαιευτικής) στο νοσοκομείο εδώ και 28 χρόνια.
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος...
   Γιατί στην απάντηση του νοσοκομείου ο καθηγητής είναι γραμμένος με κεφαλαίο; Νέος γραμματικός κανόνας; Θα έπρεπε να ήταν όλο με κεφαλαία "ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ" - απαράδεκτος ο διοικητής. Πάντως τους πόνεσε πολύ η διαμαρτυρία. Και, όσο και να δικαιολογείται (πιανόμενος από τη "θέση", το ...διαιτολόγιο και το "λευκοπλάστ") η κατάσταση στα νοσοκομεία (ξενοδοχειακά, φαγητό κλπ) είναι συχνότατα απαράδεκτη.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μήπως έχουμε μπερδευτεί με τα ιδιωτικά;
   Ούτε και τα ιδιωτικά έχουν πια θέσεις. Για κάτω από τρίκλινο πληρώσεις παραπάνω...

Τρίκλινο σε πανεπιστημιακό της Αθήνας τον Μάρτιο του 2015 και τρίκλινο σε μεγάλο ιδιωτικό στην Αθήνα στο τέλος του 2016, ίδιο μέγεθος, προσωπικό το ίδιο εξυπηρετικό, μετεγχειρητικά σε τρεις μέρες νοσηλείας στο Δημόσιο περνούσαν ειδικευόμενοι και ειδικευμένοι κάθε μέρα, στο ιδιωτικό πέρασε ο ειδικευμένος (εξωτερικός) χειρουργός ΜΙΑ φορά την επόμενη του χειρουργείου και μία για το εξιτήριο και στο ενδιάμεσο οι οδηγίες δίνονταν μέσω τηλεφώνου από τον ίδιο στο νοσηλευτικό προσωπικό του ορόφου ενώ ο εφημερεύων ιατρός του ορόφου δεν πέρασε ποτέ. Επειδή μου έκανε εντύπωση, ρώτησα συνάδελφο γυναικολόγο που μου επιβεβαίωσε ότι έτσι γίνεται σε Αθήνα και επαρχία.
Φαγητό εντυπωσιακά καλύτερο στο ιδιωτικό.
Κόστος στο Δημόσιο με βιβλιάριο ΤΣΑΥ μηδέν, στο Ιδιωτικό με ΤΣΑΥ και ιδιωτική ασφάλιση 1800 περίπου χωρίς να υπολογίζονται σε αυτά οι αμοιβές ιατρού και αναισθησιολόγου.
Το μόνο αισχρό και απαράδεκτο στο Δημόσιο ήταν το ότι άφηναν άτομα ακόμα και κάργα κρυωμένα να μένουν όλο το 24ωρο μέσα στον θάλαμο με φρεσκοχειρουργημένους ασθενείς.
Μπορεί να έχουμε πολλά προβλήματα σε αυτήν την χώρα, αλλά προσωπικά θεωρώ ότι κάποιες φορές η γκρίνια δεν είναι δικαιολογημένη. Από την άλλη, όσο έβλεπα από πρώτο χέρι το ιδιωτικό σκεφτόμουν ότι δεν ήταν τίποτα το ιδιαίτερο και ότι έτσι θα έπρεπε να είναι το μέσο Δημόσιο νοσοκομείο της χώρας μας. Και όποιος προτιμά σουίτα και λουξ πολυτέλειες ας έχει την ευκαιρία να τις πληρώσει και να τις έχει.
Προσωπικά ένοιωσα πιο ασφαλής στο δημόσιο.

2 Φεβρουαρίου 2017, 12:48:42
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Τρίκλινο σε πανεπιστημιακό της Αθήνας τον Μάρτιο του 2015 και τρίκλινο σε μεγάλο ιδιωτικό στην Αθήνα στο τέλος του 2016, ίδιο μέγεθος, προσωπικό το ίδιο εξυπηρετικό, μετεγχειρητικά σε τρεις μέρες νοσηλείας στο Δημόσιο περνούσαν ειδικευόμενοι και ειδικευμένοι κάθε μέρα, στο ιδιωτικό πέρασε ο ειδικευμένος (εξωτερικός) χειρουργός ΜΙΑ φορά την επόμενη του χειρουργείου και μία για το εξιτήριο και στο ενδιάμεσο οι οδηγίες δίνονταν μέσω τηλεφώνου από τον ίδιο στο νοσηλευτικό προσωπικό του ορόφου ενώ ο εφημερεύων ιατρός του ορόφου δεν πέρασε ποτέ. Επειδή μου έκανε εντύπωση, ρώτησα συνάδελφο γυναικολόγο που μου επιβεβαίωσε ότι έτσι γίνεται σε Αθήνα και επαρχία.
Φαγητό εντυπωσιακά καλύτερο στο ιδιωτικό.
Κόστος στο Δημόσιο με βιβλιάριο ΤΣΑΥ μηδέν, στο Ιδιωτικό με ΤΣΑΥ και ιδιωτική ασφάλιση 1800 περίπου χωρίς να υπολογίζονται σε αυτά οι αμοιβές ιατρού και αναισθησιολόγου.
Το μόνο αισχρό και απαράδεκτο στο Δημόσιο ήταν το ότι άφηναν άτομα ακόμα και κάργα κρυωμένα να μένουν όλο το 24ωρο μέσα στον θάλαμο με φρεσκοχειρουργημένους ασθενείς.
Μπορεί να έχουμε πολλά προβλήματα σε αυτήν την χώρα, αλλά προσωπικά θεωρώ ότι κάποιες φορές η γκρίνια δεν είναι δικαιολογημένη. Από την άλλη, όσο έβλεπα από πρώτο χέρι το ιδιωτικό σκεφτόμουν ότι δεν ήταν τίποτα το ιδιαίτερο και ότι έτσι θα έπρεπε να είναι το μέσο Δημόσιο νοσοκομείο της χώρας μας. Και όποιος προτιμά σουίτα και λουξ πολυτέλειες ας έχει την ευκαιρία να τις πληρώσει και να τις έχει.
Προσωπικά ένοιωσα πιο ασφαλής στο δημόσιο.
   Να απαντήσω ως ιδιώτης πλέον:
   προσωπικό το ίδιο εξυπηρετικό: δεν συνέβαινε στο νοσοκομείο που ήμουν. Στις ιδ. κλινικές της Λάρισας σε σύντομο χρόνο (συχνότατα άμεσα) εμφανίζεται νοσοκόμα ευγενέστατη. Στο νοσοκομείο ανάλογα με την περίσταση και τον εργαζόμενο (υπάρχουν ευτυχώς και πολλές εξαιρέσεις).
   στο Δημόσιο περνούσαν ειδικευόμενοι και ειδικευμένοι κάθε μέρα, στο ιδιωτικό πέρασε ο ειδικευμένος:  Στο νοσοκομείο μου ειδικευόμενοι περνούσαν (περνούσαμε) αλλά όχι ειδικοί εκτός αν ήταν "πελάτης". Ο Διευθυντής έκανε παντού επίσκεψη άπαξ εβδομαδιαίως. Στο ιδιωτικό τον γιατρό τον διαλέγεις... Και δεν ξέρω στην Αθήνα, στη Λάρισα οι ιδιώτες -όσους ξέρω- επισκεπτόμαστε καθημερινά τους χειρουργημένους (προσωπικά ενίοτε και δις ημερησίως). Ο εφημερεύων δεν κάνει επίσκεψη - είναι μόνο για έκτακτες περιπτώσεις. Η ευθύνη αλλά και τα σχόλια είναι του θεράποντα (συνήθως κανείς δεν θέλει άλλον να "μπλέκεται" - μπορεί να προκύψουν παρεξηγήσεις, διχογνωμίες κλπ).
   Το κόστος εξαρτάται απο την κλινική και απο την επέμβαση (υλικά κλπ) ή νοσηλεία. Σίγουρα το ιδιωτικό και δη στην Αθήνα, κοστίζει πολύ (πληρώνεις και το φαγητό).
   Δυστυχώς τα νοσοκομεία επαφίενται στο άρθρο 114 του παλιού Συντάγματος (περί πατριωσύνης). Η μονιμότητα φέρνει αδιαφορία... Σίγουρα τα πράγματα που μπορούν να γίνουν είναι πολλά και δεν είναι όλα δύσκολα.

2 Φεβρουαρίου 2017, 13:11:25
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
[trolling mode] Τώρα μπαίνω στον πειρασμό να αναρωτηθώ για ποιό ακριβώς λόγο να περνάνε ειδικεύομενοι και ειδικοί της Ορθοπαιδικής κάθε λίγο και λιγάκι απ΄τους  χειρουργημένους ασθενείς τους, απ΄την στιγμή που όταν βλέπουν λίγο πεσμένο αιματοκρίτη ζητούν αμέσως χειρουργική εκτίμηση, αλλάς ας μην εκτρέψω την κουβέντα...   :D

Άλλωστε συχνά σε Ορθοπαιδικές Κλινικές που δεν εφημερεύουν, δεν μένει εφημερεύων ιατρός όλο το βράδυ μέσα ! [/trolling mode]
« Τελευταία τροποποίηση: 2 Φεβρουαρίου 2017, 14:13:37 από Αρχίατρος »

2 Φεβρουαρίου 2017, 15:30:45
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

schumifer


Η δική μου εμπειρία από Γεννηματάς και μία ιδιωτική κλινική Αθήνα.
Χειρουργική, ορθοπαιδική, παθολογική κλινική.
Ο διευθυντής κάνει επίσκεψη σε όλους τους ασθενείς κάθε μέρα. Φυσικά η πελατεία στις χειρουργικές ισχύει κανονικά. Θυμάμαι χαρακτηριστικά ειδικευόμενη να μου λέει (σε ερωτήσεις μου περί ιατρικών αποφάσεων) "Έχεις δίκιο αλλά αυτά μην τα ρωτάς μπροστά στο χειρουργό του ασθενή, να τα συζητάς μετά μαζί μας. Ιατρική εδώ είναι αυτό που λέει ο χειρουργός τους ασθενούς'' !!!

Ιδιωτική κλινική (όχι από τις μεγάλες τύπου ΥΓΕΙΑ όμως).
Ο ιδιώτης περνάει συνήθως μία φορά την ημέρα ανάλογα με το στάτους του και την ανάγκη. Οι χειρουργοί με όνομα και πελατεία μπορεί να στείλουν και κάποιο νεότερο συνεργάτη (ο οποίος μπορεί να είναι και πιο άξιος αλλά ας μη μιλήσουμε για αυτό) ή να έχουν γραφείο και να περιμένουν να περάσει ο ασθενής από εκεί. Οι νοσηλεύτριες είναι φαινομενικά πιο ευγενικές (ίσως και λίγο πιο εμφανισιακά διαλεγμένες), η ουσία δεν αλλάζει, θεωρώ ότι τα ιατρικώς σημαντικά γίνονται εξίσου καλά και στο δημόσιο. Φαγητό εμφανισιακά πιο ωραίο, ουσιαστικά καμία διαφορά. Θυμάμαι ακόμη τα φανταστικά μπιφτέκια που έτρωγα συχνά ως νοσηλευόμενος στο Ασκληπιείο της Βούλας.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
4465 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Μαΐου 2009, 19:27:49
από Argirios Argiriou
1 Απαντήσεις
2310 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Οκτωβρίου 2010, 03:17:12
από Δημήτριος
1 Απαντήσεις
11822 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Ιανουαρίου 2012, 15:44:38
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
6 Απαντήσεις
4862 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Μαρτίου 2013, 20:49:07
από Dott.diMG
0 Απαντήσεις
6526 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26 Μαρτίου 2020, 01:16:25
από Argirios Argiriou