Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 11:45:56

Αποστολέας Θέμα: Κελιώτικος Μοναχισμός  (Αναγνώστηκε 62730 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

20 Μαρτίου 2017, 01:55:10
Αναγνώστηκε 62730 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Ένα αξιόλογο βίντεο για τον Κελιώτικο Μοναχισμό (κάτι ενδιάμεσο ανάμεσα στις τελείως σόλο καταστάσεις των ασκητών και στα Κοινόβια-Μοναστήρια)


Υ.Γ
Με ποιό κριτήριο επιλέγουν τέτοιες άχρωμες και άοσμες μουσικές για τέτοια ντοκιμαντέρ, πραγματικά απορώ.
Αλλού για αλλού η μουσική επένδυση, πραγματικά.
« Τελευταία τροποποίηση: 20 Μαρτίου 2017, 01:57:02 από Αρχίατρος »

9 Απριλίου 2017, 12:26:07
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Παρεμφερές ντοκτιμαντέρ, ξένη παραγωγή μάλιστα, για τον μοναχισμό στον Άθωνα, απ΄τα καλύτερα που έχω δει (τυχόν συγκρίσεις με τα αντίστοιχα του Ποταμίσιου μόνο τον γέλωτα προκαλούν, αλλά αυτού του είδους την "σοβαρή" δημοσιογραφία έχουμε δυστυχώς)


Έχει και ενδιαφέρουσα στιγμιότυπα απ΄την καθημερινότητα των μοναχών.
« Τελευταία τροποποίηση: 9 Απριλίου 2017, 13:04:25 από Αρχίατρος »

25 Νοεμβρίου 2020, 08:58:11
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Athos - Mount Athos Monk's Republic Documentary

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

5 Δεκεμβρίου 2020, 11:56:42
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Αφιερωμένο σε όσους πιστεύουν ότι οι μοναχοί-ερημίτες... κάθονται !
Παράθεση
Μια μέρα ένας ταξιδιώτης ανέβηκε στο βουνό όπου ζούσε ένας ερημίτης που διαλογιζόταν και τον ρώτησε:
- “Τι κάνεις εδώ πάνω μόνος σου στη μοναξιά;”
    Εκείνος του απάντησε:
- “Έχω πολλή δουλειά να κάνω.”
   O ταξιδιώτης αναρωτήθηκε:
- “Και πώς γίνεται να δουλεύεις τόσο πολύ; …Δεν βλέπω τίποτα εδώ… ”
- “Πρέπει να εκπαιδεύσω δύο γεράκια και δύο αετούς, να ηρεμήσω δύο κουνέλια, να πειθαρχήσω ένα φίδι, να παρακινήσω ένα γαϊδούρι και να εξημερώσω ένα λιοντάρι.”
- “Και πού είναι; … Δεν τα βλέπω…”
- “Βρίσκονται μέσα μου!”
- “Τα γεράκια εφορμούν σε όλα όσα μου φανερώνονται, είτε καλά είτε κακά, πρέπει να τα εκπαιδεύσω για να εφορμούν μόνο σε καλά πράγματα. Είναι τα μάτια μου. "
- “Οι δύο αετοί με τα νύχια τους πληγώνουν και καταστρέφουν, πρέπει να τα διδάξω να μην κάνουν κακό. Είναι τα χέρια μου. "
- “Τα κουνέλια θέλουν να πάνε εκεί που θέλουν, διαφεύγουν από την ευθύνη να αντιμετωπίσουν τις δύσκολες καταστάσεις, πρέπει να τα διδάξω να είναι ήρεμα ακόμη και αν υπάρχουν βάσανα ή εμπόδια. Αυτά είναι τα πόδια μου. "
- “Ο γάιδαρος είναι πάντα κουρασμένος, πεισματάρης, πολύ συχνά δεν θέλει να κουβαλάει το βάρος του. Είναι το σώμα μου. "
- “Το πιο δύσκολο να εξημερώσεις είναι το φίδι. Ακόμα κι αν είναι κλεισμένο μέσα σε ένα ανθεκτικό κλουβί, είναι πάντα έτοιμο να δαγκώσει και να δηλητηριάσει οποιονδήποτε το πλησιάσει. Πρέπει να το πειθαρχήσω. Είναι η γλώσσα μου. "
- “Έχω επίσης ένα λιοντάρι. Ω… είναι περήφανο, ματαιόδοξο, νομίζει ότι είναι ο Βασιλιάς. Πρέπει να το εξημερώσω κι αυτό. Είναι το Εγώ μου. "
- “Όπως μπορείς να δεις, έχω πολλή δουλειά να κάνω.
Και εσύ? Πάνω σε τι δουλεύεις?".

14 Δεκεμβρίου 2020, 00:53:43
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

Λέξεις κλειδιά: Άγιο Όρος άγιο ορός