Θέματα Εργασίας > Αποσπάσματα από τον έντυπο και ηλεκτρονικό τύπο

Πώς καθιερωνόμαστε, οι Γενικοί Ιατροί, στη συνείδηση του κόσμου;

(1/2) > >>

Argirios Argiriou:
Aπόσπασμα από κείμενο του συναδέλφου κ. Παναγιώτη Λουμάκη στο προηγούμενο φόρουμ. Το απόσπασμα αυτό μου  φάνηκε ιδιαίτερα εύστοχο, το φύλαξα, και το παραθέτω παρακάτω:

...............................
...........................................
    η εμπέδωση της αξίας της ειδικότητας μας στην Ελληνική κοινωνία δεν επιτυγχάνεται μόνο με συνδικαλιστικούς αγώνες (που είναι βέβαια απαραίτητοι), αλλά πρώτιστα με την καταξίωση μας (ως γενικών γιατρών) στη συνείδηση του κόσμου μέσω της προσφοράς μας και του επιστημονικού μας κύρους.
                    ....................................................
                                        ...................................................

timex:
Ωραία τα λέει.
Όμως επειδή στην Ελλάδα ο ένας γιατρός ρίχνει λάσπη στον αλλον πολλές φορές χωρίς λόγο ,είναι δύσκολο να γίνει κάτι τέτοιο.
Όχι όμως αδυνατο!

orfeo:
Η μεγαλύτερη δυσκολία είναι όχι λόγω της δυσφήμισης από άλλους, αλλά λόγω της δικής μας ανεπάρκειας. Οι ασθενείς, αργά ή γρήγορα, αντιλαμβάνονται ποιος γιατρός είναι επιστημονικά επαρκής, ποιος ενδιαφέρεται μόνο να βγάλει λεφτά, ποιος συμπεριφέρεται ως θεραπευτής και ποιος σαν αυθεντία, ποιος συνδυάζει κάποια απ' τα παραπάνω ή ότι άλλο...Η ευθύνη για την εικόνα μας είναι πρωτίστως δική μας.

Raptor:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΗ ευθύνη για την εικόνα μας είναι πρωτίστως δική μας.

--- Τέλος παράθεσης ---

Συμφωνώ απόλυτα.

timex:
Δε διαφωνώ με τα παραπάνω ποστς.
Το θέμα είναι ότι πάρα πολλοί στα χωριά, δεν ξέρουν τη διαφορά μεταξύ αγροτικού ιατρού και γενικού ιατρού.
Το έχω διαπιστώσει πολλές φορές.
Ρωτάω ποιος τους έδωσε τα φάρμακα και μου απαντούν ο αγροτικός ,ενώ τα έχει δώσει γενικός γιατρός.
Εκτός απο αυτό, πάρα πολλοί ειδικοί και κυρίως στα νοσοκομεία, προσπαθώντας να καλύψουν τη δική τους ανεπάρκεια και να κερδίσουν "πελάτες" λένε "...δεν ξέρει ο γενικός γιατρός.Εγώ είμαι παθολόγος-εγώ είμαι καρδιολόγος κτλ κτλ"
Ας ελπίσουμε ότι αυτό θα αλλάξει στο μέλλον.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση