Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 15:38:33

Αποστολέας Θέμα: Πώς καθιερωνόμαστε, οι Γενικοί Ιατροί, στη συνείδηση του κόσμου;  (Αναγνώστηκε 10398 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

9 Φεβρουαρίου 2009, 00:14:34
Αναγνώστηκε 10398 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Aπόσπασμα από κείμενο του συναδέλφου κ. Παναγιώτη Λουμάκη στο προηγούμενο φόρουμ. Το απόσπασμα αυτό μου  φάνηκε ιδιαίτερα εύστοχο, το φύλαξα, και το παραθέτω παρακάτω:

...............................
...........................................
    η εμπέδωση της αξίας της ειδικότητας μας στην Ελληνική κοινωνία δεν επιτυγχάνεται μόνο με συνδικαλιστικούς αγώνες (που είναι βέβαια απαραίτητοι), αλλά πρώτιστα με την καταξίωση μας (ως γενικών γιατρών) στη συνείδηση του κόσμου μέσω της προσφοράς μας και του επιστημονικού μας κύρους.
                    ....................................................
                                        ...................................................
« Τελευταία τροποποίηση: 9 Φεβρουαρίου 2009, 00:22:44 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

9 Φεβρουαρίου 2009, 02:13:49
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

timex


Ωραία τα λέει.
Όμως επειδή στην Ελλάδα ο ένας γιατρός ρίχνει λάσπη στον αλλον πολλές φορές χωρίς λόγο ,είναι δύσκολο να γίνει κάτι τέτοιο.
Όχι όμως αδυνατο!

9 Φεβρουαρίου 2009, 11:26:51
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

orfeo


Η μεγαλύτερη δυσκολία είναι όχι λόγω της δυσφήμισης από άλλους, αλλά λόγω της δικής μας ανεπάρκειας. Οι ασθενείς, αργά ή γρήγορα, αντιλαμβάνονται ποιος γιατρός είναι επιστημονικά επαρκής, ποιος ενδιαφέρεται μόνο να βγάλει λεφτά, ποιος συμπεριφέρεται ως θεραπευτής και ποιος σαν αυθεντία, ποιος συνδυάζει κάποια απ' τα παραπάνω ή ότι άλλο...Η ευθύνη για την εικόνα μας είναι πρωτίστως δική μας.

9 Φεβρουαρίου 2009, 11:35:58
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Raptor

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Η ευθύνη για την εικόνα μας είναι πρωτίστως δική μας.

Συμφωνώ απόλυτα.
"Success is getting what you want" "Happiness is wanting what you get"
"The secret of happiness is not found in seeking more, but in the capacity to enjoy less."

9 Φεβρουαρίου 2009, 20:37:12
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

timex


Δε διαφωνώ με τα παραπάνω ποστς.
Το θέμα είναι ότι πάρα πολλοί στα χωριά, δεν ξέρουν τη διαφορά μεταξύ αγροτικού ιατρού και γενικού ιατρού.
Το έχω διαπιστώσει πολλές φορές.
Ρωτάω ποιος τους έδωσε τα φάρμακα και μου απαντούν ο αγροτικός ,ενώ τα έχει δώσει γενικός γιατρός.
Εκτός απο αυτό, πάρα πολλοί ειδικοί και κυρίως στα νοσοκομεία, προσπαθώντας να καλύψουν τη δική τους ανεπάρκεια και να κερδίσουν "πελάτες" λένε "...δεν ξέρει ο γενικός γιατρός.Εγώ είμαι παθολόγος-εγώ είμαι καρδιολόγος κτλ κτλ"
Ας ελπίσουμε ότι αυτό θα αλλάξει στο μέλλον.
« Τελευταία τροποποίηση: 9 Φεβρουαρίου 2009, 20:39:04 από timex »

9 Φεβρουαρίου 2009, 20:40:46
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Μαρία Χόρτη

Ιατροί
Κι εγω συμφωνώ.
Εχουμε μεγάλη ευθύνη για το κύρος και την καταξίωση της ειδικότητάς μας και πρέπει με τη στάση μας να βάζει ο καθένας το δικό του λιθαράκι προς το δρόμο αυτο.
Πολλές φορές με έχει κουράσει να απαντώ σε ερωτήσεις του τυπου "και οταν τελειωσεις δηλαδη με την γενικη ιατρική μετά τι ειδικότητα θα κάνεις?" και "τι θα είσαι δηλαδη, κάτι σαν τον παθολόγο?", προσπαθώ όμως να εξηγήσω όσο μπορώ καλύτερα τι σημαίνει Γενική/Οικογενειακή Ιατρική και γιατί ειναι η πιο απαραίτητη ειδικότητα. Σε κάποια χρόνια ευελπιστώ να μην χρειάζεται να εξηγώ πλέον, όπως δεν χρειάζεται να εξηγει πχ ο οφθαλμίατρος τί ειναι οφθαλμίατρος.

10 Φεβρουαρίου 2009, 00:12:36
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
.......
..............
Πολλές φορές με έχει κουράσει να απαντώ σε ερωτήσεις του τυπου "και οταν τελειωσεις δηλαδη με την γενικη ιατρική μετά τι ειδικότητα θα κάνεις?" και "τι θα είσαι δηλαδη, κάτι σαν τον παθολόγο?", προσπαθώ όμως να εξηγήσω όσο μπορώ καλύτερα τι σημαίνει Γενική/Οικογενειακή Ιατρική.................

Παραθέτω ένα link που περιγράφω τι κάνω για να λύσω το πρόβλημα που αναφέρει η συνάδελφος κ. Χόρτη
(και είμαι αρκετά ικανοποιημένος από τα αποτελέσματα):

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
31 Απαντήσεις
153117 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25 Φεβρουαρίου 2021, 22:41:09
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
10558 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Μαΐου 2009, 19:24:16
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
62934 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18 Μαΐου 2016, 22:13:34
από Gateopener
0 Απαντήσεις
8753 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 9 Ιανουαρίου 2020, 21:59:47
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
4426 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27 Οκτωβρίου 2023, 18:23:31
από Argirios Argiriou