Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 01:33:07

Αποστολέας Θέμα: 1o ΣΥΜΠΟΣΙΟ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣΓΕΝΙΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ -23-25/1/2009 -ΑΘΗΝΑ  (Αναγνώστηκε 20682 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

9 Οκτωβρίου 2008, 23:06:03
Αναγνώστηκε 20682 φορές
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
1o ΣΥΜΠΟΣΙΟ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ ΓΕΝΙΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ -23-25/1/2009 -ΑΘΗΝΑ


(Μη με ρωτάτε περισσότερα γιατί ειλικρινά δεν ξέρω, παρά μόνο ότι έχω προσκληθεί να έχω μία εισήγηση για τα δρώμενα ως πρώην πρόεδρος της Ένωσης και ότι περιλήφθηκε το όνομά μου στην οργανωτική για λόγους ιστορικούς, αλλά δεν έχω καμία συμμετοχή στην οργάνωση.)
« Τελευταία τροποποίηση: 9 Οκτωβρίου 2008, 23:53:16 από D-Michalis »
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

9 Οκτωβρίου 2008, 23:44:19
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Η εγγραφή πόσο κοστίζει?


Anyway..Οσο και αν κοστίζει φαίνεται μια καλη προσπάθεια της Ενωσης να ανταγωνιστεί τις Ημερίδες Παπαδάκη.

Πάντως όσοι ιδίωτες Γ.Ι  είναι πολύ απασχολημένοι και δεν έχουν χρόνο  για events τύπου Ημερίδας και Συμποσίου.....
ας επισκεφτούν το Harvard Medical School Department of Continuing Education online

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 10 Οκτωβρίου 2008, 00:36:22 από Nektarios Nikolopoulos »
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

10 Οκτωβρίου 2008, 19:23:51
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Η εγγραφή πόσο κοστίζει?
Στην αφίσα γράφει: δωρεάν.
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

10 Οκτωβρίου 2008, 19:41:49
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Anyway..Οσο και αν κοστίζει φαίνεται μια καλη προσπάθεια της Ενωσης να ανταγωνιστεί τις Ημερίδες Παπαδάκη.

Bytheway.... Γιατί η Ένωση πρέπει να ανταγωνιστεί (κυριολεκτικά, αφού γίνονται λίγες μέρες αργότερα) τις Ημερίδες Παπαδάκη;


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
....................... αλλά δεν έχω καμία συμμετοχή στην οργάνωση.)
Παρακαλείσθε όπως παρουσιαστείτε το συντομότερον δυνατόν εις το Αστυνομικόν Τμήμα (Τμήμα Ασφαλείας) της περιοχής σας, δια προσωπικήν σας υπόθεσην...
« Τελευταία τροποποίηση: 10 Οκτωβρίου 2008, 19:47:17 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

11 Ιανουαρίου 2009, 23:48:29
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Το Τελικό Πρόγραμμα

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Η συμμετοχή είναι δωρεάν
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

28 Ιανουαρίου 2009, 10:54:07
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Raptor

Ιατροί
Δυστυχώς δεν ειχα την δυνατοτητα να το παρακολουθήσω.

Ας μας ενημερώσει κάποιος συνάδελφος, αξιζε τον κόπο? Προσέφερε καινούργια γνωση?
 Τι εντυπώσεις άφησε?

Και σχετικά με τη βράβευση, συγχαρητήρια  κ. Μιχάλη ,δεν είχω καταλάβει τι είδους βράβευση ήταν.
"Success is getting what you want" "Happiness is wanting what you get"
"The secret of happiness is not found in seeking more, but in the capacity to enjoy less."

28 Ιανουαρίου 2009, 17:38:40
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

mandreou


Ο κ. Μιχάλης όπως και ο κ. Μερκούρης βραβεύτηκαν για την προσφορά τους ως ιδρυτικά μέλη της Ενωσης και ως διετελέσαντες Πρόεδροι της, για την προσφορά και το έργο τους. Ως προς το περιεχόμενο του συμποσίου ενδιαφέρον είχαν οι συζητήσεις για το μέλλον της ΠΦΥ στην Ελλάδα και το κλινικό φροντιστήριο για την αντιμετώπιση επειγόντων περιστατικών σε επίπεδο ΚΥ (παιδιατρικά, καρδιολογικά, πολυτραυματία κλπ) με τη μορφή αλγόριθμων. Ήταν πρώτη φορά που σε ένα συνέδριο άκουγες τόσο καλά λόγια για τους ΓΙ από συναδέρφους άλλων ειδικοτήτων (ελπίζω να τα εννοούσαν και να μην ήταν απλές φιλοφρονήσεις!!!!!). Όπως και να έχει κάθε επιστημονική και εκπαιδευτική προσπάθεια που αφορά τους ΓΙ και την ΠΦΥ πιστεύω ότι πρέπει να τη στηρίζουμε και να την κρίνουμε με καλόπιστη διάθεση! Ο Μαριόλης ο Αργύρης έδωσε όλο τον εαυτό του για να πετύχει αυτή η προσπάθεια κια του αξίζουν συγχαρητήρια! Και για τους καχύποπτους που μπορεί να διαβάσουν το όνομα μου στην οργανωτική επιτροπή και βιαστούν να με χαρακτηρίσουν κατευθυνόμενη(;) η συμμετοχή μου ήταν και για μένα έκπληξη καθώς τον Αργύρη τον γνώρισα στο σεμινάριο του Αρόλιθου πριν 5-6 χρόνια και οι σχέσεις μας είναι όπως με όλους τους συναδέλφους που γνωριστήκαμε σε σεμινάρια όπως π. χ. το Δημήτρη τον Κουναλάκη ή τον κ. Μιχάλη, δηλ. σχέσεις εκτίμησης και συναδελφικότητας.

28 Ιανουαρίου 2009, 19:01:56
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
Είχε κάποια καλή σχετικά συμμετοχή (ίσως και παραπάνω από αυτήν που περίμεναν) βέβαια αρκετοί ειδικευόμενοι.
 Από τα θέματα που περιλάμβανε (δες πρόγραμμα) κάποια αναπτύχτηκαν με τρόπο που είχαν ενδιαφέρων και κάποια άλλα όχι και τόσο.(συμφωνώ με την mandreou αλλά για εμένα υπάρχουν και άλλα που εδώ και χρόνια μιλούν με τον καλύτερο τρόπο για την ΓΙ  π.χ «ήμερες Παπαδάκη»)
 Σε γενικές γραμμές ήταν αρκετά καλό με καλούς ομιλητές, αλλά χρειαζόταν περισσότερο χρόνο για συζήτηση γιατί τα θέματα της ΠΦΥ ήταν πιο πολύ προς συζήτηση παρά για διάλεξη.
Εγώ προσωπικά δεν περίμενα να αποκομίσω επιστημονική γνώση από ένα συμπόσιο επαγγελματικής ένωσης.
Η γνώμη μου γενικά είναι ότι η ένωση Γ.Ι  δεν θα πρέπει να ασχολείται με  επιστημονικά συμπόσια-συνέδρια αλλά με συναντήσεις και συζητήσεις, επαγγελματικά συμπόσια - συνέδρια ανταλλαγή απόψεων για την ΠΦΥ και παρεμβάσεις και κινήσεις όσον αφορά τα επαγγελματικά της ειδικότητας.
Τέτοια τραπέζια υπήρχαν αλλά θα έπρεπε να είχαν οργανωθεί σε άλλη βάση.
Τα συνέδρια πιστεύω είναι για τις εταιρίες των ιατρικών ειδικοτήτων που έχουν επωμιστεί το επιστημονικό μέρος. 
Πάντως εύχομαι καλή επιτυχία και στο επόμενο, γιατί έστω και έτσι η Γ/Οικ Ιατρική δηλώνει ενεργά το παρόν και δείχνει να την απασχολεί σημαντικά το μελλών της ΠΦΥ  Και εύχομαι το επόμενο να είναι οργανωμένο σε επαγγελματική βάση.   


ΥΓ……. και σε αυτό το συμπόσιο το μεγαλύτερο μερίδιο στα τραπέζια είχαν άλλες πέραν της ΓΙ ειδικότητες.
« Τελευταία τροποποίηση: 28 Ιανουαρίου 2009, 19:08:48 από Γ.ΚΤΙΣΤΑΚΗΣ »

29 Ιανουαρίου 2009, 19:01:28
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Raptor

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ως προς το περιεχόμενο του συμποσίου ενδιαφέρον είχαν οι συζητήσεις για το μέλλον της ΠΦΥ στην Ελλάδα

Τί ειπώθηκε αναφορικα με το μέλλον της ΠΦΥ στην Ελλάδα? Υπάρχει κάτι αισιόδοξο?

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ο Μαριόλης ο Αργύρης έδωσε όλο τον εαυτό του για να πετύχει αυτή η προσπάθεια κια του αξίζουν συγχαρητήρια!

Πράγματι αξίζει συγχαρητήρια όχι μόνο γιατην επιτυχη ,καθως φαινεται ,οργανωση του Συμποσίου αλλα επείδη κατάφερε να ενσωματώσει στην προσπάθειά του πόλλες φωνές που άσκησαν έντονη κριτική  στο προσωπό του.
Εχω την αίσθηση πως συντομα ο κος Μαριόλης θα αναλάβει την προεδρια της ΕΛΕΓΕΙΑ.
« Τελευταία τροποποίηση: 30 Ιανουαρίου 2009, 10:56:24 από Raptor »
"Success is getting what you want" "Happiness is wanting what you get"
"The secret of happiness is not found in seeking more, but in the capacity to enjoy less."

2 Φεβρουαρίου 2009, 13:25:23
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Raptor

Ιατροί
Τί ειπώθηκε αναφορικα με το μέλλον της ΠΦΥ στην Ελλάδα? Υπάρχει κάτι αισιόδοξο?

Ισως η κα mandreou ή ο κος Γ.ΚΤΙΣΤΑΚΗΣ μπορούν να μας διαφωτίσουν.
"Success is getting what you want" "Happiness is wanting what you get"
"The secret of happiness is not found in seeking more, but in the capacity to enjoy less."

3 Φεβρουαρίου 2009, 09:11:03
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

mandreou


Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία συνάδερφε ως γνωστό γι αυτό και πάντα μια και διαλέξαμε την γενική ιατρική δεν χάνουμε ποτέ την αισιοδοξία μας όσο κι αν αυτό γίνεται δύσκολο με τον πόλεμο που δεχόμαστε καθημερινά από τους υπόλοιπους καλούς συναδέρφους μας!
Στο συμπόσιο λοιπόν εκτός από τη συμφωνία όλων ότι στην Ελλάδα δεν έχουμε πρωτοβάθμια φροντίδα υγείας αλλά απλά πρωτοβάθμια περίθαλψη και το σημαντικό ρόλο που καλούνται να παίξουν οι γιατροί των ΚΥ και ΠΙ αλλά και του ΙΚΑ καμιά αισιόδοξη πρόβλεψη δεν έγινε. Αναφέρθηκαν όλοι οι νόμοι και τα πιθανά σενάρια όπως η συγχώνευση των πρωτοβάθμιων δομών του ΕΣΥ με το ΙΚΑ λόγω των αυξημένων αναγκών σε ειδικευμένους γιατρούς, άλλοι είπαν ότι οικονομικά το μέλλον επιτάσσει ΣΔΙΤ και στην Πρωτοβάθμια, τονίστικε η χαμηλή κρατική χρηματοδότηση για την υγεία γενικά και έγινε αναφορά στις τάσεις που υπάρχουν στο εξωτερικό όπου όπως κατάλαβα δεν είναι καλύτερα τα πράγματα (όλα εκεί έιναι γύρω από την σχέση κόστους οφέλους-πόσο μου στοιχίζει το κάθε ΚΥ, όσο λιγότερο καλύτερα, μικρές αυτόνομες ομάδες γιατρών διαχειρίζονται κεφαλαία από τον κρατικό κουρβανα για την υγεία κλπ), ενδιαφέρον είχε και η τοποθέτηση ενός ιδιώτη συναδέλφου για το ρόλο στην ΠΦΥ των ιδιωτών ιατρών (να τους επιτραπεί δηλ η συμμετοχή στην ΠΦΥ μέσω του ΕΣΥ με συμβάσεις έργου όχι απλά με ταμεία όπως είναι σήμερα ). Περιμένοντας λοιπόν τους βαρβάρους διότι κι αυτοί είναι μια κάποια λύση, δηλ. τα νομοσχέδια για την ΠΦΥ (πολλά σε σχέδια νόμου όπως κατάλαβα αλλά κανένα σε ισχύ) συνεχίζουμε να κάνουμε αυτό που ξέρουμε καλύτερα να είμαστε γενικοί γιατροί και να ελπίζουμε.     

3 Φεβρουαρίου 2009, 13:40:42
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
Όπως λέει και η mandreou στο συμπόσιο δεν βγήκε κάτι το αισιόδοξο.(το αντίθετο θα έλεγα)
Η γνώμη μου είναι και το επαναλαμβάνω ότι τέτοιες συζητήσεις πρέπει να οργανώνονται σε βάση διαλόγου με συμμετοχή ατόμων με εμπειρία στην ΠΦΥ και στην οργάνωση συστημάτων υγείας γενικότερα  και όχι στην βάση διαλέξεων με περιορισμένο χρόνο ενός στρογγυλού τραπεζιού.
Υπάρχουν στην Ελλάδα τέτοια άτομα, αλλά για ευνόητους λόγους, νομίζω, αποκλείονται από τέτοιου είδους συζητήσεις (από τα κυκλώματα θες ,από τα «τσιράκια»θες, από τα συμφέροντα και την σταδιοδρομία κάποιων θες?)  ή οι ίδιοι δεν θέλουν να συμμετέχουν μαζί με κάποιους από τους παραπάνω, ή δεν εισακούγεται ποτέ ο λόγος τους από τους έχοντες το «πάνω χέρι».
Έχω ακούσει πάρα πολύ σοβαρές και κατά την γνώμη μου αξιόλογες θέσεις για τον τρόπο οργάνωσεις της ΠΦΥ από άτομα που έχουν ασχοληθεί στο παρελθόν ενεργά με την οργάνωση της ΠΦΥ ,αλλά αυτές οι γνώμες δεν εισακούστηκαν ποτέ και δεν τους δίνεται η ευκαιρία να ακουστούν και τώρα, θες από πολιτικά ή θες από ατομικά συμφέροντα. (αυτές οι γνώμες ήταν και σε μορφή προτάσεων στο Υπουργείο)

Αυτά τα άτομα ή ομάδες ατόμων φυσικά και δεν είναι μόνο οι γνωστοί που συμμετέχουν στα συνέδρια-συμπόσια κτλ,  αλλά άτομα που είναι στους περισσότερους από εμάς άγνωστα.

Οι παλαιότεροι σίγουρα γνωρίζουν τέτοια άτομα που έχουν αποκλειστεί από κάθε κουβέντα περί την ΠΦΥ.

Σταματώ εδώ γιατί από την μια δεν γνωρίζω πολλά (όπως κάποιοι άλλοι) και από την άλλη στο ΕΛ πάντα αυτό ισχύει και πάντα έτσι γίνεται.   
« Τελευταία τροποποίηση: 3 Φεβρουαρίου 2009, 13:42:41 από Γ.ΚΤΙΣΤΑΚΗΣ »

3 Φεβρουαρίου 2009, 17:21:34
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

LENA


ΤΟ ΣΥΜΠΟΣΙΟ ΕΙΧΕ ΜΙΑ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΚΑΛΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ,ΜΕΓΑΛΗ ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΘΕΜΑΤΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ ΤΟΥ.ΣΑΦΩΣ ΜΕ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ,ΑΛΛΩΣΤΕ ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΜΕ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ  ΓΙΑ ΤΟΥΣ Γ.Ι. ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ, ΜΕ ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΤΙΣ ΗΜΕΡΙΔΕΣ ΠΑΠΑΔΑΚΗ ΒΕΒΑΙΩΣ, ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΗΡΘΕ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΑΝΑΡΩΤΗΘΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΔΙΟΡΓΑΝΩΝΕΤΕ ΑΠΟ ΠΑΘΟΛΟΓΟΥΣ??? ΙΣΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΟΙ ΓΕΝΙΚΟΙ ΙΑΤΡΟΙ ΝΑ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΟΥΝ ΗΜΕΡΙΔΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΝΕΥΡΟΧΕΙΡΟΥΡΓΟΥΣ.....ΜΗΠΩΣ ΗΡΘΕ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΑΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ, ΔΥΝΑΜΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑ ΣΥΜΠΟΣΙΟ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΗΣ ΠΦΥ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!
ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ, ΒΕΒΑΙΩΣ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ Η ΕΝΕΡΓΟΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ Η ΕΚ ΤΟΥ ΑΣΦΑΛΟΥΣ ΚΡΙΤΙΚΗ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΕΛΠΙΔΟΦΟΡΑ ΚΙΝΗΣΗ. ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕΝΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΡΓΟ ΠΟΥ ΑΥΤΑ ΠΑΡΑΓΟΥΝ. :)

3 Φεβρουαρίου 2009, 17:58:58
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

orfeo


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
ΙΣΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΟΙ ΓΕΝΙΚΟΙ ΙΑΤΡΟΙ ΝΑ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΟΥΝ ΗΜΕΡΙΔΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΝΕΥΡΟΧΕΙΡΟΥΡΓΟΥΣ.....
Γιατί όχι; Αν μάλιστα έχει την ανάλογη προσέλευση και αποδοχή απ' τους γιατρούς με τις ημερίδες Παπαδάκη, θα θεωρηθεί σίγουρα και πολύ πετυχημένη.
Εγώ πάντως ως γεν. γιατρός δεν έχω την αντίληψη ότι η γνώση γενικά και της ιατρικής ειδικότερα είναι αποκλειστικότητα οποιουδήποτε και πολύ ευχαρίστως παρακολουθώ και μαθητεύω σε οποιονδήποτε έχει να μου προσφέρει κάτι περισσότερο απ' αυτά που ήδη γνωρίζω.
Η ειδικότητα που διαλέξαμε έχει την ιδιαιτερότητα να μπορεί να διδαχθεί απ' όλες τις άλλες και παρ' όλα αυτά να μην υποκαθίσταται από καμία. Δε μας διαφοροποιεί η γνώση, αλλά ο τρόπος που τη χρησιμοποιούμε. Πρόσφατα παρακολούθησα ένα σεμινάριο πάνω στο Σ.Δ. όπου εκπαιδευτές ήταν κυρίως παθολόγοι. Στο τέλος του, οι εκπαιδευτές αναγνώρισαν ότι κάθε φορά που εκπαιδεύουν γενικούς γιατρούς στο Σ.Δ. αισθάνονται ότι απευθύνονται σε γιατρούς που βλέπουν συνολικά τον ασθενή, ενώ με άλλες ειδικότητες υπάρχει η αίσθηση ότι μιλάνε σε "τεχνικούς" που ενδιαφέρονται περισσότερο για τις εργαστηριακές μετρήσεις παραβλέποντας ίσως το "όλον" του πάσχοντος. Δεν ξέρω αν έχουμε συνολικά φτάσει σ' αυτό το επίπεδο, πάντως έχουμε λόγω ειδικότητας πλεονεκτική θέση για να το καταφέρουμε. Ως τότε, ας προοδεύουμε στη γνώση της τέχνης -που όπως έλεγε και ο Ιπποκράτης είναι μακρά- όσο μπορούμε περισσότερο. Η μαθητεία δεν είναι ένδειξη υποτέλειας...

5 Φεβρουαρίου 2009, 18:34:23
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

Raptor

Ιατροί
ΑΠΟΤΙΜΗΣΗ ΓΙΑ ΣΥΜΠΟΣΙΟ ΕΝΩΣΗΣ ΓΕΝΙΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ
"Success is getting what you want" "Happiness is wanting what you get"
"The secret of happiness is not found in seeking more, but in the capacity to enjoy less."

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2734 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17 Σεπτεμβρίου 2009, 21:19:32
από Argirios Argiriou
4 Απαντήσεις
4626 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17 Φεβρουαρίου 2011, 01:01:41
από Μαρία Χόρτη
9 Απαντήσεις
54792 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Αυγούστου 2017, 17:56:57
από Aggelos md
1 Απαντήσεις
22696 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Απριλίου 2018, 09:18:31
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
38134 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Σεπτεμβρίου 2021, 15:47:54
από Bio-Tech