Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 01:19:04

Αποστολέας Θέμα: Aγροτικό επί θητεία και διορισμός στο ΕΣΥ  (Αναγνώστηκε 5259 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

12 Ιουνίου 2017, 19:56:49
Αναγνώστηκε 5259 φορές
Αποσυνδεδεμένος

nasiaser


Μια ερώτηση: είμαι σε μια μεταβατική φάση, όπου κουράστηκα να ιδιωτεύω, και αποφάσισα, αν μου δοθεί η ευκαιρία να γίνω ιατρός στο ΕΣΥ. Στο μεταξύ, μπορώ να κάνω αγροτικό επί θητεία;; Εξακολουθεί να ισχύει αυτό που ίσχυε παλιά, ότι δλδ υπήρχαν συγκεκριμένες θέσεις Π.Ι. όπου  μπορούσε κάποιος να δηλώσει για να κάνει επί θητεία;; ή δηλώνουμε όποιο αγροτικό θέλουμε;; δεν το κατάλαβα καλά στην πρόσφατη προκήρυξη για τα αγροτικά ιατρεία.
Επίσης, αν ενόσω υπηρετεί κάποιος ως αγροτικός επί θητεία, μπορεί να παραιτηθεί για να διοριστεί ως μόνιμος ειδικευμένος ιατρός στο ΕΣΥ ή θα έχει κάποιες συνέπειες η πρόωρη παραίτησή του;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

12 Ιουνίου 2017, 20:14:57
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μια ερώτηση: είμαι σε μια μεταβατική φάση, όπου κουράστηκα να ιδιωτεύω, και αποφάσισα, αν μου δοθεί η ευκαιρία να γίνω ιατρός στο ΕΣΥ. Στο μεταξύ, μπορώ να κάνω αγροτικό επί θητεία;; Εξακολουθεί να ισχύει αυτό που ίσχυε παλιά, ότι δλδ υπήρχαν συγκεκριμένες θέσεις Π.Ι. όπου  μπορούσε κάποιος να δηλώσει για να κάνει επί θητεία;; ή δηλώνουμε όποιο αγροτικό θέλουμε;; δεν το κατάλαβα καλά στην πρόσφατη προκήρυξη για τα αγροτικά ιατρεία.
Επίσης, αν ενόσω υπηρετεί κάποιος ως αγροτικός επί θητεία, μπορεί να παραιτηθεί για να διοριστεί ως μόνιμος ειδικευμένος ιατρός στο ΕΣΥ ή θα έχει κάποιες συνέπειες η πρόωρη παραίτησή του;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Κάθε προκήρυξη αγροτικών έχει δύο φάσεις. Την αρχική προκήρυξη όπου οι θέσεις που μπορεί να πάρεις κάποιος επί θητεία συμβολίζονται με "θ" δίπλα στη θέση και τώρα τελευταία είναι ελάχιστες. Αφού βγουν τα αποτελέσματα της πρώτης προκήρυξης, μαζεύουν αυτά που έμειναν κενά και ακολουθεί η δεύτερη που λέγεται "πρόσκληση ενδιαφέροντος για τα κενά που προέκυψαν από την τάδε προκήρυξη". Σ' αυτή όλα τα ιατρεία μπορεί να τα δηλώσει κάποιος επί θητεία.
Απλά να γνωρίζεις ότι αν δηλώσουν κάποιο ιατρείο γενικός γιατρός, υπόχρεος και επί θητεία, η σειρά προτεραιότητας είναι όπως την έγραψα. Αν και στη συμπληρωματική προκήρυξη δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής οι γενικοί γιατροί.
Για το θέμα της παραίτησης δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά.

12 Ιουνίου 2017, 20:33:01
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

nasiaser


Eυχαριστώ πολύ! Δλδ, αν κατάλαβα καλά, στην πρώτη φάση δηλώνω μόνο ότι έχει το (θ) δίπλα και αν δεν τα καταφέρω, περιμένω τη δεύτερη φάση, μήπως και περισσέψει κάτι;
Ωστοσο, ρίχνοντας μια ματιά στην πρόσκληση ενδιαφέροντος,δεν είδα πουθενά κανένα (θ). Αλλά τότε πώς καλούν επι θητεία ενδιαφερομενους αν δεν έχουν αγροτικά διαθέσιμα για το σκοπό αυτό;
« Τελευταία τροποποίηση: 12 Ιουνίου 2017, 20:38:20 από nasiaser »

12 Ιουνίου 2017, 20:43:47
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Στην πρόσκληση ενδιαφέροντος (όπως αυτή που τρέχει τώρα) όπως είπα μπορούν να δηλωθούν ΟΛΑ τα ιατρεία ΚΑΙ επί θητεία, γι' αυτό και δεν υπάρχει η ένδειξη "θ". Αν ανατρέξεις στην αρχική προκήρυξη θα δεις ότι τα ιατρεία που μπορούσε να δηλώσει κάποιος  θητεία (που είχαν την ένδειξη "θ") ήταν μόλις 3.

13 Ιουνίου 2017, 20:02:13
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

nasiaser


Eυχαριστώ πολύ! Επικοινώνησα σήμερα με το Υπουργείο Υγείας, σχετικά με το αν η παραίτηση απο ένα επι θητεία αγροτικό επηρεάζει μια ενδεχόμενη αίτηση για πρόσληψη σε μόνιμη θέση, και μου είπαν ότι δεν έχουν υπ' όψη τους να υπάρχει τέτοιο θέμα. Μάλιστα ο υπάλληλος μου είπε ότι για τον διορισμό σε μόνιμη θέση, τους απασχολεί μόνο να έχει υπηρετήσει πρώτα κάποιος το υποχρεωτικό αγροτικό, και τίποτα αλλο.

13 Ιουνίου 2017, 21:18:18
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Παράθεση
Επικοινώνησα σήμερα με το Υπουργείο Υγείας, σχετικά με το αν η παραίτηση απο ένα επι θητεία αγροτικό επηρεάζει μια ενδεχόμενη αίτηση για πρόσληψη σε μόνιμη θέση, και μου είπαν ότι δεν έχουν υπ' όψη τους να υπάρχει τέτοιο θέμα.
Μήπως όμως στην αίτηση για μόνιμη θέση υποβάλλεις υπεύθυνη δήλωση που λέει ότι δεν κατέχεις άλλη θέση στο δημόσιο; Είναι το αγροτικό επί θητεία κάτι τέτοιο; Δε νομίζω, γιατί κάτι ανάλογο πρέπει να ισχύει και με τους επικουρικούς. Αλίμονο αν δεν μπορούσαν να κάνουν αίτηση για μόνιμη θέση ενώ ήταν στο επικουρικό.

14 Ιουνίου 2017, 00:49:42
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Είναι το αγροτικό επί θητεία κάτι τέτοιο;
Το αγροτικό (υποχρέωση και επί θητεία) φυσικά και ΔΕΝ λογίζεται ως μόνιμη θέση στο Δημόσιο, αλλά σαν Δημοσίου Δικαίου ορισμένου χρόνου (έτσι την έχω δει να περιγράφεται στα αντίστοιχα ΦΕΚ).

11 Αυγούστου 2017, 00:47:30
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μια ερώτηση: είμαι σε μια μεταβατική φάση, όπου κουράστηκα να ιδιωτεύω, και αποφάσισα, αν μου δοθεί η ευκαιρία να γίνω ιατρός στο ΕΣΥ. Στο μεταξύ, μπορώ να κάνω αγροτικό επί θητεία;; Εξακολουθεί να ισχύει αυτό που ίσχυε παλιά, ότι δλδ υπήρχαν συγκεκριμένες θέσεις Π.Ι. όπου  μπορούσε κάποιος να δηλώσει για να κάνει επί θητεία;; ή δηλώνουμε όποιο αγροτικό θέλουμε;; δεν το κατάλαβα καλά στην πρόσφατη προκήρυξη για τα αγροτικά ιατρεία.
Επίσης, αν ενόσω υπηρετεί κάποιος ως αγροτικός επί θητεία, μπορεί να παραιτηθεί για να διοριστεί ως μόνιμος ειδικευμένος ιατρός στο ΕΣΥ ή θα έχει κάποιες συνέπειες η πρόωρη παραίτησή του;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Κάθε προκήρυξη αγροτικών έχει δύο φάσεις. Την αρχική προκήρυξη όπου οι θέσεις που μπορεί να πάρεις κάποιος επί θητεία συμβολίζονται με "θ" δίπλα στη θέση και τώρα τελευταία είναι ελάχιστες. Αφού βγουν τα αποτελέσματα της πρώτης προκήρυξης, μαζεύουν αυτά που έμειναν κενά και ακολουθεί η δεύτερη που λέγεται "πρόσκληση ενδιαφέροντος για τα κενά που προέκυψαν από την τάδε προκήρυξη". Σ' αυτή όλα τα ιατρεία μπορεί να τα δηλώσει κάποιος επί θητεία.
Απλά να γνωρίζεις ότι αν δηλώσουν κάποιο ιατρείο γενικός γιατρός, υπόχρεος και επί θητεία, η σειρά προτεραιότητας είναι όπως την έγραψα. Αν και στη συμπληρωματική προκήρυξη δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής οι γενικοί γιατροί.
Για το θέμα της παραίτησης δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά.

Στην τρέχουσα αρχική προκήρυξη Αυγούστου 2017 σε κανένα ιατρείο δεν υπάρχει δίπλα η ένδειξη "θ" όπως υπήρχε σε παλαιότερες προκηρύξεις. Οπότε ή δεν μπορεί να δηλώσει κανείς επί θητεία ή μπορούν να δηλωθούν όλα επί θητεία (θεωρώ πιθανότερο το δεύτερο). Μια ερώτηση στο αρμόδιο τμήμα θα λύσει την απορία.
Για όποιον διάβασε την παλαιότερή μου αναφορά και ψάχνει για "θ" στην προκήρυξη.

11 Αυγούστου 2017, 03:16:34
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Στην τρέχουσα αρχική προκήρυξη Αυγούστου 2017 σε κανένα ιατρείο δεν υπάρχει δίπλα η ένδειξη "θ" όπως υπήρχε σε παλαιότερες προκηρύξεις. Οπότε ή δεν μπορεί να δηλώσει κανείς επί θητεία ή μπορούν να δηλωθούν όλα επί θητεία (θεωρώ πιθανότερο το δεύτερο). Μια ερώτηση στο αρμόδιο τμήμα θα λύσει την απορία.
Για όποιον διάβασε την παλαιότερή μου αναφορά και ψάχνει για "θ" στην προκήρυξη.
Όλα τα Ιατρεία μπορούν να δηλωθούν επί θητεία, εξ΄ου και δεν αναγράφεται η ένδειξη Θ σε κάποιο Ιατρείο, το αναφέρει σαφώς η προκήρυξη ότι αφορά Γενικούς Ιατρούς, Υπόχρεους, και επί Θητεία...

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
3306 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24 Οκτωβρίου 2008, 18:31:47
από Argirios Argiriou
1 Απαντήσεις
3638 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26 Ιουνίου 2010, 02:45:28
από Όμηρος
17 Απαντήσεις
17071 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Ιουνίου 2011, 20:41:45
από timex
11 Απαντήσεις
10001 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Δεκεμβρίου 2011, 12:19:44
από anastasios theodoridis
1 Απαντήσεις
12501 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17 Ιουλίου 2012, 10:22:12
από Δ. Κουναλάκης