Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 21:34:47

Αποστολέας Θέμα: Ποια είναι η διαφορά μεταξύ CT σπαχνικού και εγκεφαλικού κρανίου;  (Αναγνώστηκε 6174 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

3 Ιουλίου 2017, 09:22:55
Αναγνώστηκε 6174 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Στις 03/07/2017 είχα μια ασθενή που παίρνει Σιντρόμ και που έπεσε στις 28/06/2017 και χτύπησε το δεξί αυτί. Από τότε δεν ακούει τίποτε από το δεξί αυτί και έχει εκεί και εμβοή. Αν εξαιρέσει κανείς μια μικρή μελανιά (που άρχισε να κιτρινίζει κιόλας) στο πάνω μέρος του πτερύγιου του δεξιού αυτιού, δεν είδα κάτι άλλο παράξενο.  (Με το ωτοσκόπιο βλέπω ότι δεν υπάρχει καθόλου κερί και ότι το τύμπανο δεν έχει κάποιον ερεθισμό). Έβαλα την ασθενή να κάνει χειρισμό Valsalva χωρίς να καλυτερέψει κάτι, άρα η πιθανότητα να έχει μαζευτεί υγρό στο μέσο ους είναι μειωμένη.

Τηλεφώνησα φίλη μου Ακτινολόγο να μου πει τι απεικονιστική μέθοδο να διαλέξω αν θέλω να προχωρήσω παραπέρα διαγνωστικά.

Μου είπε ότι αν θέλω να δω τα λιθοειδή πρέπει να παραγγείλω CT σπλαχνικού κρανίου και να γράψω σε παρένθεση "λιθοειδών" έτσι ώστε να προσαρμόσουν τις τομές κατάλληλα.

Αν θέλω να δω αν υπάρχει αιμορραγία στον εγκέφαλο, και γενικά να δω όλο τον εγκέφαλο, τότε πρέπει να παραγγείλω CT  εγκεφαλικού κρανίου. (Σε πρώτη φάση τουλάχιστον, χωρίς σκιαγραφικό αν υποψιαζόμαστε αιμορραγία).

Αν πάλι μας ενδιαφέρει να δούμε το ακουστικό νεύρο πρέπει να παραγγείλουμε MRI βάσης κρανίου.

Στην περίπτωση μας αποφασίσαμε να παραγγείλω ταυτόχρονα CT σπλαχνικού κρανίου + CT εγκεφαλικού κρανίου χωρίς σκιαγραφικό και μετά βλέπουμε.

« Τελευταία τροποποίηση: 3 Ιουλίου 2017, 09:46:34 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

12 Ιουνίου 2018, 16:44:29
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Ασθενής μου, μου ήρθε σήμερα με παράκληση να της γράψω

CT σπλαχνικού κρανίου ( οφθαλμικών κόγχων - ιγμορίων )

διότι παραπονέθηκε σε Ακτινολόγο ότι της πονάει γύρω από το αριστερό μάτι.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
25722 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28 Σεπτεμβρίου 2008, 23:20:39
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
4 Απαντήσεις
5065 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11 Μαΐου 2010, 17:23:59
από KERASIDISN
2 Απαντήσεις
6807 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 5 Ιανουαρίου 2011, 15:43:16
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
2 Απαντήσεις
5080 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Ιουνίου 2019, 20:50:19
από Αρχίατρος
27 Απαντήσεις
33164 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25 Ιουνίου 2021, 18:55:59
από Argirios Argiriou