Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 13:42:51

Αποστολέας Θέμα: Πώς βλέπουμε τι εισφορές πρέπει να πληρώσουμε / πληρώσαμε στο ΕΦΚΑ;  (Αναγνώστηκε 119985 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

31 Ιουλίου 2018, 19:20:10
Απάντηση #15
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν παίζονται οι άνθρωποι:

Μέχρι και τις 31/07/2018 ώρα 13.00 που κοίταγα δεν είχαν βγάλει το ΕΦΚΑ για τον  Ιούνιο του 2018.

Το ξανακοίταξα ώρα 19.10 και τότε το είχαν υπολογίσει, το πλήρωσα αμέσως μέσω winbank αλλά βγήκα εκπρόθεσμος γιατί οι πληρωμές που γίνονται μετά την ώρα 18.00 εκτελούνται την επόμενη ημέρα...

Λες να το κάνουν επίτηδες για να μαζεύουν πρόστιμα εκπρόθεσμης πληρωμής;
« Τελευταία τροποποίηση: 31 Ιουλίου 2018, 19:43:16 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

31 Ιουλίου 2018, 19:38:29
Απάντηση #16
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν παίζονται οι άνθρωποι:

Μέχρι και τις 31/07/2018 ώρα 13.00 που κοίταγα δεν είχαν βγάλει το ΕΦΚΑ για τον  Ιούνιο του 2018.

Το ξανακοίταξα ώρα 19.10 και τότε το είχαν υπολογίσει, το πλήρωσα αμέσως μέσω winbank αλλά βγήκα εκπρόθεσμος γιατί οι πληρωμές που γίνονται μετά την ώρα 18.00 εκτελούνται την επόμενη ημέρα...

Λεν να το κάνουν επίτηδες για να μαζεύουν πρόστιμα εκπρόθεσμης πληρωμής;

Ε, και συ Αργύρη, δεν είδες κατά τις πεντέμισι, μάλλον δε θα είχες εκτεθεί τώρα...
Αισχρή αντιμετώπιση του πολίτη, παραγματικά χωρίς λόγια.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

31 Ιουλίου 2018, 20:35:04
Απάντηση #17
Αποσυνδεδεμένος

fanisgp

Επώνυμοι
Έδωσαν παράταση μέχρι 10 Αυγούστου.Είναι για γέλια πάντως αυτό με τις εισφορές.

8 Νοεμβρίου 2018, 18:12:46
Απάντηση #18
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Το μηνιαίο ΕΦΚΑ που πρέπει να πληρώνουν οι Ελεύθεροι Επαγγελματίες (Ε.Ε.) ανάλογα με το ετήσιο εισόδημά τους.

Τον επισυναπτόμενο πίνακα σε pdf, μου τον έδωσε ο Λογιστής μου στις 08/11/2018

( από ετήσιο εισόδημα 8.000 € και κάτω πληρώνουν 167,95 €.)
« Τελευταία τροποποίηση: 8 Νοεμβρίου 2018, 18:14:22 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

13 Μαρτίου 2019, 01:16:40
Απάντηση #19
Αποσυνδεδεμένος

giorgosbr


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Το μηνιαίο ΕΦΚΑ που πρέπει να πληρώνουν οι Ελεύθεροι Επαγγελματίες (Ε.Ε.) ανάλογα με το ετήσιο εισόδημά τους.

Τον επισυναπτόμενο πίνακα σε pdf, μου τον έδωσε ο Λογιστής μου στις 08/11/2018

( από ετήσιο εισόδημα 8.000 € και κάτω πληρώνουν 167,95 €.)


Οι οισφορές στο ΕΦΚΑ ειναι ανεξάρτητες των εξόδων του ιατρου ;

έστω ένα παράδειγμα
ΠΧ ένας ιατρος που κάνει πολλές κατ'οίκον επισκέψεις (π.χ. μέσω εταιρειών πχ. SOS ιατροι) και κόβει αποδείξεις εστω 2000ε το μήνα --> αλλά αποδίδει στην εταιρεία το ποσο πχ των  800 ε το μήνα, άρα παρουσιάζει πολλά έξοδα.
παρόλα αυτά θα πληρώνει εισφορές των 580 ε τον μήνα ?
ΔΗΛ απο τα 2000 θα του μένουν 1200 ε και απο αυτά θα δίνει ΕΦΚΑ άλλα 580ε το μήνα και θα του μένουν τελικώς 620 ε?

 

13 Μαρτίου 2019, 20:10:47
Απάντηση #20
Αποσυνδεδεμένος

pzogr


Αν δεν πέφτω πολύ έξω, για τον υπολογισμό των εισφορών υπολογίζονται μόνο τα καθαρά έσοδα απλά οι εισφορές, που έχουν καταβληθεί, δεν αφαιρούνται από τα έσοδα για τον υπολογισμό των νέων εισφορών. Όλων των - άλλων - ειδών τα έξοδα όμως αφαιρούνται.

13 Μαρτίου 2019, 23:05:46
Απάντηση #21
Αποσυνδεδεμένος

giorgosbr


Να σας ρωτήσω,

Ρώτησα το φοροτεχνικό και μου είπε οτι: αν είμαι μισθωτός σε κλινική & ασκώ και ελεύθερο επάγγελμα παράλληλα,
τότε οι εισφορές στον ΕΦΚΑ θα υπολογίζονται με βάση τον Πίνακα (που έχει παρατεθει και προηγουμένως σε αυτή τη συζήτηση) με βάση το Καθαρό Φορολογητέο Εισόδημά μου, που προκύπτει απο την εργασία μου Ως ελεύθερος επαγγελματίας μονο για την κύρια ασφάλιση.

Για την υγειονομική περίθαλψη μου είπε πως θα παρακρατείται απο την εργασία μου ως μισθωτός.
Αυτο που δεν κατάλαβα είναι: ασχέτως ύψους εισοδήματος που προκύπτει ως ελεύθερος επαγγελματίας, δεν θα πληρώνω τίποτα extra για περίθαλψη, επειδή παρακρατούνται απο την θέση εργασίας μισθωτου;
ΔΙοτι στον Πίνακα που παραθέσατε, έχει και εκεί κλίμακα αναλόγως εισοδήματος για την περίθαλψη


14 Μαρτίου 2019, 13:30:11
Απάντηση #22
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Να σας ρωτήσω,

Ρώτησα το φοροτεχνικό και μου είπε οτι: αν είμαι μισθωτός σε κλινική & ασκώ και ελεύθερο επάγγελμα παράλληλα,
τότε οι εισφορές στον ΕΦΚΑ θα υπολογίζονται με βάση τον Πίνακα (που έχει παρατεθει και προηγουμένως σε αυτή τη συζήτηση) με βάση το Καθαρό Φορολογητέο Εισόδημά μου, που προκύπτει απο την εργασία μου Ως ελεύθερος επαγγελματίας μονο για την κύρια ασφάλιση.

Για την υγειονομική περίθαλψη μου είπε πως θα παρακρατείται απο την εργασία μου ως μισθωτός.
Αυτο που δεν κατάλαβα είναι: ασχέτως ύψους εισοδήματος που προκύπτει ως ελεύθερος επαγγελματίας, δεν θα πληρώνω τίποτα extra για περίθαλψη, επειδή παρακρατούνται απο την θέση εργασίας μισθωτου;
ΔΙοτι στον Πίνακα που παραθέσατε, έχει και εκεί κλίμακα αναλόγως εισοδήματος για την περίθαλψη
   Στον αρχικό νόμο Κατρούγκαλου όλες οι εισφορές υπολογίζονται βάσει όλων των εισοδημάτων. Οπότε πληρώνετε υγειονομικές εισφορές και για το μέρος του εισοδήματος από ελευθέριο επάγγελμα (εκτός από τις μισθωτές κρατήσεις). Νομίζω ότι αυτό δεν άλλαξε στις τροποποιήσεις της Αχτσιόγλου.
   Μου φαίνεται περίεργο που αναφέρετε τη μισθωτή εργασία. Οι περισσότερες συμβάσεις (>90%) στον ιδιωτικό χώρο στους γιατρούς είναι συμβάσεις έργου και πληρώνεστε με μπλοκ αποδείξεων ειδικά αν έχετε κάνει και έναρξη για ελευθέριο επάγγελμα. Δεν γίνονται κρατήσεις ούτε σύνταξης ούτε υγείας αλλά αντίθετα τα πληρώνετε εσείς μετά ως μη μισθωτός. Είστε σίγουρος ότι η σύμβαση θα είναι εξαρτημένης (μισθωτής) εργασίας και όχι έργου (μπλοκάκι);

16 Μαρτίου 2019, 14:39:23
Απάντηση #23
Αποσυνδεδεμένος

pzogr


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Να σας ρωτήσω,

Ρώτησα το φοροτεχνικό και μου είπε οτι: αν είμαι μισθωτός σε κλινική & ασκώ και ελεύθερο επάγγελμα παράλληλα,
τότε οι εισφορές στον ΕΦΚΑ θα υπολογίζονται με βάση τον Πίνακα (που έχει παρατεθει και προηγουμένως σε αυτή τη συζήτηση) με βάση το Καθαρό Φορολογητέο Εισόδημά μου, που προκύπτει απο την εργασία μου Ως ελεύθερος επαγγελματίας μονο για την κύρια ασφάλιση.

Για την υγειονομική περίθαλψη μου είπε πως θα παρακρατείται απο την εργασία μου ως μισθωτός.
Αυτο που δεν κατάλαβα είναι: ασχέτως ύψους εισοδήματος που προκύπτει ως ελεύθερος επαγγελματίας, δεν θα πληρώνω τίποτα extra για περίθαλψη, επειδή παρακρατούνται απο την θέση εργασίας μισθωτου;
ΔΙοτι στον Πίνακα που παραθέσατε, έχει και εκεί κλίμακα αναλόγως εισοδήματος για την περίθαλψη

Επειδή κάνω ακριβώς το ίδιο, μέχρι αυτή τη στιγμή ισχύει ότι η μισθωτή εργασία είναι "άλλος κουβάς" από το ελεύθερο επάγγελμα (έκφραση του λογιστή μου!). Σαν ελεύθερος επαγγελματίας έχεις εισφορές για τα πάντα ανάλογα με το ύψος των καθαρών εσόδων. Σαν μισθωτός υπάρχει συγκεκριμένο ποσοστό κρατήσεων επίσης, που αφορά αποκλειστικά στην αμοιβή της μισθωτής εργασίας. Παλιά ίσχυε ότι αν κάποιος σου πληρώνει εισφορές (πχ μια σύμβαση έργου ή εργασίας) τότε δεν διπλοπλήρωνες. Πάνε αυτά...

16 Μαρτίου 2019, 20:06:27
Απάντηση #24
Αποσυνδεδεμένος

giorgosbr


Ναι αλλά παραδείγματος χάριν οι εισφορές για την περίθαλψη καλύπτονται απο την μισθωτή εργασία.

Θα πληρώνω για την περίθαλψη εισφορές και από τα καθαρά έσοδα του ελεύθερου επαγγέλματος;
ή θα πληρώνω το 13,33% των καθαρών εσόδων για εισφορές προς ασφάλιση (ΕΦΚΑ);
 

17 Μαρτίου 2019, 19:06:10
Απάντηση #25
Αποσυνδεδεμένος

pzogr


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ναι αλλά παραδείγματος χάριν οι εισφορές για την περίθαλψη καλύπτονται απο την μισθωτή εργασία.

Θα πληρώνω για την περίθαλψη εισφορές και από τα καθαρά έσοδα του ελεύθερου επαγγέλματος;
ή θα πληρώνω το 13,33% των καθαρών εσόδων για εισφορές προς ασφάλιση (ΕΦΚΑ);

Αυτό που λες υπάρχε κάποτε επί ΤΣΑΥ. Τώρα πληρώνεις ποσοστό επί των καθαρών εσόδων. Αν είσαι κάποιος που βγάζει αρκετά ώστε να φτάσεις στο ανώτερο όριο θα πληρώνεις την υγειονομική περίθαλψη του ΕΟΠΥΥ λες και είναι η BUPA.

28 Ιουνίου 2019, 10:06:30
Απάντηση #26
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Σήμερα ( 28/06/2019) είναι η τελευταία εργάσιμη ημέρα του Ιουνίου 2019 και το ΕΦΚΑ που πρέπει να πληρώσουμε ακόμα δεν βγήκε…φυσιολογικά θα βγει μετά τις εκλογές…..
( αυτή η χώρα δεν έχει σωσμό).
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

28 Ιουνίου 2019, 16:09:02
Απάντηση #27
Αποσυνδεδεμένος

fanisgp

Επώνυμοι
Με ενημέρωσε ο λογιστής μου ότι ετοιμάζουν την καινούργια εκκαθάριση άρα περιμένουμε.

29 Ιουνίου 2019, 00:49:41
Απάντηση #28
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
28/06/2019

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

Λέξεις κλειδιά: ΕΦΚΑ 
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2630 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 1 Μαΐου 2009, 08:13:39
από Argirios Argiriou
33 Απαντήσεις
63229 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Μαΐου 2018, 15:53:52
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
4212 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26 Μαΐου 2017, 16:11:19
από Argirios Argiriou
6 Απαντήσεις
4944 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Οκτωβρίου 2017, 19:55:18
από pzogr
0 Απαντήσεις
8930 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Μαΐου 2023, 17:09:57
από Argirios Argiriou