Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 07:55:34

Αποστολέας Θέμα: Εκπαίδευση σε Κ.Υ. - Προτάσεις  (Αναγνώστηκε 65543 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

10 Αυγούστου 2017, 14:19:01
Αναγνώστηκε 65543 φορές
Αποσυνδεδεμένος

mrkite


Χαιρετώ το μέλη και τους διαχειριστές αυτού του πολύ χρήσιμου forum.

Επειδή πλησιάζω στο να κάνω την εκπαίδευσή μου στο Κ.Υ. , θα ήθελα να ρωτήσω ποια προτείνετε.

Ανήκω στην 1η ΥΠΕ, αλλά γεωγραφικά θα με ενδιέφερε και Σχηματάρι. Ειδικά για το συγκεκριμένο Κ.Υ. γνωρίζει κανείς τίποτα; Παίρνουν ειδικευόμενους; Τους δίνουν εφημερίες ή τους "παραχωρούν" στο νοσοκομείο της Θήβας ή αλλού;

Γενικά με ενδιαφέρει να υπάρχει ένα υποτυπώδες εκπαιδευτικό περιβάλλον και να μην κάνουν οι επιμελητές εφημερίες από το σπίτι.

Σας ευχαριστώ.
« Τελευταία τροποποίηση: 10 Αυγούστου 2017, 14:20:35 από mrkite »

1 Σεπτεμβρίου 2017, 13:19:39
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

sidipella


αγαπητέ συνάδελφε
έχει τρεις μήνες που τελείωσα την εκπαίδευση μου στη Γ.Ι. είχα την ευκαιρία να επισκεφθώ 2 κέντρα υγείας ως ειδικευόμενος ακόμα ένα στην παράτασή μου (στην 3η και 4η ΥΠΕ). κανένα από αυτά δεν ήταν επιλογή μου. θα σε συμβούλευα όμως αν έχεις τη δυνατότητα να διαλέξεις να πάρεις πληροφορίες από τους συναδέλφους που έχουν ήδη παει στα ΚΥ που σε ενδιαφέρουν. Σε κανένα ΚΥ δε σε περιμένουν εκπαιδευτές ούτε υπάρχει δομημένο εκπαιδευτικό πρόγραμμα. Συνεπώς η εκπαίδευσή σου βρίσκεται βασικά στα δικά σου χέρια και στη δική σου βούληση και φιλομάθεια.
τα κριτηρια που θα εβαζα για την επιλογή ενος ΚΥ θα ηταν 1. η επάρκεια (ή ανεπαρκεια ) σε προσωπικό, 2. οι διαπροσωπικές σχέσεις ανάμεσα στο προσωπικό , 3. η ύπαρξη κάποιου "ιδιαίτερα" προβληματικού ή χαρισματικού συναδέλφου  4. το αν το ΚΥ εξυπηρετεί ειδικούς πληθυσμούς ή έχει κάποια άλλη ιδιαιτερότητα  .  Πολλοί συνεδελφοι διαλέγουν ενα ΚΥ που τους βολεύει γεωγραφικά αλλά μια τετοια επιλογή δεν ειναι απαραιτητα και εκπαιδευτική.
στη χειρότερη, πας μια μέρα σε ρεπό σου και βλέπεις με τα μάτια σου τις συνθήκες, γνωρίζεις τους συναδέλφους στο ΚΥ που σε ενδιαφερει

27 Αυγούστου 2018, 08:02:22
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Mourikis Nikos


Καλησπέρα!Είμαι ειδικευόμενος Γ.Ι. στην 6η ΥΠΕ και ψάχνω πληροφορίες για Κ.Υ. για να κάνω το 10μηνο .Μήπως έχει κάποιος πληροφορίες για κάποιο Κ.Υ?Γνωρίζετε αν δικαιούμαι να πάω σε Κ.Υ εκτός της 6ης ΥΠΕ π.χ Κρήτη ή στο ΚΥ Βύρωνα?Ευχαριστώ πολυ!

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
28655 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18 Φεβρουαρίου 2015, 23:24:07
από kakalos
0 Απαντήσεις
50207 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 4 Αυγούστου 2020, 17:23:10
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
34307 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 9 Δεκεμβρίου 2021, 22:07:13
από Argirios Argiriou
1 Απαντήσεις
13109 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17 Φεβρουαρίου 2023, 00:08:36
από schumifer
0 Απαντήσεις
3058 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17 Δεκεμβρίου 2023, 11:13:04
από Δ. Κουναλάκης