Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 13:47:17

Αποστολέας Θέμα: 22/08/2017 ΕΟΠΥΥ σχετικά με τις Ιατρικές επισκέψεις σε συμβεβλημένους.  (Αναγνώστηκε 45400 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

2 Οκτωβρίου 2017, 20:52:06
Απάντηση #30
Αποσυνδεδεμένος

Πετράκης Νϊκος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ολα οκ. Πέρασαν οι επισκέψεις.Καληνύχτα και αύριο με υγεία

Εμένα μου έβγαζε πριν λίγο ότι έχει συμπληρωθεί το ημερήσιο πλαφόν. Θα το δω σε λίγο από το σπίτι. Παντως σήμερα μας έχουν παλαβώσει!

2 Οκτωβρίου 2017, 21:18:19
Απάντηση #31
Αποσυνδεδεμένος

Πετράκης Νϊκος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ολα οκ. Πέρασαν οι επισκέψεις.Καληνύχτα και αύριο με υγεία

Δυστυχώς μου βγάζει το ίδιο μήνυμα. Τι κάνατε και καταφέρατε να τις περάσετε; Μπορείτε να με βοηθήσετε; Υπάρχει κάποιος άλλος που να το κατάφερε;
« Τελευταία τροποποίηση: 2 Οκτωβρίου 2017, 21:23:27 από Πετράκης Νϊκος »

2 Οκτωβρίου 2017, 21:29:39
Απάντηση #32
Αποσυνδεδεμένος

Πετράκης Νϊκος


Επίσης επειδή προσπάθησα να αλλάξω ημερομηνία της επίσκεψης, βάζοντάς την στις 16 του μήνα, μετά τα 200 ραντεβού, μου βγάζει μήνυμα ότι είναι συμπληρωμένο το εβδομαδιαίο πλαφόν. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τίποτα! Αδυνατώ!

2 Οκτωβρίου 2017, 22:49:57
Απάντηση #33
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Προκειται για λαμακες που πειραματιζονται εφαρμόζοντας Σοβιετικου τυπου μοντελα σε καπιταλιστικες κοινωνιες. Ηθελα να ξερα ποιος κοπανος τους ειπε πως τα ραντεβου του medicare καθοριζονται απο ηλιθιους κρατικους αλγοριθμους...
Καραγκιοζηδες μόνο ....
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

2 Οκτωβρίου 2017, 23:19:49
Απάντηση #34
Αποσυνδεδεμένος

fanisgp

Επώνυμοι
Τα προγραμματισμένα ραντεβού δεν περνούν δεν έχω καταλάβει.εγω τις πέρασα σαν  εκτελεσμένες αλλά  με δηλωμένο ωράριο όλη την ημέρα

3 Οκτωβρίου 2017, 00:34:19
Απάντηση #35
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Γιατί δεν επιβάλλει ο ΕΟΠΥΥ τους ίδιους όρους (15 λεπτά ο μέσος χρόνος επίσκεψης και το πολύ 20 ασθενείς ανά ημέρα) στους ΕΣΥτες ή στους ΤΟΜΥτζήδες;

Να υποθέσω ότι πρέπει να αδειάσουν τα ιδιωτικά ιατρεία που είναι συμβεβλημένα με τον ΕΟΠΥΥ για να γεμίσουν τα ΤΟΜΥ ; ...

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 3 Οκτωβρίου 2017, 07:43:47 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

3 Οκτωβρίου 2017, 07:44:09
Απάντηση #36
Αποσυνδεδεμένος

Πετράκης Νϊκος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Τα προγραμματισμένα ραντεβού δεν περνούν δεν έχω καταλάβει.εγω τις πέρασα σαν  εκτελεσμένες αλλά  με δηλωμένο ωράριο όλη την ημέρα

Κατά τις 23:20 που μπήκα, είχαν γίνει μη εκτελεσμένες. Εκεί μου τις δέχθηκε! Δεν μπορώ να καταλάβω. Θα το δω τώρα που θα τα καταχωρήσω από προγραμματισμένα ραντεβού σε εκτελεσμένα. Υποθέτω ότι λαμβάνει ως όριο ίσως την ημέρα καταχώρησης του ραντεβού, όπου στα προγραμματισμένα, δηλώνονται όλα την ίδια ημέρα εφόσον κάθε 25 εμείς τα κλείνουμε.

3 Οκτωβρίου 2017, 08:06:47
Απάντηση #37
Αποσυνδεδεμένος

Πετράκης Νϊκος


Δυστυχώς ήμουν αισιόδοξος ότι θα έχει διορθωθεί το πρόβλημα. Επίσκεψη προγραμματισμένη και καταχωρημένη στις 25-09 όπως και όλες, πήγα τώρα το πρωί να την περάσω από προγραμματισμένη σε εκτελεσμένη και μου έβγαλε το μήνυμα για ημερήσιο όριο επισκέψεων. Αναγκάστηκα να την διαγράψω και να την καταχωρήσω ως νέα επίσκεψη. Την δέχθηκε με αριθμό 201 αφού οι αριθμοί ήταν ήδη δεσμευμένοι από την καταχώρηση των προγραμματισμένων. Μάλλον έχουν κάνει ή λάθος με την ημερομηνία καταχώρησης ή δεν έχουν κάνει σωστά την εντολή της αλλαγής σε εκτελεσμένη γιατί την θεωρεί ως ν. 21 επίσκεψη όταν ανοίγει για αλλαγή από προγραμματισμένη. Δεν μπορώ να καταλάβω τι φτιάχνανε επί 4 μήνες;

3 Οκτωβρίου 2017, 11:46:13
Απάντηση #38
Αποσυνδεδεμένος

GAD2


Και φυσικά τώρα το σύστημα κολλάει......καλώς τα παιδιά

5 Οκτωβρίου 2017, 19:49:28
Απάντηση #39
Αποσυνδεδεμένος

md


Ασθενης προσερχεται εξαιρετικα ταραγμενη στο ιατρειο στις 18.00.Ανοιγω επισκεψη και εξεταζω....που και που προσπαθω να πατησω το οκ στο παλαισιο που λεει¨ΑΝ ΔΕΝ....ΣΕ 2 ΛΕΠΤΑ''.Περιπου μια ωρα αργοτερα και αφου εχω σηκωθει να της προσφερω χαρτομαντιλο καθως κλαιει διαπιστωνω οτι μέχει πεταξει εξω....ανοιγω νεα επισκεψη.....διαρκεια επισκεψης για τον ΕΟΠΥΥ 4 λεπτα....πραγματικη διαρκεια επισκεψης 1 ωρα!

6 Οκτωβρίου 2017, 10:51:51
Απάντηση #40
Αποσυνδεδεμένος

GAD2


κόλλησε η καφετιερα και πηρα στην ΗΔΙΚΑ
Απάντηση: το ξέρουμε , το δώσαμε στους τεχνικούς , περιμένετε
Εγώ : και τι θα πω στους ασθενείς που περιμένουν 15 λεπτά για καθε επίσκεψη?
Απάντηση: δεν ξερουμε τι να σας πούμε

6 Οκτωβρίου 2017, 12:12:08
Απάντηση #41
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
...
Εγώ : και τι θα πω στους ασθενείς που περιμένουν 15 λεπτά για καθε επίσκεψη?
Απάντηση: δεν ξερουμε τι να σας πούμε
   Γιατί παραπονιέστε; Έτσι μπορείτε να κρατήσετε άνετα το 15άλεπτο που πρέπει για την επίσκεψη. Χάρη σας (μας) κάνουν...  ;D

6 Οκτωβρίου 2017, 12:32:23
Απάντηση #42
Αποσυνδεδεμένος

GAD2


Συμφωνω.Αλλά όταν δεν ανοιγει η επίσκεψη ο ασθενής καθεται μια ώρα ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ 15ΛΕΠΤΟΥ και ο επόμενος πάλι θα πρεπει να κατσει αλλα 15 και η ημέρα καπου τελειώνει......ΚΑΙ ΤΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΒΓΑΙΝΟΥΝ εκτος ωραριου

8 Οκτωβρίου 2017, 16:06:15
Απάντηση #43
Αποσυνδεδεμένος

Medicine Man


Το σύστημα μας δίνει το δικαίωμα να σπάσουμε το ωράριο μας στον ΕΟΠΥΥ σε π.χ πρωινό και απογευματινό. Στο ενδιάμεσο χρονικό διάστημα, μπορούμε να δούμε ιδιωτικά αυτούς που δεν έχουν ραντεβού και το επιθυμούν, ή πρέπει να συμπληρωθούν πρώτα οι 20 επισκέψεις υποχρεωτικά. Γνωρίζει κάποιος κάτι; Λογικά μπορούμε από τη στιγμή που δηλώνουμε ωράριο, όμως ακόμη και η παρότρυνση του Ι.Σ.Πατρών να βλέπουμε ιδιωτικά τους ασθενείς μας, αναφέρει μετά τη συμπλήρωση του πλαφον των 20 επισκέψεων( βέβαιως όταν βγήκε η ανακοίνωση δεν γνωρίζαμα για το πώς και άν θα μπορούσαμε να δηλώνουμε ωράριο).
Ανησυχώ γιατί ο ΕΟΠΥΥ ξεκινάει εκεί που σταματάει η λογική.
« Τελευταία τροποποίηση: 8 Οκτωβρίου 2017, 16:19:45 από Medicine Man »

8 Οκτωβρίου 2017, 20:18:06
Απάντηση #44
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Παγκοσμίως ο κεντρικός σχεδιασμός σοβιετικού τύπου έχει αποτύχει.
Τα ιδιωτικά ιατρεία λειτουργούν σε ευέλικτη βάση και εκεί έγκειται η επιτυχία τους.
Απλα οι γιατροί σταδιακά θα απονευρώσουν την σύμβαση τους με τον  ΕΟΠΥΥ και θα γυρίσουν τους ασθενείς
σε ιδιωτική βάση...
« Τελευταία τροποποίηση: 9 Οκτωβρίου 2017, 12:07:37 από Gatekeeper »
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
65936 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Ιουλίου 2012, 18:54:14
από Denominator
14 Απαντήσεις
7213 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Δεκεμβρίου 2014, 19:51:04
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
7 Απαντήσεις
14734 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 2 Ιουνίου 2015, 23:34:19
από Denominator
6 Απαντήσεις
10037 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Οκτωβρίου 2017, 12:36:41
από GirousisN
0 Απαντήσεις
8227 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 1 Ιουνίου 2023, 20:11:55
από Argirios Argiriou