Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 12:17:34

Αποστολέας Θέμα: 22/08/2017 ΕΟΠΥΥ σχετικά με τις Ιατρικές επισκέψεις σε συμβεβλημένους.  (Αναγνώστηκε 45397 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

9 Οκτωβρίου 2017, 19:14:52
Απάντηση #45
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
...Στο ενδιάμεσο χρονικό διάστημα, μπορούμε να δούμε ιδιωτικά αυτούς που δεν έχουν ραντεβού και το επιθυμούν, ή πρέπει να συμπληρωθούν πρώτα οι 20 επισκέψεις υποχρεωτικά....
Ανησυχώ γιατί ο ΕΟΠΥΥ ξεκινάει εκεί που σταματάει η λογική.
   Συμφωνώ δεν υπάρχει λογική... Το θέμα του ωραρίου το εμφάνισε ο ΕΟΠΥΥ με μια γενικόλογη ανακοίνωση και με τις μεταβολές του ΕΔΑΠΥ αλλά πουθενά δεν έχει εξηγήσει πόσο δεσμευτικό είναι. Ώσπου να γίνει σαφής γραπτή διευκρίνιση εγώ πιστεύω ότι ισχύει η "σύμβαση" σας (αυτήν που ποτέ δεν πήραμε πίσω υπογεγραμμένη αλλά μπορεί να την επικαλεστεί ο δικτατορικός οργανισμός) οπότε η χρέωση πριν τη συμπλήρωση του ορίου των 20 μπορεί να είναι επιζήμια (όσο ζημιά θεωρεί κανείς τη διακοπή της σύμβασης - που θα συμβεί μάλλον σύντομα).

9 Οκτωβρίου 2017, 20:53:41
Απάντηση #46
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Υπαρχουν γιατροι που εχουν παρει υπογεγραμμενη απο τον ΕΟΠΥΥ την συμβαση. Φανταζομαι τι τερατωδη ποσα μπορουν να ενθυλακωσουν σε μια ενδεχόμενη νομικη διεκδίκηση εναντι του ΕΟΠΥΥ.... ;)
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

10 Οκτωβρίου 2017, 09:44:24
Απάντηση #47
Αποσυνδεδεμένος

Πετράκης Νϊκος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
...Στο ενδιάμεσο χρονικό διάστημα, μπορούμε να δούμε ιδιωτικά αυτούς που δεν έχουν ραντεβού και το επιθυμούν, ή πρέπει να συμπληρωθούν πρώτα οι 20 επισκέψεις υποχρεωτικά....
Ανησυχώ γιατί ο ΕΟΠΥΥ ξεκινάει εκεί που σταματάει η λογική.
   Συμφωνώ δεν υπάρχει λογική... Το θέμα του ωραρίου το εμφάνισε ο ΕΟΠΥΥ με μια γενικόλογη ανακοίνωση και με τις μεταβολές του ΕΔΑΠΥ αλλά πουθενά δεν έχει εξηγήσει πόσο δεσμευτικό είναι. Ώσπου να γίνει σαφής γραπτή διευκρίνιση εγώ πιστεύω ότι ισχύει η "σύμβαση" σας (αυτήν που ποτέ δεν πήραμε πίσω υπογεγραμμένη αλλά μπορεί να την επικαλεστεί ο δικτατορικός οργανισμός) οπότε η χρέωση πριν τη συμπλήρωση του ορίου των 20 μπορεί να είναι επιζήμια (όσο ζημιά θεωρεί κανείς τη διακοπή της σύμβασης - που θα συμβεί μάλλον σύντομα).

Άρα με την λογική αυτή, ούτε τα επείγοντα περιστατικά πρέπει να δεχθεί γιατί δεν υπάρχει κάπου την ηλεκτρονική συνταγογράφηση επιλογή για ένδειξη επείγοντος περιστατικού παρά μόνο στο e-ΔΑΠΥ που δεν βρίσκω τον λόγο να υπάρχει καθώς ή είναι προγραμματισμένα περιστατικά ή είναι περιστατικά με την σειρά προτεραιότητας.

10 Οκτωβρίου 2017, 11:38:28
Απάντηση #48
Αποσυνδεδεμένος

silvertaur


Καλημερα..αν ενας συμβεβλημενος ιατρος χρειαστει να λειψει καποιες μερες για προσωπικους λογους εκτακτως, αυτο πως μπορει να δηλωθει ωστε να ειναι νομιμος και να μην υπαρξει προβλημα με τα ηδη προγραμματισμενα ραντεβου;

10 Οκτωβρίου 2017, 12:38:23
Απάντηση #49
Αποσυνδεδεμένος

GAD2


Και ακόμη ένα πρόβλημα...αν καποιος έχει κλείσει ραντεβού και δεν προσέλθει, τι κανουμε ? εγώ βάζω άλλον από τη σειρά που αναμένει , αλλά τι ποινή έχει ο μη εισελθών?

10 Οκτωβρίου 2017, 21:29:11
Απάντηση #50
Αποσυνδεδεμένος

pzogr


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Και ακόμη ένα πρόβλημα...αν καποιος έχει κλείσει ραντεβού και δεν προσέλθει, τι κανουμε ? εγώ βάζω άλλον από τη σειρά που αναμένει , αλλά τι ποινή έχει ο μη εισελθών?

Καλό...  ;D

Οι ψηφοφόροι δεν έχουν ποινές και αηδίες... μόνο οι καπιταλιστές ιδιώτες γιατροί.

Προσωπικά αν ξέρω τον ασθενή και μπορώ να είμαι σίγουρος ότι το ξέχασε του μεταθέτω το ραντεβού σε επόμενη μέρα και όταν επικοινωνήσει μαζί μου το επαναπρογραμματίζω. Αν δεν τον ξέρω ή δεν θέλω να είμαι πολύ εξυπηρετικός απέναντί του δίνω το ραντεβού στα 10-15 λεπτά μετά την μη εμφάνισή του στον 1ο που θα το ζητήσει ή σε όποιον μπορεί να έχω σε λίστα αναμονής.

11 Οκτωβρίου 2017, 00:41:48
Απάντηση #51
Αποσυνδεδεμένος

fanisgp

Επώνυμοι
Στα αγωνιώδη ερωτήματά μας τοποθετήθηκε επισήμως ο ΕΟΠΠΥs.Σε περίπτωση απουσίας μας μέχρι μία μέρα λόγω  τσιρλιπιπί ή άλλου ειδικού γεγονότος, πρέπει σε μονόστηλη καταχώρηση πανελλήνιας κυκλοφορίας εφημερίδα,μετά τα θεάματα και πρίν τις αναγγελίες γάμων να ενημερώνουμε το κοινό.Σε απουσία 2 ημερών και πάνω τοποθετούμε μικροφωνική σε ανοικτού τύπου όχημα(π.χ datsun) ή και κλειστού τύπου(π.χ volkswagen) συνδεδεμένη με την προεγκατάσταση του δήμου μας και ειδικός ντελάλης ενημερώνει για την απουσία μας.
το μήνυμα που ακολουθεί ειναι κρυπτογραφημένο για συμβεβλ. ΕΟΠΥΥ.Φήμες θέλουν μικρό χωριό να αντιστέκεται στον κατακτητή και ξεκίνησε την αντίσταση κλείνοντας τις επισκέψεις στα 14 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα.Συμβεβλημένοι ΕΟΠΥΥ ενωμένοι ποτέ νικημένοι.

11 Οκτωβρίου 2017, 08:53:22
Απάντηση #52
Αποσυνδεδεμένος

Πετράκης Νϊκος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Και ακόμη ένα πρόβλημα...αν καποιος έχει κλείσει ραντεβού και δεν προσέλθει, τι κανουμε ? εγώ βάζω άλλον από τη σειρά που αναμένει , αλλά τι ποινή έχει ο μη εισελθών?

...Προσωπικά αν ξέρω τον ασθενή και μπορώ να είμαι σίγουρος ότι το ξέχασε του μεταθέτω το ραντεβού σε επόμενη μέρα και όταν επικοινωνήσει μαζί μου το επαναπρογραμματίζω....

Το πρόβλημα όμως είναι ότι αν χάσει κάποιος ραντεβού που είναι στα πλαίσια των 20 ημερησίως, δεν μπορεί να μεταφερθεί την επόμενη ημέρα αν είναι κλεισμένα ήδη 20 ραντεβού αλλά στο τέλος όλων των ραντεβού. Επομένως το καλύτερο για εμένα, είναι η ενημέρωση του κάθε ασθενή ότι αν δεν έρθει την ίδια ημέρα μέχρι και 30 λεπτά πριν το κλείσιμο του ωραρίου, θα δίνεται το ραντεβού στον 1ο διαθέσιμο, είτε ζητήσει είτε όχι ραντεβού με τον ΕΟΠΥΥ.

11 Οκτωβρίου 2017, 11:43:02
Απάντηση #53
Αποσυνδεδεμένος

GAD2


αφου είδα την εφαρμογή του μέτρου με το 15λεπτο ανα ασθνή για μια εβδομάδα, σκέφτηκα από την επόμενη εβδομάδα να περιορίσω σε 10 τις δωρεάν επισκέψεις καθημερινά.Δεν υπάρχει κάτι που να λέει ότι πρεπει να δω 20 την ημέρα, και με αυτόν τον τρόπο νομίζω ότι θα λειτουργήσει πιο ομαλά, θετοντας ένα τριωρο ΜΌΝΟ καθημερινά στη διάθεση του ΕΟΠΥΥ.......

11 Οκτωβρίου 2017, 13:12:59
Απάντηση #54
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
αφου είδα την εφαρμογή του μέτρου με το 15λεπτο ανα ασθνή για μια εβδομάδα, σκέφτηκα από την επόμενη εβδομάδα να περιορίσω σε 10 τις δωρεάν επισκέψεις καθημερινά.Δεν υπάρχει κάτι που να λέει ότι πρεπει να δω 20 την ημέρα...
   Μονομερής αλλαγή των όρων της σύμβασης; Ενδιαφέρον... Ο ΕΟΠΥΥ το κάνει, γιατί όχι και εμείς (είναι μια λογική και όχι κάτι παράλογο. Το θέμα είναι αν θέλετε, σε περίπτωση που ο οργανισμός ασκήσει βία πάνω σας-πχ ποινή- να το κυνηγήσετε δικαστικά).
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλημερα..αν ενας συμβεβλημενος ιατρος χρειαστει να λειψει καποιες μερες για προσωπικους λογους εκτακτως, αυτο πως μπορει να δηλωθει ωστε να ειναι νομιμος και να μην υπαρξει προβλημα με τα ηδη προγραμματισμενα ραντεβου;
   Χαρτί από τον θεράποντα ιατρό και ανάρτηση στην πόρτα... Το καλό είναι ότι αν "τινάξουμε τα πέταλα" γίνεται κοινοποίηση και στις εφημερίδες και με τα κηδεόχαρτα. Κανείς δεν θα μπορεί να μας κατηγορήσει μετά θάνατον.
   Πέρα από την πλάκα, αν θέλετε να είστε τυπικά σωστοί, πρέπει να ενημερώσετε ο ίδιος τους ασθενείς σας (όπως ο ίδιος κλείστε τα ραντεβού). Πάντως δεν μάλλον τίθεται θέμα νομιμότητας όσο αξιοπιστίας και συνέπειας.
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Και ακόμη ένα πρόβλημα...αν καποιος έχει κλείσει ραντεβού και δεν προσέλθει, τι κανουμε ? εγώ βάζω άλλον από τη σειρά που αναμένει , αλλά τι ποινή έχει ο μη εισελθών?
Οι ψηφοφόροι δεν έχουν ποινές και αηδίες... μόνο οι καπιταλιστές ιδιώτες γιατροί.....
   Συμφωνώ απόλυτα, οι γιατροί φταίνε. Νομίζω ότι την απάντηση τη δίνει ο κ. Πετράκης. Σε μένα, που έχω αρκετά ραντεβού μέχρι 20-25 του μήνα δεν υπάρχει πρόβλημα (εξάλλου σπάνια φτάνω 20/μέρα). Τώρα σε ΓΙ-Π/Θ η ποινή είναι να πάει στο τέλος των ραντεβού και μάλλον να πληρώσει αν έχετε συμπληρώσει και δεν υπάρχει κενό. Απόλυτα νόμιμο...
   Το "πρόβλημα" να είναι για τον ασθενή που δεν ήρθε (πιθανότατα να καθυστερήσει ή και να πληρώσει) και όχι για τον (κακό, καπιτάλα κλπ) γιατρό. Και, επαναλαμβάνω νόμιμα, αν δεν υπάρχουν άλλα ραντεβού (για μένα όπως είπα αν κάποιος χάσει το ραντεβού στις 23 του μηνός και τελειώσουν οι διαθέσιμες επισκέψεις ή θα πληρώσει ή ...καλό μήνα).

11 Οκτωβρίου 2017, 17:16:55
Απάντηση #55
Αποσυνδεδεμένος

GAD2


Εξετάζοντας επι 15 λεπτα καθε ραντεβου ΕΟΠΥΥ Χ10 ημερησίως, δεν ανατρέπω μονομερώς καποιον όρο της σύμβασης εκτός αν κάτι μου διαφεύγει...και ωράριο δηλωμένο και δωρεάν εξέταση και μέσος όρος 15λεπτου ..που είναι το λάθος? Μέχρι 100 εβδομαδιαίως -άρα αν είναι 25 οκ- και μέχρι 20 ημερησίως -άρα αν είναι 10 πάλι οκ.
όσο για τη ποινή αντιλαμβάνομαι τις δυσκολίες , απλά καλό θα είναι να αρχίσουμε να έχουμε απαιτήσεις και εμείς οι λήσταρχοι ιατροί....

11 Οκτωβρίου 2017, 19:33:50
Απάντηση #56
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εξετάζοντας επι 15 λεπτα καθε ραντεβου ΕΟΠΥΥ Χ10 ημερησίως, δεν ανατρέπω μονομερώς καποιον όρο της σύμβασης εκτός αν κάτι μου διαφεύγει...και ωράριο δηλωμένο και δωρεάν εξέταση και μέσος όρος 15λεπτου ..που είναι το λάθος? ...
   Το λάθος είναι η χρέωση του 11ου ασθενή (εκτός αν κλείνετε το ιατρείο μετά τους 10 δωρεάν). Προσωπικά υποθέτω (δική μου ερμηνεία πες) ότι πρέπει να τελειώνουν οι 20 δωρεάν την ημέρα για να αρχίσει η χρέωση (εκτός απο άλλους λόγους πχ τρίτη επίσκεψη κλπ). Πρέπει κάποτε ο ΕΟΠΥΥΥς να πει τι σημαίνει ωράριο και πόσο δεσμευτικό είναι και για εμάς (τους κακούς) και για τον ψηφοφόρο ασθενή.
   Φυσικά ο ΕΟΠΥΥ δεν διευκρινίζει τίποτα γιατί δεν τον νοιάζει. Το βασικό μέλημα είναι να "μας σπάσει τα νεύρα" με συνεχείς ανούσιες αλλαγές και καθυστερήσεις.

12 Οκτωβρίου 2017, 09:34:31
Απάντηση #57
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Κατά την άποψή μου το αρχικό λάθος ήταν η έλλειψη κεντρικής διαχείρισης των ραντεβού από πλευράς ΕΟΠΥΥ.
Βεβαίως το επιχείρημα της διαχείρισης της πελατείας από πλευράς των ιδιωτών στο χώρο τους είναι ισχυρό, αλλά με τη σύμβαση ο ΕΟΠΥΥ αγοράζει υπηρεσίες, τις οποίες θα μπορούσε να τις αξιοποιήσει καλύτερα για τον ίδιο.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

14 Οκτωβρίου 2017, 00:01:17
Απάντηση #58
Αποσυνδεδεμένος

pzogr


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εξετάζοντας επι 15 λεπτα καθε ραντεβου ΕΟΠΥΥ Χ10 ημερησίως, δεν ανατρέπω μονομερώς καποιον όρο της σύμβασης εκτός αν κάτι μου διαφεύγει...και ωράριο δηλωμένο και δωρεάν εξέταση και μέσος όρος 15λεπτου ..που είναι το λάθος? ...
   Το λάθος είναι η χρέωση του 11ου ασθενή (εκτός αν κλείνετε το ιατρείο μετά τους 10 δωρεάν). Προσωπικά υποθέτω (δική μου ερμηνεία πες) ότι πρέπει να τελειώνουν οι 20 δωρεάν την ημέρα για να αρχίσει η χρέωση (εκτός απο άλλους λόγους πχ τρίτη επίσκεψη κλπ). Πρέπει κάποτε ο ΕΟΠΥΥΥς να πει τι σημαίνει ωράριο και πόσο δεσμευτικό είναι και για εμάς (τους κακούς) και για τον ψηφοφόρο ασθενή.
   Φυσικά ο ΕΟΠΥΥ δεν διευκρινίζει τίποτα γιατί δεν τον νοιάζει. Το βασικό μέλημα είναι να "μας σπάσει τα νεύρα" με συνεχείς ανούσιες αλλαγές και καθυστερήσεις.

Εκτός αν υπάρχουν προγραμματισμένα ραντεβού οπότε το πλαφόν είναι τελειωμένο έτσι κι αλλιώς.

14 Οκτωβρίου 2017, 12:52:22
Απάντηση #59
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Κατά την άποψή μου το αρχικό λάθος ήταν η έλλειψη κεντρικής διαχείρισης των ραντεβού από πλευράς ΕΟΠΥΥ.
Βεβαίως το επιχείρημα της διαχείρισης της πελατείας από πλευράς των ιδιωτών στο χώρο τους είναι ισχυρό, αλλά με τη σύμβαση ο ΕΟΠΥΥ αγοράζει υπηρεσίες, τις οποίες θα μπορούσε να τις αξιοποιήσει καλύτερα για τον ίδιο.

Μηπως μπορεις να παραθεσεις ενα συστημα medicare οπου τα ραντεβου του ιδιωτικου τομεα καθοριζονται κεντρικα ;
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
65933 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Ιουλίου 2012, 18:54:14
από Denominator
14 Απαντήσεις
7212 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Δεκεμβρίου 2014, 19:51:04
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
7 Απαντήσεις
14734 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 2 Ιουνίου 2015, 23:34:19
από Denominator
6 Απαντήσεις
10037 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Οκτωβρίου 2017, 12:36:41
από GirousisN
0 Απαντήσεις
8224 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 1 Ιουνίου 2023, 20:11:55
από Argirios Argiriou