Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 21:03:14

Αποστολέας Θέμα: Τις σπουδές μου θα τις πληρώσει ο φορολογούμενος, αλλά εγώ θα μεταναστεύσω !  (Αναγνώστηκε 44880 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

29 Αυγούστου 2017, 17:45:04
Αναγνώστηκε 44880 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Παράθεση
«Θα φύγω από την Ελλάδα μόλις τελειώσω την Ιατρική…»

Χάρης Βλάδος

«Θα φύγω από την Ελλάδα μόλις τελειώσω την Ιατρική…» δηλώνει ο πρώτος των πρώτων στις φετινές πανελλαδικές εξετάσεις…

Μάλιστα… Θλιβερό, έτσι ή αλλιώς…

Όμως, γιατί δεν φεύγει από σήμερα, αναρωτιέμαι…

Μάλλον, απλή η απάντηση.

Οι πανεπιστημιακές σπουδές, και σε ιατρικές σχολές ειδικά, κοστίζουν πάρα πολύ, ως γνωστόν:  Εργαστήρια, χειρουργεία, αναλώσιμα, μηχανήματα…

Ναι, αλλά αυτές οι σπουδές δεν είναι «δωρεάν» για τον Έλληνα σπουδαστή ;

Όχι. Τίποτα, αγαπητοί μου, δεν είναι δωρεάν. Το ότι δεν τις πληρώνει ο σπουδαστής από «την τσέπη του» δεν σημαίνει πως είναι δωρεάν. Τίποτα δεν είναι «τσάμπα», τίποτα «δεν πέφτει από τον ουρανό». Όλοι μας τις πληρώνουμε αυτές τις σπουδές, μέσα από τον κρατικό προϋπολογισμό, δηλαδή με τους φόρους μας…

Το ερώτημα είναι, βαθύτερα λοιπόν, γιατί να πληρώνουμε για αυτές τις σπουδές όλοι μας, για έναν επιστήμονα που είναι εξ’ αρχής αποφασισμένος να φύγει και να μην γυρίσει, στον τόπο μας…

Δηλαδή, δεν πρέπει να έχει το δικαίωμα να φύγει και να ζήσει στο εξωτερικό, αν το επιθυμεί ο αυριανός πτυχιούχος, θα μου πείτε…

Φυσικά και πρέπει να έχει αυτό το δικαίωμα, αν το επιθυμεί να φύγει, όπως καθένας από εμάς…

Αλλά και με το δικαίωμα της κοινωνίας μας να μπορεί να αποσβένει τις επενδύσεις της σε αυτήν την γνώση, να παίρνει δηλαδή τα «λεφτά της πίσω», τι γίνεται; Ποιος θα παρέχει ανταπόδοση για αυτά τα έξοδα του στον Έλληνα φορολογούμενο; Ο «φευγάτος»;…

Και, τι πρέπει να γίνει, δηλαδή;

Το ερώτημα δεν είναι καθόλου εύκολο.

Μια ευθεία απάντηση θα ήταν: Δίδακτρα, για όλους…

Ναι, αλλά τι δίδακτρα; Να καταργήσουμε, δηλαδή, την «δωρεάν τριτοβάθμια εκπαίδευση» για τον Έλληνα πολίτη;

Όχι. Πιστεύω στην αξία της ανοιχτής πανεπιστημιακής παιδείας και για όσους δεν είχαν την τύχη μιας πλούσιας οικογένειας. Απλώς, εκτιμώ πως πρέπει να διακρίνουμε, με κάποιον τρόπο,  την «χρήση» και τα «παραγόμενα» της…

Παρότι, το ζήτημα είναι πολυσύνθετο, θα τολμήσω μια πρώτη ελλειπτική προσέγγιση...

Πρέπει να βρούμε έναν τρόπο ο πτυχιούχος μας να  «ανταποδίδει» τις σπουδές του στο κοινωνικοοικονομικό μας σύστημα.  Με σαφήνεια και χωρίς ρομαντισμούς. Αν δεν επιθυμεί να ανταποδώσει σε «βάθος χρόνου», ζώντας και δουλεύοντας εδώ, κανένα πρόβλημα. Φυσικά , καθένας να έχει το δικαίωμα να φύγει και να πάει όπου επιθυμεί, με το πτυχίο του. Η ζωή δικιά του είναι και είναι μια. Ας την κάνει ό, τι θέλει….

Ναι. Αλλά ας πληρώσει με κάποιον τρόπο αυτό το «εισιτήριο» της ελευθερίας του. Δεν έχουμε πλέον –αν είχαμε, δηλαδή, ποτέ… - την πολυτέλεια του δήθεν «δωρεάν». Μας έφαγε το «δωρεάν» τόσα χρόνια…


Και δεν θέλω, καν, να ανοίξω  το ζήτημα για την αγάπη στο τόπο που σε γέννησε και σε μεγάλωσε, έως τις σπουδές σου στο πανεπιστήμιο και όλα τα σχετικά. Αυτά τα αφήνω, για όσους τα καταλαβαίνουν από μόνοι τους.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει ο Έλληνας φορολογούμενος να πληρώσει 80 χιλιάρικα (θυμάμαι την Ιατρική Αθηνών να κοστολογεί 15 χιλιάρικα το έτος, το κόστος κάθε φοιτητή) τις σπουδές της κοπέλας, για να μεταναστεύσει στο εξωτερικό μετά την περάτωση αυτών.

Τα περί δωρεάν Παιδείας είναι για γέλια. ΝΑΙ, για κάποιους που πραγματικά δεν έχουν. Αλλά, ας πληρώσουν όσοι έχουν και έτσι κι αλλιώς θα σπούδαζαν το παιδί τους γιατρό σε Τσεχίες, Ρουμανίες, Ιταλίες κτλ. Γνωρίζω αρκετές περιπτώσεις οικογενειών που δύναται μια χαρά να πληρώσουν δίδακτρα για τις σπουδές των παιδιών τους και ωφελούνται απ΄το τωρινό παράλογο σύστημα του "όλα τσάμπα".
Άλλωστε υπάρχει συνήθως Plan B, καθώς το παιδί πρέπει όπως και δήποτε να γίνει γιατρός (ειδικά όταν μιλάμε για γόνους και Ιατρεία που πρέπει να κληρνομηθούν).
Οπότε, γιατί να μην δούμε αυτό το θέμα σε συνδυασμό με δραστική περικοπή των θέσεων (ίσως και κατάργηση Σχολών αλλά δεν το βλέπω λόγω αντιδράσεων) σε Ιατρικές Σχολές, όπως και κατάργηση θέσεων σε Ειδικότητες εκτός Γενικής Ιατρικής ;

29 Αυγούστου 2017, 19:39:17
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Οπότε, γιατί να μην δούμε αυτό το θέμα σε συνδυασμό με δραστική περικοπή των θέσεων (ίσως και κατάργηση Σχολών αλλά δεν το βλέπω λόγω αντιδράσεων) σε Ιατρικές Σχολές, όπως και κατάργηση θέσεων σε Ειδικότητες εκτός Γενικής Ιατρικής ;

Θεωρώ ότι η αντίσταση στην πολύ σωστή αυτή πρόταση δε θα προέρχεται από τα πανεπιστήμια αλλά από πολιτικούς παράγοντες, τόσο πανελλαδικής όσο και τοπικής εμβέλειας. Με άλλα λόγια, αν υπάρχει πολιτική βούληση για ρεαλιστικό προγραμματισμό, μπορεί να μειωθεί το κόστος παραγωγής επιστημόνων προς εξαγωγή. Από την άλλη, επιβιώνει ακέραια η λογική της εξασφάλισης του ατομικού μικροσυμφέροντος, στην οποία υποκύπτει συνήθως κάθε μοχλός ανάπτυξης και εξορθολογισμού...
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

30 Αυγούστου 2017, 00:48:40
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

pzogr


Θα μπορούσαν να ξεκινήσουν με τη μείωση της διανομής "συγγραμάτων" τα οποία σπεύδουν μετά πολλοί φοιτητές να πουλήσουν. Προσωπικά έχω από την ιατρική Αθηνών δίμετρη βιβλιοθήκη γεμάτη με 3-4 βιβλία παθολογίας, 3 χειρουργικής και πάει λέγοντας. Αρκετά από αυτά δεν θα τα αγόραζε κανείς ούτε με το κιλό (όχι σήμερα που πάλιωσαν, ούτε και τότε). Οι θέσεις εννοείται ότι πρέπει να μειωθούν, αλλά ποιός θα το κάνει; Θα μπορούσαν με λίγο επιχειρηματικό πνεύμα να αναβαθμίσουν τις σχολές και να έχουν και περισσότερες θέσεις, αλλά να υπάρχουν δωρεάν θέσεις  (όσες πραγματικά χρειάζονται και μπορούμε να δώσουμε δωρεάν) και θέσεις επί πληρωμή για όποιον έλληνα ή ξένο θέλει να σπουδάσει εδώ. Φυσικά από τη μισή ΝΔ, όλο το ΠΑΣΟΚ και αριστερότερα, τέτοιες προτάσεις θα έφερναν περίπου εμφύλιο.

30 Αυγούστου 2017, 07:33:59
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν το χειρίστηκε καλά ο "πρώτος των πρώτων".
Έπρεπε να πει: "Θα μείνω στη χώρα μου να παλέψω, να της ανταποδώσω κάτι γιατί θα με σπουδάσει με λεφτά των φορολογούμενων" και να φύγει στο εξωτερικό όταν τελειώσει και δεν θα τον θυμάται κανένας!

Θυμάμαι όταν ο Κουρουμπλής είπε ότι είναι ηθική υποχρέωση των νέων γιατρών να ανταποδώσουν κάτι στην χώρα τους μέσω της θητείας του αγροτικού ότι πέσαμε (κι εγώ μαζί) να τον φάμε. Βέβαια εκείνος είχε γενικεύσει για όλους τους νέους γιατρούς ανεξάρτητα που είχαν σπουδάσει.

Συμμετοχή στο κόστος σπουδών σύμφωνα με εισοδηματικά κριτήρια. Ιδιαίτερα στην ιατρική υπάρχει "υπόβαθρο". Θα βοηθούσε και στον περιορισμό των καταλήψεων και των χαμένων εξαμήνων. Αλλά ποιος θα ψήφιζε κάτι τέτοιο;

30 Αυγούστου 2017, 10:27:44
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

GirousisN


Το πρόβλημα έχει πολλές συνισταμένες.
Οι απόφοιτοι Ιατρικής στην Ελλάδα γνωρίζουν τις μεγάλες ελλείψεις σε ιατρικό προσωπικό της Δ. Ευρώπης (για να μη μιλήσουμε για τα Εμιράτα) και έτσι γίνεται πιο εύκολη η απόφαση τους για μετανάστευση, πράγμα απείρως δυσκολότερο για έναν απόφοιτο Νομικής.
Η εκπαίδευση στην Ελλάδα έχει ούτως ή άλλως ταξικό χαρακτήρα. Όποιος μαθητής Λυκείου διαθέτει 3.000-5.000€/έτος για φροντιστήρια - ιδιαίτερα, διευκολύνει την πρόσβασή του στις σχολές υψηλής βαθμολογικής βάσης. Από την άλλη σε κάθε πόλη ξεφυτρώνουν συνέχεια κοινωνικά φροντιστήρια κατ' αναλογία των κοιν. ιατρείων καλύπτοντας έτσι κάποιες ανάγκες. Αν οποιαδήποτε σχολή ΑΕΙ χρέωνε την ετήσια φοίτηση με ας πούμε 10.000€, αυτό από μόνο του θα ήταν αποτρεπτικό για αρκετούς να το σκεφτούν καν.
Τα δε εισοδηματικά κριτήρια στην Ελλάδα είναι ένα από τα καλύτερα ανέκδοτα. Η πλειοψηφία των ελ. επιχειρηματιών και αγροτών που γνωρίζω δηλώνουν εισόδημα < 10.000€ ετησίως, όπως άλλωστε αναφέρουν και οι λίστες που δημοσιεύει το ΥΠ.ΟΙΚ .
Ο ορθολογικός προγραμματισμός των εισακτέων από την άλλη αποτελεί αδήριτη ανάγκη, που σκοντάφτει βέβαια στον κάθε ιδιοκτήτη επαρχιακής γκαρσονιέρας και καφετέριας.

30 Αυγούστου 2017, 11:16:43
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


   Τα εισοδηματικά κριτήρια δεν τα συζητώ. Ήδη θεωρούμαι υψηλό εισόδημα (όπως όλοι οι ΕΕ) και φορολογούμαι με >70%. Δέκα χιλ. δεν θα μπορούσα να δώσω το έτος (βάλε και τα υπόλοιπα έξοδα, διατροφή, διαμονή κλπ). Θα έπρεπε να φύγω εγώ στο εξωτερικό μάλλον.... (ευτυχώς δεν έχω γόνο που να θέλει Ιατρική).
   Εξάλλου τα εισοδηματικά (πλάγιος τρόπος φορολόγησης) είναι αντίθετα στο Σύνταγμα. Όχι άλλοι φόροι! Άσε που κάθε φορά σκέφτομαι τον Ψωμιάδη με τη πουράκλα στη Mercedes που σχεδόν έπαιρνε επίδομα ανεργίας...
   Μείωση εισακτέων δεκτή (αν και πάλι οι πτυχιούχοι θα φύγουν στο εξωτερικό, τι να κάνουν εδώ - απλά ξοδεύεις λιγότερα). Κλείσιμο κάποιων τμημάτων ή σχολών ναι. Σύνδεση της παραγωγής (είσοδος στο πανεπιστήμιο) με την κατανάλωση (θέσεις εργασίας) - βέβαια τότε θα κλείσουν σχεδόν όλα....
   Ιδιωτικά πανεπιστήμια (με καλό κρατικό -σώθηκες- έλεγχο) ή μάλλον κάποιες θέσεις με πληρωμή στα κρατικά πανεπιστήμια (ώστε να σπουδάζουν εδώ αρκετοί που θα πήγαιναν ούτως ή άλλως στο εξωτερικό για σπουδές). Βέβαια και αυτό θέλει συνταγματική αναθεώρηση...
   Δεν ξέρω αν μπορεί να εφαρμοστεί υποχρέωση παραμονής και εργασίας για κάποια χρόνια στην Ελλάδα με χρηματική ρήτρα (αν θέλεις να φύγεις να πρέπει να πληρώσεις, κάτι αντίστοιχο που γίνεται στους στρατιωτικούς). Επίσης στη Σουηδία (ας βοηθήσει ο Αργύρης) έχω ακούσει ότι το κράτος χορηγεί φοιτητικό δάνειο για τα έξοδα σπουδών που πρέπει κάποτε να αποπληρώσει (με καλούς όρους βέβαια) ο πτυχιούχος.

1 Σεπτεμβρίου 2017, 12:30:21
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

pzogr


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
   Τα εισοδηματικά κριτήρια δεν τα συζητώ. Ήδη θεωρούμαι υψηλό εισόδημα (όπως όλοι οι ΕΕ) και φορολογούμαι με >70%. Δέκα χιλ. δεν θα μπορούσα να δώσω το έτος (βάλε και τα υπόλοιπα έξοδα, διατροφή, διαμονή κλπ). Θα έπρεπε να φύγω εγώ στο εξωτερικό μάλλον.... (ευτυχώς δεν έχω γόνο που να θέλει Ιατρική).
   Εξάλλου τα εισοδηματικά (πλάγιος τρόπος φορολόγησης) είναι αντίθετα στο Σύνταγμα. Όχι άλλοι φόροι! Άσε που κάθε φορά σκέφτομαι τον Ψωμιάδη με τη πουράκλα στη Mercedes που σχεδόν έπαιρνε επίδομα ανεργίας...
   Μείωση εισακτέων δεκτή (αν και πάλι οι πτυχιούχοι θα φύγουν στο εξωτερικό, τι να κάνουν εδώ - απλά ξοδεύεις λιγότερα). Κλείσιμο κάποιων τμημάτων ή σχολών ναι. Σύνδεση της παραγωγής (είσοδος στο πανεπιστήμιο) με την κατανάλωση (θέσεις εργασίας) - βέβαια τότε θα κλείσουν σχεδόν όλα....
   Ιδιωτικά πανεπιστήμια (με καλό κρατικό -σώθηκες- έλεγχο) ή μάλλον κάποιες θέσεις με πληρωμή στα κρατικά πανεπιστήμια (ώστε να σπουδάζουν εδώ αρκετοί που θα πήγαιναν ούτως ή άλλως στο εξωτερικό για σπουδές). Βέβαια και αυτό θέλει συνταγματική αναθεώρηση...
   Δεν ξέρω αν μπορεί να εφαρμοστεί υποχρέωση παραμονής και εργασίας για κάποια χρόνια στην Ελλάδα με χρηματική ρήτρα (αν θέλεις να φύγεις να πρέπει να πληρώσεις, κάτι αντίστοιχο που γίνεται στους στρατιωτικούς). Επίσης στη Σουηδία (ας βοηθήσει ο Αργύρης) έχω ακούσει ότι το κράτος χορηγεί φοιτητικό δάνειο για τα έξοδα σπουδών που πρέπει κάποτε να αποπληρώσει (με καλούς όρους βέβαια) ο πτυχιούχος.

Η ρήτρα είναι πολύ καλή ιδέα κατά τη γνώμη μου.

Κι εδώ υπάρχουν άτοκα δάνεια ή τουλάχιστον υπήρχαν όταν ήμουν φοιτητής, όπως νομίζω ότι δίνονται και σε νέους γιατρούς από το ΤΣΑΥ (?). Το τελευταίο δεν ξέρω αν ισχύει και σήμερα, αλλά ίσχυε σίγουρα παλαιότερα.

Συνταγματική αναθεώρηση για ουσιαστικά θέματα δυστυχώς δεν προβλέπεται για την επόμενη 5ετία (και μάλλον λίγο λέω) εκτός αν υπάρξουν έκτακτα γεγονότα. Κι αν γίνει αναθεώρηση για επουσιώδη ζητήματα, νομίζω ότι μπλοκάρονται τα υπόλοιπα...

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
44130 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17 Απριλίου 2010, 15:35:47
από Νίκος Αγγελής
2 Απαντήσεις
74295 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18 Νοεμβρίου 2010, 21:06:17
από kdiwavvou
0 Απαντήσεις
2543 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21 Σεπτεμβρίου 2012, 20:52:59
από anastasios theodoridis
6 Απαντήσεις
77089 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Ιουλίου 2023, 07:37:31
από Cakesniffer
4 Απαντήσεις
13374 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Απριλίου 2016, 14:28:10
από Αρχίατρος