Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 16:56:53

Αποστολέας Θέμα: ΔΙΑΚΟΠΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΣΕ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΗ ΛΟΓΩ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ?  (Αναγνώστηκε 6554 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

20 Οκτωβρίου 2017, 20:13:33
Αναγνώστηκε 6554 φορές
Αποσυνδεδεμένος

ASTELLA


Είμαι στο δεύτερο έτος ειδικότητας(ευρισκόμενη σε εκπαιδευτική άδεια από την οργανική μου θέση σε Δημόσιο Νοσοκομείο ως Τεχνολόγος Ιατρικών Εργαστηρίων) και σε μία προκήρυξη του ΑΣΕΠ έλαβα επιστολή ότι είμαι διοριστέα σε άλλο Νοσοκομείο από αυτό στο οποίο είναι η οργανική μου θέση.Γνωρίζει κανείς να μου πει αν εφόσον δεχτώ τον διορισμό θα υποχρεωθώ να διακόψω την εκπαιδευτική μου άδεια ή αν μπορώ να την συνεχίσω κανονικά για την ολοκλήρωση της ειδικότητας?Ευχαριστώ

21 Οκτωβρίου 2017, 09:25:24
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

GirousisN


Πληρώνεστε ως ειδικευόμενη ή ως τεχνολόγος ?
Σκέφτεστε να απασχοληθείτε μελλοντικά ως ειδικευμένη ιατρός ? Αν ναι, τι νόημα έχει να αλλάξτε οργανική θέση τώρα και σε 2-3 χρόνια να παραιτηθείτε ?

21 Οκτωβρίου 2017, 10:47:44
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

ASTELLA


Καλημέρα.Πληρώνομαι ως τεχνολόγος.Ο λόγος που συμμετείχα στο νέο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ είναι ότι ο τόπος διαμονής μου είναι η Θεσσαλονίκη,η οργανική μου είναι στα Ιωάννινα και όταν τελειώσω την ειδικότητα(που την ασκώ στη Θεσσαλονίκη) θα πρέπει να επιστρέψω πάλι στα Ιωάννινα.Στο νέο διαγωνισμό ο διορισμός που μου ήρθε είναι για νοσοκομείο της Θεσσαλονίκης.Γι αυτό είμαι σε δίλημμα και δεν ξέρω αν αποδεχόμενη τον διορισμό στη νέα θέση θα πρέπει να διακόψω την εκπαιδευτική άδεια και να συνεχίσω μετά από τα δύο χρόνια(Αρθρο 58 του Ν.3528/2007 (ΦΕΚ 26 Α/9-2-2007) όπου αναφέρεται ότι ''δεν μπορεί να χορηγηθεί άδεια υπηρεσιακής εκπαίδευσης πριν συμπληρωθεί η δοκιμαστική υπηρεσία'').Στην περίπτωση μου ισχύει αυτή η αναφορά?Καθώς έχω ήδη συμπληρώσει σχεδόν 9 χρόνια στο δημόσιο.Υπάρχει περίπτωση να διακόψω την εκπαιδευτική άδεια για λίγο διάστημα, να αποδεχτώ τον διορισμό και να πάρω νέα εκπαιδευτική άδεια?
Ταυτόχρονα υπάρχει και το εξής
'' Η παράγραφος 8 του άρθρου 6 του ν. 3204/2003 (Α’296), όπως ισχύει, αντικαθίσταται ως εξής:
«α) Μόνιμοι υπάλληλοι Ν.Π.Δ.Δ., εποπτευόμενων από το Υπουργείο Υγείας, β) υπάλληλοι με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου Ν.Π.Ι.Δ., εποπτευόμενων από το Υπουργείο Υγείας, γ) ιατρικό προσωπικό, που υπηρετεί σε Ν.Π.Ι.Δ. εποπτευόμενα από το Υπουργείο Υγείας, δ) μόνιμοι υπάλληλοι του Δημοσίου και ε) μόνιμοι υπάλληλοι που υπηρετούν στα Σώματα Ασφαλείας, οι οποίοι είναι κάτοχοι άδειας ή βεβαίωσης άσκησης ιατρικού επαγγέλματος στην Ελλάδα, μπορούν, με απόφαση του Υπουργού Υγείας, να τοποθετούνται για απόκτηση ειδικότητας ως υπεράριθμοι άμισθοι. Για το σκοπό αυτό, τους χορηγείται από την υπηρεσία τους, υποχρεωτικά, ισόχρονη με τη διάρκεια της ειδίκευσής τους εκπαιδευτική άδεια με αποδοχές. Μετά το τέλος της ειδίκευσής τους οι υπάλληλοι αυτοί έχουν τις υποχρεώσεις της παραγράφου 7 του άρθρου 58 του ν. 3528/2007 (Α’134).»
Στην περίπτωση μου τι ισχύει?Ευχαριστώ

21 Οκτωβρίου 2017, 11:00:32
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

GirousisN


Σίγουρα έχετε το δικαίωμα να πληρώνεστε για τις εφημερίες που κάνετε σαν ειδικευόμενη.
Από εδώ και μετά
Παράθεση
Σκέφτεστε να απασχοληθείτε μελλοντικά ως ειδικευμένη ιατρός ? Αν ναι, τι νόημα έχει να αλλάξτε οργανική θέση τώρα και σε 2-3 χρόνια να παραιτηθείτε για να ασκείτε την ιατρική?
Εκτός και αν διατηρώντας τη θέση του τεχνολόγου, έχετε δικαίωμα μετάταξης σαν επιμελητής Β ?
« Τελευταία τροποποίηση: 21 Οκτωβρίου 2017, 12:40:02 από GirousisN »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
23 Απαντήσεις
96792 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15 Απριλίου 2023, 14:36:35
από Argirios Argiriou
2 Απαντήσεις
3117 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 4 Ιουνίου 2010, 18:19:52
από Δ. Κουναλάκης
19 Απαντήσεις
6726 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Φεβρουαρίου 2016, 21:51:06
από Αρχίατρος
0 Απαντήσεις
1895 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Νοεμβρίου 2016, 13:47:09
από nart
0 Απαντήσεις
21825 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Αυγούστου 2022, 22:20:28
από Sentinel