Γενικά > Γενική συζήτηση

Πλασματικό το όριο 15% στις συνταγές

(1/3) > >>

Statinoula:
Γράφοντας εκατοντάδες συνταγές κάθε μήνα συμπεριλαμβανομένων σχεδόν καθημερινά φαρμάκων υψηλού κόστους (πχ. Prolia, βιολογικών παράγόντων, νευροληπτικών, αναπνευστικών κτλ) χωρίς καμία αύξηση της τρέχουσας μηνιαίας δαπάνης μου, έχω παρατηρήσει ότι μολις "κλειδώσω" έστω και ελάχιστα φθηνα γενόσημα (πχ  1 - 2 στατίνες ανα ημέρα ανάμεσα σε δεκάδες άλλες "ανοικτές" συνταγές, αμέσως τις επόμενες ημέρες καταγράφεται υπέρβαση του ορίου μου  μηνιαίας φαρμακευτικής δαπάνης του ΕΟΠΥΥ ανά ασφαλισμένο.

 Άρα το όριο 15% ιδιοσκευασμάτων της επιλογής του ιατρού είναι πλασματικό. Δοκιμάστε το συνάδελφοι και θα δείτε.

Σημ.: Η ΗΔΙΚΑ ποτέ δεν έχει αναφερθεί λεπτομερώς στον τρόπο με τον οποίο υπολογίζεταιτο όριο μηνιαίας δαπάνης ανά ασφαλισμένο και ιατρό. 

Denominator:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΓράφοντας εκατοντάδες συνταγές κάθε μήνα συμπεριλαμβανομένων σχεδόν καθημερινά φαρμάκων υψηλού κόστους (πχ. Prolia, βιολογικών παράγόντων, νευροληπτικών, αναπνευστικών κτλ) χωρίς καμία αύξηση της τρέχουσας μηνιαίας δαπάνης μου, έχω παρατηρήσει ότι μολις "κλειδώσω" έστω και ελάχιστα φθηνα γενόσημα (πχ  1 - 2 στατίνες ανα ημέρα ανάμεσα σε δεκάδες άλλες "ανοικτές" συνταγές, αμέσως τις επόμενες ημέρες καταγράφεται υπέρβαση του ορίου μου  μηνιαίας φαρμακευτικής δαπάνης του ΕΟΠΥΥ ανά ασφαλισμένο.

 Άρα το όριο 15% ιδιοσκευασμάτων της επιλογής του ιατρού είναι πλασματικό. Δοκιμάστε το συνάδελφοι και θα δείτε.

Σημ.: Η ΗΔΙΚΑ ποτέ δεν έχει αναφερθεί λεπτομερώς στον τρόπο με τον οποίο υπολογίζεταιτο όριο μηνιαίας δαπάνης ανά ασφαλισμένο και ιατρό. 


--- Τέλος παράθεσης ---

Πώς γράφετε συνταγές αφού είστε φαρμακευτικός αντιπρόσωπος, όπως λέτε στα στοιχεία σας;

Statinoula:
Όταν καποιος σου δειχνει το φεγγαρι..ΜΗΝ κοιτας το ΔΑΧΤΥΛΟ. Προφανώς και δεν είμαι αντιπρόσωπος.

Denominator:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΌταν καποιος σου δειχνει το φεγγαρι..ΜΗΝ κοιτας το ΔΑΧΤΥΛΟ. Προφανώς και δεν είμαι αντιπρόσωπος.

--- Τέλος παράθεσης ---
Πάντως αυτό που λέτε δεν το έχει παρατηρήσει κανείς από όσους ξέρω, και σίγουρα δε συνέβη ποτέ στη δική μου περίπτωση.

Argirios Argiriou:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΌταν καποιος σου δειχνει το φεγγαρι..ΜΗΝ κοιτας το ΔΑΧΤΥΛΟ. Προφανώς και δεν είμαι αντιπρόσωπος.

--- Τέλος παράθεσης ---

Αφού δεν είστε αντιπρόσωπος γιατί γράφεται ψέμματα ότι είστε αντιπρόσωπος;

Πώς θέλετε να σας πάρει κανείς στα σοβαρά;

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση