Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 12:29:17

Αποστολέας Θέμα: Πλασματικό το όριο 15% στις συνταγές  (Αναγνώστηκε 66229 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

31 Οκτωβρίου 2017, 17:14:29
Αναγνώστηκε 66229 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Statinoula


Γράφοντας εκατοντάδες συνταγές κάθε μήνα συμπεριλαμβανομένων σχεδόν καθημερινά φαρμάκων υψηλού κόστους (πχ. Prolia, βιολογικών παράγόντων, νευροληπτικών, αναπνευστικών κτλ) χωρίς καμία αύξηση της τρέχουσας μηνιαίας δαπάνης μου, έχω παρατηρήσει ότι μολις "κλειδώσω" έστω και ελάχιστα φθηνα γενόσημα (πχ  1 - 2 στατίνες ανα ημέρα ανάμεσα σε δεκάδες άλλες "ανοικτές" συνταγές, αμέσως τις επόμενες ημέρες καταγράφεται υπέρβαση του ορίου μου  μηνιαίας φαρμακευτικής δαπάνης του ΕΟΠΥΥ ανά ασφαλισμένο.

 Άρα το όριο 15% ιδιοσκευασμάτων της επιλογής του ιατρού είναι πλασματικό. Δοκιμάστε το συνάδελφοι και θα δείτε.

Σημ.: Η ΗΔΙΚΑ ποτέ δεν έχει αναφερθεί λεπτομερώς στον τρόπο με τον οποίο υπολογίζεταιτο όριο μηνιαίας δαπάνης ανά ασφαλισμένο και ιατρό. 

31 Οκτωβρίου 2017, 19:55:38
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Γράφοντας εκατοντάδες συνταγές κάθε μήνα συμπεριλαμβανομένων σχεδόν καθημερινά φαρμάκων υψηλού κόστους (πχ. Prolia, βιολογικών παράγόντων, νευροληπτικών, αναπνευστικών κτλ) χωρίς καμία αύξηση της τρέχουσας μηνιαίας δαπάνης μου, έχω παρατηρήσει ότι μολις "κλειδώσω" έστω και ελάχιστα φθηνα γενόσημα (πχ  1 - 2 στατίνες ανα ημέρα ανάμεσα σε δεκάδες άλλες "ανοικτές" συνταγές, αμέσως τις επόμενες ημέρες καταγράφεται υπέρβαση του ορίου μου  μηνιαίας φαρμακευτικής δαπάνης του ΕΟΠΥΥ ανά ασφαλισμένο.

 Άρα το όριο 15% ιδιοσκευασμάτων της επιλογής του ιατρού είναι πλασματικό. Δοκιμάστε το συνάδελφοι και θα δείτε.

Σημ.: Η ΗΔΙΚΑ ποτέ δεν έχει αναφερθεί λεπτομερώς στον τρόπο με τον οποίο υπολογίζεταιτο όριο μηνιαίας δαπάνης ανά ασφαλισμένο και ιατρό. 


Πώς γράφετε συνταγές αφού είστε φαρμακευτικός αντιπρόσωπος, όπως λέτε στα στοιχεία σας;
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

31 Οκτωβρίου 2017, 20:05:45
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Statinoula


Όταν καποιος σου δειχνει το φεγγαρι..ΜΗΝ κοιτας το ΔΑΧΤΥΛΟ. Προφανώς και δεν είμαι αντιπρόσωπος.

31 Οκτωβρίου 2017, 23:34:22
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Όταν καποιος σου δειχνει το φεγγαρι..ΜΗΝ κοιτας το ΔΑΧΤΥΛΟ. Προφανώς και δεν είμαι αντιπρόσωπος.
Πάντως αυτό που λέτε δεν το έχει παρατηρήσει κανείς από όσους ξέρω, και σίγουρα δε συνέβη ποτέ στη δική μου περίπτωση.
« Τελευταία τροποποίηση: 31 Οκτωβρίου 2017, 23:36:54 από Denominator »
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

1 Νοεμβρίου 2017, 01:07:53
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Όταν καποιος σου δειχνει το φεγγαρι..ΜΗΝ κοιτας το ΔΑΧΤΥΛΟ. Προφανώς και δεν είμαι αντιπρόσωπος.

Αφού δεν είστε αντιπρόσωπος γιατί γράφεται ψέμματα ότι είστε αντιπρόσωπος;

Πώς θέλετε να σας πάρει κανείς στα σοβαρά;
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

1 Νοεμβρίου 2017, 08:14:01
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

GirousisN


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Γράφοντας εκατοντάδες συνταγές κάθε μήνα συμπεριλαμβανομένων σχεδόν καθημερινά φαρμάκων υψηλού κόστους (πχ. Prolia, βιολογικών παράγόντων, νευροληπτικών, αναπνευστικών κτλ) χωρίς καμία αύξηση της τρέχουσας μηνιαίας δαπάνης μου, έχω παρατηρήσει ότι μολις "κλειδώσω" έστω και ελάχιστα φθηνα γενόσημα (πχ  1 - 2 στατίνες ανα ημέρα ανάμεσα σε δεκάδες άλλες "ανοικτές" συνταγές, αμέσως τις επόμενες ημέρες καταγράφεται υπέρβαση του ορίου μου  μηνιαίας φαρμακευτικής δαπάνης του ΕΟΠΥΥ ανά ασφαλισμένο.
 Άρα το όριο 15% ιδιοσκευασμάτων της επιλογής του ιατρού είναι πλασματικό.
Σημ.: Η ΗΔΙΚΑ ποτέ δεν έχει αναφερθεί λεπτομερώς στον τρόπο με τον οποίο υπολογίζεται το όριο μηνιαίας δαπάνης ανά ασφαλισμένο και ιατρό.

Προφανώς η ΗΔΙΚΑ έχει κάτι προσωπικό μαζί σας. ;D

Σοβαρά τώρα διορθώστε τα στοιχεία σας και αν επιλέξετε την παραμονή σας στο forum...

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

1 Νοεμβρίου 2017, 10:47:57
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


   Το όριο των συνταγογραφούμενων με εμπορική ονομασία (γι αυτά φαντάζομαι μιλάμε) κάθε πότε ανανεώνεται; Σε εμένα είναι κολλημένο εδώ και 3-4 μήνες (ίσως περισσότερο) σε ένα ποσό και ποσοστό (<5%, δεν με ενοχλεί). Ούτως ή άλλως σπάνια το χρησιμοποιώ (την εμπορική ονομασία) και δεν θυμάμαι καθόλου πότε συνταγογράφησα κάτι με εμπορική, αλλά δεν ανανεώνεται κάθε μήνα;

1 Νοεμβρίου 2017, 12:20:14
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

fanisgp

Επώνυμοι
Eτήσια είναι η ανανέωση του ορίου του 15% και λειτουργεί σε συνάρτηση με την ολική συνταγογράφηση.

1 Νοεμβρίου 2017, 18:49:17
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Eτήσια είναι η ανανέωση του ορίου του 15% και λειτουργεί σε συνάρτηση με την ολική συνταγογράφηση.
   Ευχαριστώ, δεν το ήξερα αφού ποτέ δεν είχα γράψει κάτι με εμπορική ονομασία (εκτός από μία ειδική συνταγή φέτος για γνωστό).
   Για το θέμα:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Γράφοντας εκατοντάδες συνταγές κάθε μήνα συμπεριλαμβανομένων σχεδόν καθημερινά φαρμάκων υψηλού κόστους (πχ. Prolia, βιολογικών παράγόντων, νευροληπτικών, αναπνευστικών κτλ) χωρίς καμία αύξηση της τρέχουσας μηνιαίας δαπάνης μου, έχω παρατηρήσει ότι μολις "κλειδώσω" έστω και ελάχιστα φθηνα γενόσημα (πχ  1 - 2 στατίνες ανα ημέρα ανάμεσα σε δεκάδες άλλες "ανοικτές" συνταγές, αμέσως τις επόμενες ημέρες καταγράφεται υπέρβαση του ορίου μου  μηνιαίας φαρμακευτικής δαπάνης του ΕΟΠΥΥ ανά ασφαλισμένο.
   Φαίνεται περίεργο. Πως είστε σίγουρος ότι οι "ακριβές¨ συνταγές που γράφετε δεν εκτελούνται με μικρή καθυστέρηση (ειδικά στο PROLIA είθισται) οπότε συμπίπτουν με το "κλείδωμα" του εμπορικού σκευάσματος. Η υπέρβαση του πλαφόν γίνεται με την εκτέλεση των συνταγών όχι με τη γραφή τους.

1 Νοεμβρίου 2017, 20:11:33
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

fanisgp

Επώνυμοι
καθημερινά prolia, βιολογικούς, αναπνευστικά,νευροληπτικά... καρδιολόγος θα είστε...

1 Νοεμβρίου 2017, 20:18:48
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Statinoula


Δουλεύω με πρόγραμμα συνταγογράφησης και βλέπω πότε έχουν εκτελεστεί οι συνταγές μου. Το συνολικό ετήσιο ποσοστό μου συνταγογράφησης με εμπορική ονομασία ("κλειδωμένα") είναι λιγότερο από 5%. Η ΗΔΙΚΑ δεν συγκινείται και δεν καταγράφει καμία υπέρβαση ανεξαρτήτως του κόστους και της ποσότητας των φαρμάκων όταν η συνταγή δεν είναι κλειδωμένη. Μόλις γράψω με εμπορικό όνομα -κυριολεκτώ- καμμιά δεκαριά   στατίνες, πραζόλες, αντιυπερτασικά που πλέον έχουν και πολύ χαμηλή τιμή, αμέσως τις επόμενες ημέρες και μόλις εκτελεστούν οι συνταγές εμφανίζεται η ανεξήγητη υπέρβαση του πλαφόν.

1 Νοεμβρίου 2017, 20:52:21
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
...Η ΗΔΙΚΑ δεν συγκινείται και δεν καταγράφει καμία υπέρβαση ανεξαρτήτως του κόστους και της ποσότητας των φαρμάκων όταν η συνταγή δεν είναι κλειδωμένη....
   Αν είναι έτσι (που προσωπικά μου φαίνεται περίεργο αφού μόλις γράψω και εκτελεστεί ενα PROLIA το διαπιστώνω άμεσα στο πλαφόν μου) τότε λύσατε το πρόβλημα υπέρβασης του πλαφόν. Γράφετε ότι θέλετε όσο ακριβό και να είναι και το πλαφόν δεν ξεπερνιέται αρκεί να μην "τσεκάρετε" την εμπορική ονομασία. Δεν στέκει λογικά...
   Δοκιμάστε ένα μήνα (καλλιώρα το Νοέμβριο) να μην γράψετε καθόλου με εμπορική ονομασία (δέκα στατίνες λιγότερες...) αλλά να έχει ακριβές συνταγές και παρακολουθείτε την "Τρέχουσα μηνιαία φαρμ. δαπάνη ανά ασφ/νο".
   Επιμένω να πιστεύω ότι είναι θέμα καθυστερημένης εκτέλεσης συνταγών.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
καθημερινά prolia, βιολογικούς, αναπνευστικά,νευροληπτικά... καρδιολόγος θα είστε...
   Πολύ άχτι τον έχετε τον γείτονα Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος....  :laugh:

28 Μαρτίου 2020, 10:57:14
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

vaskyri


καλημέρα,θελώ να παραθέσω πληροφορίες σχετικά με το 15%.
Το 15 % μετρα κλειδωμένες συνταγές σε ετήσια βάση,δηλ εννοουμε για συνταγογραφηση με επορική ονομασία φαρμάκου ωστε να μην γίνει αλλαγή από άλλο σκευασμα στο φαρμακείο.(αφορά κυρίως τα γενόσημα).
Ενδεικτικά αν ένας γιατρός γράφει φάρμακα αξίας 10,000 ευρώ τον χρόνο.τα 1500 μπορεί να έιναι με εμπορική ονομασία.
Το 15% μηδενίζει καθε 1/1 του νέου έτους,αν καποιος έίναι ηδη στο 15%  μέσα στον μήνα θα πρέπει να συνταγογραφήσει  σκευάσματα χωρίς κλείδωμα ώστε να μειωθεί το ποσοστό αυτό.Τα ποσοτα μετρανε λιανική τιμή.
Ολοι οι γιατροί έχουν δικαίωμα συνταγογράφησης με εμπορική ονομασία γιατί το παρέχει το ίδιο το σύστημα της ΗΔΙΚΑ.
Πως γίνεται τι κλείδωμα:
1 αφού καταχχωρήσετε νεα επίσκεψη πριν κάνετε οτιδήποτε στην συνταγογράφηση φαρμάκου
κλικάρετε πρωτα (Συνταγογράφηση με εμπορική ονομασία)
2 Μόλις το κλικάρετε την ενεδειξη εμφανίζεται μια λευκή μπάρα ακριβώς δίπλα (εκεί κλικάρετε την ένδειξη Χρόνιες νόσοι).
3 Μετα κάνετε καταχώρηση φαρμάκου κλπ
4.Στην εκτυπωση της συνταγής θα παρατηρησετε οτι εμφανίζεται με το εμπορικό όνομα που έχετε επιλέξει για τον ασθενή σας και γράφει
    ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΣΑΣΗ ΤΟΥ ΦΑΡΜΑΚΟΥ
Όπως προ ειπα γίνεται κυρίως στα γένοσημα και όχι στα πρωτότυπα

Τα εισπνεόμενα φαρμακα μπορείτε να τα κλείδωσετε με τον ίδιο τρόπο αλλά χωρίς να βάλετε την ένδειξη (Χρονιες Νοσοι)
μπορείτε να τα κλειδώσετε με τον ιδιο παραπάνω τροπο που γράφει (Συσκευες των οποίων χρήζουν εκπαίδευση στον ασθενη)
Αυτό γιατι πολλα εισπνεομενα δεν είναι για χρόνιες νόσοι μπορεί να είναι μια αλλεργία και χρήζει να πάρει μια συγκεκριμένη Φλουτικαζόνη που θέλει ο γιατρός. :)
Πιστευω να σας βοήθησα Λίγο.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
18 Απαντήσεις
12853 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 4 Ιουνίου 2013, 09:35:38
από Δ. Κουναλάκης
2 Απαντήσεις
30833 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 9 Ιανουαρίου 2017, 00:05:03
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
11 Απαντήσεις
55937 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 9 Ιανουαρίου 2020, 09:25:45
από Πατρωνάκης Μάνος
0 Απαντήσεις
5870 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24 Μαρτίου 2020, 10:49:20
από Argirios Argiriou
2 Απαντήσεις
38578 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Σεπτεμβρίου 2021, 20:26:02
από anasm