Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
27 Απριλίου 2024, 14:59:12

Αποστολέας Θέμα: Το Επαγγελματικό Ταμείο του ΙΣΘ .  (Αναγνώστηκε 216502 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

24 Ιουλίου 2023, 20:57:08
Απάντηση #105
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Υπήρχε το επιχείρημα ότι αφού το εφάπαξ γενικά φορολογείται γιατί να μην φορολογείται και το εφάπαξ των ΤΕΑ (έκαναν παράπονα οι ασφαλιστικές; Δεν ξέρω). Δεν φαντάζομαι να σκέφτηκε κανείς ότι αφού το εφάπαξ των ΤΕΑ δεν φορολογείται γιατί να φορολογούνται τα άλλα εφάπαξ... χαχαχα (εδώ γελάνε). Αυτά φυσικά με την προϋπόθεση ότι θα υπάρχει ταμείο τότε, γιατί ήδη την τελευταία 3ετία τσιμπήσαμε 50 δις χρέος επιπλέον. Ευτυχώς που καλπάζει η οικονομία και δε μασάμε.

Άλλο το εφάπαξ (που είναι ουσιαστικά ένα κρατικό bonus στους Δημοσίους Υπαλλήλους)

και

άλλο τα ΤΕΑ (που ουσιαστικά είναι ένας θεσμός για να προωθηθεί το αποταμιευτικό πνεύμα των εργαζομένων).

Οι Οικονομολόγοι της Ενωμένης Ευρώπης, τουλάχιστον, προσπαθούνε να ωθήσουν τις κοινωνίες προς την αποταμίευση και για αυτό δίνεται ώθηση στα ΤΕΑ, σε όλη την Ευρώπη όχι μόνο στην Ελλάδα, (στην Ελλάδα μάλιστα έχουμε μείνει και πίσω).

Επίσης άλλο ο ΕΦΚΑ (το διαχειρίζεται το Κράτος, ένας από τους προγόνους του, το ΤΣΑΥ, από πότε είχε να κάνει ετήσιο ισολογισμό, θυμάστε;  ) και άλλο τα ΤΕΑ (τα διαχειρίζονται οι αντίστοιχες Επαγγελματικές Ενώσεις μέσω Ορκωτών Λογιστών, και το κράτος δεν μπορεί να επέμβει στην διαχείρισή τους), οπότε το κρατικό χρέος δεν σχετίζεται με τα ΤΕΑ, που αν κρίνω από το ΤΕΑ ΙΣΘ, είναι πολύ πιο νοικοκυρεμένα από ότι ο ΕΦΚΑ.
« Τελευταία τροποποίηση: 24 Ιουλίου 2023, 21:50:38 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

25 Ιουλίου 2023, 14:36:29
Απάντηση #106
Αποσυνδεδεμένος

pzogr

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Υπήρχε το επιχείρημα ότι αφού το εφάπαξ γενικά φορολογείται γιατί να μην φορολογείται και το εφάπαξ των ΤΕΑ (έκαναν παράπονα οι ασφαλιστικές; Δεν ξέρω). Δεν φαντάζομαι να σκέφτηκε κανείς ότι αφού το εφάπαξ των ΤΕΑ δεν φορολογείται γιατί να φορολογούνται τα άλλα εφάπαξ... χαχαχα (εδώ γελάνε). Αυτά φυσικά με την προϋπόθεση ότι θα υπάρχει ταμείο τότε, γιατί ήδη την τελευταία 3ετία τσιμπήσαμε 50 δις χρέος επιπλέον. Ευτυχώς που καλπάζει η οικονομία και δε μασάμε.

Άλλο το εφάπαξ (που είναι ουσιαστικά ένα κρατικό bonus στους Δημοσίους Υπαλλήλους)

και

άλλο τα ΤΕΑ (που ουσιαστικά είναι ένας θεσμός για να προωθηθεί το αποταμιευτικό πνεύμα των εργαζομένων).

Οι Οικονομολόγοι της Ενωμένης Ευρώπης, τουλάχιστον, προσπαθούνε να ωθήσουν τις κοινωνίες προς την αποταμίευση και για αυτό δίνεται ώθηση στα ΤΕΑ, σε όλη την Ευρώπη όχι μόνο στην Ελλάδα, (στην Ελλάδα μάλιστα έχουμε μείνει και πίσω).

Επίσης άλλο ο ΕΦΚΑ (το διαχειρίζεται το Κράτος, ένας από τους προγόνους του, το ΤΣΑΥ, από πότε είχε να κάνει ετήσιο ισολογισμό, θυμάστε;  ) και άλλο τα ΤΕΑ (τα διαχειρίζονται οι αντίστοιχες Επαγγελματικές Ενώσεις μέσω Ορκωτών Λογιστών, και το κράτος δεν μπορεί να επέμβει στην διαχείρισή τους), οπότε το κρατικό χρέος δεν σχετίζεται με τα ΤΕΑ, που αν κρίνω από το ΤΕΑ ΙΣΘ, είναι πολύ πιο νοικοκυρεμένα από ότι ο ΕΦΚΑ.

Και οι ιδιωτικοί δικαιούνται εφάπαξ. Και εμείς του ΤΣΑΥ το ίδιο και αν δεν κάνω λάθος υπολογίζεται χωριστά και η αντίστοιχη κράτηση.

Η Ελλάδα ΔΕΝ προωθεί την αποταμίευση. Αντιθέτως την τιμωρεί! Αν δεν καταναλώσεις το 30% του εισοδήματος με κάρτες, πληρώνεις παραπάνω φόρο. Αν λάβει κανείς υπόψη ότι σημαντικά πιθανά έξοδα μιας οικογένειας δεν περιλαμβάνονται σ'αυτά, στην ουσία λειτουργεί ως υποχρέωση κατανάλωσης του εισοδήματός σου. Και επιπλέον τα μονά επιτόκια στις τράπεζες που ανεβαίνουν είναι τα επιτόκια δανεισμού. Τα επιτόκια καταθέσεων είναι ψίχουλα.

Το γεγονός ότι τα ΤΕΑ θεωρητικά δεν έχουν σχέση με το κράτος δεν τα καθιστά πραγματικά αυτόνομα γιατί σε περίπτωση πχ χρεωκοπίας που θα πάνε οι επενδύσεις τους; Σε τι θα έχουν επενδύσει που δεν θα καταρρεύσει; Άσε που σίγουρα θα βρεθεί τρόπος άμεσος ή έμμεσος να βάλουν στο χέρι τα χρήματα αυτά. Έχει γίνει και σε χώρες που έχουν δείξει παραδοσιακά πολύ περισσότερο σεβασμό στον πολίτη από τη δική μας.

Για να είμαι ειλικρινής ακόμα και το επιχείρημα ότι το ΤΕΑ θα αποδώσει το σύνολο σχεδόν του κέρδους στον ασφαλισμένο μου ακούγεται εξωπραγματικό γιατί από τη μία υπάρχει η κράτηση για το διαχειριστικό κόστος, αλλά από την άλλη υπάρχει και η εταιρεία διαχείρισης. Αυτή δεν ανέλαβε τη διαχείριση με αμοιβή; Το κάνουν τσάμπα;

Πάντως αν όντως μπει φορολογία και στα ΤΕΑ, στην ουσία θα τα οδηγήσουν σε μαρασμό προς όφελος των ασφαλιστικών.

25 Ιουλίου 2023, 17:46:46
Απάντηση #107
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος


Το γεγονός ότι τα ΤΕΑ θεωρητικά δεν έχουν σχέση με το κράτος δεν τα καθιστά πραγματικά αυτόνομα γιατί σε περίπτωση πχ χρεωκοπίας που θα πάνε οι επενδύσεις τους; Σε τι θα έχουν επενδύσει που δεν θα καταρρεύσει; Άσε που σίγουρα θα βρεθεί τρόπος άμεσος ή έμμεσος να βάλουν στο χέρι τα χρήματα αυτά. Έχει γίνει και σε χώρες που έχουν δείξει παραδοσιακά πολύ περισσότερο σεβασμό στον πολίτη από τη δική μας.

Για να είμαι ειλικρινής ακόμα και το επιχείρημα ότι το ΤΕΑ θα αποδώσει το σύνολο σχεδόν του κέρδους στον ασφαλισμένο μου ακούγεται εξωπραγματικό γιατί από τη μία υπάρχει η κράτηση για το διαχειριστικό κόστος, αλλά από την άλλη υπάρχει και η εταιρεία διαχείρισης. Αυτή δεν ανέλαβε τη διαχείριση με αμοιβή; Το κάνουν τσάμπα;

Πάντως αν όντως μπει φορολογία και στα ΤΕΑ, στην ουσία θα τα οδηγήσουν σε μαρασμό προς όφελος των ασφαλιστικών.

Τα ΤΕΑ επενδύουν διεθνώς, όχι μόνο στην Ελλάδα.

Το διαχειριστικό κόστος είναι ΕΝΑ και είναι 2,5% επί των εισφορών των μελών.
(οι ιδιωτικές ασφαλιστικές έχουν πολλά έξοδα και είναι κερδοσκοπικες επιχειρήσεις. Το τεαισθ έχει ελάχιστα έξοδα και συντηρείται από το 2,5% των εισφορών. Δεν έχει golden boys και μεγαλοστελεχη)

Η εναλλακτική, αν δεν τα βάλεις στο ΤΕΑ, είναι να τα πληρώσεις σε φόρο, το αργότερο του χρόνου τέτοιο καιρό.

Ακόμη και αν υποθέσουμε ότι θα πληρώσω για αυτά τα χρήματα φόρο όταν θα τα πάρω ως συνταξιούχος, είναι πιο πιθανό να έχω υψηλότερο εισόδημα τώρα (άρα και να είμαι και σε υψηλότερη φορολογική κλίμακα τώρα), τώρα που υποτίθεται ότι είμαι στα ντουζένια μου επαγγελματικά, παρά όταν θα βγω στην σύνταξη. Επίσης, οι πιο πολλοί από εμάς δεν είναι σίγουρο ότι θα έχουν την αυτοπειθαρχία να αποταμιεύσουν αυτά τα χρήματα μέχρι την σύνταξή τους αν τα έχουν σε ένα απλό τραπεζικό λογαριασμό.
« Τελευταία τροποποίηση: 25 Ιουλίου 2023, 21:06:37 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

29 Ιουλίου 2023, 00:10:10
Απάντηση #108
Αποσυνδεδεμένος

pzogr

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος


Το γεγονός ότι τα ΤΕΑ θεωρητικά δεν έχουν σχέση με το κράτος δεν τα καθιστά πραγματικά αυτόνομα γιατί σε περίπτωση πχ χρεωκοπίας που θα πάνε οι επενδύσεις τους; Σε τι θα έχουν επενδύσει που δεν θα καταρρεύσει; Άσε που σίγουρα θα βρεθεί τρόπος άμεσος ή έμμεσος να βάλουν στο χέρι τα χρήματα αυτά. Έχει γίνει και σε χώρες που έχουν δείξει παραδοσιακά πολύ περισσότερο σεβασμό στον πολίτη από τη δική μας.

Για να είμαι ειλικρινής ακόμα και το επιχείρημα ότι το ΤΕΑ θα αποδώσει το σύνολο σχεδόν του κέρδους στον ασφαλισμένο μου ακούγεται εξωπραγματικό γιατί από τη μία υπάρχει η κράτηση για το διαχειριστικό κόστος, αλλά από την άλλη υπάρχει και η εταιρεία διαχείρισης. Αυτή δεν ανέλαβε τη διαχείριση με αμοιβή; Το κάνουν τσάμπα;

Πάντως αν όντως μπει φορολογία και στα ΤΕΑ, στην ουσία θα τα οδηγήσουν σε μαρασμό προς όφελος των ασφαλιστικών.

Τα ΤΕΑ επενδύουν διεθνώς, όχι μόνο στην Ελλάδα.

Το διαχειριστικό κόστος είναι ΕΝΑ και είναι 2,5% επί των εισφορών των μελών.
(οι ιδιωτικές ασφαλιστικές έχουν πολλά έξοδα και είναι κερδοσκοπικες επιχειρήσεις. Το τεαισθ έχει ελάχιστα έξοδα και συντηρείται από το 2,5% των εισφορών. Δεν έχει golden boys και μεγαλοστελεχη)

Η εναλλακτική, αν δεν τα βάλεις στο ΤΕΑ, είναι να τα πληρώσεις σε φόρο, το αργότερο του χρόνου τέτοιο καιρό.

Ακόμη και αν υποθέσουμε ότι θα πληρώσω για αυτά τα χρήματα φόρο όταν θα τα πάρω ως συνταξιούχος, είναι πιο πιθανό να έχω υψηλότερο εισόδημα τώρα (άρα και να είμαι και σε υψηλότερη φορολογική κλίμακα τώρα), τώρα που υποτίθεται ότι είμαι στα ντουζένια μου επαγγελματικά, παρά όταν θα βγω στην σύνταξη. Επίσης, οι πιο πολλοί από εμάς δεν είναι σίγουρο ότι θα έχουν την αυτοπειθαρχία να αποταμιεύσουν αυτά τα χρήματα μέχρι την σύνταξή τους αν τα έχουν σε ένα απλό τραπεζικό λογαριασμό.

Δεν γνωρίζω που επενδύουν τα ΤΕΑ. Επίσης απ'ό,τι ξέρω δεν έχει λόγο ο ασφαλισμένος στο ρίσκο που παίρνουν.

Το 2,5% είναι σταθερό μεν, όμως η απόδοση είναι τα χρήματα που θα επιστρέψει η όποια εταιρεία έχει αναλάβει τη διαχείριση. Η εταιρεία αυτή προφανώς αμείβεται για τις υπηρεσίες της. Ίσως να υπάρχει ειδική (συμφέρουσα για τους ασφαλισμένους) συμφωνία επειδή τα ποσά είναι πολύ μεγαλύτερα από αυτά που θα διαχειριζόταν η εταιρεία αν είχε συμβληθεί με καθένα ξεχωριστά. Παρ'όλ'αυτά κάποια αμοιβή θα κρατούν και εκτός από αυτή υπάρχει και το κόστος λειτουργίας του ΤΕΑ (αυτό μπαίνει στο 2,5%). Επομένως σε αυτό που λέμε απόδοση σίγουρα συμπεριλαμβάνονται αυτά τα κόστη. Δεν γίνεται να μην συμπεριλαμβάνονται αλλιώς θα πρέπει να δεχτούμε ότι η εταιρεία διαχείρισης το κάνει για να συγχωρεθούν τ'αποθαμένα της!

Τα "λιγότερα έξοδα" συγγνώμη ... δεν παίζουν! Ο οποιοσδήποτε ιδιώτης για την ίδια δουλειά έχει δεδομένα μικρότερο κόστος για την ίδια δουλειά από έναν οργανισμό που έχει συστήσει ένας ιατρικός σύλλογος... Κι επιπλέον όπως εξήγησα παραπάνω τα golden boys υπάρχουν στην εταιρεία διαχείρισης και σίγουρα θα αμειφθούν.

Τέλος αν όντως η φορολογία μπει στο 15% (λέμε για το σενάριο που κυκλοφόρησε γιατί αν μπει, θεωρώ ότι οι πολιτικάντηδες κι από τις 2 μεριές θα το ανεβάσουν σίγουρα σε ψηλότερα επίπεδα για "κοινωνική δικαιοσύνη") μια απόδοση (από τη διαφορά της φορολογίας) ας πούμε 20% δεν είναι και τίποτα συγκλονιστικό σε βάθος 20ετίας plus. Μόνο από τη μείωση της αξίας του χρήματος είναι πολύ πιθανό ότι θα είσαι ήδη χαμένος. Προφανώς θα είσαι πολύ καλύτερα απ'ό,τι αν τα βάλεις στο σεντούκι. Δεν ξέρω όμως για άλλα είδη επένδυσης τι θα μπορούσε να ισχύει.

Για να μην παρεξηγηθώ προσωπικά βλέπω θετικά την πιθανότητα να μπω κι εγώ σε ένα τέτοιο σχήμα, απλά εκφράζω κάποιες επιφυλάξεις, κυρίως επειδή μας υπερτονίζουν τα όποια θετικά, αλλά δεν υπάρχουν όλες οι πληροφορίες. Για παράδειγμα είδα τις αποδόσεις που έκανες copy-paste. Το αντίστοιχο χρονικό διάστημα ένα αμοιβαίο κεφάλαιο που έχω από το 2000 είχε υπερπολλαπλάσιες αποδόσεις (δεν είναι από τα υψηλού ρίσκου διευκρινίζω). 

29 Ιουλίου 2023, 22:33:57
Απάντηση #109
Αποσυνδεδεμένος

gpas85


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος


Το γεγονός ότι τα ΤΕΑ θεωρητικά δεν έχουν σχέση με το κράτος δεν τα καθιστά πραγματικά αυτόνομα γιατί σε περίπτωση πχ χρεωκοπίας που θα πάνε οι επενδύσεις τους; Σε τι θα έχουν επενδύσει που δεν θα καταρρεύσει; Άσε που σίγουρα θα βρεθεί τρόπος άμεσος ή έμμεσος να βάλουν στο χέρι τα χρήματα αυτά. Έχει γίνει και σε χώρες που έχουν δείξει παραδοσιακά πολύ περισσότερο σεβασμό στον πολίτη από τη δική μας.

Για να είμαι ειλικρινής ακόμα και το επιχείρημα ότι το ΤΕΑ θα αποδώσει το σύνολο σχεδόν του κέρδους στον ασφαλισμένο μου ακούγεται εξωπραγματικό γιατί από τη μία υπάρχει η κράτηση για το διαχειριστικό κόστος, αλλά από την άλλη υπάρχει και η εταιρεία διαχείρισης. Αυτή δεν ανέλαβε τη διαχείριση με αμοιβή; Το κάνουν τσάμπα;

Πάντως αν όντως μπει φορολογία και στα ΤΕΑ, στην ουσία θα τα οδηγήσουν σε μαρασμό προς όφελος των ασφαλιστικών.

Τα ΤΕΑ επενδύουν διεθνώς, όχι μόνο στην Ελλάδα.

Το διαχειριστικό κόστος είναι ΕΝΑ και είναι 2,5% επί των εισφορών των μελών.
(οι ιδιωτικές ασφαλιστικές έχουν πολλά έξοδα και είναι κερδοσκοπικες επιχειρήσεις. Το τεαισθ έχει ελάχιστα έξοδα και συντηρείται από το 2,5% των εισφορών. Δεν έχει golden boys και μεγαλοστελεχη)

Η εναλλακτική, αν δεν τα βάλεις στο ΤΕΑ, είναι να τα πληρώσεις σε φόρο, το αργότερο του χρόνου τέτοιο καιρό.

Ακόμη και αν υποθέσουμε ότι θα πληρώσω για αυτά τα χρήματα φόρο όταν θα τα πάρω ως συνταξιούχος, είναι πιο πιθανό να έχω υψηλότερο εισόδημα τώρα (άρα και να είμαι και σε υψηλότερη φορολογική κλίμακα τώρα), τώρα που υποτίθεται ότι είμαι στα ντουζένια μου επαγγελματικά, παρά όταν θα βγω στην σύνταξη. Επίσης, οι πιο πολλοί από εμάς δεν είναι σίγουρο ότι θα έχουν την αυτοπειθαρχία να αποταμιεύσουν αυτά τα χρήματα μέχρι την σύνταξή τους αν τα έχουν σε ένα απλό τραπεζικό λογαριασμό.


Αν αυτό είναι το πρόβλημα, μπορείς να βάζεις να χρήματα σε έναν ξεχωριστό λογαριασμό, αντί να τα βάζεις κάπου που δε θα έχεις πρόσβαση για κάποια χρόνια, χωρις μάλιστα να έχεις πέναλτι 2,5%. Διευκρινίζω ότι είμαι υπέρ του ταμείου και ψάχνω τις τελευταίες λεπτομέρειες για να μπω κι εγώ, αλλά δε χρειάζεται να υπερτονίζουμε πράγματα που δεν είναι στην ουσία σοβαροί λόγοι για να κάνει κάποιος το βήμα. Πιο πολύ με προβληματίζει η πιθανή φορολογία που θα μπει, η οποία αν μπει, μειώνει κατά πολύ τα ωφέλη του ταμείου και πρακτικά οδηγεί το εγχείρημα σε μαρασμό. Εδώ και μηδενική φορολογία και δεν έχουν γραφτεί μαζικά αυτοί που δικαιούνται, με 15%, απορώ ποιος θα μπει

9 Νοεμβρίου 2023, 16:34:06
Απάντηση #110
Αποσυνδεδεμένος

gpas85


Αν είδατε τις πρόσφατες ερωτήσεις απαντήσεις του υπουργείου για το υπό κατάρτιση νομοσχέδιο νομίζω μπαίνει ταφόπλακα στο εγχείρημα καθώς η φορολογία αυξάνεται σχεδόν στα επίπεδα του φορολογικού συντελεστή, εκτός αν μείνουν τα χρήματα πάρα πολλά χρόνια δεσμευμένα, ενώ η παροχή δεν μπορεί να δωθεί στην πενταετία, αλλά στα 67 ή τα μισά χρήματα την 20ετια, εκτός αν πληρώσεις συντελεστή-πεναλτι μεγαλύτερο της φορολογίας και αυτό μόνο μετά τα 15 χρόνια. Η δήθεν ανεξάρτητη διαχείριση του καταστατικου των τεα πάει περίπατο και ενω ήμουν έτοιμος να μπω στο ταμείο, χαίρομαι πολύ που δεν δέσμευσα για 30 χρόνια τα χρήματά μου με δεδομένο ότι η νομοθεσία μπορεί να αλλάξει άλλες δέκα φορές ως τότε. Αποδεικνύεται ξανά οτι κανένας προγραμματισμός δεν είναι σοβαρός σε αυτή τη χωρα. Επίσης τίθεται σε κίνδυνο το ταμείο καθώς πολλοί ασφαλισμένοι μπορεί να κάνουν χρήση των μεταβατικών διατάξεων και να αποσυρθούν. Αν διάβασα κάτι λάθος, παρακαλώ διορθώσετε με και αν κατάλαβα κατι λάθος, οφείλεται καθαρά σε δική μου παρανόηση και όχι σε σκόπιμη παραπληροφορηση. Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 9 Νοεμβρίου 2023, 16:58:37 από gpas85 »

9 Νοεμβρίου 2023, 18:08:51
Απάντηση #111
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αν είδατε τις πρόσφατες ερωτήσεις απαντήσεις του υπουργείου για το υπό κατάρτιση νομοσχέδιο νομίζω μπαίνει ταφόπλακα στο εγχείρημα καθώς η φορολογία αυξάνεται σχεδόν στα επίπεδα του φορολογικού συντελεστή, εκτός αν μείνουν τα χρήματα πάρα πολλά χρόνια δεσμευμένα, ενώ η παροχή δεν μπορεί να δωθεί στην πενταετία, αλλά στα 67 ή τα μισά χρήματα την 20ετια, εκτός αν πληρώσεις συντελεστή-πεναλτι μεγαλύτερο της φορολογίας και αυτό μόνο μετά τα 15 χρόνια. Η δήθεν ανεξάρτητη διαχείριση του καταστατικου των τεα πάει περίπατο και ενω ήμουν έτοιμος να μπω στο ταμείο, χαίρομαι πολύ που δεν δέσμευσα για 30 χρόνια τα χρήματά μου με δεδομένο ότι η νομοθεσία μπορεί να αλλάξει άλλες δέκα φορές ως τότε. Αποδεικνύεται ξανά οτι κανένας προγραμματισμός δεν είναι σοβαρός σε αυτή τη χωρα. Επίσης τίθεται σε κίνδυνο το ταμείο καθώς πολλοί ασφαλισμένοι μπορεί να κάνουν χρήση των μεταβατικών διατάξεων και να αποσυρθούν. Αν διάβασα κάτι λάθος, παρακαλώ διορθώσετε με και αν κατάλαβα κατι λάθος, οφείλεται καθαρά σε δική μου παρανόηση και όχι σε σκόπιμη παραπληροφορηση. Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Ευχαριστώ για το παραπάνω λίνκ που είναι από επίσημη πηγή (Υπουργείο Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης). Πόσο διαφορετικά βλέπουμε τα πράγματα!! Οι νέες ρυθμίσεις αποσκοπούν στο να αποτρέψουν να βλέπει κανείς το ΤΕΑ ΙΣΘ σε ένα μέσο για να κάνει κανείς μια αρπαχτή, αλλά να το βλέπει σαν ένα μέσο που θα αυξήσει την σύνταξή του σε βάθος χρόνου. Οι νέες ρυθμίσεις είναι έτσι σχεδιασμένες ώστε όσο πιο νωρίς ξεκινήσει να αποταμιεύει κανείς στο ΤΕΑ ΙΣΘ τόσο πιο κερδισμένος θα είναι. Επίσης αν επιλέξεις να παίρνεις το ποσό που αποταμιεύεις ως μηνιαία σύνταξη θα φορολογείσαι λιγότερο από ότι αν επιλέξεις να το πάρεις εφάπαξ. Μόλις χθές  (08/11/2023) έκανα μια έκτακτη εισφορά 8.000 € στο ΤΕΑ ΙΣΘ, παράλληλα με τις μηνιαίες εισφορές μου ( επέλεξα να βάζω με πάγια εντολή 167 €/μήνα = 2.000 €/έτος). Αν δεν το έκανα αυτό θα πλήρωνα εντός του 2024, φόρο 28% για αυτά τα χρήματα (γιατί είναι στο διάστημα καθαρού ετήσιου κέρδους μου μεταξύ των 20.000 και 30.000 όπου ο φορολογικός συντελεστής είναι 28%) δηλαδή για αυτά τα 10.000 € θα πλήρωνα εντός του 2024, φόρο 2.800 ευρώ. Αντ' αυτού, επειδή είμαι 55 ετών και σκοπεύω, αν είμαι γερός, να βγω στην σύνταξη στα 67 μου, και επειδή επίσης σκοπεύω να τα πάρω αυτά τα λεφτά ως μηνιαία σύνταξη, αυτά τα λεφτά μου θα φορολογηθούν τότε με 5% (είμαι μέλος στο ΤΕΑ ΙΣΘ από την ίδρυσή του το 2017 οπότε στα 67 μου, θα είμαι μέλος 18 χρόνια). Ο φόρος μου δηλαδή τότε για αυτά τα λεφτά θα αντιστοιχεί σε 500 € (καθαρό κέρδος 2.300 € για το 2023).
« Τελευταία τροποποίηση: 9 Νοεμβρίου 2023, 23:39:55 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

9 Νοεμβρίου 2023, 18:23:17
Απάντηση #112
Αποσυνδεδεμένος

iceman


Οποιος το εβλεπε σαν αρπαχτη του στυλ "θα μεινω 5-10 χρονια για την φοροαπαλλαγη και μετα φευγω" ναι μαλλον δεν τον συμφερει πλεον.
Και πιθανο καποιοι με το που ψηφιστει ο νομος, να αποχωρησουν για να γλυτωσουν τον φορο, οποτε ισως υπαρξει θεμα ρευστοτητας.
Ειναι ενα νομικο θεμα βεβαια το γεγονος οτι το Υπουργειο επεμβαινει στη συμβαση μεταξυ ιδιωτη-Ταμειου και μεταβαλλει τον ελαχιστο χρονο παραμονης.
The winner takes it all........

9 Νοεμβρίου 2023, 19:31:10
Απάντηση #113
Αποσυνδεδεμένος

gpas85


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αν είδατε τις πρόσφατες ερωτήσεις απαντήσεις του υπουργείου για το υπό κατάρτιση νομοσχέδιο νομίζω μπαίνει ταφόπλακα στο εγχείρημα καθώς η φορολογία αυξάνεται σχεδόν στα επίπεδα του φορολογικού συντελεστή, εκτός αν μείνουν τα χρήματα πάρα πολλά χρόνια δεσμευμένα, ενώ η παροχή δεν μπορεί να δωθεί στην πενταετία, αλλά στα 67 ή τα μισά χρήματα την 20ετια, εκτός αν πληρώσεις συντελεστή-πεναλτι μεγαλύτερο της φορολογίας και αυτό μόνο μετά τα 15 χρόνια. Η δήθεν ανεξάρτητη διαχείριση του καταστατικου των τεα πάει περίπατο και ενω ήμουν έτοιμος να μπω στο ταμείο, χαίρομαι πολύ που δεν δέσμευσα για 30 χρόνια τα χρήματά μου με δεδομένο ότι η νομοθεσία μπορεί να αλλάξει άλλες δέκα φορές ως τότε. Αποδεικνύεται ξανά οτι κανένας προγραμματισμός δεν είναι σοβαρός σε αυτή τη χωρα. Επίσης τίθεται σε κίνδυνο το ταμείο καθώς πολλοί ασφαλισμένοι μπορεί να κάνουν χρήση των μεταβατικών διατάξεων και να αποσυρθούν. Αν διάβασα κάτι λάθος, παρακαλώ διορθώσετε με και αν κατάλαβα κατι λάθος, οφείλεται καθαρά σε δική μου παρανόηση και όχι σε σκόπιμη παραπληροφορηση. Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Ευχαριστώ για το παραπάνω λίνκ που είναι από επίσημη πηγή (Υπουργείο Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης). Πόσο διαφορετικά βλέπουμε τα πράγματα!! Οι νέες ρυθμίσεις αποσκοπούν στο να αποτρέψουν να βλέπει κανείς το ΤΕΑ ΙΣΘ σε ένα μέσο για να κάνει κανείς μια αρπαχτή, αλλά να το βλέπει σαν ένα μέσο που θα αυξήσει την σύνταξή του σε βάθος χρόνου. Οι νέες ρυθμίσεις είναι έτσι σχεδιασμένες ώστε όσο πιο νωρίς ξεκινήσει να αποταμιεύει κανείς στο ΤΕΑ ΙΣΘ τόσο πιο κερδισμένος θα είναι. Επίσης αν επιλέξεις να παίρνεις το ποσό που αποταμιεύεις ως μηνιαία σύνταξη θα φορολογείσαι λιγότερο από ότι αν επιλέξεις να το πάρεις εφάπαξ. Μόλις χθές  (08/11/2023) έκανα μια έκτακτη εισφορά 8.000 € στο ΤΕΑ ΙΣΘ, παράλληλα με τις μηνιαίες εισφορές μου ( επέλεξα να βάζω με πάγια εντολή 167 €/μήνα = 2.000 €/έτος). Αν δεν το έκανα αυτό θα πλήρωνα εντός του 2024, φόρο 28% για αυτά τα χρήματα (γιατί είναι στο διάστημα καθαρού ετήσιου κέρδους μου μεταξύ των 20.000 και 30.000 όπου ο φορολογικός συντελεστής είναι 28%) δηλαδή για αυτά τα 10.000 € θα πλήρωνα εντός του 2024, φόρο 2.800 ευρώ. Αντ' αυτού, επειδή είμαι 55 ετών και σκοπεύω, αν είμαι γερός, να βγω στην σύνταξη στα 67 μου, και επειδή επίσης σκοπεύω να τα πάρω αυτά τα λεφτά ως μηνιαία σύνταξη αυτά τα λεφτά μου θα φορολογηθούν τότε με 7,5%. Ο φόρος μου δηλαδή τότε για αυτά τα λεφτά θα αντιστοιχεί σε 750 € (καθαρό κέρδος 2.050 € για το 2023).

Οκ, ενδεχομένως είναι εν μέρει προς τη σωστή κατεύθυνση οι ρυθμίσεις για να μειωθεί το ενδεχόμενο να χρησιμοποιείται το τεα αποκλειστικά ως φοροαποφυγή, αλλά δε λαμβάνει υπόψη αρκετές υποπεριπτώσεις. Η αλήθεια είναι ότι εγώ προσωπικά ενδιαφερόμουν για το εφάπαξ οχι απαραίτητα στα 5 χρόνια ως αρπαχτή που λες, αλλά θα ήθελα να έχω στην άκρη με τη δυνατότητα όμως να τα σηκώσω εφόσον τα χρειαστώ για κάποια αγορά κάποια χρονική στιγμή στο μέλλον και όχι υποχρεωτικά στα 67. Αναφέρω, χωρίς να έχει σημασία, αλλά για να γίνει κατανοητό, οτι είμαι 38 και θα ήθελα να μπορώ να τα χρησιμοποιήσω νωρίτερα, πχ στα 55 για να εκπληρώσω ένα σχέδιο που έχω χωρίς ποινή, πράγμα που δε μου επιτρεπεται εφόσον περάσουν έτσι οι ρυθμίσεις. Το ερώτημα που έχω είναι σε σχέση με τη σύνταξη, αν γνωρίζεις να μου απαντήσεις ή οποιοδήποτε αλλος. Πως καθορίζεται το ύψος τη μηνιαίας σύνταξης; Δηλαδή ας πούμε ότι έχει μαζευτεί ένα ποσό 100 χιλιάδων. Σε πόσες μηνιαίες πληρωμές και με τι ύψος σύνταξης θα δωθούν πίσω; αυτό το επιλέγει ο ασφαλισμένος ή υπάρχει γενικός κανόνας;
« Τελευταία τροποποίηση: 9 Νοεμβρίου 2023, 19:34:44 από gpas85 »

9 Νοεμβρίου 2023, 20:28:59
Απάντηση #114
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Το ερώτημα που έχω είναι σε σχέση με τη σύνταξη, αν γνωρίζεις να μου απαντήσεις ή οποιοδήποτε αλλος. Πως καθορίζεται το ύψος τη μηνιαίας σύνταξης; Δηλαδή ας πούμε ότι έχει μαζευτεί ένα ποσό 100 χιλιάδων. Σε πόσες μηνιαίες πληρωμές και με τι ύψος σύνταξης θα δωθούν πίσω; αυτό το επιλέγει ο ασφαλισμένος ή υπάρχει γενικός κανόνας;

Αν επιλέξεις να πάρεις τις εισφορές σου, ως μηνιαία σύνταξη μετά τα 67 σου έτη θα την παίρνεις για όσο ζεις.

Βγαίνεις στην σύνταξη στα 67 σου έτη. Ο μέσος Έλληνας άντρας γίνεται 79,6 ετών.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Εγώ όμως είμαι σίγουρος ότι οι ασφαλιστικές εταιρείες γνωρίζουν ότι οι μορφωμένοι και ευκατάστατοι άνθρωποι ζουν, στατιστικά, περισσότερα χρόνια (βασική γνώση της Κοινωνικής Ιατρικής) οπότε υπολογίζω ότι το προσδόκιμο επιβίωσης για τον μέσο Έλληνα άντρα Ιατρό το βάζουν γύρω στα 85 έτη. 85 - 67 = 18. Δηλαδή υπολογίζουν ότι ο μέσος Έλληνας άντρας Ιατρός που θα βγει στην σύνταξη στα 67 του χρόνια θα ζήσει, κατά μέσο όρο άλλα 18 έτη = 216 μήνες (18 έτη x 12 μήνες/έτος = 216 μήνες). 100.000 € / 216 = 462 €/μήνα (υπολόγισε και κάτι λιγότερο γιατί από αυτά τα λεφτά πρέπει να καλυφτούν και τα έξοδα συντήρησης του Ταμείου. Το διαχειριστικό κόστος είναι, για την ακρίβεια, 2,5% επί των εισφορών των μελών. Πρέπει επίσης να υπολογίσεις σε αυτό το μηνιαίο ποσό και ένα φόρο 5 τοις εκατό για μένα που θα είμαι στο ΤΕΑ ΙΣΘ 18 χρόνια στα 67 μου). Εδώ όμως πρέπει να υπολογιστεί και η απόδοση των επενδύσεων του Ταμείου, που κανείς δεν μπορεί να τις εγγυηθεί εκ των προτέρων. Επειδή όμως το Ταμείο επενδύει συντηρητικά (σε μεγάλο βαθμό σε έντοκα) υπολογίζουν κατά μέσο όρο ένα +2% ανά έτος. Βέβαια +2%/έτος για ένα κεφάλαιο 100.000 € αντιστοιχεί σε 2.000 €/έτος, όχι και τόσο ευκαταφρόνητο ποσό.
« Τελευταία τροποποίηση: 9 Νοεμβρίου 2023, 23:42:03 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

10 Νοεμβρίου 2023, 15:38:10
Απάντηση #115
Αποσυνδεδεμένος

pzogr

Επώνυμοι
Δεν μπορώ να πω ότι το ξέρω σίγουρα, αλλά επειδή είχα μιλήσει τηλεφωνικά προ 2ετίας περίπου με το ΤΕΑ ΙΣΘ, έχω την εντύπωση ότι η σύνταξη δεν είναι ισόβια. Απ'ό,τι θυμάμαι μου είπαν ότι παίρνεις όσο έχει ο κουμπαράς. Αν πεθάνεις νωρίτερα, το υπόλοιπο το δικαιούνται οι κληρονόμοι. Αν αδειάσει ο κουμπαράς πριν πεθάνεις τότε πάπαλααα. Κι αν επίσης δεν κάνω λάθος το ίδιο ισχύει με όλα τα "συνταξιοδοτικά" προγράμματα. Ξέρει κάποιος κάτι διαφορετικό - υπάρχει κάτι γραμμένο;

10 Νοεμβρίου 2023, 16:00:06
Απάντηση #116
Αποσυνδεδεμένος

GirousisN


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν μπορώ να πω ότι το ξέρω σίγουρα, αλλά επειδή είχα μιλήσει τηλεφωνικά προ 2ετίας περίπου με το ΤΕΑ ΙΣΘ, έχω την εντύπωση ότι η σύνταξη δεν είναι ισόβια. Απ'ό,τι θυμάμαι μου είπαν ότι παίρνεις όσο έχει ο κουμπαράς. Αν πεθάνεις νωρίτερα, το υπόλοιπο το δικαιούνται οι κληρονόμοι. Αν αδειάσει ο κουμπαράς πριν πεθάνεις τότε πάπαλααα. Κι αν επίσης δεν κάνω λάθος το ίδιο ισχύει με όλα τα "συνταξιοδοτικά" προγράμματα. Ξέρει κάποιος κάτι διαφορετικό - υπάρχει κάτι γραμμένο;

Στα άρθρα 23-25 του καταστατικού του ΤΕΑ ΙΣΘ αναγράφονται ακριβώς τα παραπάνω και διευκρινίζεται ότι μόλις το ποσό που απομένει στο αποθετήριο είναι < 2.000 €, τότε καταβάλλεται το υπόλοιπο ποσό και η σύνταξη διακόπτεται.
Παραμένει λίγο θολό το ύψος της καταβαλλόμενης σύνταξης.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 10 Νοεμβρίου 2023, 16:05:12 από GirousisN »

24 Νοεμβρίου 2023, 11:31:05
Απάντηση #117
Αποσυνδεδεμένος

iceman


Βγηκε σε δημοσια διαβουλευση το επιμαχο νομοσχεδιο
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Ενδεικτικα οι διαταξεις που υποθετω ενδιαφερουν τους πιο πολλους

Για συνταξιοδοτικές παροχές που καταβάλλονται από Ταμεία Επαγγελματικής Ασφάλισης προαιρετικής ασφάλισης και τα ταμεία της παρ. 20 του άρθρου 6 του ν. 3029/2002 ως εξής:

(i) Για παροχές που αντιστοιχούν σε έως πέντε ( 5) έτη ασφάλισης, με συντελεστή δέκα τοις εκατό (10%) εφόσον καταβάλλονται περιοδικά και με συντελεστή είκοσι τοις εκατό (20%) εφόσον καταβάλλονται εφάπαξ.

(ii) Για παροχές που αντιστοιχούν σε έξι (6) έως δεκαπέντε (15) έτη ασφάλισης, με συντελεστή επτάμιση τοις εκατό (7,5%) εφόσον καταβάλλονται περιοδικά και με συντελεστή δεκαπέντε τοις εκατό (15%) εφόσον καταβάλλονται εφάπαξ.

(iii) Για παροχές που αντιστοιχούν σε δεκαέξι (16) έως είκοσι πέντε (25) έτη ασφάλισης, με συντελεστή πέντε εκατό (5%) εφόσον καταβάλλονται περιοδικά και με συντελεστή δέκα τοις εκατό (10%) εφόσον καταβάλλονται εφάπαξ.

(iv) Για παροχές που αντιστοιχούν σε είκοσι έξι (26) και περισσότερα έτη ασφάλισης, με συντελεστή δυόμιση τοις εκατό (2,5%), εφόσον καταβάλλονται περιοδικά και με συντελεστή πέντε τοις εκατό (5%), εφόσον καταβάλλονται εφάπαξ.

Οι συντελεστές των ανωτέρω περιπτώσεων προσαυξάνονται κατά πενήντα τοις εκατό (50%) σε περίπτωση είσπραξης από τον δικαιούχο ποσού πρόωρης ρευστοποίησης του ατομικού του λογαριασμού. Ειδικά για τα πρόσωπα που ασφαλίστηκαν σε Ταμείο Επαγγελματικής Ασφάλισης προαιρετικής ασφάλισης ή σε ταμείο της παρ. 20 του άρθρου 6 του ν. 3029/2002 μετά τα πενήντα πέντε (55) έτη, οι συντελεστές της περ. i προσαυξάνονται κατά πέντε τοις εκατό (5%) για κάθε έτος που υπολείπεται των πέντε ετών ασφάλισης.».
The winner takes it all........

25 Νοεμβρίου 2023, 20:56:41
Απάντηση #118
Αποσυνδεδεμένος

nkf100


Νομιζω ενδιαφερον εχουν και αυτα τα 2 σημεια:

Όριο εισφορών ως 15.000 ευρώ

Από 1/1/2024, οι ασφαλιστικές εισφορές που καταβάλλει ο εργαζόμενος και ο εργοδότης υπέρ των Ταμείων Επαγγελματικής Ασφάλισης δεν επιτρέπεται να υπερβαίνουν ετησίως και σωρευτικά, είτε το 20% του ακαθάριστου εισοδήματος του εργαζομένου από μισθωτή εργασία, είτε το ποσό των 15.000 ευρώ, αναπροσαρμοζόμενο κατ’ έτος βάσει του δείκτη τιμών καταναλωτή.

Οσον αφορα το υψος της συνταξης:

Τα ΤΕΑ θα δίνουν συμπλήρωμα σύνταξης που ανάλογα με το ύψος των εισφορών και των αποδόσεών τους μπορεί να φτάνει και στο 20% της κύριας σύνταξης και θα είναι ουσιαστικά μια δεύτερη επικουρική σύνταξη. Δηλαδή με μια κύρια σύνταξη στα 1.000 ευρώ και επικουρική 180 ευρώ από τον ΕΦΚΑ, ο ασφαλισμένος που θα έχει και επαγγελματικό ταμείο με εισφορές 20 ετών, μπορεί να πάρει και άλλα 200 ευρώ, δηλαδή να φτάνει σε σύνολο συντάξεων τα 1.380 ευρώ.

Πηγη: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

26 Νοεμβρίου 2023, 15:00:44
Απάντηση #119
Αποσυνδεδεμένος

silvertaur


Εκτός του γεγονότος πως επενδυτικά το ΤΕΑ-ΙΣΘ επενδυτικά δεν πέτυχε και χάσαμε χρήματα, τώρα θα έχουμε και παρακράτηση;;
Εγώ που θέλω σε 1 χρόνο που συμπληρώνω 5ετια να πάρω το εφαπαξ θα πληρώσω 20%;;; (!!!).Αν είναι δυνατόν..τι κεραμίδα είναι αυτή;;; Και τι κάνουν από το ταμείο για να μη συμβεί αυτό; Ότι γλιτώσαμε από την εφορία θα το πληρώσουμε για τα καλά!!!Είμαι έξαλλος!!!Θα υπάρξει μαζική φυγή..

Αν φύγει κάποιος τώρα πριν την 5ετια και πριν ψηφιστεί το νομοσχέδιο ξέρει τι ακριβώς ισχύει;

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
8142 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20 Απριλίου 2011, 21:31:25
από Argirios Argiriou
1 Απαντήσεις
12593 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17 Ιουλίου 2012, 10:22:12
από Δ. Κουναλάκης
0 Απαντήσεις
4552 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17 Σεπτεμβρίου 2014, 22:20:08
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
2 Απαντήσεις
7699 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Απριλίου 2015, 22:41:32
από Argirios Argiriou
2 Απαντήσεις
9799 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Φεβρουαρίου 2020, 19:05:53
από Argirios Argiriou