Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 12:36:03

Αποστολέας Θέμα: Το Επαγγελματικό Ταμείο του ΙΣΘ .  (Αναγνώστηκε 212031 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

20 Δεκεμβρίου 2019, 22:38:25
Απάντηση #60
Αποσυνδεδεμένος

silvertaur


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Συνάδελφε πως είσαι τόσο σίγουρος ότι αυτό το εγχείρημα θα "περπατησει"; Πως είσαι τόσο σίγουρος ότι θα έχεις απόδοση στο μέλλον; Ποιος και με ποιο τρόπο το εγγυάται 100%;

Το επιχείρημα της εφορίας έχει μια βάση πρακτικη και μια θεωρητική. Σίγουρα σε φορολογεί αλλά το υπόλοιπο το έχεις στη τσέπη σου, ενώ αν κανεις την εισφορά προφανως δε σε φορολογεί, αλλά δεν έχεις τίποτα στη τσέπη σου. Το μέλλον (ιδιως το αρκετό μακρινό) ουδείς μπορεί να το προβλεψει. Υπάρχουν παραδειγματα προ και μετά κρίσης.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Συνάδελφε ενημέρωσε μας, αν θελεις φυσικά, ποσο καιρό ασφαλιζεσαι εκεί, τι ποσο έχεις δώσει, τι απόδοση έχεις ως τώρα και τι αποθεματικό έχει το Ταμείο. Σ'ευχαριστω.

20 Δεκεμβρίου 2019, 23:09:27
Απάντηση #61
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
[
 Συνάδελφε ενημέρωσε μας, αν θελεις φυσικά, ποσο καιρό ασφαλιζεσαι εκεί, τι ποσο έχεις δώσει, τι απόδοση έχεις ως τώρα και τι αποθεματικό έχει το Ταμείο. Σ'ευχαριστω.

Ασφαλίζομαι από την 01/12/2017 οπότε και έβαλα 50 € αν θυμάμαι καλά. Το 2018 έβαζα 50 €/μήνα. Το 2019 100 €/μήνα και από το 2020 σκέφτομαι να βάζω 150 €/μήνα.

Έκανα log in στις 20/12/2019 στον ατομικό μου λογαριασμό και είδα ότι έχει μέσα 1801,88 €. Με λίγα λόγια περίπου ίσα βάρκα ίσα πανιά. (κάνοντας log in είδα ότι το Ταμείο είναι πολύ συντηρητικό και επενδύει κυρίως σε έντοκα τα οποία ως γνωστόν τον τελευταίο καιρό έχουν σχεδόν μηδενικό επιτόκιο). Από την άλλη όμως αν δεν τα έβαζα αυτά τα λεφτά στο ΤΕΑ ΙΣΘ θα πλήρωνα σε αυτά ένα φόρο περίπου 30% δηλαδή θα είχα πληρώσει στο κράτος 540 € και θα μου είχαν μείνει τώρα 1260 €.

« Τελευταία τροποποίηση: 21 Δεκεμβρίου 2019, 12:18:18 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

21 Δεκεμβρίου 2019, 01:21:40
Απάντηση #62
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
[
 Συνάδελφε ενημέρωσε μας, αν θελεις φυσικά, ποσο καιρό ασφαλιζεσαι εκεί, τι ποσο έχεις δώσει, τι απόδοση έχεις ως τώρα και τι αποθεματικό έχει το Ταμείο. Σ'ευχαριστω.

Ασφαλίζομαι από την 01/12/2017 οπότε και έβαλα 50 € αν θυμάμαι καλά. Το 2018 έβαζα 50 €/μήνα. Το 2019 100 €/μήνα και από το 2020 σκέφτομαι να βάζω 150 €/έτος.

Έκανα log in στις 20/12/2019 στον ατομικό μου λογαριασμό και είδα ότι έχει μέσα 1801,88 €. Με λίγα λόγια περίπου ίσα βάρκα ίσα πανιά. (κάνοντας log in είδα ότι το Ταμείο είναι συντηρητικό και επενδύει κυρίως σε έντοκα τα οποία ως γνωστόν τον τελευταίο καιρό έχουν σχεδόν μηδενικό επιτόκιο). Από την άλλη όμως αν δεν τα έβαζα αυτά τα λεφτά στο ΤΕΑ ΙΣΘ θα πλήρωνα σε αυτά ένα φόρο περίπου 30% δηλαδή θα είχα πληρώσει στο κράτος 540 € και θα μου είχαν μείνει τώρα 1260 €.


Τον ΕΦΚΑ που θα πλήρωνες επί αυτών δεν τον υπολογίζεις;
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

21 Δεκεμβρίου 2019, 10:30:26
Απάντηση #63
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Τον ΕΦΚΑ που θα πλήρωνες επί αυτών δεν τον υπολογίζεις;

Έχεις δίκιο Βασίλη. Δεν υπολόγισα και το ΕΦΚΑ που γλυτώνω.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

22 Δεκεμβρίου 2019, 17:21:59
Απάντηση #64
Αποσυνδεδεμένος

silvertaur


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Τον ΕΦΚΑ που θα πλήρωνες επί αυτών δεν τον υπολογίζεις;

Έχεις δίκιο Βασίλη. Δεν υπολόγισα και το ΕΦΚΑ που γλυτώνω.
Ευχαριστουμε συναδελφε για την πληροφορηση. Γνωριζεις ποσο ειναι το αποθεματικο και ποσα τα μελη;
Στον κωδικο 351 της εφοριας παντως γραφει: ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΣΕ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟΥΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥΣ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ. Υποχρεωτικη στο συγκεκριμενο ταμειο δεν ειναι, αρα πως μπορει ο μισθωτος να δηλωσει ποσο και να μη φορολογηθει;

Την εγγραφη των 100 ευρω για μη μελη του ΙΣΘ τη θεωρω υπερβολικη, αφου θα βαλεις τα χρηματα σου στο επαγγελματικο ταμειο.

22 Δεκεμβρίου 2019, 19:53:05
Απάντηση #65
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Ευχαριστουμε συναδελφε για την πληροφορηση. Γνωριζεις ποσο ειναι το αποθεματικο και ποσα τα μελη;


Αν και δεν νομίζω ότι είναι κάτι απόρρητο, καλού κακού, σου έστειλα την απάντηση με προσωπικό μήνυμα.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

23 Δεκεμβρίου 2019, 11:05:15
Απάντηση #66
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Για όλο το 2019 έβαζα στο ΤΕΑ - ΙΣΘ μέσω πάγιας εντολής 100 €/μήνα ( = 1.200 για όλο το 2019). Στις 23/12/2019 έκανα και μία εφάπαξ εισφορά 1.800 €. Στόχος μου είναι να βάζω συνολικά (πάγιες εισφορές + εφάπαξ εισφορά) στο ΤΕΑ - ΙΣΘ 3.000 €/έτος.
« Τελευταία τροποποίηση: 23 Δεκεμβρίου 2019, 12:23:18 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

26 Δεκεμβρίου 2019, 22:36:03
Απάντηση #67
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Εύστοχο, κατά την γνώμη μου, σχόλιο συναδέλφου από Ιατρική ομάδα του facebook στις 20/12/2019:

Μην μπερδεύουμε όμως το οποιοδήποτε ασφαλιστικό ταμείο με διορισμενη από την εκάστοτε κυβέρνηση διοίκηση και δυνατότητα πρακτικά εν λευκώ διαχείρισης των πόρων του ταμείου και αναδιανεμητικο χαρακτήρα των εισφορών με ένα επαγγελματικό ταμείο με διοίκηση που εκλέγεται από τα μέλη, με απόλυτη διαφάνεια στον χειρισμό των αποθεματικων όπου κάθε δεδομένη στιγμή μπορεί το κάθε μέλος να βλέπει από τον λογαριασμό του που είναι επενδεδυμένα πόσα χρήματα από τα αποθεματικά του ταμείου και όπου για να αλλάξει αυτή η επενδυτική πολιτική πρέπει να ενημερωθούν τα μέλη και να ληφθεί σχετική απόφαση από την (αιρετή θυμίζω) επενδυτική επιτροπή. Α, και με αμιγώς κεφαλαιοποιητικο χαρακτήρα.
Οποιος δεν πείθεται σαφώς μπορεί να ενισχύσει τον ΕΦΚΑ επιλέγοντας (πλέον) υψηλότερη ασφαλιστική κατηγορία ή την αποταμίευση σε στρώμα (χωρίς ρίσκο αλλά και χωρίς όφελος), σε κάποιο ασφαλιστικό προϊόν (χωρίς φορολογικό όφελος και με ίδιο ή υψηλότερο επενδυτικό κίνδυνο) ή στην τράπεζα (πάλι χωρίς φορολογικό όφελος, με μικρή ή ανύπαρκτη απόδοση και με θεωρητικά μικρότερο επενδυτικό κίνδυνο - αν και οι Κύπριοι θα διαφωνήσουν ριζικά με το τελευταίο).
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

27 Δεκεμβρίου 2019, 00:17:15
Απάντηση #68
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Και ακόμη ένα εύστοχο, κατά την γνώμη μου, σχόλιο του ίδιου συναδέλφου από Ιατρική ομάδα του facebook στις 20/12/2019:

Μισό να βάλουμε λίγο τα πράγματα σε μια τάξη.

1) το κεφάλαιο δεν είναι 100% εξασφαλισμενο. Αλήθεια. Όπως αλήθεια είναι ότι δεν είναι πουθενά 100%εξασφαλισμενο. Όποιος αμφιβάλλει ας δει τι έγινε με τις εξσφαλισμενες συντάξεις. Όσο όμως οι επενδύσεις είναι χαμηλής απόδοσης - χαμηλού κινδύνου για μένα είναι οκ. Για να αλλάξει η επενδυτική πολιτική χρειάζεται προηγούμενα έγκριση του ΔΣ που εκλέγεται από την ΓΣ. Εάν σε πχ 5 χρόνια αλλάξει η επενδυτική πολιτική και δεν μου αρέσει, παίρνω τα λεφτά που έχω βάλει και φεύγω. Αντίθετα, αν τα δώσω στον ΕΦΚΑ είμαι έρμαιο στις ορέξεις του κάθε κατρουγκαλου.

2) οι μελλοντικές αποδόσεις είναι χαμηλές, σε συνδυασμό με το 2.5% υπέρ του ταμείου μπορεί να μην κερδίσω τίποτα. Όχι ακριβώς. Σε αντίθεση με οποιαδήποτε επένδυση, όπου προσδοκά κανείς μελλοντική απόδοση, εδώ την απόδοση την παίρνεις μπροστά, την χρονιά που καταθέτεις καθώς γλυτώνεις χρήματα από εφορία και ΕΦΚΑ. Θέλω να μου πείτε ποια μορφή επένδυσης σου αποδίδει 22-40% την ίδια χρονιά που την κάνεις.
Τώρα, αν υπάρχει και μια μικρή μελλοντική απόδοση ώστε να αντισταθμιζει τον πληθωρισμό, τόσο το καλύτερο. Δεν είναι αυτο το κίνητρο όμως, πρακτικά είναι ένας κουμπαράς με φόρο απαλλαγή.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

27 Δεκεμβρίου 2019, 21:02:48
Απάντηση #69
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
..... Για να αλλάξει η επενδυτική πολιτική χρειάζεται προηγούμενα έγκριση του ΔΣ που εκλέγεται από την ΓΣ. Εάν σε πχ 5 χρόνια αλλάξει η επενδυτική πολιτική και δεν μου αρέσει, παίρνω τα λεφτά που έχω βάλει και φεύγω.

... Σε αντίθεση με οποιαδήποτε επένδυση, όπου προσδοκά κανείς μελλοντική απόδοση, εδώ την απόδοση την παίρνεις μπροστά, την χρονιά που καταθέτεις καθώς γλυτώνεις χρήματα από εφορία και ΕΦΚΑ. Θέλω να μου πείτε ποια μορφή επένδυσης σου αποδίδει 22-40% την ίδια χρονιά που την κάνεις..... Δεν είναι αυτο το κίνητρο όμως, πρακτικά είναι ένας κουμπαράς με φόρο απαλλαγή.
   Συμφωνώ μεν αλλά:
   Το πως εκλέγονται τα διοικητικά συμβούλια (με εκλογές βέβαια) είναι κάτι περίεργο. Είσαι στο ταμείο δυο χρόνια, πήγες στις εκλογές;  Πάντα μπορεί να δημιουργηθεί μια κλίκα στη ΓΣ που να ψηφίζουν κάποιους σταθερά για ίδιον όφελος ή και με πολιτικά κριτήρια (θα μου πεις για χρήμα πρόκειται, κανείς δεν θέλει να χάσει...).
   Γλιτώνεις 20+ % την χρονιά που βάζεις τα χρήματα στο Ταμείο αλλά θα φορολογηθείς όταν τα πάρεις (όπως οι συντάξεις) ή όχι; Αν τα έχεις στην Τράπεζα ή σε ομόλογα κλπ δεν φορολογείσαι αλλά μόνο σε ποσοστό του κέρδους. Φοροαπαλλαγή στην είσοδο, φορολόγηση στην έξοδο...
   Είσαι σίγουρος (ή μάλλον, μπορεί να είναι κανείς σίγουρος) ότι η όποια κυβέρνηση, όταν δει ότι αυξάνονται τα επαγγελματικά ταμεία και μέσω αυτών η φοροαπαλλαγή, δεν θα την καταργήσει. Το ίδιο έγινε και με τις ιδιωτικές ασφαληστρικές, ώθησαν κόσμο εκεί με την φοροαπαλλαγή των 1200 ευρώ και μετά την κατάργησαν. Εκείνοι -οι κυβερνώντες- έχουν και το μαχαίρι και το καρπούζι και το πεπόνι, σε μας ότι περισσεύει...
   Πάντως, παρά τις αμφιβολίες μου, αν πραγματικά μου περίσσευαν χρήματα θα το σκεφτόμουν. Ίσως του χρόνου...

26 Ιανουαρίου 2020, 06:06:57
Απάντηση #70
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Γράμμα που ήλθε στο email μου στις 24/01/2020 από το ΤΕΑ ΙΣΘ.

Fri, 24 Jan,

Αγαπητά μέλη,

Η διαχείριση της περιουσίας (των μελών) του Ταμείου άρχισε στις 26/6/2018, με αρχικό ποσό προς διαχείριση κοντά στις 200.000€ και σήμερα  (21/01/2020) ανέρχεται περίπου στις 3.145.000€. Η αύξηση αυτή προήλθε από τη σταθερή αύξηση των μελών, από τις αυξημένες εισφορές (έκτακτες ή μη), καθώς και από την ιδιαίτερα υψηλή απόδοση των επενδύσεων. Ενδεικτικά αναφέρεται ότι περί τα 100.000€ της περιουσίας (των μελών) του Ταμείου προήλθαν από τις αποδόσεις των επενδυτικών τοποθετήσεων.

Ειδικότερα, η επίδοση του χαρτοφυλακίου για το 2019 ήταν εξαιρετική, καθώς  η συσσωρευμένη χρονικά-σταθμισμένη απόδοση είναι 5,5% (για το όλο το 2019) και συνολικά 5,36% από την αρχή της διαχείρισης! Ήταν μια σπάνια χρονιά, με εντυπωσιακή άνοδο σχεδόν σε όλους τους κεντρικούς επενδυτικούς δείκτες. Πρέπει να τονιστεί ότι η απόδοση αυτή του 5,5% έχει επιτευχθεί με εξαιρετικά χαμηλό επίπεδο κινδύνου.

Ακόμη, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι ενεργοποιείται από σήμερα το Άρθρο 33 του Καταστατικού (ΦΕΚ Τεύχος Β. 2496 / 19.07.2017) βάση του οποίου το Ταμείο παρακρατεί ποσοστό 2,5 % επί των καταβληθέντων εισφορών με αποκλειστικό σκοπό την δημιουργία ιδίων κεφαλαίων  για την κάλυψη των εξόδων λειτουργίας του.

Στην διάθεσή σας για οποιαδήποτε συμπληρωματική διευκρίνιση ή/και πληροφορία.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

26 Ιανουαρίου 2020, 10:24:15
Απάντηση #71
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Παράθεση
Ακόμη, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι ενεργοποιείται από σήμερα το Άρθρο 33 του Καταστατικού (ΦΕΚ Τεύχος Β. 2496 / 19.07.2017) βάση του οποίου το Ταμείο παρακρατεί ποσοστό 2,5 % επί των καταβληθέντων εισφορών με αποκλειστικό σκοπό την δημιουργία ιδίων κεφαλαίων  για την κάλυψη των εξόδων λειτουργίας του.
Δηλαδή χρειάζεται τη χρονιά καταβολής μια απόδοση άνω του 2.5% για "είσαι" σ' αυτά που έδωσες;

26 Ιανουαρίου 2020, 11:14:37
Απάντηση #72
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Παράθεση
Ακόμη, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι ενεργοποιείται από σήμερα το Άρθρο 33 του Καταστατικού (ΦΕΚ Τεύχος Β. 2496 / 19.07.2017) βάση του οποίου το Ταμείο παρακρατεί ποσοστό 2,5 % επί των καταβληθέντων εισφορών με αποκλειστικό σκοπό την δημιουργία ιδίων κεφαλαίων  για την κάλυψη των εξόδων λειτουργίας του.
Δηλαδή χρειάζεται τη χρονιά καταβολής μια απόδοση άνω του 2.5% για "είσαι" σ' αυτά που έδωσες;

Όχι, χρειάζεσαι μια απόδοση καλύτερη από -27,5 % ανά έτος ( περίπου 30% ο φόρος που θα πλήρωνες για τα λεφτά που έβαλες στο ΤΕΑ ΙΣΘ αν δεν τα έβαζες στο Ταμείο αυτό, μείον το 2,5% που δίνεις υπέρ της διαχείρισης του ΤΕΑ ΙΣΘ) για να είσαι μέσα σε αυτά που έδωσες.
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Ιανουαρίου 2020, 13:35:43 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

27 Ιανουαρίου 2020, 21:12:07
Απάντηση #73
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Όχι, χρειάζεσαι μια απόδοση καλύτερη από -27,5 % ανά έτος ( περίπου 30% ο φόρος που θα πλήρωνες για τα λεφτά που έβαλες στο ΤΕΑ ΙΣΘ αν δεν τα έβαζες στο Ταμείο αυτό, μείον το 2,5% που δίνεις υπέρ της διαχείρισης του ΤΕΑ ΙΣΘ) για να είσαι μέσα σε αυτά που έδωσες.
   Πάντως Αργύρη, η προμήθεια αυτή του 2.5% με "χάλασε" και την θεωρώ υψηλή. Οι τράπεζες (μάλλον οι ΑΕΔΑΚ) για τα εισοδηματικά (ασφαλή) αμοιβαία κεφάλαια παρακρατάν προμήθεια 1%. Σε μετοχικά η προμήθεια φτάνει 5%. Αφού αναφέρουν εξαιρετικά χαμηλό επενδυτικό κίνδυνο (βλέπε ομόλογα, χρηματαγορές) θα περίμενα σαφέστατα χαμηλότερη προμήθεια.
   Θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε και τις προμήθειες των άλλων επαγγελματικών ταμείων.
Παράθεση
Άρθρο 33
Ίδια Κεφάλαια
1. Το Ταμείο δημιουργεί ίδια κεφάλαια για την κάλυψη των εξόδων λειτουργίας του. Τα κεφάλαια αυτά σχηματίζονται:
1.1. Ποσοστό έως 2,5 % επί των εισφορών που προέρχονται από τον Κλάδο Εφάπαξ παροχής.
1.2 Από κάθε άλλου είδους καταβολές προς το Ταμείο.
Τα ίδια κεφάλαια χρησιμοποιούνται για την κάλυψη των δαπανών λειτουργίας του Ταμείου.
2.1 Σε περίπτωση αποχώρησης μέλους από το Ταμείο πριν τησυμπλήρωσηπέντε (5) ετώνασφάλισης καιαφού
έχει συμπληρώσει τουλάχιστον ένα (1) έτος ασφάλισης, ποσοστό 2,5% επίτης ελάχιστης εισφοράς όπως ορίζεται
στο άρθρο 27 παρ. 2, θα αφαιρείται από τον Ατομικό Συνταξιοδοτικό Λογαριασμό του ασφαλισμένου για την
χρηματοδότηση των ιδίων κεφαλαίων, και 2.2 σε περίπτωση που ο ασφαλισμένος έχει παροχή
σύνταξης, τότε ο ασφαλισμένος θα συμμετέχει στα ίδια κεφάλαια με ποσοστό 2,5% επί της ελάχιστης εισφοράς
όπως ορίζεται στο άρθρο 27 παρ. 2, το ποσό αυτό θα αφαιρείται από τον Ατομικό Συνταξιοδοτικό Λογαριασμό.
3. Από τις εισφορές των ασφαλισμένων που αποχώρησαν από το Ταμείο πριν την συμπλήρωση ενός έτους ασφάλισης.
4. Το Δ.Σ. του Ταμείου, μπορεί ύστερα από αιτιολογημένη απόφαση, που θα συνοδεύεται από αναλογιστική
μελέτηγιατηβιωσιμότητατωνΙδίωνΚεφαλαίωνκαιμετά από σύμφωνη γνώμη της Εθνικής ΑναλογιστικήςΑρχής,
να αναπροσαρμόσει το συγκεκριμένο ποσοστό για τους 2 κλάδους, καθώς και το πλαίσιο καταβολής των έκτακτων προαιρετικών εισφορών.
   Απ' ό,τι βλέπω προτίμησαν την μέγιστη προμήθεια (το ΦΕΚ λέει μέχρι 2.5%), να και κάτι ακόμα που με "χάλασε".... (γιατί όμως λέει Εφάπαξ παροχές; )

27 Ιανουαρίου 2020, 22:09:59
Απάντηση #74
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Όπως λέει και ο @Ορθοπαιδικός, το 2.5% με "χάλασε" κι εμένα, ως συνάδελφο που από πολύ νωρίς εμπιστεύτηκα το ΤΕΑ-ΙΣΘ.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
8091 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20 Απριλίου 2011, 21:31:25
από Argirios Argiriou
1 Απαντήσεις
12492 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17 Ιουλίου 2012, 10:22:12
από Δ. Κουναλάκης
0 Απαντήσεις
4504 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17 Σεπτεμβρίου 2014, 22:20:08
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
2 Απαντήσεις
7615 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Απριλίου 2015, 22:41:32
από Argirios Argiriou
2 Απαντήσεις
9753 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Φεβρουαρίου 2020, 19:05:53
από Argirios Argiriou