Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 21:07:55

Αποστολέας Θέμα: Μετακίνηση προς άγονο ΠΙ  (Αναγνώστηκε 69863 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

27 Δεκεμβρίου 2017, 18:59:40
Αναγνώστηκε 69863 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Flamestriker


Ξέρει  κάποιος να μου παραθέσει κάποια απόφαση, νομοθεσία, εγκύκλιο που να αφορά τη μετακίνηση προς ΠΙ; Υποχρεούμαι να είμαι στις 8 το πρωί που αρχίζει η βαρδια (οπότε θα μετακινηθώ προς ΠΙ στο ρεπό - αργία - άδεια) ή μπορώ να μετακινηθώ προς το ΠΙ ξεκινώντας από το ΚΥ, κατά τη βάρδια μου; (Δλδ η μετακίνηση προς το ΠΙ, λογίζεται ως χρόνος εργασίας; )

28 Δεκεμβρίου 2017, 01:00:55
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Τι εννοείς "μετακίνηση";
Αν έχει βγει σχετική απόφαση από ΔΥΠΕ τότε θα πρέπει να αναφέρει με ποιο μέσο θα γίνει η μετακίνηση. Με υπηρεσιακό όχημα π.χ. ασθενοφόρο ή με ιδιωτικό όχημα του οποίου αναγράφεται ο αριθμός κυκλοφορίας.
Στο ερώτημα δεν μπορώ να σου απαντήσω με ακρίβεια αν η μετακίνηση προς το ΠΙ λογίζεται ως χρόνος εργασίας μπορείς να δεις όμως στην παρακάτω εγκύκλιο ότι ως απόσταση μετακίνησης υπολογίζεται η μικρότερη απόσταση μεταξύ των ΚΥ (ή οργανική θέση γενικότερα) - τόπος μετακίνησης και Οικία - τόπος μετακίνησης.
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Οπότε αν το σπίτι σου είναι πλησιέστερα στο ΠΙ που μετακινείσαι απ' ό,τι το ΚΥ δεν δικαιολογείται να πας πρώτα στο ΚΥ και μετά να ξεκινήσεις για το ΠΙ.

Ενδεικτικά δες και τα έγγραφα με ΑΔΑ
ΩΜΟΣ469Η2Ξ-Ζ5Ο
6ΨΘΞ469Η2Ξ-ΙΞΕ
Ω3ΟΚ469Η2Ξ-ΠΨ1
ΩΣΝΣ469Η2Ξ-Γ18
της 2ης ΔΥΠΕ

31 Δεκεμβρίου 2017, 14:45:23
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

timex


Αν η θέση μου είναι σε ΠΙ, τότε θα πρέπει να παίρνω εκτός έδρας κάθε φορά που πηγαίνω στο ΚΥ για εφημερία

3 Ιανουαρίου 2018, 07:22:08
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αν η θέση μου είναι σε ΠΙ, τότε θα πρέπει να παίρνω εκτός έδρας κάθε φορά που πηγαίνω στο ΚΥ για εφημερία
OK αυτό, λογικό και καταννοητό, αλλά αν εγώ επιλέξω να διαμένω π.χ 80 χλμ μακριά απ΄την εργασία μου (Νοσοκομείο-ΚΥ-ΠΙ) και με αρχίσουν να με στέλνουν π.χ 20 χλμ μακρύτερα σε άλλο ΠΙ, πως μπορεί να έχει κάποιος την απαίτηση να αποζημιωθεί ;

Υποτίθεται ότι διαμένουμε κοντά στον τόπο εργασίας μας και η απόσταση υπολογίζεται (όπως και η αποζημίωση και τα εκτός έδρας) από αυτόν και ΟΧΙ απ ΄τον τόπο διαμονής μας.

Αυτά γιατί κάπου έχουμε αρχίσει να χάνουμε την μπάλα.

3 Ιανουαρίου 2018, 23:44:12
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

timex


Εσύ μπορείς να μένεις και 200χλμ μακριά από την εργασία σου. Για τις μετακινήσεις το λογικό είναι να μετράει είναι η έδρα του ιατρείου σου και όχι ο τόπος κατοικίας σου!

4 Ιανουαρίου 2018, 01:18:22
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εσύ μπορείς να μένεις και 200χλμ μακριά από την εργασία σου. Για τις μετακινήσεις το λογικό είναι να μετράει είναι η έδρα του ιατρείου σου και όχι ο τόπος κατοικίας σου!
Για τις υπηρεσιακές μετακινήσεις, με το νέο νόμο υπολογίζεται πλέον η κοντινότερη απόσταση προς τον τόπο μετακίνησης μεταξύ της έδρας του ιατρείου και της κατοικίας σου.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αν η θέση μου είναι σε ΠΙ, τότε θα πρέπει να παίρνω εκτός έδρας κάθε φορά που πηγαίνω στο ΚΥ για εφημερία
Αν φυσικά μετά το πέρας του πρωινού ιατρείου καλείσαι να μεταβείς για εφημερία στο ΚΥ που απέχει αρκετά χιλιόμετρα, τότε μπορεί να δικαιούσαι από χιλιομετρική αποζημίωση έως εκτός έδρας. Δες αυτά που έγραψα παραπάνω.

10 Ιανουαρίου 2018, 13:05:09
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Flamestriker


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Τι εννοείς "μετακίνηση";
Αν έχει βγει σχετική απόφαση από ΔΥΠΕ τότε θα πρέπει να αναφέρει με ποιο μέσο θα γίνει η μετακίνηση. Με υπηρεσιακό όχημα π.χ. ασθενοφόρο ή με ιδιωτικό όχημα του οποίου αναγράφεται ο αριθμός κυκλοφορίας.
Στο ερώτημα δεν μπορώ να σου απαντήσω με ακρίβεια αν η μετακίνηση προς το ΠΙ λογίζεται ως χρόνος εργασίας μπορείς να δεις όμως στην παρακάτω εγκύκλιο ότι ως απόσταση μετακίνησης υπολογίζεται η μικρότερη απόσταση μεταξύ των ΚΥ (ή οργανική θέση γενικότερα) - τόπος μετακίνησης και Οικία - τόπος μετακίνησης.
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Οπότε αν το σπίτι σου είναι πλησιέστερα στο ΠΙ που μετακινείσαι απ' ό,τι το ΚΥ δεν δικαιολογείται να πας πρώτα στο ΚΥ και μετά να ξεκινήσεις για το ΠΙ.

Ενδεικτικά δες και τα έγγραφα με ΑΔΑ
ΩΜΟΣ469Η2Ξ-Ζ5Ο
6ΨΘΞ469Η2Ξ-ΙΞΕ
Ω3ΟΚ469Η2Ξ-ΠΨ1
ΩΣΝΣ469Η2Ξ-Γ18
της 2ης ΔΥΠΕ

Αν το ΠΙ είναι το σπίτι μου, μιας και προσφέρει κατάλυμα;

10 Ιανουαρίου 2018, 13:36:49
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αν το ΠΙ είναι το σπίτι μου, μιας και προσφέρει κατάλυμα;
   Χωρίς να είμαι σχετικός και κρίνοντας απο τα ανώτερα δεν παίρνεις επίδομα μετακίνησης απο το σπίτι στο ιατρείο (λίγα μέτρα; ). Για το ΚΥ για εφημερίες, ίσως θα ήταν δυνατό (για κάποια μεγάλη απόσταση). Αλλά δεν θυμάμαι, όταν έκανα αγροτικό προ αρκετών ετών και εφημερίες, κανένας να έπαιρνε "οδοιπορικά"...

10 Ιανουαρίου 2018, 14:44:26
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Τι εννοείς "μετακίνηση";
Αν έχει βγει σχετική απόφαση από ΔΥΠΕ τότε θα πρέπει να αναφέρει με ποιο μέσο θα γίνει η μετακίνηση. Με υπηρεσιακό όχημα π.χ. ασθενοφόρο ή με ιδιωτικό όχημα του οποίου αναγράφεται ο αριθμός κυκλοφορίας.
Στο ερώτημα δεν μπορώ να σου απαντήσω με ακρίβεια αν η μετακίνηση προς το ΠΙ λογίζεται ως χρόνος εργασίας μπορείς να δεις όμως στην παρακάτω εγκύκλιο ότι ως απόσταση μετακίνησης υπολογίζεται η μικρότερη απόσταση μεταξύ των ΚΥ (ή οργανική θέση γενικότερα) - τόπος μετακίνησης και Οικία - τόπος μετακίνησης.
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Οπότε αν το σπίτι σου είναι πλησιέστερα στο ΠΙ που μετακινείσαι απ' ό,τι το ΚΥ δεν δικαιολογείται να πας πρώτα στο ΚΥ και μετά να ξεκινήσεις για το ΠΙ.

Ενδεικτικά δες και τα έγγραφα με ΑΔΑ
ΩΜΟΣ469Η2Ξ-Ζ5Ο
6ΨΘΞ469Η2Ξ-ΙΞΕ
Ω3ΟΚ469Η2Ξ-ΠΨ1
ΩΣΝΣ469Η2Ξ-Γ18
της 2ης ΔΥΠΕ

Αν το ΠΙ είναι το σπίτι μου, μιας και προσφέρει κατάλυμα;

Πρέπει να μας εξηγήσεις τι εννοείς "μετακίνηση".
Με τα δεδομένα που θέτεις (ίδια έδρα ιατρείο και οικία), θεωρώ ότι δικαιούσαι αποζημίωση (χιλιομετρική αν μετακινείσαι με δικό σου μέσο σε αποστάσεις εντός έδρας ή χιλιομετρική και ημερήσιας αποζημίωσης αν μετακινείσαι με δικό σου μέσο για αποστάσεις εκτός έδρας) αν μεταβαίνεις (και επιστρέφεις φυσικά) από το ΠΙ σε άλλο ΠΙ ή σε ΚΥ ή σε μονάδα ΠΕΔΥ ή σε Νοσοκομείο για εφημερία ή/και κάλυψη πρωινής λειτουργίας.
Για κάλυψη άλλων οικισμών που ανήκουν στην αρμοδιότητα του ιατρείου σου αν και θα έπρεπε να δικαιούσαι, δυστυχώς δεν μεριμνά κανείς.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
16708 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 1 Νοεμβρίου 2012, 16:58:24
από ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ
4 Απαντήσεις
72470 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 4 Μαρτίου 2016, 14:33:15
από Αρχίατρος
4 Απαντήσεις
67249 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Μαΐου 2018, 23:54:25
από thepap
1 Απαντήσεις
4486 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Απριλίου 2021, 18:20:17
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
30148 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18 Αυγούστου 2021, 20:59:55
από Eleni ko