Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 17:37:57

Ψηφοφορία

Πώς θα χαρακηρίζατε τις νέου τύπου συβάσεις οικογενειακών ιατρών με τον ΕΟΠΥΥ;

Υποδειγματικές
Πολύ καλές
Μέτριες αλλά προς τη σωστή κατεύθυνση
Ανεπαρκείς
Τραγικές

Αποστολέας Θέμα: ΕΟΠΥΥ - Συμβάσεις  (Αναγνώστηκε 353266 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

18 Ιανουαρίου 2018, 16:27:39
Απάντηση #15
Αποσυνδεδεμένος

fanisgp

Επώνυμοι
Από πού προκύπτουν τα ραντεβού; 24 ωρες ειναι 5ωρο σε πενθήμερη εργασία. Θα μπορούν να έρχονται όποτε θέλουν.Δηλαδή φίλε μου δημήτρη για να καταλάβει ο ασθενής ότι πρέπει και εγώ να ζήσω να αρχίσω το δούλεμα του τύπου ά τι βήχας είναι αυτός έλα το απόγευμα αλλιώς γρήγορα στον πνευμονολόγο (  που σημαίνει 50 ή60 ευρωπουλα) .Πονάει η κοιλιά σας; Το απόγευμα δουλεύει ο υπέρηχος γρήγορα στον γάστρο.Όχι δεν έχω πλέον την υπομονή την αντοχή ούτε την ηλικία να τσακώνομαι με τον κόσμο.Όπως δουλεύουν οι υπόλοιποι γιατροί χωρίς ΕΟΠΥΥ θα δουλέψουμε και εμείς.

18 Ιανουαρίου 2018, 16:52:14
Απάντηση #16
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Από πού προκύπτουν τα ραντεβού; 24 ωρες ειναι 5ωρο σε πενθήμερη εργασία. Θα μπορούν να έρχονται όποτε θέλουν.

Δεν θα μπορούν να έρχονται όποτε θέλουν.

Ο Πρόεδρος του ΕΟΠΥΥ κ. Μπερσίμης μας ζητήσει παλαιότερα να μην συνταγογραφούμε πιο συχνά από 15λεπτο/ασθενή.

( Δείτε εδώ:  Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

και εδώ:

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Αυτό σημαίνει μέγιστο αριθμό 4 ασθενών ανά ώρα και πρέπει να βάζουμε ραντεβού, όπως κάνουν και στα ΠΕΔΥ, για να μην παίζουν μπουνιές μεταξύ τους οι ασθενείς.
« Τελευταία τροποποίηση: 18 Ιανουαρίου 2018, 22:15:02 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

18 Ιανουαρίου 2018, 17:04:58
Απάντηση #17
Αποσυνδεδεμένος

fanisgp

Επώνυμοι
Α εντάξει τότε.Θα προσλάβω επιτέλους και εγώ γραμματέα με τα λεφτά που θα μας δίνουν να μου κλείνει τα ραντεβού.Συγνώμη για την ειρωνεία αλλά δεν το λέω προσωπικά ούτε σ' εσένα Αργύρη ούτε στον Δημήτρη που σας εκτιμώ βαθύτατα. Απλώς θεωρώ οτι είναι το καινούργιο ΤΕΒΕ χωρίς να έχεις την δυνατότητα για κάτι άλλο αν υποκύψεις
« Τελευταία τροποποίηση: 18 Ιανουαρίου 2018, 17:38:43 από fanisgp »

18 Ιανουαρίου 2018, 17:10:28
Απάντηση #18
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
18/01/2018

Επιστολή της Ελληνικής Ένωσης Γενικής Ιατρικής (επισυνάπτεται).
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

18 Ιανουαρίου 2018, 19:29:38
Απάντηση #19
Αποσυνδεδεμένος

silvertaur


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Λοιπόν, εγώ θα διαφωνήσω. Πιστεύω ότι αυτή η σύμβαση είναι καλή και δημιουργεί μια καλή αρχή. Και θα το αιτιολογήσω:
α) Μπορείς να επιλέξεις να παρέχεις το ιατρείο σου στον ΕΟΠΥΥ σαν οικογενειακός ιατρός για 4 ώρες τη μέρα και μέχρι 24ώρες τη βδομάδα, ανεξαρτήτως αριθμού πολιτών που θα σε επιλέξουν. Συνεπώς, μένει χώρος και για ιδιωτικό ιατρείο.
β) Εκτός του 4ωρου ωραρίου που θα δηλώσεις σαφέστατα μπορείς να εισπράττεις χρήματα εάν σε επισκεφτεί ασφαλισμένος που σε επέλεξε. Ότι γινόταν και στο παλαιό ΙΚΑ και συνεπώς δεν έχεις κανένα κίνητρο να εξετάσεις σοβαρά κανένα στο ωράριο του ΕΟΠΥΥ. Όποιος θέλει σοβαρά να τον εξετάσει γιατρός, έρχεται και πληρώνει εκτός ωραρίου.
γ) Αν θέλεις να εξετάσεις ανθρώπινα και στο ωράριο σου, δεν σου απαγορεύει να βάλεις μια ώρα τη μέρα για επείγοντα προβλήματα και τις υπόλοιπες ώρες να δέχεσαι με 15λεπτα ραντεβού μέσα στο ωράριο σου: 3 ωρες χ 4 ραντεβού μας κάνει 12 ραντεβού τη μέρα. Είναι λιγότερα τα χρήματα από την υπάρχουσα σύμβαση αλλά έχεις κύκλο εργασίας από την λίστα σου τις ώρες που θα πληρώνεσαι από τον ασφαλισμένο.
δ) Το κράτος δεν έχει κανένα κίνητρο να φτιάξει άλλα ΤΟΜΥ εκτός από αυτά που απαιτεί το μνημόνιο, δηλαδή τα 100 μέχρι να κλείσει η αξιολόγηση. Ακόμη και μόνο με ιδιώτες οικογενειακούς να κινηθεί, χωρις καθόλου ΤΟΜΥ, δεν ενδιαφέρει το κράτος πόσοι οικογενειακοί ιατροί θα υπάρχουν, έχει κλειστό προϋπολογισμό με 0,75€ μέσος όρος πολίτη επί 12 μήνες επί 10 εκατομμύρια πολίτες μας κάνει 90 εκατομύρια € το έτος. Και χωρίς κανένα επιπλέον έξοδο για τον ΕΟΠΥΥ, όταν τέτοιο ποσό είναι μόνο το μισθολογικό κόστος ΜΟΝΟ των γιατρών στις ΤΟΜΥ για να καλύψει 5 εκατομμύρια πολίτες.
ε) Το αρνητικό της υπόθεσης είναι ότι εάν θέλει να πιέσει τους γιατρούς να μην δουλεύουν μόνο επί πληρωμή από τον πολίτη, πρέπει να ξεχάσει τα περί 3000 ιατρών και να βάλει όσο το δυνατόν περισσότερους. Ούτε θα κοστίσει στον ΕΟΠΥΥ περισσότερο αφου πληρώνει με το κεφάλι και θα έχει και ανταγωνισμό μεταξύ των γιατρών που θα μειώσει τις πληρωμές των πολιτών εκτός ωραρίου.
Τελικά, ίσως αυτή η κυβέρνηση να φτιάξει ΠΦΥ χωρίς να το έχει προγραμματίσει......
Συναδελφε μιλαμε για 2000 μικτα αν δεις 2250 ασθενεις. Εσυ αν απασχολεισαι 5 ωρες Χ 5 μερες (σχεδον) και αν ισχυει το 15λεπτο ανα ασθενη, αυτο σημαινει: 20 ασθενεις/ημερα ,δηλ. 100/εβδομαδα, δηλ. 400/μην ,δηλ. 400 ευρω μικτα (αν ολοι οι ασθενεις ειναι ανω των 65).Αξιζουν για 96 ωρες/μηνα εργασιας;
Επισης μη ξεχνας πως εχουν το δικαιωμα να σε καλεσουν για εξεταση στο σπιτι δωρεαν αυτοι που σε εχουν δηλωσει.

18 Ιανουαρίου 2018, 20:07:47
Απάντηση #20
Αποσυνδεδεμένος

fanisgp

Επώνυμοι
Οχι σημασία έχει πόσοι θα σε δηλώσουν.Αν βρεις τους 2250 και τα ηλικιακά κριτήρια κτλ. θα πληρωθείς το πλαφόν!!Τέλος πάντων το θέμα για την επαρχία που έχει κέντρα υγείας έληξε πρίν κάν ξεκινήσει.Σε ολόκληρη την Κορινθία οι θέσεις για ιδιώτες παθολογενικούς ειναι ... 2.!!

18 Ιανουαρίου 2018, 20:59:45
Απάντηση #21
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Θα έχει άραγε δικαίωμα ο Ιατρός να πει ότι εγώ θέλω π.χ. να έχω μέχρι 1000 ασθενείς να εγγραφούν στην λίστα μου και να με βλέπουν μέσω ΕΟΠΥΥ (ακόμη και αν θέλουν να εγγραφούν σε μένα περισσότεροι) και ότι τότε θα έχω και ανάλογα μειωμένο ωράριο;

Πάντως συμφωνώ απόλυτα με τον Δημήτρη Κουναλάκη στο ότι σε όσους περισσότερους Οικογενειακούς Ιατρούς μοιραστούν οι επισκέψεις που πληρώνει ο ΕΟΠΥΥ τόσο καλύτερη εξυπηρέτηση θα έχουν οι Ασθενείς. Ο προϋπολογισμός είναι έτσι και αλλιώς κλειστός και δεν πρόκειται να ξεπεραστεί.
« Τελευταία τροποποίηση: 18 Ιανουαρίου 2018, 21:31:42 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

18 Ιανουαρίου 2018, 22:17:58
Απάντηση #22
Αποσυνδεδεμένος

silvertaur


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Οχι σημασία έχει πόσοι θα σε δηλώσουν.Αν βρεις τους 2250 και τα ηλικιακά κριτήρια κτλ. θα πληρωθείς το πλαφόν!!Τέλος πάντων το θέμα για την επαρχία που έχει κέντρα υγείας έληξε πρίν κάν ξεκινήσει.Σε ολόκληρη την Κορινθία οι θέσεις για ιδιώτες παθολογενικούς ειναι ... 2.!!
Αυτό δε διευκρινίζεται. Εσύ πιστεύεις πως αν σε δηλώσουν 2250, αλλά μηνιαίως έρχονται οι 500 θα σου πληρώσει το πλαφόν; Με ποιο σκεπτικό;

18 Ιανουαρίου 2018, 23:07:26
Απάντηση #23
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Οχι σημασία έχει πόσοι θα σε δηλώσουν.Αν βρεις τους 2250 και τα ηλικιακά κριτήρια κτλ. θα πληρωθείς το πλαφόν!!Τέλος πάντων το θέμα για την επαρχία που έχει κέντρα υγείας έληξε πρίν κάν ξεκινήσει.Σε ολόκληρη την Κορινθία οι θέσεις για ιδιώτες παθολογενικούς ειναι ... 2.!!
Αυτό δε διευκρινίζεται. Εσύ πιστεύεις πως αν σε δηλώσουν 2250, αλλά μηνιαίως έρχονται οι 500 θα σου πληρώσει το πλαφόν; Με ποιο σκεπτικό;
   Όχι, από τους δηλωμένους εξαρτάται. Όχι απο τις επισκέψεις. Έτσι ήταν και στο ΤΕΒΕ. Μπορεί και να μην πατούσε ψυχή (αν και συνήθως ήταν το αντίθετο, σκοτωμός) και πληρωνόσουν ανάλογα με τους δηλωμένους. Η ΥΑ είναι σαφής.
   Βέβαια δεν αντιλέγω ότι μπορεί οποτεδήποτε να αλλάξει και αναδρομικά. Μετά τρέχα σε δικαστήριο να δικαιωθείς για αντισυμβατική συμπεριφορά...
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Θα έχει άραγε δικαίωμα ο Ιατρός να πει ότι εγώ θέλω π.χ. να έχω μέχρι 1000 ασθενείς να εγγραφούν στην λίστα μου και να με βλέπουν μέσω ΕΟΠΥΥ (ακόμη και αν θέλουν να εγγραφούν σε μένα περισσότεροι) και ότι τότε θα έχω και ανάλογα μειωμένο ωράριο;

Πάντως συμφωνώ απόλυτα με τον Δημήτρη Κουναλάκη στο ότι σε όσους περισσότερους Οικογενειακούς Ιατρούς μοιραστούν οι επισκέψεις που πληρώνει ο ΕΟΠΥΥ τόσο καλύτερη εξυπηρέτηση θα έχουν οι Ασθενείς. Ο προϋπολογισμός είναι έτσι και αλλιώς κλειστός και δεν πρόκειται να ξεπεραστεί.
   Η ΥΑ λέει "Ελάχιστο τετράωρο εργασίας ανά ημέρα εργασίας. - Ελάχιστο εικοσιτετράωρο εργασίας ανά εβδομάδα." Δεν νομίζω να προβλέπεται μειωμένο ωράριο απο την υπάρχουσα ΥΑ. Και, επειδή οι θέσεις θα είναι ανάλογα με τον πληθυσμό κάλυψης μάλλον δεν θα σε αφήσουν να βάλεις δικό σου όριο αριθμού στους δηλώνοντες ασθενείς.
   Καλύτερη εξυπηρέτηση είναι αν βλέπουμε τους ασθενείς τζάμπα. Το θέμα μάλλον είναι η δική μας επιβίωση (θα ακολουθήσει σύντομα ανάλογη σύμβαση για τους ειδικούς). Και όπου υπάρχει υπερπροσφορά γιατρών και μεγαλύτερα συνολικά ποσά για οποιδήποτε λόγο (πχ δεν δηλώνουν τις ΤοΜΥ αλλά μόνο συμβεβλημένους) προβλέπω (με κάθε επιφύλαξη) και clawback στα χρήματα αυτά. Οι προϋπολογισμοί αποδεδειγμένα αλλάζουν με ΥΑ αποφάσεις αναδρομικά (αυτές τι μέρες μάλιστα άλλαξε ο Πολλάκις την κατανομή κονδυλίων του 2017...).
   Ας μας πει κάποιος που είχε ΤΕΒΕ αν είχε ασφαλισμένους ΤΕΒΕ εκτός ωραρίου που πλήρωναν....

18 Ιανουαρίου 2018, 23:36:22
Απάντηση #24
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Από την εποχή του ΤΕΒΕ έχουν αλλάξει πολλά. Σήμερα, δεν θυμάμαι κανένας ότι το ΙΚΑ είχε κάποτε οικογενειακούς ιατρούς. Οι ΤΟΜΥ στο Ηράκλειο είναι άδειες.
Η υλοποίηση εάν δεν έχει τις ρυθμίσεις που αναφέρω (να μην αυξάνεται το ωράριο πάνω από 24 ώρες/εβδομάδα, να μπορείς να πάρεις χρήματα από τους ασφαλισμένους που σε δήλωσαν, και να μπορείς να βάλεις ραντεβού στο ωράριο) απλά δεν θα έχει κανένα γιατρό που θα μπει.....
Η αριστερά όμως ήταν πάντα μανούλα στο να πουλάει το κρέας για ψάρι και μπορεί τον οικογενειακό ιατρό που θα πληρώνεις να σε πείθει ότι σου τον προσφέρει δωρεάν.
Το σίγουρο είναι ότι οι σχεδιαστές του υπουργού ξέρουν από ασκήσεις επί χάρτου......
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

19 Ιανουαρίου 2018, 00:54:24
Απάντηση #25
Αποσυνδεδεμένος

pzogr


Δυσκολεύομαι να καταλάβω το "καλό" της σύμβασης. Με 1600 max (τα 2000 τα πιάνεις μόνο με ασθενείς 65+) με πρόχειρους υπολογισμούς έχει στην τσέπη max 500-600 ευρώ (αφαιρουμένων λιτών εξόδων και φορολογικών-ασφαλιστικών υποχρεώσεων). Έχεις υποχρέωση για 24 ώρες την εβδομάδα, που σημαίνει ότι δουλεύεις κάθε μέρα περίπου ένα 5ωρο τσάμπα, που κατά πάσα πιθανότητα θα είναι ένα γεμάτο 5ωρο. Ξέρω πόσους και πόσους ασθενείς που θα πήγαιναν ευχαρίστως κάθε μήνα (και 2 και 3 φορές το μήνα) στο γιατρό για να κάνουν τη βόλτα τους (τσάμπα φυσικά). Ακόμα κι αν ισχύσει το 15λεπτο (που δεν το βλέπω) 5 ώρες είναι πολλές. Όσοι εργάζονται αλλού το πρωί φινίτο λα μούζικα για το ιδιωτικό ιατρείο εκτός να θέλουν να ζουν εργαζόμενοι νυχθημερόν. Ακόμα και για τους άλλους που δεν εργάζονται, 5ωρο ιατρείο ανά ημέρα σημαίνει πολλή δουλειά ήδη. Πόσο ιδιωτικό θα κάνεις και πόσοι θα έρθουν εκτός ωραρίου αν μπορούν αν έρθουν στο ωράριο.

Η λέξη άδεια δεν αναφέρεται πουθενά στο κείμενο που είδα (δεν ξέρω αν είναι πλήρες), όπως επίσης δεν αναφέρεται τι θα γίνεται (από πλευράς αμοιβής) όταν ο γιατρός κάποια στιγμή (τι να κάνουμε; ) θα λείψει για διακοπές. Όλοι μας υποψιαζόμαστε βέβαια...

Σχετικά με το "άνοιγμα" της σύμβασης με το ίδιο budget σε περισσότερους γιατρούς, δεν βλέπω το "καλό" για τους ασθενείς να είναι ρεαλιστική πιθανότητα αφού οι γιατροί θα έχουν πλήρεις υποχρεώσεις (24 ώρες/εβδομάδα) χωρίς καν την πενιχρή αμοιβή, που προβλέπεται για όσους θα έχουν πλήρες "πελατολόγιο".

Δεν βλέπω τον τρόπο να εργαστεί κάποιος έντιμα και ευσυνείδητα σ'αυτό το σύστημα εκτός αν το κάνει για χόμπυ. Δεν ξέρω αν μου διαφεύγει κάτι αλλά για να γίνει αξιοπρεπής η σύμβαση χρειάζεται τουλάχιστον η διπλή αμοιβή, χωρίς να σημαίνει ότι τα άλλα στοιχεία της σύμβασης είναι αξιοπρεπέστερα.

Τέλος είναι να απορεί κανείς πως σε κλινικές θέσεις το διδακτορικό μετράει  περισσότερο από την κλινική εμπειρία λες και ο οικογενειακός ιατρός θα κληθεί να κάνει δημοσιεύσεις στο New England Journal of Medicine.

19 Ιανουαρίου 2018, 08:12:26
Απάντηση #26
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Το μόνο καλό μπορεί να είναι κοινωνικό και όχι αυστηρά ατομικό και αυτό αν συνδεθεί η πιστοποίηση στη συνταγογράφηση με την ανάληψη ενός μέσου όρου ασφαλισμένων, πολύ λιγότερων από τους 2250, με το τιμολόγιο του κράτους.
Με τον πιο πάνω τρόπο μπορεί να λειτουργήσει υγιής ανταγωνισμός αλλά και τα χρήματα του κρατικού προϋπολογισμού να πιάσουν τόπο.
Είναι αυτό που λέει ο Δημήτρης ότι κατά λάθος μπορεί να γίνει κάτι. Όχι όμως με τον περιορισμό και τον εξαναγκασμό, αλλά τη συμμετοχή όλων.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

19 Ιανουαρίου 2018, 09:08:16
Απάντηση #27
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Έκτακτη είδηση:
Στο υπουργείο υγείας σκέπτονται σοβαρά να βάλουν στους όρους της σύμβασης με τους ιδιώτες οικογενειακούς ιατρούς την υποχρέωση να εκδίδει ο γιατρός κατά μέσο όρο τουλάχιστον 9 συνταγές το έτος ανά πολίτη που τον επέλεξε. Με αυτό τον τρόπο, από τα 1€ ανά συνταγή που πληρώνουν οι ασφαλισμένοι τώρα, ο ΕΟΠΥΥ θα έχει βγάλει τα 0.75€ ανά πολίτη που θα πληρώνει μέσο όρο το γιατρό το μήνα. Έτσι, δεν θα χρειάζεται πρόσθετος προϋπολογισμός για την πληρωμή των ιδιωτών οικογενειακών ιατρών και το μέτρο αυτό δεν θα συναντήσει εμπόδια στην αποδοχή από την τρόικα.
Αυτό μετά από ιδέα συναδέλφου γιατρού. Εύγε στο συνάδελφο. Δίνει λύσεις.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

19 Ιανουαρίου 2018, 09:22:01
Απάντηση #28
Αποσυνδεδεμένος

GirousisN


Θα ήθελα να εκφράσω μια απορία μου.
Αν κάποιος  ήδη συμβεβλημένος παθολόγος ή Γ.Ι, δεν επιθυμεί να υποβάλει αίτηση για το θεσμό του οικογενειακού ιατρού ή δεν επιλεγεί τελικά σύμφωνα με τα κριτήρια αξιολόγησης, θα χάνει την υπάρχουσα σύμβασή του?
Στο νομό Θεσ/νίκης για παράδειγμα υπάρχουν ήδη 198 συμβεβλημένοι παθολόγοι και Γ.Ι . Οι θέσεις οικογενειακών ιατρών όμως είναι 82 σύμφωνα με την προκήρυξη.
« Τελευταία τροποποίηση: 19 Ιανουαρίου 2018, 09:25:51 από GirousisN »

19 Ιανουαρίου 2018, 09:33:34
Απάντηση #29
Αποσυνδεδεμένος

GirousisN


Σε όλο τον προβληματισμό που κατατίθεται για τις νέες συμβάσεις παραθέτω ένα σχόλιο ανώνυμου συναδέλφου, ενδεικτικό ίσως του τρόπου σκέψης και αρκετών άλλων.


Εγώ προσωπικά θα κάνω αίτηση και ας είναι μικρή η αμοιβή και ας μην έχουν καθοριστεί επαρκώς οι λεπτομέρειες. Σύμβαση με ΕΟΠΠΥ δεν είχα, στο ιατρείο ο κόσμος είναι λιγοστός,ίσα που βγάζω τα έξοδα,ουσιαστικά δεν έχω τίποτα να χάσω.Και το ιατρείο θα γεμίσει και θα βγουν αρκετές κατ'οίκον και οι φαρμακάδες θα με βλέπουν πλέον με άλλο "μάτι".Καλά τα λέει ο σύλλογος αλλά δεν θα έρθει αυτός να μου πληρώσει το ενοίκιο και τη ΔΕΗ.Δεν το κρύβω ότι μέσα μου εύχομαι να μην υπάρξουν πολλές αιτήσεις ώστε να είμαι σίγουρα μέσα.Και μετά βλέπουμε.Αν σκεφτεί κανείς λογικά με τον ιατρικό πληθωρισμό που υπάρχει, για το νέο ελευθεροεπαγγελματία ιατρό το να χωθεί στο ΤΟΜΥ είναι μονόδρομος.Και τις αντιδράσεις των Συλλόγων τις κατανοώ ως ένα σημείο, αλλά ούτε όλοι οι ιατροί είμαστε στην ίδια μοίρα, ούτε όλοι συμμετείχαμε στο πάρτυ των προηγούμενων ετών.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος