Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
26 Απριλίου 2024, 21:07:02

Ψηφοφορία

Πώς θα χαρακηρίζατε τις νέου τύπου συβάσεις οικογενειακών ιατρών με τον ΕΟΠΥΥ;

Υποδειγματικές
Πολύ καλές
Μέτριες αλλά προς τη σωστή κατεύθυνση
Ανεπαρκείς
Τραγικές

Αποστολέας Θέμα: ΕΟΠΥΥ - Συμβάσεις  (Αναγνώστηκε 358990 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

10 Φεβρουαρίου 2018, 15:10:28
Απάντηση #195
Αποσυνδεδεμένος

manospall


Μια επεξήγηση κυρίως για τα bold μια και η αίτηση απλά δεν ισούται με υπογραφή σύμβασης; Λόγω αυτού άλλωστε πιθανότατα οι συμβεβλημένοι αυτοί καθεαυτοί θα είναι λιγότεροι από τις αιτήσεις.
....................λογικα θα ειναι κατα τι πιο λιγοι απο τις αιτησεις......αλλα θα ειναι αποκλεισμενοι απο τις μελοντικες αιτησεις.......για πραξη και περιπτωση.....για να γινει κατανοητο σε λιγο θα βγουν και αλλοι γιατροι στην παραγωγη  εξετασεις ειδικοτητας κλπ κλπ.για να μπορει να τους βαλει στο συστημα θα τους πει εσεις κατα πραξη σου επιτρεπω 100 πραξεις μαξιμουμ ετσι ειναι και ο καλος πατερουλης υπουργος που φροντιζει τους νεους ιατρους.αλλα εσυ που εχεις κανει συμβαση γιατραρα μου θα σου πει σε εχω στα οπα οπα μισθουλαρα σου δεινω 1600 το μηνα.αν κανεις πως κουνηθεις(αυτο δεν θα στο πει)στο λακο με τα φιδια δεν σου κανω νεα συμβαση σαν τους νεους.το ειπα και θα το λεω σε ολους τους τονους το κλειδι ειναι η τελικη ημερομηνια της δευτερας εχεις αιτηση η δεν εχεις εκλεισε το συστημα με εσενα μεσα η οχι????επισης δεν εχουν κανει ολοι οι παλαια συμβεβλημενοι αιτηση.ουτε καν οι μισοι.δεν εχω ακριβη ηλικιακη εικονα ομως οι παλαιοι  λιγο δυσκολο.δεν θα πεθανουν με ενα 500αρικο λιγοτερο.υπαρχει παραθαλασια πολη με 3 αυτη την στιγμη δεν εκανε ουτε ενας.στην πραξη ειναι γνωστο τι θα γινει.οσοι κανουν και μπουν θα βολευτουν ετσι.οι υπολοιποι θα δουλεψουν ιδιωτικα με οτι αυτο σημαινει.οταν τα αλλα ιατρεια θα ειναι προθαλαμοι ικα οι λιγοι θα δουλευουν με λιγους και σιγουρα καλυτερες οικονομικες απολαβες απο το 500

10 Φεβρουαρίου 2018, 15:18:22
Απάντηση #196
Αποσυνδεδεμένος

manospall


η αιτηση εχει θεση υπευθηνης δηλωσης ως προς την ακριβεια των στοιχειων αν δεν το ξερεις.αλλα και στην πραξη δεν θα σου κανει τιποτα.δεν θες δεν πας.αλλα δεν θα πας και με τους  επομενους.ειναι κατι οπως το αγροτικο την πηρες????δεν πας ????καλα οταν θα πας θα σου πουμε εμεις που θα πας .αν και δεν καταλαβα κανω αιτηση αλλα δεν στελνω τα χαρτια .κανω για να κανω.τιποτα δεν θα διαρευσει μεχρι την τελευται ημερα παραλαβης των δικαιολογητικων.μονο ο αριθμος των αιτησεων.θα διαρευσει.στις 2500 θα πουν ειχαμε 2000 καλος αριθμος ......για τους αλλους θα κανουμε προκηρυξη με τα τομυ.και τοτε ολοι θα σκεφτουν ρε θα τα στειλω και εγω τα χαρτια.οποτε σχεδον ολοι θα πανε.

10 Φεβρουαρίου 2018, 15:31:15
Απάντηση #197
Αποσυνδεδεμένος

manospall


ενα πραγμα φοβουνται και μονο και δεν μπορουν να βρουν λυση.τον εφκα.στην περιπτωση που οι αποδειξεις ειναι μονο προς τον εοπυυ και σε κανενα αλλο ασθενη .δηλαδη αν ο γιατρος δεν εχει σε τριτους μονο στον εοπυυ εχει υποχρεωση ο εοπυυ να πληρωσει εφκα.εκει θα γινει η σφαγη του δραμαλη.αλλα δεν μπορει να υπαρξει μονο προς τον εοπυυ εξαιρεση.διοτι η σχεση ιατρου εοπυυ εφ οσον δεν βλεπει αλλους ασθενης ειναι σχεση εξαρτημενης εργασιας και πρεπει και ο επουυ να πληρωσει εισφορες.κατι που ξεχασα να αναφερω ειναι σε λιγο θα βγει για διαγνωστικα κεντρα.κατα πραξη και περιπτωση.εκει θα μπορουν να κανουν και οι γενικοι ιατροι με την εταιρικη τους μορφη.ειναι λογω της πιεσης που ασκουν οι κλινικες και τα διαγνωστικα.το Χ διαγνωστικο θα κανει ιατρειο και προφανως θα κανει και συμβαση.αν και θα ηθελα πολυ δεν μπορουν να πουν κανω συμβαση με το ταδε διαγνωστικο αλλα με την ικε του γιατρου δεν κανω.ειναι παρανομο και δεν γινεται και το ξερουν

10 Φεβρουαρίου 2018, 15:31:37
Απάντηση #198
Αποσυνδεδεμένος

StGeorg


Χμμ... Ενδιαφέρον.

Πάντως έχω την εντύπωση, αν και μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά θέση και ισχύ υπεύθυνης δήλωσης έχει αυτό που εκτυπώνεις μόλις οριστικοποιήσεις την ηλεκτρονική αίτηση. Το οποίο έντυπο οφείλεις και να το υπογράψεις όπως κάνεις με κάθε υπεύθυνη δήλωση και να το στείλεις μαζί με τα υπόλοιπα δικαιολογητικά.

Ακόμα και αυτό όμως δεν ισούται με σύμβαση και υπογραφή αυτής.

Όπως είπα βέβαια, μπορεί να κάνω και λάθος. :)
« Τελευταία τροποποίηση: 10 Φεβρουαρίου 2018, 16:00:45 από StGeorg »

10 Φεβρουαρίου 2018, 15:44:02
Απάντηση #199
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
οσοι κανουν αιτηση και δεν την παρουν πισω πριν απο την δευτερα ΑΠΟΚΛΕΙΟΝΤΑΙ απο την επομενη φαση των συμβασεων κατα πραξη.

Απο νομικής πλευράς αυτά είναι μπαρούφες...
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

10 Φεβρουαρίου 2018, 17:37:38
Απάντηση #200
Αποσυνδεδεμένος

manospall


gate keeper κοντος ψαλμος αληλουια αλλα επειδη ισως να μην εχεις σχεση με νομικα οπως και εγω φυσικα θα μπορουσα να σου πω δεκα περιπτωσεις που μπορουν να σε αποκλεισουν.ο τροπος που το εγραψα ισως να ειναι απλος αλλα κατανοητος ελπιζω.με χιλους τροπους μπορει να βγαλει εκτος.τυπικα θα περιμενει και τα δικαιολογητικα που θα στειλουν.αλλα οσοι εκαναν σχεδον ολοι θα στειλουν δικαιολογητικα.και να εισαι σιγουρος οτι η μεγαλξ μαζα θα υπογραψει.δεν προτρεπω ουτε αποτρεπω καποιον.απλα αυτα που εμαθα ξοφαλτσα θεωρησα οτι πρεπει να τα πω.μην υποτιμας την δυναμη του κρατους.θα σου πω ενα παραδειγμα σε πληρωνει οποτε γουσταρει γιατι δεν πας στα δικαστηρια????σου αφαιρεσαν με χιλους τροπους αναδρομικα χρηματα σου απο το παρελθον με νομους με ισχυ αναδρομικη (clow back) τι εκανες??σου πηγαν την επισκεψη ενα καφεδακι σημερα εσυ τι εκανες???οταν λεω εσυ τι εκανες προφανως και δεν λεω εσενα μιλαω για τον μεσο γιατρο.να σου πω εγω τι εκανες και εσυ και εγω πλην ελαχιστων.καιθησες και απλα γκρινιαζες.διοτι αν ειχαμε τσιπα οι πολλοι θα ειχαμε κουνησει μαντηλι στο κολοταμειο τους.και δεν θελω να ακουω οτι το καναμε για το καλο του ασθενους και τετοια.για λογους επιβιωσης δικη μας το καναμε.οι προθεσεις του υποργειου και τα θελω τα δικα μας προφανως και ειναι αντιθετα.στην καριερα μου απο την εποχη γενηματα εως σημερα εχω δει δεκαδες υπουργους.ποτε μα ποτε δεν ειδα ουτε εναν να δει ουσιαστικα τα δικα μας προβληματα.προφανως και εισαι νεωτερος και δεν θημασαι τι ειχε γινει οταν ο γενηματας εκλεισε τα ιδιωτικα ιατρεια μεσα στα δημοσια νοσοκομεια τα παραμαγαζα τοτε.το κακο ομως για εμας τους γιατρους ξεκινα απο την αυξημενη παραγωγη ιατρων απο τα μεσα της δεκαετιας του 80 και εγινε χαμος με την αμφιβολου παραγωγη ιατρων απο τα πρωην ανατολικα κρατη υπερβολικος αριθμος ιατρων το συστημα αγαπητε συναδελφε εχει πιο πολλους ιατρους απο αυτους που πραγματικα εχει αναγκη.και οταν εχεις εργατικο δυναμικο δεν φοβασαι κανεις τι ς επιλογες σου και τον αριθμο που θες θα τον βρεις με τους ορους που θες.

10 Φεβρουαρίου 2018, 17:51:31
Απάντηση #201
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
......

Αγαπητέ Συνάδελφε,
Δεν ξέρω από που έχεις αυτές τις πληροφορίες. Οι δικές μου πληροφορίες λένε ότι οι υπάρχουσες ολοκληρωμένες και ενεργές αιτήσεις στο σύστημα του ΕΟΠΥΥ είναι λιγότερες από αυτές που είχε την 31-1-2018. Αυτό για τους γενικούς ιατρούς-παθολόγους. Για τους παιδίατρους δεν με ενδιαφέρει.
Το τι θα κάνει ο ΕΟΠΥΥ είναι δική του επιλογή.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

10 Φεβρουαρίου 2018, 20:26:12
Απάντηση #202
Αποσυνδεδεμένος

manospall


φιλτατε συναδελφε κουναλακη.εμενα με νοιαζει τι θα κανει ο <<εργοδοτης>> μου ΕΟΠΥΥ.οι αιτησεις ακουμπανε τις 2000.και αυτο ειναι πολυ απλο να το μαθεις και εσυ χωρις δυσκολια.κανε μια αιτηση να δεις τι αριθμο θα σου δωσει.οσο για τις αλλες πληροφοριες λογω της εργασιας που συμμετεχω  τις εχω.και ειμαι σε θεση να ξερω οτι αποτελουν ασκησεις επι χαρτου.η βαση οργανωσης του σχεδιου ΠΦΥ ειναι εργασια συναδελφου μας σε διατριβη υπο την επιβλεψη γνωστου καθηγητη γενικης ιατρικης.θα μπορουσα να γραψω αρκετα αλλα επειδη ο χωρος που μας φιλοξενει ειναι ορατος σε κοσμο και κοσμακη και δεν θελω να εχω προβληματα στην εργασια η οποια ειναι σημαντικη για εμενα και καποιο κοσμο.επισης εγω δεν ειπα να κανει η μην κανει καποιος αιτηση.εβαλα στο τραπεζι τις δικες μου πληροφοριες και μαλιστα λιγες ωρες πριν το τελος.σας ευχαριστω για την φιλοξενια των αποψεων μου
υγ
αγαπητε συναδελφε εγω χανω μια τσικουδια αν οι αιτησεις δεν ειναι κοντα στις 2000

10 Φεβρουαρίου 2018, 21:57:47
Απάντηση #203
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Πάντως αν δεν έχεις κάποια ιδιαίτερη περιουσία σε συμφέρει να ζεις με τα επιδόματα, τα κοινωνικά τιμολόγια και τα λοιπά παρά να δουλέψεις για 500 ευρώ σε μεροκάματο του τρόμου.
Ραδίκια να μαζεύεις τον ελεύθερό σου χρόνο (που θά ΄ναι πολύς) θα επιβιώσεις...
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

10 Φεβρουαρίου 2018, 23:15:58
Απάντηση #204
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
φιλτατε συναδελφε κουναλακη.εμενα με νοιαζει τι θα κανει ο <<εργοδοτης>> μου ΕΟΠΥΥ.οι αιτησεις ακουμπανε τις 2000.και αυτο ειναι πολυ απλο να το μαθεις και εσυ χωρις δυσκολια.κανε μια αιτηση να δεις τι αριθμο θα σου δωσει.οσο για τις αλλες πληροφοριες λογω της εργασιας που συμμετεχω  τις εχω.και ειμαι σε θεση να ξερω οτι αποτελουν ασκησεις επι χαρτου.η βαση οργανωσης του σχεδιου ΠΦΥ ειναι εργασια συναδελφου μας σε διατριβη υπο την επιβλεψη γνωστου καθηγητη γενικης ιατρικης.θα μπορουσα να γραψω αρκετα αλλα επειδη ο χωρος που μας φιλοξενει ειναι ορατος σε κοσμο και κοσμακη και δεν θελω να εχω προβληματα στην εργασια η οποια ειναι σημαντικη για εμενα και καποιο κοσμο.επισης εγω δεν ειπα να κανει η μην κανει καποιος αιτηση.εβαλα στο τραπεζι τις δικες μου πληροφοριες και μαλιστα λιγες ωρες πριν το τελος.σας ευχαριστω για την φιλοξενια των αποψεων μου
υγ
αγαπητε συναδελφε εγω χανω μια τσικουδια αν οι αιτησεις δεν ειναι κοντα στις 2000
1. Αυτός που μιλάει για 2000 αιτήσεις, τις αθροίζει με αυτές των παιδιάτρων που οι αιτήσεις είναι πάνω από τις θέσεις
2. Μέχρι χθες οι αιτήσεις μονο για τους γενικούς ιατρούς-παθολόγους δεν ξεπερνάγανε τις 800 και κάποιοι συνάδελφοι ακούω ότι πάνε να τις ακυρώσουν κιόλας.
3. Τσικουδιά κερνάμε οι κερδισμένοι το χαμένο. Εσένα θα σου κοστίσει αρκετά παραπάνω παραπάνω. 2000 αιτήσεις νομίζεις ότι έγιναν.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

11 Φεβρουαρίου 2018, 15:25:59
Απάντηση #205
Αποσυνδεδεμένος

pzogr

Επώνυμοι
Να μια καλή ιδέα όμως! Να γίνουν οι παιδίατροι οικογενειακοί και των ενηλίκων!  :laugh:

Με βάση τα δεδομένα της Παρασκευής από τους ιατρικούς συλλόγους οι αιτήσεις για ΕΟΠΟχαρτο ήταν σ'αυτά που αναφέρθηκαν (γύρω στις 800). Αν μετρήσουμε και μερικούς που δεν το πήραν ακόμα και μερικούς που δεν θα το πάρουν ενώ έκαναν αίτηση (ή που τελικά δεν θα υπογράψουν) νομίζω ότι για τους ενηλίκους υπάρχει πρόβλημα... Δεν νομίζω να υπάρχει μεγάλη διαφορά από τις μετρήσεις των ιατρικών συλλόγων όμως γιατί λογικά η κύρια μάζα των δηλώσεων θα πρέπει να ολοκληρώθηκε πριν την 31/1/2018.

12 Φεβρουαρίου 2018, 22:42:31
Απάντηση #206
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Και σήμερα η προκήρυξη για ιδιώτες οικογενειακούς ιατρούς έληξε.... Με λιγότερες από 800 αιτήσεις και αναποφάσιστοι αρκετοί εξ αυτών εάν θα στείλουν τελικά τα έγγραφα που χρειάζονται με το ταχυδρομείο ή όχι. Μιλάμε για προκήρυξη 2152 θέσεων και μόλις το ένα τρίτο ίσως καλυφτεί.... Από αποτυχία σε πιο μεγάλη αποτυχία το πάνε το πράγμα . Και σε λίγο δεν θα υπάρχουν και ειδικευόμενοι γιατροί που τελειώνουν ειδικότητα να ελπίζουν ότι θα τους μαζέψουν σε καμιά ΤόΜΥ. Το σύστημα θα κάνει 4-5 χρόνια να ξαναδεί τελειωμένο νέο γενικό ιατρό. Και αυτό θα σημάνει και την έξοδο και άλλων γενικών γιατρών από τις κρατικές μονάδες υγείας... Η ιδιωτική υγεία ανατέλλει και οι ιδιωτικές ασφαλιστικές θέλουν τον Τσίπρα κι άλλα χρόνια πρωθυπουργό. Αυτός κι αν είναι πρωθυπουργός κοινής αποδοχής.
Ίσως είναι ώρα να συζητήσουμε και τις ευθύνες αρκετών που σχετίζονται με την ειδικότητα της Γενικής Ιατρικής. Τα τελευταία χρόνια κατάφεραν να επιστρέψουν την Γενική Ιατρική στις εποχές του '80 και να θάψουν για μια δεκαετία τουλάχιστον την ΠΦΥ στην Ελλάδα. Αν δεν έχουν την δυνατότητα να το κατανοήσουν τώρα, θα το ζήσουν στο πετσί τους την επόμενη δεκαετία που έρχεται και που θα έχουν βγει στη σύνταξη...
Να υπενθυμίσω ότι είμαι απλά ορθολογιστής.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

27 Φεβρουαρίου 2018, 08:41:55
Απάντηση #207
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
25/02/2018 Καθημερινή.
Πέννυ Μπουλουτζα.


.......
............
η πρόθεση του υπουργείου είναι να διακόψει τις υπάρχουσες συμβάσεις στο τέλος Μαρτίου. Εως το Πάσχα θα «βγει» και η προκήρυξη 500 θέσεων μόνιμων γιατρών για τα Κέντρα Υγείας. «Εν συνεχεία, θα ανοίξει ξανά η πρόσκληση ενδιαφέροντος για συμβεβλημένους οικογενειακούς γιατρούς του ΕΟΠΥΥ, η οποία δεν θα έχει ημερομηνία λήξης και θα λειτουργήσει ως ένα μητρώο συμβεβλημένων οικογενειακών γιατρών», σημειώνει ο κ. Βαρδαρός.

Ο ίδιος εκτιμά ότι «όσο θα δυναμώνει το δημόσιο σύστημα Πρωτοβάθμιας Φροντίδας Υγείας τόσο θα ακούγονται με μεγαλύτερη ευκολία οι όροι που θέτουμε. Πρέπει να καταλάβουν και οι γιατροί ότι στα μάτια του πολίτη κινδυνεύουν να εκτεθούν». (αυτό θα πει θράσος ).  Αφήνει δε ανοικτό και το ενδεχόμενο να χρησιμοποιηθούν «εργαλεία» που δεν έχουν πέσει ακόμα στη μάχη. Ενα από αυτά είναι και μια ενδεχόμενη αναστολή αποζημίωσης σκευασμάτων που συνταγογραφούν γιατροί εκτός του νέου συστήματος. (αν το κάνει αυτό, η δυσαρέσκεια του κόσμου θα είναι τέτοια που το κόμμα του θα χάσει εκατοντάδες χιλιάδες ψήφους ).


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 27 Φεβρουαρίου 2018, 08:47:49 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

27 Φεβρουαρίου 2018, 08:51:17
Απάντηση #208
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αφήνει δε ανοικτό και το ενδεχόμενο να χρησιμοποιηθούν «εργαλεία» που δεν έχουν πέσει ακόμα στη μάχη. Ενα από αυτά είναι και μια ενδεχόμενη αναστολή αποζημίωσης σκευασμάτων που συνταγογραφούν γιατροί εκτός του νέου συστήματος. (αν το κάνει αυτό, η δυσαρέσκεια του κόσμου θα είναι τέτοια που το κόμμα του θα χάσει εκατοντάδες χιλιάδες ψήφους ).
Εκβιασμοί και επιτάξεις έχουν συνδεθεί με άλλα καθεστώτα.
Δε νομίζω ότι αυτό είναι το πνεύμα των κυβερνώντων.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

2 Μαρτίου 2018, 10:17:56
Απάντηση #209
Αποσυνδεδεμένος

schumifer


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αφήνει δε ανοικτό και το ενδεχόμενο να χρησιμοποιηθούν «εργαλεία» που δεν έχουν πέσει ακόμα στη μάχη. Ενα από αυτά είναι και μια ενδεχόμενη αναστολή αποζημίωσης σκευασμάτων που συνταγογραφούν γιατροί εκτός του νέου συστήματος. (αν το κάνει αυτό, η δυσαρέσκεια του κόσμου θα είναι τέτοια που το κόμμα του θα χάσει εκατοντάδες χιλιάδες ψήφους ).
Εκβιασμοί και επιτάξεις έχουν συνδεθεί με άλλα καθεστώτα.
Δε νομίζω ότι αυτό είναι το πνεύμα των κυβερνώντων.

Ξεχνάτε όμως το διακύβευμα...

ΚΑΡ_Κ_Α