Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
19 Μαρτίου 2024, 13:58:41

Ψηφοφορία

Πώς θα χαρακηρίζατε τις νέου τύπου συβάσεις οικογενειακών ιατρών με τον ΕΟΠΥΥ;

Υποδειγματικές
Πολύ καλές
Μέτριες αλλά προς τη σωστή κατεύθυνση
Ανεπαρκείς
Τραγικές

Αποστολέας Θέμα: ΕΟΠΥΥ - Συμβάσεις  (Αναγνώστηκε 351946 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

13 Ιουνίου 2018, 21:38:13
Απάντηση #240
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Όσο σκέφτομαι ότι ξοδεύω από το μελάνι του ιδιωτικού μου Ιατρείου, για να κάνει την διαφήμισή του ο ΣΥΡΙΖΑ...
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

13 Ιουνίου 2018, 21:52:35
Απάντηση #241
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Όσο σκέφτομαι ότι ξοδεύω από το μελάνι του ιδιωτικού μου Ιατρείου, για να κάνει την διαφήμισή του ο ΣΥΡΙΖΑ...
Ποια διαφήμιση Αργύρη;
Μπήκα στην εφαρμογή όπου δηλώνεις οικογενειακό γιατρό. Αφού επικαιροποίησα τα στοιχεία μου και κλίκαρα πάνω στο κουμπί εκδήλωσης ενδιαφέροντος, η εφαρμογή με πληροφόρησε ότι δεν υπάρχουν διαθέσιμοι οικογενειακοί γιατροί στην περιοχή μου. ´Αντε να εκλάβει το πιο πάνω μήνυμα ως διαφήμιση ο μέσος πολίτης.
Και μην πει κανείς ότι φταίει η Ξάνθη. Ανάλογα φαινόμενα έλλειψης υπάρχουν σε πολλές περιοχές με μεγάλες ανάγκες. Θα ήθελα κι εγώ να μπορούσα να γίνω οικογενειακός γιατρός, καθώς είμαι και υπέρ του θεσμού και υπέρ της δημόσιας δωρεάν υγείας, αλλά δεν έχω κανένα περιθώριο. Ούτε από άποψη συνθηκών εργασίας, ούτε από άποψη ποιότητας αποτελέσματος, ούτε φυσικά από άποψη αμοιβής.
« Τελευταία τροποποίηση: 13 Ιουνίου 2018, 21:54:18 από Denominator »
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

13 Ιουνίου 2018, 21:53:55
Απάντηση #242
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Ο μέσος ψηφοφόρος δεν θα κάνει τον κόπο να μπει στην εφαρμογή.


Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

13 Ιουνίου 2018, 21:55:28
Απάντηση #243
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ο μέσος ψηφοφόρος δεν θα κάνει τον κόπο να μπει στην εφαρμογή.




ΟΚ, θα πάει να γραφτεί στην ΤΟΜΥ αν υπάρχει, ή θα ρωτήσει.
Θα εισπράξει την ίδια απογοήτευση έχοντας κάνει μάλιστα περισσότερο κόπο από λίγα κλικ.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

14 Ιουνίου 2018, 08:47:11
Απάντηση #244
Αποσυνδεδεμένος

GirousisN


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ο μέσος ψηφοφόρος δεν θα κάνει τον κόπο να μπει στην εφαρμογή.
ΟΚ, θα πάει να γραφτεί στην ΤΟΜΥ αν υπάρχει, ή θα ρωτήσει.
Θα εισπράξει την ίδια απογοήτευση έχοντας κάνει μάλιστα περισσότερο κόπο από λίγα κλικ.

Ας υποθέσουμε ότι λειτουργούν σε πλήρη ανάπτυξη περίπου 100 ΤΟΜΥ και σ' αυτές έχουν εγγραφεί 1.000.000 πληθυσμού.
Τα υπόλοιπα 10 μύρια που ακριβώς έχουν αντιστοιχισθεί ?
Το άγριο δούλεμα συνεχίζεται, στη λογική του όσο πιο χοντρό είναι ένα ψέμα ,τόσο πιο εύκολα το πιστεύουν οι πολίτες υπήκοοι της χώρας.

14 Ιουνίου 2018, 10:06:36
Απάντηση #245
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Τα υπόλοιπα 10 μύρια που ακριβώς έχουν αντιστοιχισθεί ?
Κάπως έτσι δυστυχώς... (δείτε συνημμένο)
Στην Ξάνθη, π.χ., υπήρξαν αρχικά 16 θέσεις για Γ.Ι./Παθολογίας και 4 για Παιδιατρική στις Το.Μ.Υ.
Πληρώθηκε η 1 Γ.Ι./Παθολογίας.
Στη νέα προκήρυξη (Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος) βγήκαν οι υπόλοιπες (15 θέσεις για Γ.Ι./Παθολογίας και 4 για Παιδιατρική).
Ας σκύψουμε στην καρδιά του προβλήματος γιατί οι γιατροί δεν πάνε (ενώ θα ήθελαν, πολλοί από αυτούς).
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

14 Ιουνίου 2018, 14:10:46
Απάντηση #246
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


   Και όμως, άρτι, ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα των νέων συμβεβλημένων οικογενειακών ιατρών. Είμαι ήδη έκπληκτος απο τους συναδέρφους που έχουν δηλώσει στη Λάρισα, αρκετοί παλιοί γιατροί που δεν ξέρω τι ακριβώς προσδοκούν.  Στη σελίδα του ΕΟΠΥΥ - οι συμβάσεις οσονούπω..
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μαρούσι, 14.06.2018
Α Ν Α Κ Ο Ι Ν Ω Σ Η
Με την αριθμ. 761/472/13-6-2018 απόφαση του Διοικητικού Συμβουλίου του ΕΟΠΥΥ επικυρώθηκαν και ανακοινώνονται τα οριστικά αποτελέσματα της από 31/01/2018 Πρόσκλησης εκδήλωσης ενδιαφέροντος για την κάλυψη των θέσεων Οικογενειακών Ιατρών ΕΟΠΥΥ.
Σύμφωνα με τους οριστικούς πίνακες καλύπτονται 624 θέσεις Οικογενειακών Ιατρών πανελλαδικά για τις ειδικότητες Παθολογίας-Γενικής Ιατρικής –Παιδιατρικής.
Η διαδικασία σύναψης των συμβάσεων οικογενειακών ιατρών θα ανακοινωθεί.

   Λάρισα: 14 ΟΙ (8 σχετικά παλιοί) και 4 παιδίατροι (3 παλιοί). Να τους ευχηθώ καλές δουλειές; Ή ίσως λίγη δουλειά; Μάλλον καλή τύχη....
   Στην Ξάνθη, Βασίλη, έχετε 3 συμβεβλημένους ΟΙ. Μπορείς πλέον (έστω σε λίγο) να διαλέξεις....

14 Ιουνίου 2018, 16:20:35
Απάντηση #247
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Επισυνάπτεται σε pdf η νέα σύμβαση παροχής υπηρεσιών Οικογενειακού Ιατρού.

Επίσης μπορείτε να την βρείτε στην μέση και αριστερά στην σελίδα: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 16 Ιουνίου 2018, 23:28:37 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

14 Ιουνίου 2018, 16:53:24
Απάντηση #248
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ο μέσος ψηφοφόρος δεν θα κάνει τον κόπο να μπει στην εφαρμογή.




ΟΚ, θα πάει να γραφτεί στην ΤΟΜΥ αν υπάρχει, ή θα ρωτήσει.
Θα εισπράξει την ίδια απογοήτευση έχοντας κάνει μάλιστα περισσότερο κόπο από λίγα κλικ.

14-06-2018 I.Σ. Θεσσαλονίκης.
Σχετικά με μήνυμα που εμφανίζεται στην ηλεκτρονική συνταγογράφηση.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

14 Ιουνίου 2018, 17:12:34
Απάντηση #249
Αποσυνδεδεμένος

manospall


Εγινε αναρτηση των πινακων των ιατρων που θα κανουν συμβαση ως οικογεν.ιατροι.θα γελασει ο καθε πικραμενος.Σε νομο 100000  ΚΑΤΟΙΚΩΝ  10 ΙΑΤΡΟΙ  ΣΥΜΒΕΒΛΗΜΕΝΟΙ &ΤΟΜΥ  δηλαδη 1 ιατρος καθε 10000 κατοικους.Χωρις δημιουργικη λογιστικη περιπου 80000 ειναι χωρις οικογενειακο ιατρο.Με πικρα θα σας πω οτι το συστημα δεν μπορει να δουλεψει ετσι.Για τον ΕΟΠΥΥ φυσικα δεν ιδρωνει το αυτακι τους.Διοτι μεχρι σημερα τους 25 συμβεβλημενους πληρωνε με επισκεψη περιπου 50000 το μηνα τωρα θελει 20000 και δεν υπολογιζω τους ειδικους.Ειναι ενα ωραιο τρικ.Οσοι προλαβουν θα βρισκουν ιατρο οσοι δεν προλαβουν θα βαλουν το χερι στην τσεπη.Αποκλειεται και οι 2000 να μπορεσουν να εξυπηρετηθουν ειναι περιπου 240 το μηνα επι 3 μηνες ειναι 750 εχουμε και στο γιατρο περιπου 1200 που δεν θα μπορεσει να δει με προγραματισμενο ραντεβου
Αποτελεσμα 1000 ατομα θα συνεχισουν να βαζουν το χερι στην τσεπη.

14 Ιουνίου 2018, 18:09:02
Απάντηση #250
Αποσυνδεδεμένος

StGeorg


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Επισυνάπτεται σε pdf η σύμβαση.

Ενδιαφέρον.

Άρα αναπλήρωση άδειας γίνεται μόνο αν υπερβεί ο συμβεβλημένος ΟΙ τις 20 ημέρες ετησίως, αν το καταλαβαίνω καλά. Βέβαια σε αυτές τις 20 ημέρες συμπεριλαμβάνεται κάθε είδος άδειας (κανονική, εκπαιδευτική, ασθενείας), αλλά διαφέρει από τις αρχικές διευκρινίσεις ότι ο ΟΙ οφείλει γενικά να αναπληρώσει τις ώρες εκείνες που θα λείψει με άδεια.

Επίσης, ιδέα μου είναι ή παρατηρώ ένα κάποιο... "παραθυράκι" όσον αφορά τις επισκέψεις κατ' οίκον; "Σε εξαιρετικώς επείγουσες περιπτώσεις" και "κατά την κρίση του". Προβλέπω κατά κανόνα τηλεφωνικές συμβουλές για κλήση ΕΚΑΒ, δεδομένου κιόλας του "εξαιρετικά επείγοντος" χαρακτήρα αυτών των περιπτώσεων.

14 Ιουνίου 2018, 18:34:33
Απάντηση #251
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Σε νομο 100000  ΚΑΤΟΙΚΩΝ  10 ΙΑΤΡΟΙ  ΣΥΜΒΕΒΛΗΜΕΝΟΙ &ΤΟΜΥ  δηλαδη 1 ιατρος καθε 10000 κατοικους.
Υπάρχουν και χειρότερα.
Νομός Ξάνθης: Πληθυσμός σύμφωνα με την απογραφή του 2011 111.222 κάτοικοι (Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος)
Οικογενειακοί γιατροί: 1 στην Το.Μ.Υ. και 3 συμβεβλημένοι. Οι εν λόγω καλύπτουν 2.250 x 4 = 9.000 άτομα, ήτοι το 9.000 / 111.222 = 8,09% του πληθυσμού.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

14 Ιουνίου 2018, 18:50:43
Απάντηση #252
Αποσυνδεδεμένος

fanisgp

Επώνυμοι
Επίσης, ιδέα μου είναι ή παρατηρώ ένα κάποιο... "παραθυράκι" όσον αφορά τις επισκέψεις κατ' οίκον; "

Εγώ δεν βλέπω παραθυράκι αλλά και με την βούλα υποχρέωση για κατ'οίκον επίσκεψη, εκτός αν ένα κολικοειδές άλγος οποιασδήποτε αιτιολογίας, δεν είναι επείγον για τον ασθενή και θα πειστεί οτι καλύτερα να καλέσει το ασθενοφόρο απ' τον γιατρό του.

14 Ιουνίου 2018, 18:59:34
Απάντηση #253
Αποσυνδεδεμένος

fanisgp

Επώνυμοι
Καλύτερα να κλείσω το ιατρείο μου και να πάω να δουλέψω γκαρσόνι ή βοηθός σε νυχού παρά τέτοια ταπείνωση.Είδαμε κάποια υποχρέωση του ΕΟΠΥΥς απέναντί μας στην σύμβαση ή διαβάζω λάθος κείμενο;

14 Ιουνίου 2018, 22:12:55
Απάντηση #254
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Τι να πω ? Ας πραξει καθενας κατα το δοκούν .
Προσωπικα εδωσα την συμβαση στον δικηγορο μου να την μελετησει και να μου πει τι να κανω.
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass