Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 13:38:21

Ψηφοφορία

Πώς θα χαρακηρίζατε τις νέου τύπου συβάσεις οικογενειακών ιατρών με τον ΕΟΠΥΥ;

Υποδειγματικές
Πολύ καλές
Μέτριες αλλά προς τη σωστή κατεύθυνση
Ανεπαρκείς
Τραγικές

Αποστολέας Θέμα: ΕΟΠΥΥ - Συμβάσεις  (Αναγνώστηκε 353205 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

19 Ιανουαρίου 2018, 10:05:04
Απάντηση #30
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Έκτακτη είδηση:
Στο υπουργείο υγείας σκέπτονται σοβαρά να βάλουν στους όρους της σύμβασης με τους ιδιώτες οικογενειακούς ιατρούς την υποχρέωση να εκδίδει ο γιατρός κατά μέσο όρο τουλάχιστον 9 συνταγές το έτος ανά πολίτη που τον επέλεξε. Με αυτό τον τρόπο, από τα 1€ ανά συνταγή που πληρώνουν οι ασφαλισμένοι τώρα, ο ΕΟΠΥΥ θα έχει βγάλει τα 0.75€ ανά πολίτη που θα πληρώνει μέσο όρο το γιατρό το μήνα. Έτσι, δεν θα χρειάζεται πρόσθετος προϋπολογισμός για την πληρωμή των ιδιωτών οικογενειακών ιατρών και το μέτρο αυτό δεν θα συναντήσει εμπόδια στην αποδοχή από την τρόικα.
Αυτό μετά από ιδέα συναδέλφου γιατρού. Εύγε στο συνάδελφο. Δίνει λύσεις.
Αυτό είναι εξωφρενικό.
Δε μας ενοχλεί η πολυφαρμακία, η τεχνητή ζήτηση, τα... πηγάδια του παρελθόντος;
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

19 Ιανουαρίου 2018, 12:16:51
Απάντηση #31
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για τη σύναψη σύμβασης με
Οικογενειακούς Ιατρούς, απευθύνει ο Εθνικός Οργανισμός Παροχής
Υπηρεσιών Υγείας (Ε.Ο.Π.Υ.Υ.). Πρόκειται για ατομική σύμβαση παροχής
υπηρεσιών, με χρονική διάρκεια ενός (1) έτους και δυνατότητα ετήσιας
παράτασης / ανανέωσης της σύμβασης έως δύο (2) φορές
.

Οι ειδικότητες των ιατρών που θα συμβληθούν με τον Ε.Ο.Π.Υ.Υ. ως
Οικογενειακοί Ιατροί είναι Γενικής Ιατρικής, Παθολογίας και Παιδιατρικής και ο
αριθμός των συμβάσεων προκύπτει από τις ανάγκες του πληθυσμού, στο
πλαίσιο του νέου συστήματος Πρωτοβάθμιας Φροντίδας Υγείας (Π.Φ.Υ.).
Συγκεκριμένα, η πρόσκληση αφορά σε 2.152 θέσεις ειδικότητας Γενικής
Ιατρικής – Παθολογίας καθώς και 677 θέσεις Παιδιατρικής, με σκοπό την
καθολική κάλυψη του Οργανισμού, σε συνέργεια με τις Τοπικές Ομάδες Υγείας
(ΤΟΜΥ).
Η αποζημίωση ενός οικογενειακού ιατρού υπολογίζεται με βάση τον
εγγεγραμμένο σε αυτόν πληθυσμό ευθύνης, με ανώτατο όριο τα 2.000 ευρώ.
Ο ανώτατος πληθυσμός ευθύνης (εγγεγραμμένος) για τους οικογενειακούς
ιατρούς ειδικότητας γενικής ιατρικής ή παθολογίας, είναι δύο χιλιάδες
διακόσιοι πενήντα (2.250) εγγεγραμμένοι ενήλικες. Για τους οικογενειακούς
ιατρούς ειδικότητας παιδιατρικής, είναι χίλια πεντακόσια (1.500) παιδιά.
Οι ενδιαφερόμενοι ιατροί για τη σύναψη σύμβασης καλούνται, εφόσον
κατέχουν τα γενικά και υποχρεωτικά προσόντα, να υποβάλουν Αίτηση –
Υπεύθυνη Δήλωση καθώς και τα απαραίτητα δικαιολογητικά, μέσω της ειδικής
εφαρμογής του Οργανισμού στην ηλεκτρονική διεύθυνση:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος, όπου και καλούνται να ακολουθήσουν τις
αναλυτικές οδηγίες καταχώρησης αίτησης. Στη συνέχεια, με ηλεκτρονικό
μήνυμα θα ενημερώνονται για την πορεία της αίτησής τους. Η προθεσμία
υποβολής των ηλεκτρονικών αιτήσεων συμμετοχής λήγει την 31 Ιανουαρίου
2018 και ώρα 14:00.
Σημειώνεται ότι αίτηση για τη σύναψη σύμβασης θα πρέπει να καταθέσουν και
οι ιατροί που σήμερα είναι συμβεβλημένοι με τον Οργανισμό εφόσον
επιθυμούν την ένταξή τους στο νέο σύστημα και κατέχουν την ειδικότητα
Γενικής Ιατρική ή Παθολογίας ή Παιδιατρικής. Για λοιπές ειδικότητες, θα
ακολουθήσει το επόμενο διάστημα νέα πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος
για τη σύναψη σύμβασης με νέους Ιατρούς.
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

19 Ιανουαρίου 2018, 13:17:00
Απάντηση #32
Αποσυνδεδεμένος

DrGuni


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Θα ήθελα να εκφράσω μια απορία μου.
Αν κάποιος  ήδη συμβεβλημένος παθολόγος ή Γ.Ι, δεν επιθυμεί να υποβάλει αίτηση για το θεσμό του οικογενειακού ιατρού ή δεν επιλεγεί τελικά σύμφωνα με τα κριτήρια αξιολόγησης, θα χάνει την υπάρχουσα σύμβασή του?
Στο νομό Θεσ/νίκης για παράδειγμα υπάρχουν ήδη 198 συμβεβλημένοι παθολόγοι και Γ.Ι . Οι θέσεις οικογενειακών ιατρών όμως είναι 82 σύμφωνα με την προκήρυξη.

Πού φαίνονται οι θέσεις  ανά νομό;
Η συγνώμη δε  διορθώνει το παρελθόν, διευρύνει, όμως, το μέλλον...

19 Ιανουαρίου 2018, 14:55:46
Απάντηση #33
Αποσυνδεδεμένος

GirousisN


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Θα ήθελα να εκφράσω μια απορία μου.
Αν κάποιος  ήδη συμβεβλημένος παθολόγος ή Γ.Ι, δεν επιθυμεί να υποβάλει αίτηση για το θεσμό του οικογενειακού ιατρού ή δεν επιλεγεί τελικά σύμφωνα με τα κριτήρια αξιολόγησης, θα χάνει την υπάρχουσα σύμβασή του?
Στο νομό Θεσ/νίκης για παράδειγμα υπάρχουν ήδη 198 συμβεβλημένοι παθολόγοι και Γ.Ι . Οι θέσεις οικογενειακών ιατρών όμως είναι 82 σύμφωνα με την προκήρυξη.

Πού φαίνονται οι θέσεις  ανά νομό;

familydoctors.eopyy.gov.gr
Κατεβάστε την προκυρηξη.

19 Ιανουαρίου 2018, 15:14:21
Απάντηση #34
Αποσυνδεδεμένος

fanisgp

Επώνυμοι
Το αστείο είναι ότι θα αναπολούμε τις συμβάσεις του ΕΟΠΥΥS πού δεν υπογράψαμε ποτέ ...και θα παρακαλούμε  τον μπουμπούκο να τις επαναφέρει.Νομίζω θα είναι και προεκλογική δέσμευση. Συλλογος πρώην συμβεβλημένων ιατρών Εοπυυς.Αντε πάλι για καινουργια σφραγίδα....!

19 Ιανουαρίου 2018, 17:02:56
Απάντηση #35
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Καλούμαστε, ως ιδιώτες Οικογενειακοί Ιατροί, να αποφασίσουμε εάν θέλουμε να κάνουμε νέα σύμβαση με τον ΕΟΠΥΥ έως το τέλος του μήνα, ενώ υπάρχουν πολλές γκρίζες ζώνες ακόμη (τα περισσότερα από τα παρακάτω ερωτήματα τα πήρα από τον τοίχο του Γενικού Ιατρού Ευάγγελου Φραγκούλη):

Διακοπές θα δικαιούμαστε ;

Ο γιατρός θα μπορεί να βλέπει ιδιωτικά ασθενείς της λίστας του εκτός του υποχρεωτικού ελάχιστου ωραρίου;

Το ελάχιστο ωράριο θα αυξάνεται κλιμακωτά αν οι ασθενείς της λίστας αυξάνονται;

Θα έχει δικαίωμα ο Ιατρός να πει ότι εγώ θέλω π.χ. να έχω μέχρι 1000 ασθενείς να εγγραφούν στην λίστα μου και να με βλέπουν μέσω ΕΟΠΥΥ (ακόμη και αν θέλουν να εγγραφούν σε μένα περισσότεροι) και ότι τότε θα έχω και ανάλογα μειωμένο ωράριο;

Θα μπορούν να εγγράφονται και ανασφάλιστοι στην λίστα του συμβεβλημένου Οικογενειακού Ιατρού;

Πόσο συχνά θα επιτρέπεται να αλλάζει Οικογενειακό Ιατρό ένας ασθενής;

Οι Γενικοί Ιατροί μπορούμε να εξετάζουμε και παιδιά (στην Σουηδία βλέπουν και νεογέννητα, αν και η αλήθεια είναι ότι μέχρι 6 μηνών έχουν την τάση να τα στέλνουν εύκολα σε Παιδίατρο ).  Από ποια ηλικία και μετά θα μπορούν οι άνθρωποι να εγγράφονται στην λίστα ενός Γενικού Ιατρού; (Εδώ, κανονικά, είναι ένα σημείο διαφοροποίησης των Γενικών Ιατρών από τους Παθολόγους).

Ποιο θα είναι το καθεστώς για τις κατ'οίκον επισκέψεις;

Ποια θα είναι η θέση των Ιατρών που δεν θα συμβληθούν με τον ΕΟΠΥΥ στο σύστημα υγείας;

κτλ

( Δεν συζητούμε βέβαια, για το ότι οι καθαρές απολαβές από τον ΕΟΠΥΥ του Διοικητικού Υπαλλήλου στα ΤΟΜΥ θα είναι υψηλότερες από τις αντίστοιχες του ιδιώτη συμβεβλημένου Ιατρού... Αυτό δεν είναι γκρίζα ζώνη. Αυτό το γνωρίζουμε.)
« Τελευταία τροποποίηση: 21 Ιανουαρίου 2018, 09:26:59 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

19 Ιανουαρίου 2018, 18:07:47
Απάντηση #36
Αποσυνδεδεμένος

pzogr


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Το μόνο καλό μπορεί να είναι κοινωνικό και όχι αυστηρά ατομικό και αυτό αν συνδεθεί η πιστοποίηση στη συνταγογράφηση με την ανάληψη ενός μέσου όρου ασφαλισμένων, πολύ λιγότερων από τους 2250, με το τιμολόγιο του κράτους.
Με τον πιο πάνω τρόπο μπορεί να λειτουργήσει υγιής ανταγωνισμός αλλά και τα χρήματα του κρατικού προϋπολογισμού να πιάσουν τόπο.
Είναι αυτό που λέει ο Δημήτρης ότι κατά λάθος μπορεί να γίνει κάτι. Όχι όμως με τον περιορισμό και τον εξαναγκασμό, αλλά τη συμμετοχή όλων.
Αυτό που εννοούσα είναι ότι αν η αμοιβή είναι μη βιώσιμη, οι υπηρεσίες θα είναι ανάλογες. Είτε θα παραπέμπονται οι ασθενείς στο ιδιωτικό ωράριο είτε θα γίνονται άλλα κόλπα (πχ με αχρείαστη συνταγογράφηση). Αν υπήρχε σαν επιλογή (του ιατρού όμως) μικρότερο πελατολόγιο με μικρότερη αμοιβή ώστε να μην καταργείται το ιδιωτικό ιατρείο τότε πιστεύω ότι ίσως θα μπορούσε να είναι μια αξιοποιήσιμη επιλογή.

Τώρα για το "συνάδελφο" που έστειλε το σχόλιο αυτό στο medispin ως ανώνυμος... Μου κάνει εντύπωση πως μοιράζεται όλο αυτό τον πόνο έχοντας κατά νου να αποτρέψει (?) κόσμο από τη σύμβαση. Δεν θα τον/την κρίνω στην ουσία αυτών που λέει. Μπορεί και να είναι πραγματικό σχόλιο, αλλά είναι αξιοπερίεργο...

20 Ιανουαρίου 2018, 20:56:07
Απάντηση #37
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Ερώτηση: Εάν βάλεις 30 ευρώ επίσκεψη και πεις σε όποιο τα πληρώσει ότι μπορεί, αν πληρώσει άμεσα επιπλέον 10 ή 20€, να έρχεται με ραντεβού στις ώρες του ιατρείου μέχρι τέλος του χρόνου όσες φορές θέλει χωρίς να ξαναπληρώσει πως θα του φανεί;
Θα μπορούσε να είναι και 40€ για κάτω των 60 ετών και 60€ για άνω των 60€.
Μου κάνει εντύπωση σε πόσο μεγάλο ρίσκο μπαίνει το υπουργείο προσφέροντας μια σύμβαση που δίνει 9 ευρώ το άτομο το χρόνο στην καλύτερη περίπτωση.
Φορολογικά, η εφάπαξ πληρωμή με κατόπιν δωρεάν παροχή υπηρεσίας όλο το έτος είναι εφικτή με ένα μονοσέλιδο συμφωνητικό και μπορεί να γίνει με το ΑΦΜ αυτού που πληρώνει από την οικογένεια του ασθενή και ηλεκτρονική δήλωση του συμφωνητικού στο taxis στην κατηγορία "Εφαρμογή Παρακρατούμενων Φόρων" και συγκεριμένα "Κατάσταση Συμφωνητικών παραγράφου 16, άρθρου 8, Ν 1882/90" όπου δηλώνεται κάθε σύμβαση που κάνουμε.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

20 Ιανουαρίου 2018, 23:06:34
Απάντηση #38
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ερώτηση: Εάν βάλεις 30 ευρώ επίσκεψη και πεις σε όποιο τα πληρώσει ότι μπορεί, αν πληρώσει άμεσα επιπλέον 10 ή 20€, να έρχεται με ραντεβού στις ώρες του ιατρείου μέχρι τέλος του χρόνου όσες φορές θέλει χωρίς να ξαναπληρώσει πως θα του φανεί;
Θα μπορούσε να είναι και 40€ για κάτω των 60 ετών και 60€ για άνω των 60€.
Μου κάνει εντύπωση σε πόσο μεγάλο ρίσκο μπαίνει το υπουργείο προσφέροντας μια σύμβαση που δίνει 9 ευρώ το άτομο το χρόνο στην καλύτερη περίπτωση.
Φορολογικά, η εφάπαξ πληρωμή με κατόπιν δωρεάν παροχή υπηρεσίας όλο το έτος είναι εφικτή με ένα μονοσέλιδο συμφωνητικό και μπορεί να γίνει με το ΑΦΜ αυτού που πληρώνει από την οικογένεια του ασθενή και ηλεκτρονική δήλωση του συμφωνητικού στο taxis στην κατηγορία "Εφαρμογή Παρακρατούμενων Φόρων" και συγκεριμένα "Κατάσταση Συμφωνητικών παραγράφου 16, άρθρου 8, Ν 1882/90" όπου δηλώνεται κάθε σύμβαση που κάνουμε.

Εγώ λέω ένα άλλο, παρόμοιο, σενάριο που θα έπρεπε να βάλει όλους σε σκέψεις, και πρωτίστως όσους προτείνουν συμβάσεις αυτού του τύπου αδιαφορώντας πώς θα επιβιώσει ένα ιδιωτικό ιατρείο:
Παίρνεις τη σύμβαση του ΕΟΠΥΥ και προτείνεις το εξής deal: Με φιλοδώρημα ένα εικοσάρικο το χρόνο (για πιεις μια μπύρα, γιατρέ) είσαι διατεθειμένος να δέχεσαι τον ασφαλισμένο που υποτίθεται ότι τον καλύπτει το κράτος σε όλο το ωράριο του ιατρείου σου το... πριβέ), και όχι με το λαό. Πώς θα φαινόταν στο κράτος ένα αφορολόγητο ποσό των 2.250 x 20 = 45.000 ευρώ το χρόνο;
Όποιος έχει ηθικούς φραγμούς, δε θα μπει σε αυτή τη λογική. Όποιος δεν έχει, θα σκεφεί και πολλά περισσότερα. Τα ξέρουμε όλοι μας, και το χειρότερο, όσοι τα σιγοντάρουν σφυρίζουν αδιάφορα...

add-on: Αυτό που με προβληματίζει ιδιαίτερα αν συμβληθώ και ακολουθήσω ό,τι προβλέπεται, όπως και θα επιθυμούσα υπό άλλες συνθήκες λόγω της βαθειάς μου πεποίθησης ότι όλοι πρέπει να έχουν το δικαίωμα δωρεάν υγείας με αξιοπρέπεια, είναι όχι τόσο ότι θα αφιερώσω πέντε ώρες την ημέρα επί πέντε ημέρες την εβδομάδα επιπλέον με μηδενικές περίπου απολαβές ή και ζημία, αν διαθέσω προσωπικό (να μην το αναλύσουμε ξανά αυτό), όσο το ότι ενδεχόμενο να βρεθώ απολογούμενος πώς μπόρεσα να επιβιώσω, αν τελικά το επιτύχω, χωρίς να έχω κλέψει.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

20 Ιανουαρίου 2018, 23:48:44
Απάντηση #39
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Aααα γειά σου.... αυτό προτείνουν οι κυβερνώντες...
Πάρε τη σύμβαση και ότι μπορείς βγαλε.... απλά μη μας ζαλίσουν.....οι πελάτες σου
Δυστυχώς ή ευτυχώς, οι υπόλοιποι ψάχνουμε για κάτι πιο αξιοπρεπές και νόμιμο.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ερώτηση: Εάν βάλεις 30 ευρώ επίσκεψη και πεις σε όποιο τα πληρώσει ότι μπορεί, αν πληρώσει άμεσα επιπλέον 10 ή 20€, να έρχεται με ραντεβού στις ώρες του ιατρείου μέχρι τέλος του χρόνου όσες φορές θέλει χωρίς να ξαναπληρώσει πως θα του φανεί;
Θα μπορούσε να είναι και 40€ για κάτω των 60 ετών και 60€ για άνω των 60€.
Μου κάνει εντύπωση σε πόσο μεγάλο ρίσκο μπαίνει το υπουργείο προσφέροντας μια σύμβαση που δίνει 9 ευρώ το άτομο το χρόνο στην καλύτερη περίπτωση.
Φορολογικά, η εφάπαξ πληρωμή με κατόπιν δωρεάν παροχή υπηρεσίας όλο το έτος είναι εφικτή με ένα μονοσέλιδο συμφωνητικό και μπορεί να γίνει με το ΑΦΜ αυτού που πληρώνει από την οικογένεια του ασθενή και ηλεκτρονική δήλωση του συμφωνητικού στο taxis στην κατηγορία "Εφαρμογή Παρακρατούμενων Φόρων" και συγκεριμένα "Κατάσταση Συμφωνητικών παραγράφου 16, άρθρου 8, Ν 1882/90" όπου δηλώνεται κάθε σύμβαση που κάνουμε.

Εγώ λέω ένα άλλο, παρόμοιο, σενάριο που θα έπρεπε να βάλει όλους σε σκέψεις, και πρωτίστως όσους προτείνουν συμβάσεις αυτού του τύπου αδιαφορώντας πώς θα επιβιώσει ένα ιδιωτικό ιατρείο:
Παίρνεις τη σύμβαση του ΕΟΠΥΥ και προτείνεις το εξής deal: Με φιλοδώρημα ένα εικοσάρικο το χρόνο (για πιεις μια μπύρα, γιατρέ) είσαι διατεθειμένος να δέχεσαι τον ασφαλισμένο που υποτίθεται ότι τον καλύπτει το κράτος σε όλο το ωράριο του ιατρείου σου το... πριβέ), και όχι με το λαό. Πώς θα φαινόταν στο κράτος ένα αφορολόγητο ποσό των 2.250 x 20 = 45.000 ευρώ το χρόνο;
Όποιος έχει ηθικούς φραγμούς, δε θα μπει σε αυτή τη λογική. Όποιος δεν έχει, θα σκεφεί και πολλά περισσότερα. Τα ξέρουμε όλοι μας, και το χειρότερο, όσοι τα σιγοντάρουν σφυρίζουν αδιάφορα...

add-on: Αυτό που με προβληματίζει ιδιαίτερα αν συμβληθώ και ακολουθήσω ό,τι προβλέπεται, όπως και θα επιθυμούσα υπό άλλες συνθήκες λόγω της βαθειάς μου πεποίθησης ότι όλοι πρέπει να έχουν το δικαίωμα δωρεάν υγείας με αξιοπρέπεια, είναι όχι τόσο ότι θα αφιερώσω πέντε ώρες την ημέρα επί πέντε ημέρες την εβδομάδα επιπλέον με μηδενικές περίπου απολαβές ή και ζημία, αν διαθέσω προσωπικό (να μην το αναλύσουμε ξανά αυτό), όσο το ότι ενδεχόμενο να βρεθώ απολογούμενος πώς μπόρεσα να επιβιώσω, αν τελικά το επιτύχω, χωρίς να έχω κλέψει.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

21 Ιανουαρίου 2018, 09:37:15
Απάντηση #40
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Για να συνοψίσουμε:

Δείτε την αρχική προκήρυξη εδώ:

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

ένα σχετικό δελτίο τύπο εδώ:

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος


εδώ για περισσότερες λεπτομέρειες: 

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

επισυνάπτω επίσης εδώ αρχείο σε μορφή pdf με το αντίστοιχο ΦΕΚ 340 Τεύχος Β’ 39/17.01.2018

Τέλος εδώ είναι η ηλεκτρονική διεύθυνση για όσους θέλουν τελικά να κάνουν αίτηση (γίνεται ηλεκτρονικά):

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

21 Ιανουαρίου 2018, 15:30:01
Απάντηση #41
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Στο ΦΕΚ 340 Τεύχος Β’ 39/17.01.2018 στην σελίδα 340 γράφει ότι ο ελάχιστος χρόνος για τον οποίο θα δουλεύει όποιος επιλέξει σύμβαση, ως ιδιώτης Οικογενειακός Ιατρός, με τον ΕΟΠΥΥ είναι

4ωρο εργασίας ανά ημέρα εργασίας

και

24ωρο εργασίας ανά εβδομάδα.

Αν θεωρήσουμε ότι θα μας επιτραπεί να ακολουθήσουμε τις πρόσφατες παραινέσεις του Προέδρου του ΕΟΠΥΥ και να μην βλέπουμε περισσότερους από 4 ασθενείς/ώρα αυτό σημαίνει ότι πρέπει να βλέπουμε κατ'ελάχιστον 24 ώρες x 4 ασθενείς = 96 ασθενείς/εβδομάδα = 384 ασθενείς/μήνα για 1624 € μικτά.

Δηλαδή πληρώνουν 4,2 € μικτά/επίσκεψη ασθενούς.

Αν βάλεις έξοδα Ιατρείου, φόρους, ΕΦΚΑ κτλ πρέπει να βγαίνει γύρω στο 1 € καθαρά/επίσκεψη ασθενούς (τώρα που το γράφω γελάω μόνος μου...)

Όσο για την ελπίδα να σου έρχονται κάποιοι που είναι εγγεγραμένοι στην λίστα σου, να εξεταστούν με πληρωμή, ρωτήστε όσους Ιατρούς είχαν ΤΕΒΕ (που είχε παρόμοιο σύστημα με αυτό που προτείνουν τώρα) να σας πουν πόσο εύκολα ερχόταν οι ασφαλισμένοι του ΤΕΒΕ να εξεταστούν ιδιωτικά... (τότε όμως υπήρχαν και άλλα Ταμεία, άσε που το ΤΕΒΕ, σου πλήρωνε και το ΤΣΑΥ σου. Τώρα πρέπει να πληρώσεις το ΕΦΚΑ σου, μόνος σου. Επίσης, τώρα το 99% των ασφαλισμένων, και ανασφάλιστων..., είναι ΕΟΠΥΥ).

Και αυτό που κάνει το ποτήρι να ξεχειλίζει είναι ότι, κατά πάσα πιθανότητα, δεν θα δικαιούμαστε ούτε διακοπές... (το αυτό ίσχυε και στο ΤΕΒΕ) (Να θέλεις να περάσεις μια εβδομάδα με την οικογένεια σου και να φεύγεις με την ψυχή στο στόμα μήπως σου κάνει αναφορά κανένας ασφαλισμένος ή ανασφάλιστος... )

Άντε να σου ανανεώσουν και την σύμβαση άλλα δύο χρόνια και μετά από 3 χρόνια συνολικά θα σε πετάξουν από το σύστημα σαν στυμμένη λεμονόκουπα για να προσλάβουν τον επόμενο.

Θα μου πεις θα είναι καλύτερα αν δεν έχεις σύμβαση;

Ας μην έχουμε ψευδαισθήσεις: Ένας σημαντικός αριθμός των δωρεάν επισκέψεων προς τον Ιατρό γινόταν ακριβώς επειδή ήταν δωρεάν. Δεν θα γινόντουσαν εάν ο ασθενής ήξερε ότι θα πληρώσει. Κατά συνέπεια ας μην έχουμε πολλές ελπίδες ότι θα έχουμε τον ίδιο αριθμό επισκέψεων αν βγούμε εκτός ταμείου. Προσωπικά δεν θα εκπλαγώ εάν τα μικτά μου είναι λιγότερα εκτός ταμείου παρά εντός ταμείου ακόμη και αν το ταμείο πληρώνει τόσο λίγο. Αν τελικά αποφασίσω να βγω από το ταμείο (που μάλλον προς τα εκεί τείνω) δεν είναι γιατί είμαι σίγουρος ότι θα είμαι κερδισμένος οικονομικά αλλά κυρίως για να διαφυλάξω την ψυχική μου υγεία.

Πάντως δεν θέλω να είμαι αφοριστικός διότι κάθε περιοχή και κάθε Ιατρείο έχει τις δικές του ιδιαιτερότητες και ο καθένας αποφασίζει με βάση αυτές.

« Τελευταία τροποποίηση: 22 Ιανουαρίου 2018, 11:55:41 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

21 Ιανουαρίου 2018, 17:36:17
Απάντηση #42
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αν θεωρήσουμε ότι θα μας επιτραπεί να ακολουθήσουμε τις πρόσφατες παραινέσεις του Προέδρου του ΕΟΠΥΥ και να μην βλέπουμε περισσότερους από 4 ασθενείς/ώρα αυτό σημαίνει ότι πρέπει να βλέπουμε κατ'ελάχιστον 24 ώρες x 4 ασθενείς = 96 ασθενείς/εβδομάδα = 384 ασθενείς/μήνα
Υπάρχει βέβαια και μία άλλη πτυχή του θέματος:
Μέσα στο ωράριο που έχεις δηλώσει (4ωρο και 6ήμερο, π.χ., που αντιστοιχεί σε 16 επισκέψεις/ημέρα με βάση το μέσο όρο που προτάθηκε επισήμως από πλευράς ΕΟΠΥΥ) σου έρχονται δυσανάλογα περισσότεροι ασθενείς.
Δηλώνεις π.χ. το 8-12 το πρωί και πηγαίνοντας το πρωί βλέπεις μία ουρά με 25, 30 ή 40 ασθενείς, πράγμα στατιστικά καθόλου απίθανο αν έχεις επιλεγεί από 2.250 ασφαλισμένους. Εκεί τι κάνεις; Παίρνεις τους πρώτους 16 και οι υπόλοιποι πληρώνουν; Τους στέλνεις άλλη μέρα; Τους στέλνεις σε άλλη δομή; Μήπως έχει να κάνει με τον ορισμό του ελάχιστου και την απροσδιοριστία του μέγστου χρόνου εργασίας;
Οι υπολογισμοί του Αργύρη οδηγούν στο συμπέρασμα ότι κάθε ασφαλισμένος κατά μέσο όρο (νά την πάλι η στατιστική) υπολογίεται ότι θα επισκέπτεται το γιατρό 2 και κάτι φορές το χρόνο (λέτε να έχει σχέση με τις 6μηνες;). Πράγματι, 96 επισκέψεις ασθενών/εβδομάδα x 52 εβδομάδες/έτος = 4992 επισκέψεις/έτος, ήτοι περίπου 2,2 φορές/έτος για κάθε ασφαλισμένο.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

21 Ιανουαρίου 2018, 18:19:11
Απάντηση #43
Αποσυνδεδεμένος

pzogr


Αυτό που διαχρονικά φτάνει στα όρια της απελπισίας στη σχέση του γιατρού με το κράτος (με τα ταμεία δηλαδή) είναι αυτή η αντιμετώπιση. Σου πετάνε έναν κανονισμό ή σύμβαση που επιδέχεται πολλές ερμηνείες χωρίς να διευκρινίζουν τίποτα κι εσύ πρέπει να αποφασίσεις για το επαγγελματικό σου μέλλον χωρίς πλήρη γνώση και με τη γνωστή πίεση χρόνου. Αν υπήρχε συλλογική συνείδηση τότε θα έπρεπε με συντριπτικό ποσοστό οι συμβάσεις να μείνουν ένα σχέδιο, που δεν εφαρμόστηκε ποτέ. Δυστυχώς δεν το βλέπω να γίνεται. Κι ίσως αυτό είναι κάτι που προτρέπει πολλούς να πάνε σε σύμβαση. Θυμάμαι και την εποχή που έγινε η αρχική σύμβαση με τον ΕΟΠΥΥ. Δεν είχα κάνει σύμβαση παρ'ό,τι τότε το ιατρείο δεν είχε την κίνηση που έχει σήμερα, μέχρι την τελευταία στιγμή οπότε δημοσιεύτηκαν οι γιατροί που είχαν κάνει... Και διαπίστωσα ότι γιατροί που είχαν και ΙΚΑ και νοσοκομεία και πελατολόγιο και τα πάντα όλα, όλοι είχαν δηλώσει συμμετοχή. Δεν υπήρχε γιατρός στην περιοχή του ιατρείου μου, που σαν παθολόγος ή γενικός γιατρός δεν είχε κάνει σύμβαση, ενώ και ελάχιστοι άλλων ειδικοτήτων βγήκαν από τη στρούγκα. Αυτό με οδήγησε κι εμένα να υπογράψω τότε κυριολεκτικά με τη λήξη της προθεσμίας. Τώρα έχουμε μπροστά μας μια απαράδεκτη πρόταση, ακόμα κι αν δεν ισχύσουν τα διάφορα εφιαλτικά που κυκλοφορούν (ωράριο λάστιχο, απαγόρευση αδειών, ελάχιστη αμοιβή με πολύ κόπο, κτλ) και βλέπω δυστυχώς ότι θα γίνει κάτι παρόμοιο.

Ένα θέμα που νομίζω είναι σημαντικό είναι η πρόσβαση στη συνταγογράφηση όσων ακολουθήσουν τον ιδιωτικό δρόμο. Υπάρχουν ακόμα οι περιορισμοί που υπήρχαν εξ αρχής, δηλαδή οι 2 συνταγές ανά μήνα;

21 Ιανουαρίου 2018, 18:36:45
Απάντηση #44
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αυτό που διαχρονικά φτάνει στα όρια της απελπισίας στη σχέση του γιατρού με το κράτος (με τα ταμεία δηλαδή) είναι αυτή η αντιμετώπιση. Σου πετάνε έναν κανονισμό ή σύμβαση που επιδέχεται πολλές ερμηνείες χωρίς να διευκρινίζουν τίποτα κι εσύ πρέπει να αποφασίσεις για το επαγγελματικό σου μέλλον χωρίς πλήρη γνώση και με τη γνωστή πίεση χρόνου. Αν υπήρχε συλλογική συνείδηση τότε θα έπρεπε με συντριπτικό ποσοστό οι συμβάσεις να μείνουν ένα σχέδιο, που δεν εφαρμόστηκε ποτέ. Δυστυχώς δεν το βλέπω να γίνεται. Κι ίσως αυτό είναι κάτι που προτρέπει πολλούς να πάνε σε σύμβαση. Θυμάμαι και την εποχή που έγινε η αρχική σύμβαση με τον ΕΟΠΥΥ. Δεν είχα κάνει σύμβαση παρ'ό,τι τότε το ιατρείο δεν είχε την κίνηση που έχει σήμερα, μέχρι την τελευταία στιγμή οπότε δημοσιεύτηκαν οι γιατροί που είχαν κάνει... Και διαπίστωσα ότι γιατροί που είχαν και ΙΚΑ και νοσοκομεία και πελατολόγιο και τα πάντα όλα, όλοι είχαν δηλώσει συμμετοχή. Δεν υπήρχε γιατρός στην περιοχή του ιατρείου μου, που σαν παθολόγος ή γενικός γιατρός δεν είχε κάνει σύμβαση, ενώ και ελάχιστοι άλλων ειδικοτήτων βγήκαν από τη στρούγκα. Αυτό με οδήγησε κι εμένα να υπογράψω τότε κυριολεκτικά με τη λήξη της προθεσμίας. Τώρα έχουμε μπροστά μας μια απαράδεκτη πρόταση, ακόμα κι αν δεν ισχύσουν τα διάφορα εφιαλτικά που κυκλοφορούν (ωράριο λάστιχο, απαγόρευση αδειών, ελάχιστη αμοιβή με πολύ κόπο, κτλ) και βλέπω δυστυχώς ότι θα γίνει κάτι παρόμοιο.

Ένα θέμα που νομίζω είναι σημαντικό είναι η πρόσβαση στη συνταγογράφηση όσων ακολουθήσουν τον ιδιωτικό δρόμο. Υπάρχουν ακόμα οι περιορισμοί που υπήρχαν εξ αρχής, δηλαδή οι 2 συνταγές ανά μήνα;
Η συνταγογράφηση και η πρόσβαση σε αυτή έχει και άλλη ανάγνωση ως έσχατο μέσο.
Αν είχαμε στάλα ευθιξίας απέναντι σε αλλοπρόσαλλες και ισοπεδωτικές τακτικές, εμείς οι ιδιώτες θα γράφαμε μόνο χειρόγραφες.
Θα βλέπαμε τότε ποιος θα παρακαλούσε να συνταγογραφούμε ηλεκτρονικά.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.