Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 22:28:08

Αποστολέας Θέμα: Εκπαιδευτικές Ημερίδες "Γ. Παπαδάκης" 5-9 Φεβρ 2018 ( Ήμαρτον)  (Αναγνώστηκε 52680 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

28 Ιανουαρίου 2018, 08:03:25
Αναγνώστηκε 52680 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Ήμαρτον ρε παιδιά! Να τα βράσω και τα συνέδριά σας και τα δορυφορικά σας. Δεν έχετε ιδέα τι σημαίνει Υγεία.

Ιατρικό συνέδριο (και μάλιστα ένα σωρό ομιλίες γύρω από τον Διαβήτη) και έχετε διαφήμιση της Coca Cola, πάνω στο πρόγραμμα!!! (σελίδα 36). Δεν γνωρίζετε ότι ακόμη και οι light κάνουν κακό, γιατί ξεγελιέται το σώμα ότι προσλαμβάνει ζάχαρη και παράγει ινσουλίνη που είναι αναβολική;

Άντε πάρτε κάτι να διαβάσετε:

Gain weight by “going diet?” Artificial sweeteners and the neurobiology of sugar cravings.


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 28 Ιανουαρίου 2018, 08:09:40 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

28 Ιανουαρίου 2018, 08:11:19
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Γνωστές οι ημερίδες Παπαδάκη για το εμπορικό τους μπούγιο.... Αμφισβητώ την ποιότητα τους εδώ και χρόνια και μάλλον πρέπει να είμαι ο μόνος.
Καλώς ήρθες Αργύρη να γίνουμε δύο
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

28 Ιανουαρίου 2018, 11:38:40
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Γνωστές οι ημερίδες Παπαδάκη για το εμπορικό τους μπούγιο.... Αμφισβητώ την ποιότητα τους εδώ και χρόνια και μάλλον πρέπει να είμαι ο μόνος.
Καλώς ήρθες Αργύρη να γίνουμε δύο

Ότι πληρώνεις παίρνεις. Προς τι η εκπληξη ?
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

29 Ιανουαρίου 2018, 07:52:01
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

5 Φεβρουαρίου 2018, 09:18:55
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Tzanidis G


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Γνωστές οι ημερίδες Παπαδάκη για το εμπορικό τους μπούγιο.... Αμφισβητώ την ποιότητα τους εδώ και χρόνια και μάλλον πρέπει να είμαι ο μόνος.
Καλώς ήρθες Αργύρη να γίνουμε δύο

Ότι πληρώνεις παίρνεις. Προς τι η εκπληξη ?

Έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο. Για παράδειγμα για το Πανελλήνιο Συνέδριο της Ειδικότητάς σου ναι μεν χρεώνεσαι 468 ευρώ (εγγραφή + συγκεκριμένο fixed ξενοδοχείο), εάν πάρεις και έτερον ήμιση την έβαψες (688 ευρώ), αλλά απολαμβάνεις ένα κορυφαίο συνέδριο τεράστιας εκπαιδευτικής ισχύος και κυρίως χωρίς βρώμικες επιδοτήσεις από πολυεθνικές. Εγώ πάντως, επειδή δε έχω τόσα χρήματα και ίσως επειδή πίνω πολύ coca cola, πηγαίνω σχεδόν κάθε έτος στις ημερίδες Παπαδάκη και θα πάω και φέτος.
Αργύρη, τα απλοποίησες πολύ τα πράγματα με τα γλυκαντικά:

 Nonnutritive sweeteners c The use of nonnutritive sweeteners has the potential to reduce overall calorie and carbohydrate intake if substituted for caloric sweeteners and without compensation by intake of additional calories from other food sources. Nonnutritive sweeteners are generally safe to use within the defined acceptable daily intake levels Βαθμός σύστασης= B (ADA- Standards of
Medical Care in Diabetes 2017)

Επίσης: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

5 Φεβρουαρίου 2018, 11:14:39
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Αργύρη, τα απλοποίησες πολύ τα πράγματα με τα γλυκαντικά:

 Nonnutritive sweeteners c The use of nonnutritive sweeteners has the potential to reduce overall calorie and carbohydrate intake if substituted for caloric sweeteners and without compensation by intake of additional calories from other food sources. Nonnutritive sweeteners are generally safe to use within the defined acceptable daily intake levels Βαθμός σύστασης= B (ADA- Standards of
Medical Care in Diabetes 2017)

Επίσης: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Δεν τα απλοποιώ καθόλου Γιώργο.

Γνωρίζεις ότι και η ADA (American Diabetes Association) σπονσάρεται από την Coca Cola ;

October 10, 2016

Soda Companies Fund 96 Health Groups In the U.S.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 5 Φεβρουαρίου 2018, 12:00:56 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

5 Φεβρουαρίου 2018, 11:40:11
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αργύρη, τα απλοποίησες πολύ τα πράγματα με τα γλυκαντικά:

 Nonnutritive sweeteners c The use of nonnutritive sweeteners has the potential to reduce overall calorie and carbohydrate intake if substituted for caloric sweeteners and without compensation by intake of additional calories from other food sources. Nonnutritive sweeteners are generally safe to use within the defined acceptable daily intake levels Βαθμός σύστασης= B (ADA- Standards of
Medical Care in Diabetes 2017)

Επίσης: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Δεν τα παρακολουθείς όλα Γιώργο όμως.....
Τα συνθετικά, μόνο τα συνθετικά, γλυκαντικά έχουν πλέον τεράστιο υλικό στην βιβλιογραφία όπου αποδεικνύεται ότι όχι μόνο δεν είναι ουδέτερα, αλλά επιπλέον είναι και επικίνδυνα. Να ψάξε το λίγο. Στο προ-τελευταίο διαβητολογικό είχε γίνει θέμα που δεν ξανακούστηκε αφού η εταιρία που κερνάει τα ποτά προσφέρει και ποτά χωρίς συνθετικά γλυκαντικά

Ένα από τα πρώτα άρθρα που προκάλεσε σεισμό:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Και το είχα δημοσιεύσει στο facebook τον Οκτώβρη του 2014... Και μου λέγανε ότι για μένα μιλάγανε στο Διαβητολογικό του 2015
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 5 Φεβρουαρίου 2018, 12:07:46 από Δ. Κουναλάκης »
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

5 Φεβρουαρίου 2018, 15:32:14
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Tzanidis G


Όλες οι επιτροπές των επιστημονικών εταιρειών που βγάζουν κατευθυντήριες οδηγίες χρηματοδοτούνται από εταιρείες, που (ακόμη χειρότερα) τα προϊόντα τους αναφέρονται στο κείμενο των οδηγιών. Αυτό ισχύει και για την επείγουσα ιατρική. Εάν η παρουσία των εταιρειών συνεπάγεται ευθεία αμφισβήτηση των συστάσεων, αυτό σημαίνει ότι στο εξής ΟΛΕΣ οι κατευθυντήριες οδηγίες καθίστανται αναξιόπιστες (στο σκέλος τουλάχιστων συγκεκριμένων φαρμακευτικών ή άλλων προϊόντων). Πώς θα παίρνει λοιπόν κανείς αποφάσεις; Θα ψάχνει τη βιβλιογραφία ολομόναχος; Δύσκολα στο μέλλον θα μπορέσει να αιτιολογήσει τη διαφορετική προσέγγισή του εάν είναι αντίθετη στις συστάσεις.
Η βιβλιογραφία που αναφέρατε είναι πολύ ενδιαφέρουσα και θα την μελετήσω όταν βρω χρόνο.
Σε ότι αφορά τη συσχέτιση αναψυκτικών light και παχυσαρκίας, (η οποία είναι μια κλασικά πολυπαραγοντική νόσος), αυτό το έχω παρατηρήσει εμπειρικά πολλές φορές και εγώ: όταν πάμε για σουβλάκια, αφού φάμε 2-3 πιτόγυρα και καμιά σαλάτα, στο τέλος λόγω ενοχών παραγγέλνω και μια coca-cola LIGHT. Όταν μετά διαπίστώνω ότι η ζυγαριά έχει πάρει την ανιούσα, είναι προφανές ότι φταίει η coca-cola LIGHT   :laugh:

5 Φεβρουαρίου 2018, 15:44:36
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Όλες οι επιτροπές των επιστημονικών εταιρειών που βγάζουν κατευθυντήριες οδηγίες χρηματοδοτούνται από εταιρείες, που (ακόμη χειρότερα) τα προϊόντα τους αναφέρονται στο κείμενο των οδηγιών. Αυτό ισχύει και για την επείγουσα ιατρική. Εάν η παρουσία των εταιρειών συνεπάγεται ευθεία αμφισβήτηση των συστάσεων, αυτό σημαίνει ότι στο εξής ΟΛΕΣ οι κατευθυντήριες οδηγίες καθίστανται αναξιόπιστες (στο σκέλος τουλάχιστων συγκεκριμένων φαρμακευτικών ή άλλων προϊόντων). Πώς θα παίρνει λοιπόν κανείς αποφάσεις; Θα ψάχνει τη βιβλιογραφία ολομόναχος; Δύσκολα στο μέλλον θα μπορέσει να αιτιολογήσει τη διαφορετική προσέγγισή του εάν είναι αντίθετη στις συστάσεις.
Η βιβλιογραφία που αναφέρατε είναι πολύ ενδιαφέρουσα και θα την μελετήσω όταν βρω χρόνο.
Σε ότι αφορά τη συσχέτιση αναψυκτικών light και παχυσαρκίας, (η οποία είναι μια κλασικά πολυπαραγοντική νόσος), αυτό το έχω παρατηρήσει εμπειρικά πολλές φορές και εγώ: όταν πάμε για σουβλάκια, αφού φάμε 2-3 πιτόγυρα και καμιά σαλάτα, στο τέλος λόγω ενοχών παραγγέλνω και μια coca-cola LIGHT. Όταν μετά διαπίστώνω ότι η ζυγαριά έχει πάρει την ανιούσα, είναι προφανές ότι φταίει η coca-cola LIGHT   :laugh:
Γιώργο, οι συστάσεις δεν λένε κάτι διαφορετικό για τον διαβασμένο. Πρέπει όμως να είσαι διαβασμένος για να καταλάβεις ότι έχουν πολλές αναγνώσεις. Μπορείς όμως να συνεχίσεις να πηγαίνεις όπου θέλεις, αυτό δεν σου το απαγόρεψε κανένας. Και πιστεύω ότι έχουν οι υπόλοιποι ακόμη το δικαίωμα της γνώμης τους. Ούτε αυτό έχει απαγορευτεί.....ακόμα. Να με συμπαθάς αλλά δεν κατάλαβα την αντίδραση σου..... επειδή θίξαμε κάτι ημερίδες..... και προσωπικά δεν έχω συνέδριο της ειδικότητας μου για να μην παρεξηγηθούμε... Είναι πολύ χαμηλό το επίπεδο ακόμη για να μιλήσουμε και για συνέδριο της γενικής ιατρικής. Και δεν εξαιρώ κανένα.
« Τελευταία τροποποίηση: 5 Φεβρουαρίου 2018, 15:47:36 από Δ. Κουναλάκης »
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

5 Φεβρουαρίου 2018, 15:45:13
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Όλες οι επιτροπές των επιστημονικών εταιρειών που βγάζουν κατευθυντήριες οδηγίες χρηματοδοτούνται από εταιρείες, που (ακόμη χειρότερα) τα προϊόντα τους αναφέρονται στο κείμενο των οδηγιών.

Όχι στην Σουηδία.

(Αυτός είναι και ένας από τους λόγους όπου ο κάθε Νομός στην Σουηδία έχει δικές του επιτροπές παραγωγής κατευθυντήριων οδηγιών, οι οποίες είναι τοπικές (και μάλιστα έχουν ξεχωριστή επιτροπή για κάθε κατηγορία φαρμάκων ! )  : Γιατί τα μέλη των επιτροπών ξέρουνε ότι γνωστοί και φίλοι έχουν τα μάτια στραμμένα πάνω τους... Ένας άλλος λόγος είναι ότι έχουν παρατηρήσει ότι γίνεται πιο πιστή εφαρμογή ((implementation)) των κατευθυντήριων οδηγιών όταν αυτές εκδίδονται τοπικά ).

Δεν είναι άλλωστε τυχαίο ότι οι Σουηδικές κατευθυντήριες οδηγίες καθυστερούν αρκετά να υιοθετήσουν καινούρια φάρμακα.

Λίστα συνιστώμενων φαρμάκων από το Σουηδικό κράτος.
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 5 Φεβρουαρίου 2018, 16:30:40 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

8 Φεβρουαρίου 2018, 00:30:29
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Μέσα σ' όλα πάντως αυτή η εταιρεία:

Από τις Ημερίδες Παπαδάκη, ως τον αγώνα για την σωτηρία του Πλανήτη!

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

9 Φεβρουαρίου 2018, 00:32:54
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

schumifer


Απέχω μεν από τα ελληνικά ιατρικά δρώμενα αλλά επιτρέψτε μου να εκφράσω την αντίθεσή μου στην καταδίκη του συνεδρίου λόγω σπόνσορα.
Για το μέσο ειδικευόμενο γενικής ιατρικής, το συνέδριο αυτό ήταν πάντα πολύ ενδιαφέρον. Πάρα πολλά θέματα, εκπαιδευτικά σεμινάρια, καλά οργανωμένο.
Και οικονομικό.
 Όποτε υπήρχαν χρηματοδοτούμενες ομιλίες ήταν πανεύκολο να διαπιστώσεις ποιο κομμάτι της ομιλίας ήταν αφιερωμένο στην εταιρεία και ποιο κομμάτι ήταν ιατρική.
Εδώ πάνω στα βόρεια για να πας σε μία συνάντηση μισής μέρας με 3-4 ομιλητές πρέπει να σκάσεις από 200 ευρώ και πάνω. Συν τα πήγαιν΄έλα. Για να ακούσεις 3 προφέσορες να σου λένε για το CHADSVASC και την ανάγκη multidisciplinary ομάδων για την αντιμετώπιση κάποιων νοσημάτων.
Υπάρχουν και πολύ πιο ενδιαφέροντα συνέδρια, αλλά αυτά αν δε σου τα πληρώσει ο εργοδότης πρέπει να δώσεις μισό μισθό για να πας.
Αν το περιεχόμενο έχει αραιώσει και οι ομιλίες είναι μόνο πληρωμένες τότε να το καταλάβω αλλά όσο ήμουν Ελλάδα δεν ήταν έτσι και εγώ τουλάστιχον δεν μπορούσα με τίποτα να δίνω τόσο χρήμα για να παρακολουθήσω συνέδρια. Οι εταιρείες με τις χορηγίες τους προς τους διοργανωτές μου το επέτρεπαν και όσο μπορούσα να ξεχωρίσω την ιατρική από τη διαφήμιση ήμουν χαρούμενος, ήμουν κερδισμένος. Κοκα κόλα πίνω όση έπινα
« Τελευταία τροποποίηση: 9 Φεβρουαρίου 2018, 00:36:07 από schumifer »

9 Φεβρουαρίου 2018, 06:43:56
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
όσο μπορούσα να ξεχωρίσω την ιατρική από τη διαφήμιση ήμουν χαρούμενος, ήμουν κερδισμένος.

Πολύ σημαντική κουβέντα. Ακριβώς αυτή είναι η καρδιά του ζητήματος όταν πηγαίνει κανείς σε Ιατρικά συνέδρια, ειδικά σε χώρες όπως η Ελλάδα.
Κανονικά πρέπει να υπάρχει ειδικό μάθημα στις προπτυχιακές σπουδές της Ιατρικής για αυτό. (Για το πώς παρακολουθούμε συνέδρια με κριτικό τρόπο).
Δυστυχώς όμως δεν είναι όλοι ικανοί ή εκπαιδευμένοι να διαχωρίζουν την ήρα από το στάρι.
Και ακριβώς πάνω εκεί βασίζονται οι εταιρείες και πληρώνουν τα λεφτά που πληρώνουν για να κάνουν διαφήμιση στα Ιατρικά συνέδρια. Αλλιώς δεν θα πλήρωναν ούτε ένα ευρώ.  Να είστε βέβαιοι.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

11 Οκτωβρίου 2018, 23:49:55
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Ήμαρτον ρε παιδιά! Να τα βράσω και τα συνέδριά σας και τα δορυφορικά σας. Δεν έχετε ιδέα τι σημαίνει Υγεία.

Ιατρικό συνέδριο (και μάλιστα ένα σωρό ομιλίες γύρω από τον Διαβήτη) και έχετε διαφήμιση της Coca Cola, πάνω στο πρόγραμμα!!! (σελίδα 36). Δεν γνωρίζετε ότι ακόμη και οι light κάνουν κακό, γιατί ξεγελιέται το σώμα ότι προσλαμβάνει ζάχαρη και παράγει ινσουλίνη που είναι αναβολική;

Άντε πάρτε κάτι να διαβάσετε:

Gain weight by “going diet?” Artificial sweeteners and the neurobiology of sugar cravings.


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

09 October 2018

Sweeteners Disrupt Blood Glucose Via Effects on Gut Bacteria.

Low-calorie sweeteners appear to impair glucose uptake and control by disrupting the gut microbiome, Australian researchers have shown for the first time in findings that suggest artificial sweeteners could potentially play havoc with glucose-lowering medications in patients with diabetes.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

10 Οκτωβρίου 2019, 16:31:43
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Πάντως για το 2020 δεν έχω δει κάποιο teaser για Ημερίδες Παπαδάκη...

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΠαπαδακη&event_cat=&search_event=search_event
« Τελευταία τροποποίηση: 10 Οκτωβρίου 2019, 16:33:41 από Gatekeeper »
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
77537 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15 Φεβρουαρίου 2019, 20:58:03
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
21739 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Ιανουαρίου 2010, 11:54:10
από reception
0 Απαντήσεις
45263 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Μαρτίου 2011, 14:40:05
από Argirios Argiriou
4 Απαντήσεις
14974 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Φεβρουαρίου 2014, 00:03:55
από Δ. Κουναλάκης
3 Απαντήσεις
14396 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Ιουλίου 2014, 07:34:57
από GirousisN