Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
27 Απριλίου 2024, 18:09:11

Αποστολέας Θέμα: Δεν είναι τα πάντα ρόδινα στην Σουηδία.  (Αναγνώστηκε 72558 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

11 Αυγούστου 2023, 19:50:20
Απάντηση #15
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Φίλος μου Σουηδός Γενικός Ιατρός σε κάποιο Κέντρο Υγείας της Δυτικής Σουηδίας, μου έλεγε σήμερα ότι του ήρθε απάντηση από παραπεμπτικό που έστειλε για ασθενή του στην Ορθοπαιδική Κλινική του κοντινότερου Νοσοκομείου. Ο ασθενής του έχει Σπονδυλική Στένωση, και η ουρά για να χειρουργηθεί υπολογίζεται στους 30 μήνες (περίπου 2,5 χρόνια...)

( Γατάκια Σουηδοί, εμείς αυτά τα θέματα τα έχουμε λύσει με άλλους τρόπους).
« Τελευταία τροποποίηση: 11 Αυγούστου 2023, 19:53:18 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

28 Σεπτεμβρίου 2023, 16:18:06
Απάντηση #16
Αποσυνδεδεμένος

Όμηρος

Επώνυμοι
Αντιγραφή από δημόσια ανάρτηση στο Facebook:

Fani Sakellariadou*
Λέω να μοιραστώ μαζί σας την πρόσφατη εμπειρία μου από το σύστημα υγείας της κατά τα λοιπά προηγμένης Σουηδίας, στη μεγάλη πόλη Gothenburg, με status Visiting Professor και διαθέτοντας ευρωπαϊκή  κάρτα υγείας.
Το όλο ζήτημα προέκυψε με πρόβλημα στο μάτι, δυνατό πόνο,  φοβερά ερεθισμένο, με δάκρυα κλπ. Οι συνάδελφοι Σουηδοί κινητοποιήθηκαν καλώντας το 1177 μόνο από σουηδικό τηλεφωνικό νούμερο. Μετά από 45 λεπτά αναμονής η νοσοκόμα απάντησε ότι το πρώτο βήμα είναι να αγοράσω σταγόνες από φαρμακείο. Η θεραπεία ξεκίνησε αλλά το πρόβλημα μεταφέρθηκε και στο δεύτερο μάτι. Μετά από 50 λεπτά τηλεφωνικής αναμονής στο 1177 (από σουηδικό νούμερο) και δίνοντας όλα τα στοιχεία μου, η νοσοκόμα είπε  να περιμένω μια εβδομάδα και μετά να ξανακαλέσω.
Αλλά σύντομα ο κύκλος της μόλυνσης ξαναξεκίνησε και στο 1177 είπαν να πάω στο φαρμακείο και να πάρω αυτή τη φορά μια κρέμα. Έγινε και αυτό. Και σήμερα η κατάσταση ήταν αφόρητη. Η αγαπητή Σουηδή συνάδελφος έμεινε 73 λεπτά περιμένοντας στο 1177, λέγοντας ντρέπομαι για το σύστημα υγείας  και η νοσοκόμα της απάντησε και εγώ ντρέπομαι αλλά δεν μπορώ να κάνω τίποτα για επίσκεψη σε ειδικό. Στο δρόμο λοιπόν για το Chalmers  μετά από επίσκεψη στο ενυδρείο βρήκαμε ένα μεγάλο Νοσοκομείο-Κέντρο Υγείας. 4 Σουηδές και 1 Ελληνίδα ζητήσαμε ραντεβού με ειδικό δείχνοντας την κατάσταση των ματιών μου. Και το ραντεβού κλείστηκε για 17.15, πόσο τυχερή σήμερα!! Και πήγα, μόνο που δεν υπήρχε οφθαλμίατρος, με εξέτασε ειδικευόμενος γενικός γιατρός. Με έστειλε να πάρω άλλες σταγόνες. Με ενημέρωσε απολογούμενος ότι το σύστημα υγείας στη Σουηδία είναι απαράδεκτο. Μου συνέστησε σύμφωνα με το Πρωτόκολλο να ξαναπάω σε 7-10 ημέρες εάν το πρόβλημα εξακολουθεί. Και τότε θα τηλεφωνήσει σε οφθαλμίατρο και τηλεφωνικά θα τον καθοδηγήσει. και εάν πάλι μετά από 10  ακόμη ημέρες το πρόβλημα εξακολουθεί τότε θα ζητήσει ραντεβού με οφθαλμίατρο.
Και να αναφέρω ότι πλήρωσα 300 SEK  επίσκεψη και περίπου 600 SEK για φάρμακα!
Του απάντησα ότι γυρίζω Ελλάδα σύντομα και μου συνέστησε να κανονίσω να δω οφθαλμίατρο.
Έχω ήδη κλείσει επίσκεψη σε οφθαλμίατρο στην Ελλάδα.
Σας κούρασα, εγώ να δείτε πόσο έχω αγανακτήσει.
 Ας μην μιζεριάζουμε λοιπόν μονίμως για τα ελληνικά δρώμενα.

*Καθηγήτρια Ναυτιλιακών Σπουδών στο Πανεπιστήμιο Πειραιά Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

1 Οκτωβρίου 2023, 12:44:39
Απάντηση #17
Αποσυνδεδεμένος

Γιώργος Κανελλόπουλος


Κι ο οφθαλμίατρος στην Ελλάδα θα της πει πως τα δύσκολα πέρασαν, αφού η ιογενής επιπεφυκίτιδα θα κοντεύει στο τέλος της και δεν θα μπορούσε να τη χειρουργήσει έτσι κι αλλιώς.
Business coaching για επαγγελματίες υγείας

Mentoring σε νέους ιατρούς

Balint Group Leader

Προετοιμασία Γενικού Ιατρού για εργασία στην Ιρλανδία

2 Οκτωβρίου 2023, 09:58:18
Απάντηση #18
Αποσυνδεδεμένος

schumifer


Όσο και να είναι δύσκολο, όλο και κάτι θα βρει να γράψει, να συστήσει, και λογικά να της υπενθυμίσει πώς παραλίγο να χάσει το μάτι της αν δεν είχε πάει

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
11828 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 3 Μαρτίου 2009, 11:03:14
από orfeo
8 Απαντήσεις
44950 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Ιουνίου 2013, 16:15:54
από Argirios Argiriou
13 Απαντήσεις
60680 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17 Ιανουαρίου 2024, 23:58:21
από Argirios Argiriou
12 Απαντήσεις
14349 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Ιανουαρίου 2017, 19:18:22
από Clemence
7 Απαντήσεις
74582 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22 Ιανουαρίου 2023, 17:34:35
από Argirios Argiriou