Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 14:27:46

Αποστολέας Θέμα: Το 301.  (Αναγνώστηκε 55554 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

5 Μαρτίου 2018, 21:05:05
Αναγνώστηκε 55554 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Κείμενο συναδέλφου Ιατρού που το έγραψε στον τοίχο της στο facebook, σήμερα. Είναι συγκινητικό και πολύ εύστοχο:


Αυτο εμεινε πατερα μου απο σενα, ενα νουμερο το 301 στα οστεοφυλακια....λιγα οστα ατακτως ερρημενα, μια τριχα, ενα κρανιο...ολα κι ολα αυτα που εβαλα σε μια θηκη στον τοιχο
Κι ομως ο μπαμπας δεν ηταν μονο αυτο, ηταν παντα πολυς, δεν ηταν το 301 , ηταν το νουμερο 1 στην καρδια μου, το νουμερο 1 που θα τρεχε για μενα , που θα φροντιζε πριν ζητησω κατι, που θα σκεφτοταν για μενα πριν παρουσιαστει μια αναγκη
Σα τωρα θυμαμαι που μ επαιρνες μαζι σου στο γραφειο απεναντι απ το δημοτικο, χαραματα να κουταλαω απ τη νυστα αλλα να καμαρωνω που μ εχεις διπλα σου. Να μου κοβεις "μεροκαματο" οταν μετεφερα χαρτια απ το ενα γραφειο στο αλλο για να μου μαθεις την εννοια της δουλειας . Να τρεχω στην αγκαλια σου οταν χτυπουσα στο σχολειο
Να μου μαθαινεις τους αστερισμους στη νυχτα καλοκαιρια στο νησι. Να μου μαθεις τη φυση, τα λουλουδια, τις εκδρομες τις κυριακες
Να μου μαθεις να λεω παντα αληθειες (αυτο δε το μαθα σωστα)
Να με βοηθας στα πρωτα μου γραμματα, στις πρωτες μου πραξεις...
Να με παρεις απ το φροντιστηριο, απ τη ντισκο αργοτερα κι οταν βγηκαν τ αποτελεσματα στις πανελληνιες ν ανεβεις τρεχοντας την υψηλαντου δακρυσμενος γιατι εγω δεν αντεχα την αγωνια ...
Και στην ορκομωσια στη σχολη εσυ εκλαιγες απο χαρα κι εγω καμαρωνα πατερα...κ το ιατρειο εσυ να τρεξεις να το στησεις κ τα λογιστικα μου εσυ να τα κρατησεις κ τις δουλειες μου να φροντισεις κ σε μαλωνα αν τυχαινε να αφησεις κανενα ψιχουλο απ το κουλουρι σου στο γραφειο μου...τωρα ποσο θα θελα να υπαρχει ενα τετοιο ψιχουλο να χαλαει το στυλατο γραφειο μου
Και μετα η αρρωστια σου κι η αγωνια κι η ταλαιπωρια κι ο θανατος κ τωρα ολο κι ολο μια θηκη στον τοιχο με τη φωτογραφια σου
Ποσα να χωρεσει αυτη η θηκη...
Να αγαπατε τους γονεις σας κ να τους αγκαλιαζετε πριν γινουν φωτογραφιες κ θηκες
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

5 Μαρτίου 2018, 21:49:48
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Εγω θα έλεγα να απολαμβάνετε τις στιγμές μαζι τους γιατι δεν θα ξαναρθουν και αυτές μόνο θα μείνουν ως αναμνησή τους...
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

Λέξεις κλειδιά: