Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 13:35:41

Αποστολέας Θέμα: Πόσο κοστίζουν οι ΤΟΜΥ ;  (Αναγνώστηκε 46687 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

12 Απριλίου 2018, 05:30:15
Αναγνώστηκε 46687 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Πόσο κοστίζουν οι ΤΟΜΥ ;
« Τελευταία τροποποίηση: 18 Ιουλίου 2022, 16:25:55 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

12 Απριλίου 2018, 05:32:06
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Αντιγράφω ανάρτηση στο facebook στις 12/04/2018, συναδέλφου Ιατρού, που εντάχθηκε πρόσφατα σε ΤΟΜΥ, :

Το προϋπολογισθέν κόστος λειτουργίας μιας ΤΟΜΥ από την Απόφαση υλοποίησης με ίδια μέσα των Υποέργων της Πράξης "Λειτουργία Τοπικών Ομάδων Υγείας" αποτυπώνεται στον παρακάτω πίνακα (22.175€/μήνα) και προσθέτουν και 15% επιπλέον (3.326€ )για λοιπά λειτουργικά έξοδα...



« Τελευταία τροποποίηση: 12 Απριλίου 2018, 06:35:49 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

12 Απριλίου 2018, 05:36:53
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Υπήρξε όμως και αντίλογος, και έτσι προέκυψε μια ενδιαφέρουσα συζήτηση:

- Νομίζω ότι τα ΤΟΜΥ θα είναι πολύ ακριβά για την δουλειά που θα βγάζουν, και δεν υπάρχει σάλιο. Σκέψου ότι οι συμβεβλημένοι Ιατροί, τους κοστίζουμε λιγότερο από 100 εκατομμύρια €/έτος και παρόλα αυτά μας χρωστούν 5 μηνιάτικα τώρα. Σκέψου τι θα γίνει με τα ΤΟΜΥ που θα κοστίζουν πολύ περισσότερο στον κρατικό προυπολογισμό. Επίσης θα υπάρχουν αντιδράσεις ( = απώλεια εκατοντάδων χιλιάδων ψήφων) αν τους πάρουν τους ασφαλισμένους των πόλεων από τα ιδιωτικά Ιατρεία και τους ξαναμαντρώσουν πάλι σε καινούρια ΙΚΑ.

- Αν δεν κάνω λάθος οι 239 ΤΟΜΥ που προβλέπεται να αναπτυχθούν (για να καλύψουν το 30% του πληθυσμού ) θα κοστίζουν 80 εκατομμύρια €/έτος, ενώ με πρόχειρους υπολογισμούς οι 2830 οικογενειακοί γιατροί που θα συμβαλλόταν με το Υπουργείο Υγείας (για να καλύψουν το υπόλοιπο 70% ) θα κόστιζαν 55 εκατομμύρια €/έτος. Σαφώς οι συμβεβλημένοι κοστίζουν λιγότερο στο κράτος,βέβαια οι υπηρεσίες που θα παρέχουν έχουν γίνει αντικείμενο σχολιασμού από πολλούς,καθώς με 1€/μήνα κατά κεφαλή μικτά ,τι να περιμένει κανείς? Δεν ξέρω τι τελικά θα επικρατήσει,το θέμα είναι ότι χωρίς λεφτά και χωρίς σχεδιασμό τίποτα δεν μπορεί να προχωρήσει!

- Αυτό που προσλαμβάνουν γιατρούς που δεν ξέρουν μαθηματικά με διασκεδάζει..... 30% στα 10 εκατ κατοίκους είναι 3 εκατομύρια δηλαδή 12552 πολίτες ανά ΤΟΜΥ, ή 6 γιατροί ανά ΤόΜΥ... Και 80 εκατομμύρια/έτος για 239 ΤόΜΥ μας κάνει 28.000 ευρώ ανά μήνα ανά ΤόΜΥ για όλα τους τα έξοδα... Κάτι μου λέει ότι αν βάλεις 6 γιατρούς, 2 νοσηλευτές, 2 διοικητικούς, 1 επισκέπτη υγείας και ότι άλλο προσωπικό έχει η φαντασία σας, μάλλον δεν φτάνουν τα λεφτά ουτε με ιδιόκτητο κτίριο..... Εκτός εάν έχουμε διπλά βιβλιά όπως στα Σφακιά. και μπόλικο σανό...... Με αυτά τα μαθηματικά θα γίνει σίγουρα πρωτοβάθμια..... στον ιδιωτικό τομέα

- Το προϋπολογισθέν κόστος λειτουργίας μιας ΤΟΜΥ από την Απόφαση υλοποίησης με ίδια μέσα των Υποέργων της Πράξης "Λειτουργία Τοπικών Ομάδων Υγείας" αποτυπώνεται στον παρακάτω πίνακα (22.175€/μήνα) και προσθέτουν και 15% επιπλέον (3.326€ )για λοιπά λειτουργικά έξοδα..είναι λιγότερα από 28.000 € ή όχι?

Φτάνουν λοιπόν ή δεν φτάνουν?

- Τότε δεν θα καλύψει το 30% του πληθυσμού και ξέρουν ήδη ότι δεν θα πάρετε κανένα "χρονοεπίδομα" επιπλέον... (5 γιατροί ή 6 γιατροί αγαπητέ; ή μήπως θα φτάσουμε τους 2800 ανά γιατρό;) επίσης, μόνο το ρεύμα θέλει 1000 το μήνα με κτίριο που θα στεγάσει τόσο προσωπικό. Χωρίς κόστος συντήρησης επισκευών, εξοπλισμού, και μόνο με ιδιόκτητα κτίρια..... Αν βάλεις με ενοικιο, θα χρειαστεις 5000-8000 νοίκι το μήνα για κτίριο με 8 δωμάτια.....

Αλλά μην στενοχωριέσαι και αυτοί στο υπουργείο κατάληψη είχαν στο μάθημα των μαθηματικών....

- Στο ΤΟΜΥ που δουλεύω το ενοίκιο για 125τμ είναι 350ευρώ!!!

- 124 τμ δια οκτώ δωμάτια πόσο μας κάνει; Καμαρούλα μια σταλιά 2χ3 μου μοιάζει.... Μάλλον δεν θα έχει 6 γιατρούς για να συγκριθεί με τα στανταρ μας

- Συνήθως κάνει 15,5τμ

- Μάλλον δεν είδες πόσο λέει ο νόμος για χώρο αναμονής με 4 γιατρούς

- 3 γιατροί δουλεύουν σε ΤΟΜΥ ταυτόχρονα,4 ποτέ! 3 ιατρεία υπάρχουν.

- και ΄ποσο χώρο αναμονής θέλουν;

- Δεν το ξέρω γιατί δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με ιδιωτικό...μπορώ όμως να το βρω στο ιντερνετ

- Να το βρεις και να δεις ότι δεν επιτρέπεται συστέγαση στο ίδιο γραφείο κοινωνικου λειτουργού, επισκέπτη υγείας, διοικητικού, ιατρού, κλπ

  Μόνο μεταξύ γιατρών της ίδιας ειδικότητας σε διαφορετικό χρόνο

  Παθολόγος το πρωι και γενικός ιατρός το απόγευμα δεν παίζει

  άρα παίζουμε με 2 γιατρούς για ενήλικες και 1 παιδιάτρο ανά βάρδια σε 3 δωμάτια......

- Ναι ακριβώς!

- Μόνο που είναι συνολικά 1 παιδίατρος-.> μόνο μια βάρδια

- άρα λιγότερος πληθυσμός από το 30% ή 4 ιατρεία

- Μα δεν είναι έτσι,είναι 2 ιατρεία ενηλίκων το πρωί/7ωρο και 2 ιατρεία ενηλίκων το απόγευμα και πάλι 7ωρο.....δε νομίζω ότι είναι λίγος ο χρόνος ή τα ιατρεία.....και στα ΚΥ/ΠΙ δηλαδή είναι καλύτερες οι αναλογίες?

- Τότε δεν μας βγαίνουν τα μαθηματικά με το 30% του πληθυσμού και 239 ΤΟΜΥ.....

- Εκτός εάν υπάρχει πρόβλεψη να μειωθεί ο πληθυσμός.....

- 239x12.000=2.870.000 άτομα

- Και είναι ο πληθυσμός της Ελλάδας 2.870.000/0.3=9.566.000; Τον έχουμε μειώσει ή σκοπεύουμε να το κάνουμε; Ξέρεις κάποιο σχέδιο που δεν ξέρω;
  Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

- 10.700.000 τον βρίσκουν το 2016

- Ε,κοίταξε δεν απολογούμαι για τους υπολογισμούς του Υπουργείου....χονδρικά έγιναν οι υπολογισμοί και έχουν σαφώς και μια μικρή απόκλιση...είναι 4 γιατροί ενηλίκων από 2.250 άτομα και 1 παιδιατρος έως 1.500 νομίζω παιδιά,σύνολο 10.500...ως τις 12.000 υπάρχει μια απόκλιση!

- Ένδιαφέρουσα απόκλιση εάν γίνει στους μισθους των εργαζομένων στις ΤόΜΥ

- Κοίτα θα σου πει ο Ανδρέας και ο Παύλος, υπήρξε μια απόκλιση..... Τα μαθηματικά βλέπεις....

- Αν μειωθούν οι μισθοί των γιατρών στις ΤΟΜΥ? Τότε δε θα μείνει κανείς......εδώ τώρα και δεν υπήρξε επιτυχία στην προκήρυξη.

- Όλα και όλα.... θα φύγουν από την στήριξη μιας τέτοιας μεγαλόπνοης ιδέας;... και η ΠΦΥ; Δεν θα γίνει ΠΦΥ στην Ελλάδα;

- Αντί για 1375 θα παίρνεις 1200 ευρώ... μια χαρά είναι

- Αναλόγως το πόσο δουλεύει κανείς,και τα 1200 μπορεί να είναι καλά!

- Αν μειωθεί ο πληθυσμός όμως, θα ξαναγυρίσεις στα 1375.... Κάνε ότι μπορείς....

- 7ωρο και 1200 είναι κακά; Αλήθεια, καθαρίστρια έχουν προβλέψει στις ΤόΜΥ ή θα βγαίνει πρόγραμμα ποιος καθαρίζει σήμερα;

- Με 10500 άτομα από 4-5 επισκέψεις το χρόνο, δεν θα χρειαστεί καν τρίψιμο σε μάρμαρα.... Σε 4 χρόνια, θα γυαλίζουν και θα γλιστράς....

- Εσάς ποιος καθαρίζει στην ΤόΜΥ που είσαι τώρα;

- Πάντως ,ανεξάρτητα αν συμφωνείς ή διαφωνείς με τις ΤΟΜΥ,μην κοροϊδεύεις την αγωνία των ανθρώπων που δουλεύουν ή ενδιαφέρονται να δουλέψουν σε αυτές.Για μερικούς είναι ανάσα ζωής (ειδικά από το υπόλοιπο προσωπικό),μια λύση στον εφιάλτη της ανεργίας.Για άλλους από εμάς ένα σκαλοπάτι αλλαγής εργασιακού τοπίου ή μια πρόσκαιρη λύση που μπορεί να γίνει μόνιμη αν όλα πάνε καλά...

- Υπάρχει σύμβαση με καθαρίστρια για 1-2 ώρες το πρωί.Η ΤΟΜΥ μας είναι πολύ καθαρη πιστεύω,πολύ καλύτερη από το ΚΥ που δούλευα (ήταν 1.400 τμ και είχε 2 επίσης συμβασιούχες καθαρίστριες για 2-3 ώρες ημερησίως)

- αρχίσαμε πάλι τα μεταφυσικά.... εγώ για το μέλλον τους νοιάζομαι. Τις θέλω βιώσιμες.... για να συνεχίσουν να υπάρχουν.... Φαντάζομαι ότι στην δεύτερη ανανέωση με μια μείωση μισθού, όλα θα είναι μια χαρά....

-  Κάτσε να φτάσουμε και στην ανανέωση,ακόμη δεν ανοίξανε μην τις καταποντίζεις!  Θέλει πολύ δουλειά ακόμη ....όλα είναι σε αρχικό στάδιο.  Ο σχεδιασμός δεν είναι κακός,στην πράξη δεν ξέρω τι θα συμβεί

- Σύμβαση; Ξέφυγε του Παύλου; από τα 1400τμ στα 150τμ πρέπει να νιώθεις πραγματικός ρεμπέτης... και πόσοι σε έχουν δηλώσει 2 μήνες τώρα;

- Μια χαρά συμμαζεμένη είναι η ΤΟΜΥ (150 τμ,ισόγειο) .....τα ΚΥ είναι αχανή κτήρια,εκεί να δεις ΔΕΗ που ήτανε στο βουνό και θερμαινόταν με a/c......πρέπει να στενάζει η ΥΠΕ για να πληρώσει το λογαριασμό του ΚΥ που δούλευα.

- Για πες μας και πόσοι σε έχουν δηλώσει οικογενειακό....

- Τα στατιστικά δεν γράφονται δημόσια,υπάρχουν οι τριμηνιαίες εκθέσεις που στέλνονται στην ΥΠΕ και από εκεί νομίζω στην επιτελική δομή του ΕΣΠΑ.

- Ειναι στατικά το πόσοι σε έχουν δηλώσει ή κρατικό μυστικό; Άσε κατάλαβα.... δεν θα ξεπερνάς τους 1000. Πάντως 150 τετραγωνικά για τόσο προσωπικό και εγώ έχω ιατρείο 80τμ και είμαστε 2 γιατροι και λέω ότι είναι μικρό και κάποιες φορές έχει όρθιους στην αναμονή.... Μάλλον πίκρα μου ακούγεται.

Δεν πειράζει.... κράτα γερά. Μα γαμώτω και να μην θέλω να στα χώσω, το ζητάς..... Γύρνα από την αρχή την ανάρτηση να δεις τα μαθηματικά. εγώ σε καληνυχτώ. Δεν είμαι πολέμιος των ΤόΜΥ, πιστεύω ότι έχουν ρόλο αλλά δεν είναι σχεδιασμένες σωστά και τα λαθη θα πληρωθούν....

- Καληνύχτα!
« Τελευταία τροποποίηση: 12 Απριλίου 2018, 07:42:41 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

11 Μαΐου 2018, 14:47:41
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Μισθός νεοδιόριστου σε μερικές ΤΟΜΥ 1,700€ ; Δλδ 8ώρο (ο Θεός να το κάνει) πρωϊνό ωράριο και καθαρές αποδοχές ίσες με ΕΣΥτη Δ/ντή ;

Για να μας ξαναψηφίσουν στις επόμενες εκλογές ;

Και η άλλη, ακόμα δεν διορίστηκε, ψάχνει πως να "εξαφανιστεί" διά μέσου διαφόρων αδειών...

6 Μαΐου 2019, 14:46:39
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Βρέθηκε χώρος 160 τ.μ. για την στέγαση της 2ης ΤΟΜΥ Καρδίτσας επί των οδών Μπιζανίου και Θεσσαλιώτιδος με μηνιαίο μίσθωμα 850€ για 3 χρόνια.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος



« Τελευταία τροποποίηση: 6 Μαΐου 2019, 15:07:15 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

13 Ιουλίου 2022, 09:49:59
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Τον Ιούνιο του 2022 μίλησα με Γενικό Ιατρό σε μεγάλη πόλη της Νοτίου Ελλάδος ο οποίος εργαζόταν σε ΤΟΜΥ και παραιτήθηκε το 2021. Ήταν καλός και δημοφιλής Ιατρός και από τότε που προσπάθησε να ξεκινήσει τον θεσμό του Οικογενειακού Ιατρού ο ΣΥΡΙΖΑ δηλαδή το 2018 έως και το 2021, είχαν εγγραφεί σε αυτόν 2.250 άτομα.

Στην ίδια ΤΟΜΥ είχε ακόμη έναν Γενικό Ιατρό που όσο δούλευε παράλληλα με τον προαναφερόμενο Ιατρό είχε εγγράψει και αυτός 1.600 ασθενείς στο ίδιο χρονικό διάστημα.

Η ΤΟΜΥ είχε συνολικά αυτούς τους δυο Ιατρούς για τον ενήλικο πληθυσμό ευθύνης της, δεν είχε άλλους. Αυτή η ΤΟΜΥ είχε εγγράψει άρα όλα αυτά τα χρόνια 3.850 άτομα και υπολογίζω σύμφωνα με προηγούμενες δημοσιεύσεις σε αυτό το thread να κόστιζε γύρω στα 25.000 €/ΜΗΝΑ.

Εν έτει 2022 το Υπουργείο φτάνει στο άλλο άκρο: Θέλει να δώσει μεσοσταθμικά 5.000 €/ΜΗΝΑ ΜΙΚΤΑ (= 60.000 €/έτος) για να αναλάβει ένας ιδιώτης Ιατρός μόνος του, στο ιδιωτικό του Ιατρείο, πληθυσμό 2.000 ατόμων.
( Δείτε εδώ τι θα του μένει στην τσέπη αυτού του ιδιώτη:  Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος   )
« Τελευταία τροποποίηση: 13 Ιουλίου 2022, 10:03:13 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

13 Ιουλίου 2022, 21:51:11
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Σε 3 (ΤΡΙΑ) χρόνια 1.508 εγγεγραμμένοι, 178 νοσηλευτικές πράξεις, 273 εμβολιασμοί παιδιών και 26 ενηλίκων. Σε 3 (ΤΡΙΑ) χρόνια...

( Μιλάμε τώρα για δομή που μπορεί χαλαρά να κοστίζει 25.000 ευρώ/μήνα... )

« Τελευταία τροποποίηση: 13 Ιουλίου 2022, 22:09:58 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

18 Ιουλίου 2022, 16:22:01
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Σχετικό σχόλιο του Γενικού Ιατρού Δημήτρη Κουναλάκη σε Ιατρική ομάδα του facebook στις 13/07/2022. Το παραθέτω μετά από άδειά του:

Η περίπτωση της 11ης ΤόΜΥ Φιλιππούπολης Λάρισας είναι μια περίπτωση που δείχνει ότι η Ελληνική πολιτεία δεν έχει καμιά συνέχεια σε ότι κι αν προσπαθήσει να κάνει. Και πριν κατηγορήσουμε εύκολα τους συναδέλφους είναι ευκαιρία να δούμε τις ευθύνες που υπάρχουν.
Όπως φαίνεται και στο παρακάτω link σε αυτή την ΤόΜΥ υπήρξε πρόσληψη μόνο παιδιάτρου από ιατρικό προσωπικό καθώς κανένας δεν έβαλε τα χαρτιά του στην θέση γενικής ιατρικής ή παθολογίας. Μια συνάδελφος γενική γιατρός ήταν με απόσπαση και μάλιστα επέστρεψε στην θέση της πριν λίγες μέρες.
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Αν σκεφτεί κανείς ότι για 3 χρόνια είχε παιδίατρο, αυτός έκανε 273 παιδικούς εμβολιασμούς σε 3 χρόνια, δηλαδή κάτι περισσότερο από 2 εμβολιασμούς την εβδομάδα. Με την αποσπασμένη γιατρό, που επιστρέφει το καλοκαίρι στην έδρα της, ΔΕΝ συζητάμε, ούτε κατά διάνοια, για συνέχεια στην φροντίδα για την οποία ακούσαμε στην ημερίδα του ΙΣΑ ως λόγο για τον περιορισμό των προσωπικών ιατρών μόνο σε συμβεβλημένους και σε κρατικές δομές.
Ως δομή με δηλωμένους 1508 πολίτες έχει τέτοιο κόστος όσο σχεδιάζει ο ΓΓ ΠΦΥ κ. Θεμιστοκλέους ότι θα του κοστίσουν ΠΕΝΤΕ συμβεβλημένοι ιδιώτες προσωπικοί ιατροί που θα πρέπει να εξυπηρετήσουν 10.000 πολίτες.
Σαφέστατα υπάρχουν και πολλές άλλες ΤόΜΥ που βγάζουν και με το παραπάνω το κόστος λειτουργίας τους και πολύ συνάδελφοι που δίνουν τον καλύτερο τους εαυτό. Ο στόχος μου δεν είναι να κατηγορήσω καμιά ΤόΜΥ.
Σε κάθε μεταρρυθμιστική προσπάθεια ενός υπουργείου είναι εύκολο να δεις τις ικανότητες σχεδιασμού και διοίκησης ή την σημασία που το ίδιο το υπουργείο δίνει σε μια τέτοια προσπάθεια. Είναι πολύ απλό, κοιτάς αν υπάρχει μηχανισμός καταγραφής και αξιολόγησης κάθε βήματος της διαδικασίας και κυρίως της λειτουργίας. Αν δεν προβλέπεται τέτοιος μηχανισμός, τέτοιες καταστάσεις σαν αυτή την ΤόΜΥ είναι μαθηματικά σίγουρες, όχι απλά πιθανές.
Οι ΤόΜΥ σχεδιάστηκαν με τρία χρόνια προετοιμασία χωρίς κανένα μηχανισμό συνεχούς αξιολόγησης από την προηγούμενη κυβέρνηση. Η παρούσα κυβέρνηση δεν έκανε τίποτα για να αλλάξει αυτό.
Στο νέο θεσμό του προσωπικού ιατρού δεν υπάρχει καμιά πρόβλεψη για αντίστοιχο μηχανισμό αξιολόγησης. Οι διάφορες συνεντεύξεις που υπάρχουν στο διαδίκτυο από στελέχη του ΥΥΚΑ αποκαλυπτικές. Μάλλον πείθουν ότι δεν υπάρχει κανένας στόχος πέρα από το να γραφτεί ο πολίτης σε κάποιο προσωπικό γιατρό. Τα ίδια θα βλέπουμε σε λίγο και στον προσωπικό γιατρό.
Ο σεβασμός προς τον πολίτη και στο κρατικό χρήμα διαχρονικά ανύπαρκτος.

Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
3012 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Ιανουαρίου 2015, 00:13:42
από Argirios Argiriou
2 Απαντήσεις
5269 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Φεβρουαρίου 2017, 12:42:56
από Ορθοπαιδικός
3 Απαντήσεις
43368 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11 Απριλίου 2019, 21:58:38
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
3435 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18 Μαΐου 2023, 06:48:55
από Argirios Argiriou