Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
27 Απριλίου 2024, 08:55:56

Αποστολέας Θέμα: Από μικρός ...στα βάσανα!  (Αναγνώστηκε 3348 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

26 Μαρτίου 2009, 17:21:35
Αναγνώστηκε 3348 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Αγωνιστική Παρέμβαση

Ιατροί
Σύλληψη επ' αυτοφώρω ειδικευόμενου γυναικολόγου.Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Πού  να φτάσουν τα  1027 ευρώ του βασικού της νέας"κλαδικής"; ;D ;D
Ρεπό μετά ενεργό εφημερία θα πάρει ο λεγάμενος; ;D
«πρέπει να σταματήσει το καθεστώς να έχουν οι γιατροί υλικό σε στοκ στα ιατρεία τους, γιατί …το κλέβουν. Παίρνουν τα γάντια στο σπίτι τους για να πλένουν τα πιάτα τους..»!!!
Σωτήρης Ζώτος
Υποδιοικητής 2ης ΥΠε

26 Μαρτίου 2009, 19:45:14
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Αγωνιστική Παρέμβαση

Ιατροί
Κάπως διαφορετικά φαίνεται να είναι τα πράγματα αν το παρακάτω δημοσίευμα που αναρτήθηκε πριν λίγο  στο  in.gr αναφέρεται στο ίδιο περιστατικό:Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος


Θεσσαλονίκη
   
Σε ποινή φυλάκισης δύο ετών -με 3ετή αναστολή- καταδικάστηκε γυναικολόγος-μαιευτήρας του «Ιπποκράτειου» νοσοκομείου Θεσσαλονίκης, ο οποίος κατηγορείτο ότι ζήτησε «φακελάκι» 400 ευρώ από τους συγγενείς εγκύου γυναίκας, προκειμένου να κάνει επέμβαση καισαρικής τομής.

Το Αυτόφωρο Τριμελές Πλημμελειοδικείο Θεσσαλονίκης έκρινε ένοχο το γιατρό για το αδίκημα της παθητικής δωροδοκίας.

Ο ίδιος, απολογούμενος, αρνήθηκε την κατηγορία, λέγοντας ότι δεν βρέθηκαν τα χρήματα πάνω του.

Η σύλληψη του κατηγορούμενου έγινε επ’ αυτοφώρω την περασμένη Τρίτη, μέσα στο νοσοκομείο, από άνδρες της Υποδιεύθυνσης Εσωτερικών Υποθέσεων Βορείου Ελλάδος της ΕΛΑΣ.


Οπότε αν το δημοσίευμα του in.gr αναφέρεται στο ίδιο περιστατικό και είναι το ακριβές, τότε έχουμε ειδικευμένο αντί ειδικευόμενο,και επέμβαση καισαρικής τομής αντί απόξεσης.

Οπότε ο Avragioz είναι μη ακριβής παρά το ότι ισχυρίζεται ότι το επιβεβαίωσε.Εκτός αν έχουμε δυο διαφορετικά περιστατικά  στο ίδιο νοσοκομείο το ίδιο χρονικό διάστημα ,πράγμα μάλλον απίθανο.
 


«πρέπει να σταματήσει το καθεστώς να έχουν οι γιατροί υλικό σε στοκ στα ιατρεία τους, γιατί …το κλέβουν. Παίρνουν τα γάντια στο σπίτι τους για να πλένουν τα πιάτα τους..»!!!
Σωτήρης Ζώτος
Υποδιοικητής 2ης ΥΠε

27 Μαρτίου 2009, 09:20:39
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

orfeo


Επίσης βασική διαφορά είναι ότι στη μια περίπτωση βρέθηκαν πάνω του τα χρήματα και στην άλλη μάλλον όχι.
Φυσικά και μόνο ότι τα ζήτησε είναι κολάσιμο, αλλά δυστυχώς δεν μπορεί να αποδειχθεί η κατηγορία.
Πάντως το γεγονός δε νομίζω να μας εκπλήσσει, σε όποια απ' τις δύο εκδοχές...

27 Μαρτίου 2009, 12:35:56
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Αγωνιστική Παρέμβαση

Ιατροί
"Κι άλλα...κι άλλα".   Δηλαδή πόσα; ;D ;D ;D

Για να δείτε  τι μπορεί να πάθετε "όταν ο πλακούντας  έχει κατέβει χαμηλά...." ;D ;D ;D

Από το ΕΘΝΟΣONLINE:Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Σε ποινή φυλάκισης δύο χρόνων με τριετή αναστολή καταδικάστηκε χθες από το Αυτόφωρο Τριμελές Πλημμελειοδικείο Θεσσαλονίκης, μαιευτήρας -γυναικολόγος του Ιπποκράτειου νοσοκομείου, ο οποίος ζήτησε και πήρε «φακελάκι» από συγγενείς εγκύου, προκειμένου να προχωρήσει σε καισαρική τομή.

Σε ποινή φυλάκισης δύο χρόνων με τριετή αναστολή καταδικάστηκε από το Αυτόφωρο Πλημμελειοδικείο Θεσσαλονίκης ο μαιευτήρας

«Ο γαμπρός μου του έδωσε αρχικά 200 ευρώ και ο γιατρός έλεγε "κι άλλα, κι άλλα". Οταν τον ρωτήσαμε γιατί πρέπει να δώσουμε χρήματα, μας είπε ότι ο πλακούντας έχει κατέβει χαμηλά και είναι δύσκολη η επέμβαση. Τελικά του δώσαμε 400 ευρώ, αλλά πάλι δεν έμεινε ικανοποιημένος», είπε ο πατέρας της νεαρής μητέρας, Αθανάσιος Κόκας.

Οι συγγενείς της εξοργίστηκαν και ειδοποίησαν την αστυνομία, με αποτέλεσμα να συλληφθεί ο γιατρός με τα χρήματα στην τσέπη και να καθίσει χτες στο εδώλιο του κατηγορουμένου. Η νεαρή γυναίκα μεταφέρθηκε από τη Δράμα για να γεννήσει στο Ιπποκράτειο νοσοκομείο, λόγω επιπλοκών που είχε στη διάρκεια του τοκετού.

Ο συγκεκριμένος γιατρός ανέλαβε να πραγματοποιήσει την επέμβαση καισαρικής τομής, αλλά αρνούνταν να προχωρήσει αν δεν έπαιρνε χρήματα.

Στην απολογία του χθες αρνήθηκε ότι ζήτησε και πήρε χρήματα, ενώ, όπως έγινε γνωστό, ο μαιευτήρας -γυναικολόγος ελέγχεται πειθαρχικά και για άλλες δύο υποθέσεις χρηματισμού. Λίγο πριν από το περιστατικό μάλιστα με την έγκυο από τη Δράμα, όπως κατατέθηκε, πήρε χρήματα και από τους συγγενείς νεαρής Αλβανίδας που επρόκειτο να γεννήσει.
«πρέπει να σταματήσει το καθεστώς να έχουν οι γιατροί υλικό σε στοκ στα ιατρεία τους, γιατί …το κλέβουν. Παίρνουν τα γάντια στο σπίτι τους για να πλένουν τα πιάτα τους..»!!!
Σωτήρης Ζώτος
Υποδιοικητής 2ης ΥΠε

27 Μαρτίου 2009, 12:44:29
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Αγωνιστική Παρέμβαση

Ιατροί
Φαντάζεστε να πάρει ο άνθρωπος κανένα ρεπό μετα από εφημερία και να σκάσει ...ο μη γέννοιτο, κανένας "πλακούντας που θα έχει κατέβει χαμηλά,πολύ χαμηλά"; :D :D :D :D :D
«πρέπει να σταματήσει το καθεστώς να έχουν οι γιατροί υλικό σε στοκ στα ιατρεία τους, γιατί …το κλέβουν. Παίρνουν τα γάντια στο σπίτι τους για να πλένουν τα πιάτα τους..»!!!
Σωτήρης Ζώτος
Υποδιοικητής 2ης ΥΠε

27 Μαρτίου 2009, 13:54:28
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
"Τελικά του δώσαμε 400 ευρώ, αλλά πάλι δεν έμεινε ικανοποιημένος",
Α, αυτό αποκαθιστά την "τάξη".

Χώρια από την πλάκα, δηλαδή αν δεν βρίσκονταν τα χρήματα, δεν θα γινόταν η επέμβαση;  ???  >:(

Δεν υπάρχει καμία δικαιολογία.
« Τελευταία τροποποίηση: 27 Μαρτίου 2009, 14:13:25 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

27 Μαρτίου 2009, 15:26:34
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Προσπαθώντας (πάρα πολύ, είναι αλήθεια) να βρω μια διακαιολογία, και μετονομαζόμενος για λίγο από ...διακομιστής (  για να μη ξεχνιόμαστε, ;D ) σε Devil's Advocate, στάθηκα στο εξής:

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Η νεαρή γυναίκα μεταφέρθηκε από τη Δράμα για να γεννήσει στο Ιπποκράτειο νοσοκομείο, λόγω επιπλοκών που είχε στη διάρκεια του τοκετού.
Ο συγκεκριμένος γιατρός ανέλαβε να πραγματοποιήσει την επέμβαση καισαρικής τομής,

"Χμμμ... ο συνάδελφος μου από τη Δράμα, μου έκανε σέντρα α λα Τζόρτζεβιτς ένα δύσκολο περιστατικό και τώρα κοιμάται ανέμελος. Εγώ που ανέλαβα να φέρω σε πέρας τον δύσκολο τοκετό, και μαζί και την ανάλογη ευθύνη, πώς θα διαφοροποιηθώ από τον συνάδελφο μου που μου πάσαρε το περιστατικό και πληρώνεται το ίδιο με μένα; Και γιατί δεν μπόρεσε να το χειρουργήσει εκεί; Και τί έχει κάνει ως τώρα ώστε στο μέλλον να μπορεί να τα κρατάει εκεί και να μη τα κατεβάζει εδώ; Και θα γίνεται κάθε φορά το ίδιο; Από τη Δράμα, Σέρρες, Κιλκίς, Κατερίνη, Καστοριά και όλες τις πόλεις της Άνω και Κάτω Μακεδονίας αυτά τα περιστατικά θα έρχονται σε μένα; Και πώς θα ανταποκριθώ στα δικαστικά έξοδα σε περίπτωση που κάποτε ένα χειρουργείο δεν πάει καλά και βρεθώ κατηγορούμενος, χώρια την ψυχική φθορά που δεν εξαργυρώνεται με τίποτε;"

Όλες οι απόψεις επί του θέματος, εκτός από τις πολύ προφανείς, ευπρόσδεκτες.
« Τελευταία τροποποίηση: 27 Μαρτίου 2009, 16:27:56 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

30 Μαρτίου 2009, 11:18:43
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

orfeo


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

"Χμμμ... ο συνάδελφος μου από τη Δράμα, μου έκανε σέντρα α λα Τζόρτζεβιτς ένα δύσκολο περιστατικό και τώρα κοιμάται ανέμελος. Εγώ που ανέλαβα να φέρω σε πέρας τον δύσκολο τοκετό, και μαζί και την ανάλογη ευθύνη, πώς θα διαφοροποιηθώ από τον συνάδελφο μου που μου πάσαρε το περιστατικό και πληρώνεται το ίδιο με μένα; Και γιατί δεν μπόρεσε να το χειρουργήσει εκεί; Και τί έχει κάνει ως τώρα ώστε στο μέλλον να μπορεί να τα κρατάει εκεί και να μη τα κατεβάζει εδώ; Και θα γίνεται κάθε φορά το ίδιο; Από τη Δράμα, Σέρρες, Κιλκίς, Κατερίνη, Καστοριά και όλες τις πόλεις της Άνω και Κάτω Μακεδονίας αυτά τα περιστατικά θα έρχονται σε μένα; Και πώς θα ανταποκριθώ στα δικαστικά έξοδα σε περίπτωση που κάποτε ένα χειρουργείο δεν πάει καλά και βρεθώ κατηγορούμενος, χώρια την ψυχική φθορά που δεν εξαργυρώνεται με τίποτε;"

Όλες οι απόψεις επί του θέματος, εκτός από τις πολύ προφανείς, ευπρόσδεκτες.
Ερώτηση : Έχω απαυδίσει απ' τον τρόπο που λειτουργεί το ΕΣΥ και έχω βαρεθεί όλοι οι ανίκανοι επαγγελματικά και τεμπέληδες να μου φορτώνουν τη δουλειά και τις ευθύνες τους, να βγάζω όλη τη δουλειά και να πληρώνομαι το ίδιο, ή και λιγότερο, πιστεύω τέλος πάντων ότι αξίζω περισσότερα απ' όσα παίρνω;
Απάντηση : Ανοίγω το ιατρείο μου ή συνεργάζομαι με ιδιωτική κλινική και ζητάω όσα νομίζω ότι αξίζει η δουλειά μου. Δεν παραμένω στο δημόσιο "για τη σιγουριά" και ταυτόχρονα βγάζω και "μαύρα" εκβιάζοντας άμεσα ή έμμεσα τον κάθε ατυχή που πέφτει στα χέρια μου, γιατί κι εκείνος έκανε το καθήκον του στο δημόσιο πληρώνοντας τις εισφορές του και δικαιούται τη δωρεάν φροντίδα που του έταξαν. Παράλληλα, συμμετέχω στις προσπάθειες να βελτιωθεί το ΕΣΥ και να γίνει πιο αξιοκρατικό γιατί κι εγώ και η οικογένειά μου και τόσοι άλλοι γύρω μου δεν έχουμε την πρόθεση να εισφέρουμε στο θεσμό αυτό για να τρώνε οι χαραμοφάηδες και να υποβαθμίζεται η υγεία μας.
« Τελευταία τροποποίηση: 30 Μαρτίου 2009, 11:31:57 από orfeo »

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2639 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 3 Μαρτίου 2009, 21:18:20
από πρώτη & καλύτερη