Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 17:34:45

Αποστολέας Θέμα: Παροχή πρώτων βοηθειών σε χώρο εκτός του ΚΥ απο τους εφημερεύοντες ιατρούς???  (Αναγνώστηκε 12002 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

19 Μαρτίου 2009, 11:35:39
Απάντηση #15
Αποσυνδεδεμένος

Μαρία Χόρτη

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
3 απορίες:
1.αν στο αυτοκίνητο του ανάστατου αγνώστου κυρίου που ανέλαβε να σας μεταφέρει στο στάδιο,μέσα στον πανικό του ή για άλλους λόγους συνέβαινε κάποιο ατύχημα και τραυματιζόσασταν σοβαρά εσείς ή η νοσηλεύτρια ποιός θα αναλάμβανε τα έξοδα νοσηλείας σας και την περίθαλψή σας?Φύγατε με μη υπηρεσιακό όχημα με άγνωστο κύριο που μπορεί να ήταν και ψυχοπαθής!

2.Αφού η επιμελήτρια έκρινε πως το περιστατικό ήταν σοβαρό,τόσο σοβαρό που έδωσε εντολή να μεταβεί στον εκεί χώρο άμεσα η ειδικευόμενη ιατρός με όχημα ιδιώτη,γιατί δεν πήγαινε η ίδια?Ποιός θα κάλυπτε την ειδικευόμενη αν παρόλες τις φιλότιμες προσπάθειές της το περιστατικό κατέληγε στα χέρια της?Δεν πρέπει ο ειδικευόμενος,όσο ασκείται,ακόμη και αν προσφέρει πρώτες βοήθειες να έχει επίβλεψη από τον επιμελητή του?

3.στον χώρο που φθάσατε με μη υπηρεσιακό όχημα,είχατε μαζί σας απινιδωτή,σετ εξασφάλισης αεραγωγού και φάρμακα αντιμετώπισης αρρυθμιών-ΟΕΜ?Ηλεκτροκαρδιογράφο είχατε?Η διαπίστωση θανάτου πως έγινε?

Για μένα καλώς πήγατε αλλά κακώς!
Έχει ευθύνη και η επιμελήτριά σας κατά την ταπεινή μου άποψη.Προσωπικά θα πήγαινα ο ίδιος γιατί παρόλο που μιλάμε για πρώτες βοήθειες δεν ξέρω κατά πόσο ο ειδικευόμενος έχει νομική κάλυψη.

1oν. Όταν σκέφτηκα πως θα ήταν καλύτερο να είχα χρησιμοποιήσει το δικό μου όχημα, ήμασταν ήδη καθ'οδόν. Εκ πρώτης όψεως πάντως ο κύριος ήταν ναι μεν ανάστατος αλλά δεν έδινε την εντύπωση ότι είχε χάσει τον έλεγχο, δλδ θέλω να πω δεν ειχα την αίσθηση ότι απειλούμαι, γι'αυτο ίσως μπήκα στο δικό του όχημα. Φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα μπορούσε να συμβει το οτιδήποτε.
2ον. Δεν ξέρω πως γίνονται οι εφημερίες στο δικό σας ΚΥ αλλά στη συγκεκριμμένη περίπτωση σε μας έγινε όπως τα λέει ο κ. Σκούφαλος.
3ον. Είχαμε μαζι μας την τσαντα των πρωτων βοηθειων η οποια περιειχε στοματοφαρυγγικό διαστολέα και ambu αλλα όχι σετ διασωλήνωσης, κάποια φάρμακα αλλά φυσικά όχι καρδιογράφο και απινιδωτή.

Η διαπίστωση του θανάτου έγινε κλινικά, δλδ ήταν άσφυγμος, χωρίς καρδιακούς τόνους, δεν ανέπνεε και ειχε εγκαταστησει μυδριαση, παρόλα αυτα έγινε απο μέρους μας ΚΑΡΠΑ για 20 λεπτά, ώσπου ήρθε το ασθενοφόρο. Στο ΚΥ διαπιστώθηκε και ηλεκτροκαρδιογραφικά.





Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
7211 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Οκτωβρίου 2008, 00:20:18
από Argirios Argiriou
57 Απαντήσεις
24207 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Οκτωβρίου 2013, 10:28:42
από medicus
10 Απαντήσεις
43371 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17 Νοεμβρίου 2019, 10:24:24
από theos
0 Απαντήσεις
1876 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25 Φεβρουαρίου 2018, 00:10:24
από Argirios Argiriou
1 Απαντήσεις
5304 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Φεβρουαρίου 2022, 13:09:05
από Ορθοπαιδικός