Γενικά > Γενική συζήτηση

Τι θα γίνει με τα ΤΟΜΥ όταν τελειώσει το ΕΣΠΑ;

(1/4) > >>

Argirios Argiriou:
Οι συμβάσεις ως γνωστόν είναι διετείς με πιθανότητα ανανέωσης για άλλα δύο χρόνια (με λεφτά του ΕΣΠΑ).

Από ότι βλέπω όμως μπορεί κάποιος να διορίστηκε π.χ. τον Ιανουάριο του 2018 και ο άλλος τον Ιούνιο του 2018. Δηλαδή τον Ιανουάριο του 2022 και εφόσον δεν έχει εξασφαλιστεί χρηματοδότηση από το Ελληνικό Κράτος, θα αρχίσουν τα ΤΟΜΥ να φυλλορροούν από προσωπικό σταδιακά και έτσι στο τέλος την πόρτα θα την κλείσει αυτός που έχει προσληφθεί τελευταίος;

(Αν θεωρείστε το παραπάνω post τρολιά ή κακοήθεια διαγράψτε το αλλά είναι μια απορία που την έχω πραγματικά).

Gatekeeper:
Ισως το πιο εύστοχο σχόλιο για τις ΤοΜυ που έχω διαβάσει :
(medispin)
" Οι ΤΟΜΥ ειναι τελειωμένες.
Μόνο ηλίθιοι θα πάνε για ...μούτσοι σε πλοίο που βουλιάζει."

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Ορθοπαιδικός:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος...
" Οι ΤΟΜΥ ειναι τελειωμένες.
Μόνο ηλίθιοι θα πάνε για ...μούτσοι σε πλοίο που βουλιάζει."...

--- Τέλος παράθεσης ---
   Πάντως ως προσωρινή λύση για κάποιον που έχει τελειώσει ειδικότητα είναι ικανοποιητική σε σχέση με εφημερίες σε ιδιωτικές κλινικές (Το μόνο καλό των εφημεριών είναι ότι παράλληλα μπορείς να έχεις ιατρείο).
   Επίσης είναι πολύ καλή λύση για κάποιον που πλησιάζει στη σύνταξη και δεν έχει (ή δεν θέλει να έχει) πολλή δουλειά. Θα μου πείτε τέτοιους γιατρούς ψάχνουν; (απάντηση: γιατρός να είναι και μας κάνει).
   Αυτά περί διορισμού-μονιμοποίησης αγγίζουν τα όρια της παρανομίας...

Gatekeeper:
Για ποιο λόγο ο νέος ΓΙ να παει στις ΤοΜΥ και να λάβει αμφίβολη μοριοδότηση ενω μπορεί να λαβει σιγουρη μοριοδότηση μεσω επικουρικού ή ακόμα καλύτερα να ξεκινησει καριερα στο ΕΣΥ άμεσα?

Argirios Argiriou:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
   Επίσης είναι πολύ καλή λύση για κάποιον που πλησιάζει στη σύνταξη και δεν έχει (ή δεν θέλει να έχει) πολλή δουλειά.
 

--- Τέλος παράθεσης ---

Φοβάμαι, ότι οι Ιατροί των ΤΟΜΥ, μετά τις 15/07/2018 (όταν οι μεγάλη πλειοψηφία των ιδιωτών Γενικών Ιατρών και Παθολόγων δεν θα είναι πλέον συμβεβλημένοι με τον ΕΟΠΥΥ) θα φτάσουν στα όρια του burn out.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση