Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 00:12:44

Αποστολέας Θέμα: Είμαστε σοβαροί ;;;  (Αναγνώστηκε 117467 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

29 Ιουνίου 2018, 12:48:23
Αναγνώστηκε 117467 φορές
Αποσυνδεδεμένος

anasm


Συγχωρέστε με για τον τίτλο, αλλά, αυτό μου βγαίνει, έτσι αυθόρμητα...

Εν ολίγοις,
Εδώ και μερικούς μήνες, έχει ανοίξει στην περιοχή μου ένα Ιδιωτικό Πολυϊατρείο.
Παρέχονται υπηρεσίες από ιατρούς όλων των Ειδικοτήτων.
Πήρα τηλέφωνο για να ρωτήσω τη διαδικασία, το κόστος κλπ για ένα ραντεβού.

Το κόστος της επίσκεψης, ανεξάρτητα από το όποιο (ή μη) Ασφαλιστικό Ταμείο, είναι 25 ευρώ...

Ανοίγοντας τον σύνδεσμο της "Ιατρικής Ομάδας", και googlάροντας στα ονόματα των συνεργαζόμενων ιατρών,
βρήκα μέχρι και Στρατιωτικούς ιατρούς...
Που, αν μή τί άλλο,
διορθώστε με αν κάνω λάθος,
πέρα από υψηλή -εξειδικευμένη κατάρτιση, λόγω (δυνατότητας) πλήρως χρηματοδοτούμενης εκπαίδευσής τους σε Κέντρα του εξωτερικού,
υποτίθεται ότι έχουν εξασφαλισμένη θέση, ευρύ κύκλο ασθενών και ΣΟΒΑΡΈΣ εν γένει απολαβές......

Τί γίνεται εδώ ???

Και, στο δια ταύτα,
Ποιά θα είναι η πραγματική αμοιβή ανά ραντεβού ενός γιατρού που εργάζεται σε ένα τέτοιο Πολυϊατρείο ;;;

« Τελευταία τροποποίηση: 30 Ιουνίου 2018, 11:43:10 από anasm »

29 Ιουνίου 2018, 13:21:30
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
άλλος ένας που βλέπει το δέντρο και όχι το δάσος....
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

29 Ιουνίου 2018, 14:42:59
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

anasm


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
άλλος ένας που βλέπει το δέντρο και όχι το δάσος....

Γειά σας κ. Κουναλάκη.

Στην πραγματικότητα, είμαι εντελώς καινούργιος ειδικευμένος πλέον γιατρός...  :)
Οπότε έχω το "ακαταλόγιστο" της απειρίας του κοντόφθαλμου σε επίπεδο Αγοράς...

Θα το εκτιμούσα πραγματικά να μου γράψετε τί εννοείτε και τί συμβαίνει,
έτσι ώστε να κατατοπιστώ από την χωρίς καμία αμφιβολία σημαντική εργασιακή σας εμπειρία.
Ειλικρινά...

 

29 Ιουνίου 2018, 15:10:06
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Όταν βρεθώ Αθήνα, κερνάω καφέ να τα πούμε....
Μέχρι τότε σκέψου γιατί ένας ασθενής θα έρθει σε σένα και όχι σε κάποιο άλλο, πως θα μάθει ότι υπάρχεις, τι του προσφέρεις σε σχέση με κάποιον άλλο και άλλα τέτοια βασικά προβλήματα που έχει ο πελάτης ασθενής σου.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

29 Ιουνίου 2018, 16:18:45
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

anasm


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Όταν βρεθώ Αθήνα, κερνάω καφέ να τα πούμε....
Μέχρι τότε σκέψου γιατί ένας ασθενής θα έρθει σε σένα και όχι σε κάποιο άλλο, πως θα μάθει ότι υπάρχεις, τι του προσφέρεις σε σχέση με κάποιον άλλο και άλλα τέτοια βασικά προβλήματα που έχει ο πελάτης ασθενής σου.

Να είστε καλά ! 

Παρόλα αυτά, και προφανώς, η ερώτηση -απορία μου, δεν αφορά μόνο εσάς αλλά το σύνολο του Forum.

Είναι δυνατόν, ένας ειδικευμένος γιατρός να δέχεται ως αμοιβή περίπου 10 ευρώ την επίσκεψη ;;
Γιατί, από τα 25 ευρώ που καταβάλλει ο ασθενής στην Γραμματεία του Πολυϊατρείου,
τί μέρος αντιστοιχεί στην "καθαρή" δική του αμοιβή ;;;

29 Ιουνίου 2018, 21:36:34
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Είναι δυνατόν, ένας ειδικευμένος γιατρός να δέχεται ως αμοιβή περίπου 10 ευρώ την επίσκεψη ;;
Ναι, βέβαια.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

30 Ιουνίου 2018, 09:56:18
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

pzogr


Είναι πολύ πιθανό στο πολυϊατρείο να έχουν άλλη σχέση εργασίας κι όχι με το κομμάτι. Οπότε και η αμοιβή θα είναι μικρότερη από 10/άτομο. Για τους γιατρούς που εργάζονται εκεί ισχύει η παροιμία για τα 5 και στο χέρι ή μπορεί να τους εξυπηρετεί ένα part-time ωράριο ή μπορεί να είναι στρατιωτικοί και να μην έχουν κόσμο (επειδή πχ έρχονται από μία ακόμα μετάθεση). Αρκετοί μάλιστα στρατιωτικοί δεν ανοίγουν ιατρεία γι'αυτό ακριβώς το λόγο.

Μια μικρή αντίρρηση έχω στο θέμα των στρατιωτικών. Θυμάμαι όταν ήμουν στην Κω ως οπλίτης-ιατρός ότι ο διοικητής του ΣΤΕΠ που κάναμε εφημερίες ήταν αγγειοχειρουργός. Φαντάσου λοιπόν ότι ένας σουπερ-εξειδικευμένος (για όσους το έκαναν αυτό - οι περισσότεροι νομίζω ότι δεν μπορούν να το κάνουν) γιατρός ιδίως χειρουργικής ειδικότητας, πρέπει με τη στρατιωτική πρακτική και αντίληψη των πραγμάτων να μαζέψει χρόνο διοίκησης (δηλαδή εκδρομές στα κατσάβραχα) για αρκετά χρόνια. Όταν ο αγγειοχειρουργός φύγει από το μερος αυτό και τα αντίστοιχα υπόλοιπα, είναι ακόμα αγγειοχειρουργός;

30 Ιουνίου 2018, 10:48:17
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

anasm


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Είναι δυνατόν, ένας ειδικευμένος γιατρός να δέχεται ως αμοιβή περίπου 10 ευρώ την επίσκεψη ;;
Ναι, βέβαια.

....  :)

Καλή σας μέρα..

Προφανώς, δεν αναφέρομαι στις συμβάσεις μέσω ΕΟΠΥΥ, όπου το αρχικό αντίτιμο (αμοιβή) της ιατρικής εξέτασης, βρίσκεται σε τραγικά χαμηλά επίπεδα....
Τουλάχιστον, εκεί,
μπορεί κανείς, να αντιτάξει άλλα (ας πούμε) κίνητρα, και τελικά, να αξιολογήσει το αντίστοιχο εξευτελιστικά χαμηλό αντίτιμο ως (εν δυνάμει) συμφέρον...


30 Ιουνίου 2018, 10:58:14
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

anasm


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Είναι πολύ πιθανό στο πολυϊατρείο να έχουν άλλη σχέση εργασίας κι όχι με το κομμάτι. Οπότε και η αμοιβή θα είναι μικρότερη από 10/άτομο. Για τους γιατρούς που εργάζονται εκεί ισχύει η παροιμία για τα 5 και στο χέρι ή μπορεί να τους εξυπηρετεί ένα part-time ωράριο ή μπορεί να είναι στρατιωτικοί και να μην έχουν κόσμο (επειδή πχ έρχονται από μία ακόμα μετάθεση). Αρκετοί μάλιστα στρατιωτικοί δεν ανοίγουν ιατρεία γι'αυτό ακριβώς το λόγο.

Μια μικρή αντίρρηση έχω στο θέμα των στρατιωτικών. Θυμάμαι όταν ήμουν στην Κω ως οπλίτης-ιατρός ότι ο διοικητής του ΣΤΕΠ που κάναμε εφημερίες ήταν αγγειοχειρουργός. Φαντάσου λοιπόν ότι ένας σουπερ-εξειδικευμένος (για όσους το έκαναν αυτό - οι περισσότεροι νομίζω ότι δεν μπορούν να το κάνουν) γιατρός ιδίως χειρουργικής ειδικότητας, πρέπει με τη στρατιωτική πρακτική και αντίληψη των πραγμάτων να μαζέψει χρόνο διοίκησης (δηλαδή εκδρομές στα κατσάβραχα) για αρκετά χρόνια. Όταν ο αγγειοχειρουργός φύγει από το μερος αυτό και τα αντίστοιχα υπόλοιπα, είναι ακόμα αγγειοχειρουργός;

Καλή σας μέρα !

Καταρχάς, σας ευχαριστώ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ για τον χρόνο σας, και την ευαισθησία σας απέναντι σε έναν νέο (όχι ηλικιακά) συνάδελφο...
Ομολογουμένως, είστε ο πρώτος ειδικός που (μου) έγραψε δυό λόγια κατατοπιστικά στο ερώτημά μου...

Ομολογουμένως, οι χειρουργικές, εν γένει, ειδικότητες βρίσκονται σε άλλο μήκος κύματος...
Η περίπτωση, βέβαια, που ανέφερα (αν και δεν το διευκρίνισα από την αρχή) ήταν παθολογική ειδικότητα -νευρολόγος...

Αλήθεια, όταν λέτε "κάτω από 10 ευρώ/άτομο".....
Τί εννοείτε ??

Σας ευχαριστώ και πάλι !

30 Ιουνίου 2018, 15:56:29
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Οι ιατρικές εταιρείες μπορούν να απασχολούν ιατρούς στα ιατρεία, τα κοινά ιατρεία ή τα πολυϊατρεία τους με οποιδήποτε (νόμιμο) τρόπο και κυρίως:
α) Προσλαμβάνοντας ένα γιατρό που δεν έχει ατομική επιχείρηση ως υπάλληλο.
β) Συνάπτοντας ιδιωτικό συμφωνητικό με ένα γιατρό που έχει ατομική επιχείρηση.
Στην α) περίπτωση ο μισθός καθορίζεται κυρίως από την προσφορά/ζήτηση και το χρόνο σύμβασης - έχει βέβαια, ένα ελάχιστο οριζόμενο από το Νόμο. Άλλο είναι μία π.χ. ολιγόμηνη απασχόληση για κάλυψη επιτακτικών αναγκών μίας τουριστικής περιοχής και άλλο μία σύμβαση επ' αόριστον σε μία πόλη με πληθώρα ιατρών.
Στη β) περίπτωση μπορεί να δοθεί αμοιβή κατά επίσκεψη ή ποσοστό επί των εσόδων. Αυτό πάλι έχει να κάνει κυρίως με την προσφορά/ζήτηση. Αν π.χ. μία ιατρική εταιρεία θέλει ένα παθολόγο και μπορεί να διαλέξει από δέκα, θα πάρει συνήθως αυτόν που θα ικανοποιηθεί με τα λιγότερα. Αν όμως θέλει οπωσδήποτε π.χ. ένα ρευματολόγο και δεν μπορεί να βρει, μπορεί να προσφέρει ακόμη και υψηλότερη αμοιβή ανά επίσκεψη από αυτή που εισπράττει προσδοκώντας να κάνει απόσβεση από άλλες υπηρεσίες οι οποίες μπορεί να συνδέονται (π.χ. εξειδικευμένες διαγνωστικές και θεραπευτικές ιατρικές πράξεις). Η λογική της πληρωμής ανά επίσκεψη ή με ποσοστά έχει να κάνει επίσης και με την πληρότητα των ραντεβού του ιατρού, τη δυνατότητα να εξυπηρετήσει επείγοντα περιστατικά, τη δυνατότητα να εργαστεί υπερωριακά για να μην "κρεμάσει" την εταιρεία-εργοδότη κ.λ.π. Γενικά, η αμοιβή με ποσοστά έρχεται πιο ποντά στη λογική του συνεταίρου ενώ η per capita αμοιβή στη λογική του υπαλλήλου.   
Ελπίζω να ήμουν πιο σαφής σε σχέση με την προηγούμενη επιβεβαιωτική απάντηση του ότι ένας ειδικός μπορεί να λαμβάνει μέση 10 ευρώ ανά επίσκεψη. Σίγουρα μπορεί να είναι και αρκετά λιγότερα, και αυτός εξάλλου είναι και ένας από τους λόγους που προτείνονται οι γνωστές αμοιβές στους ιδιώτες γιατρούς της ΠΦΥ στα πλαίσια των συμβάσεων νέου τύπου.
Και για να δώσω ένα αριθμητικό παράδειγμα:
Πώς θα φαινόταν η εξασφάλιση 4.000 ευρώ/μήνα (μεικτά) σε ένα νέο ειδικό δουλεύοντας με 5 ευρώ/ραντεβού επί 4 ραντεβού/ώρα επί 8 ώρες/ημέρα επί 25 ημέρες/μήνα και έχοντας, φυσικά, τη δυνατότητα για κάποια "έξτρα" πέραν των σίγουρων αυτών απολαβών;
« Τελευταία τροποποίηση: 30 Ιουνίου 2018, 16:23:36 από Denominator »
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

30 Ιουνίου 2018, 20:01:43
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

anasm


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Οι ιατρικές εταιρείες μπορούν να απασχολούν ιατρούς στα ιατρεία, τα κοινά ιατρεία ή τα πολυϊατρεία τους με οποιδήποτε (νόμιμο) τρόπο και κυρίως:
α) Προσλαμβάνοντας ένα γιατρό που δεν έχει ατομική επιχείρηση ως υπάλληλο.
β) Συνάπτοντας ιδιωτικό συμφωνητικό με ένα γιατρό που έχει ατομική επιχείρηση.
Στην α) περίπτωση ο μισθός καθορίζεται κυρίως από την προσφορά/ζήτηση και το χρόνο σύμβασης - έχει βέβαια, ένα ελάχιστο οριζόμενο από το Νόμο. Άλλο είναι μία π.χ. ολιγόμηνη απασχόληση για κάλυψη επιτακτικών αναγκών μίας τουριστικής περιοχής και άλλο μία σύμβαση επ' αόριστον σε μία πόλη με πληθώρα ιατρών.
Στη β) περίπτωση μπορεί να δοθεί αμοιβή κατά επίσκεψη ή ποσοστό επί των εσόδων. Αυτό πάλι έχει να κάνει κυρίως με την προσφορά/ζήτηση.
Αν π.χ. μία ιατρική εταιρεία θέλει ένα παθολόγο και μπορεί να διαλέξει από δέκα, θα πάρει συνήθως αυτόν που θα ικανοποιηθεί με τα λιγότερα.
Αν όμως
θέλει οπωσδήποτε π.χ. ένα ρευματολόγο και δεν μπορεί να βρει, μπορεί να προσφέρει ακόμη και υψηλότερη αμοιβή ανά επίσκεψη από αυτή που εισπράττει
προσδοκώντας να κάνει απόσβεση από άλλες υπηρεσίες οι οποίες μπορεί να συνδέονται (π.χ. εξειδικευμένες διαγνωστικές και θεραπευτικές ιατρικές πράξεις
).

Η λογική της πληρωμής ανά επίσκεψη ή με ποσοστά έχει να κάνει επίσης και με την πληρότητα των ραντεβού του ιατρού, τη δυνατότητα να εξυπηρετήσει επείγοντα περιστατικά, τη δυνατότητα να εργαστεί υπερωριακά για να μην "κρεμάσει" την εταιρεία-εργοδότη κ.λ.π.
Γενικά, η αμοιβή με ποσοστά έρχεται πιο ποντά στη λογική του συνεταίρου ενώ η per capita αμοιβή στη λογική του υπαλλήλου.   

Ελπίζω να ήμουν πιο σαφής σε σχέση με την προηγούμενη επιβεβαιωτική απάντηση του ότι ένας ειδικός μπορεί να λαμβάνει μέση 10 ευρώ ανά επίσκεψη. Σίγουρα μπορεί να είναι και αρκετά λιγότερα, και αυτός εξάλλου είναι και ένας από τους λόγους που προτείνονται οι γνωστές αμοιβές στους ιδιώτες γιατρούς της ΠΦΥ στα πλαίσια των συμβάσεων νέου τύπου.

Και για να δώσω ένα αριθμητικό παράδειγμα:
Πώς θα φαινόταν η εξασφάλιση 4.000 ευρώ/μήνα (μεικτά) σε ένα νέο ειδικό δουλεύοντας με 5 ευρώ/ραντεβού επί 4 ραντεβού/ώρα επί 8 ώρες/ημέρα επί 25 ημέρες/μήνα και έχοντας, φυσικά, τη δυνατότητα για κάποια "έξτρα" πέραν των σίγουρων αυτών απολαβών;

Σας ευχαριστώ θερμά... !!

Πραγματικά, σας ευχαριστώ πάρα πολύ !!

30 Ιουνίου 2018, 22:23:48
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Και για να δώσω ένα αριθμητικό παράδειγμα:
Πώς θα φαινόταν η εξασφάλιση 4.000 ευρώ/μήνα (μεικτά) σε ένα νέο ειδικό δουλεύοντας με 5 ευρώ/ραντεβού επί 4 ραντεβού/ώρα επί 8 ώρες/ημέρα επί 25 ημέρες/μήνα και έχοντας, φυσικά, τη δυνατότητα για κάποια "έξτρα" πέραν των σίγουρων αυτών απολαβών;

Δυστυχώς, η επιχειρηματική λειτουργία και το management είναι άλλο πτυχίο. Κάποιοι το έχουν έφεση και μπορούν να κάνουν ιδιωτικό επάγγελμα κάποιοι άλλοι όχι.
Εγώ δεν θα ήθελα όλα τα παραπάνω δημόσια, καθώς συχνά η πραγματικότητα διαφέρει και είναι ιδιαίτερα εξατομικευμένη.
Αφού όμως παρατέθηκαν αριθμητικά που συχνά μπερδεύουν ας δούμε λίγο καλύτερα τα νούμερα.
Σε ένα ιατρείο, που έχει νοσηλευτή ή επισκέπτη υγείας, θα μπορούσες να έχεις ένα σύντομο ιστορικό άμεσα, την εκπαίδευση του ασθενή χωρίς χρόνο από το γιατρό.
Αν και ο γιατρός αυτός είναι ο οικογενειακός σου και μόνο σε αυτόν πηγαίνεις, οι βρετανοί GPs κατάφερα να κατεβάσουν το μέσο όρο επίσκεψης στα 13 λεπτά.
Αυτό σημαίνει ότι μπορείς να βάλεις ραντεβού ανά 15λεπτό με μικρές καθυστερήσεις. ΑΛΛΑ χωρίς έκτακτα. μόνο ραντεβού.
Αν μιλήσεις με τον πολίτη που έχει αυτό το γιατρό, έχει σταθερά μόνιμα παράπονα:
α) "Δεν φτάνει ο χρόνος να ρωτήσεις κάτι που θέλεις επιπλέον, και σου λέει τέλειωσε ο χρόνος, κλείσε ξανά ραντεβού"
β) Η εξήγηση και η περιγραφή από το γιατρό είναι πραγματικά κασσέτα που μιλάει. Ούτε να ρωτήσεις, ούτε να σου εξηγήσει με άλλο τρόπο.
γ) Δεν θα σου απαντήσει γιατί δεν εγκρίνει να κάνεις την εξέταση που του προτείνεις.
και πολλά ακόμη που έχω ακούσει από φίλους και γνωστούς, μη έλληνες αλλά βρετανούς.

Οι Σουηδοί στον αντίποδα έχουν 30 λεπτά την επίσκεψη. Αυτό σημαίνει καλύτερη επικοινωνία με τον ασθενή και αυτό διατηρεί μεγάλη αποδοχή του συστήματος από τον κόσμο. Προσωπικά, στην πράξη δεν μπορώ να κατέβω κάτω από 20λεπτο όταν πάρω ιστορικό ή εξετάσω. Μπορώ να κατέβω στα 10 λεπτά σε μια αμυγδαλίτιδα αν το streptest το έκανε μια νοσηλεύτρια και την συνταγογραφία επίσης.
Ναι εάν κάνεις συνταγογράφηση με ένα καλημέρα και λογισμικό που αντιγράφει συνταγές κατεβαίνω στα 5 λεπτά. Αλλά δεν είναι εξέταση.

Συνεπώς, τα νούμερα είναι πιο δύσκολα. Υπάρχουν και άλλα πράγματα που δεν είναι γνωστα στους γιατρούς. πχ To Amazon όταν ξεκίνησε να πουλά βιβλία είχε συμφωνήσει στο επιχειρηματικό του πλάνο με τις τράπεζες που το χρηματοδότησαν ότι για 7 χρόνια θα πουλάει τα βιβλία σε χαμηλότερη τιμή από ότι τα αγόραζε. Και αυτό δεν είναι σπάνιο και στην αγορά των ιατρικών υπηρεσιών.

Από εκεί και πέρα υπάρχουν πολλά και από την πλευρά του γιατρού. Πιο εύκολα θα δεις ένα γιατρό με ταυτόχρονη άλλη θέση σε ένα πολυιατρείο. Αυτή η θέση δεν θα φέρει σημαντικά χρήματα αλλά μπορεί να αυξήσει το εισόδημα. Μια τέτοια θέση έχει χρονικό τέλος. Μπορεί να μην το κάνει κυρίως για τα χρήματα αλλά για να ασκεί ιατρική και να παιρνά η ώρα του. Υπάρχουν πολλά περίεργα στη ζωή.

Ξαναγυρνάμε λοιπόν στην εκτίμηση αναγκών και του τρόπου σκέψης του ανθρώπου που θα διαβεί την πόρτα του ιατρείου. Ή αλλιως τι πλάνο έχουμε;
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

30 Ιουνίου 2018, 22:51:01
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αφού όμως παρατέθηκαν αριθμητικά που συχνά μπερδεύουν ας δούμε λίγο καλύτερα τα νούμερα.
Δημήτρη το παράδειγμα που παρέθεσα είναι φυσικά τελείως σχηματικό και αποτελεί ένα τρόπο για να δείξω ότι κάλλιστα κάποιος ειδικός μπορεί να εργασθεί ακόμη και για 5 ευρώ την επίσκεψη με μέσο όρο διάρκειας 15 λεπτά (που θεωρείται αποδεκτός και από το κράτος) και εβδομαδιαία απασχόληση 48 ώρες (που επίσης θεωρείται αποδεκτή από το κράτος). Ακόμη όμως και με τη Σουηδική λογική του μισάωρου ανά επίσκεψη, δε θα έφτανε με τον τρόπο που παρέθεσα πάνω από 10 ευρώ/επίσκεψη...
« Τελευταία τροποποίηση: 30 Ιουνίου 2018, 23:19:13 από Denominator »
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

1 Ιουλίου 2018, 00:07:36
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

schumifer


Στη Σουηδία τουλάστιχον ο χρόνος ανά επίσκεψη εξατομικεύεται και εξαρτάται πάρα πολύ από τον ασθενή και τον ιατρό. Εγώ τα είχα όλα μισάωρα εκτός από τα κοινωνικο/ψυχιατρικά όπου μπορεί να είχαν παραπάνω χρόνο. Ο γρήγορος Σουηδός δίπλα μου είχε τους περισσότερους σε 15λεπτά, σπάνια να έβαζε κανένα 20λεπτο. Δεν είναι δηλαδή ταρίφα το 30λεπτο

1 Ιουλίου 2018, 01:37:08
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

pzogr


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Είναι πολύ πιθανό στο πολυϊατρείο να έχουν άλλη σχέση εργασίας κι όχι με το κομμάτι. Οπότε και η αμοιβή θα είναι μικρότερη από 10/άτομο. Για τους γιατρούς που εργάζονται εκεί ισχύει η παροιμία για τα 5 και στο χέρι ή μπορεί να τους εξυπηρετεί ένα part-time ωράριο ή μπορεί να είναι στρατιωτικοί και να μην έχουν κόσμο (επειδή πχ έρχονται από μία ακόμα μετάθεση). Αρκετοί μάλιστα στρατιωτικοί δεν ανοίγουν ιατρεία γι'αυτό ακριβώς το λόγο.

Μια μικρή αντίρρηση έχω στο θέμα των στρατιωτικών. Θυμάμαι όταν ήμουν στην Κω ως οπλίτης-ιατρός ότι ο διοικητής του ΣΤΕΠ που κάναμε εφημερίες ήταν αγγειοχειρουργός. Φαντάσου λοιπόν ότι ένας σουπερ-εξειδικευμένος (για όσους το έκαναν αυτό - οι περισσότεροι νομίζω ότι δεν μπορούν να το κάνουν) γιατρός ιδίως χειρουργικής ειδικότητας, πρέπει με τη στρατιωτική πρακτική και αντίληψη των πραγμάτων να μαζέψει χρόνο διοίκησης (δηλαδή εκδρομές στα κατσάβραχα) για αρκετά χρόνια. Όταν ο αγγειοχειρουργός φύγει από το μερος αυτό και τα αντίστοιχα υπόλοιπα, είναι ακόμα αγγειοχειρουργός;

Καλή σας μέρα !

Καταρχάς, σας ευχαριστώ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ για τον χρόνο σας, και την ευαισθησία σας απέναντι σε έναν νέο (όχι ηλικιακά) συνάδελφο...
Ομολογουμένως, είστε ο πρώτος ειδικός που (μου) έγραψε δυό λόγια κατατοπιστικά στο ερώτημά μου...

Ομολογουμένως, οι χειρουργικές, εν γένει, ειδικότητες βρίσκονται σε άλλο μήκος κύματος...
Η περίπτωση, βέβαια, που ανέφερα (αν και δεν το διευκρίνισα από την αρχή) ήταν παθολογική ειδικότητα -νευρολόγος...

Αλήθεια, όταν λέτε "κάτω από 10 ευρώ/άτομο".....
Τί εννοείτε ??

Σας ευχαριστώ και πάλι !

Κάτω από 10 ευρώ το άτομο είναι εύκολο όταν πχ μια μεγάλη αλυσίδα (σουπερ-μάρκετ) υπηρεσιών υγείας κοστολογήσει την ιατρική υπηρεσία στα 10-15 ευρώ την ώρα (μεικτά πάντα). Προφανώς δεν θα βάλουν μόνο 1 ραντεβού ανά ώρα αλλά το πιθανότερο 4-6 (αναλόγως τη φύση των ραντεβού και την ειδικότητα). Σε άλλες περιπτώσεις μπορεί να είναι ακόμα μικρότερο το ποσό. Αν πχ υπάρχει μια σχέση εργασίας με σταθερό μισθό (με μπλοκάκι συνήθως) που είναι πχ στα 1200 ευρώ το μήνα για 8ωρο (υπάρχουν ανάμεσά μας...) τότε αν υπολογίσεις ότι minimum 50% ανήκουν στο κράτος έχεις μια αμοιβή γύρω στα 3,5 ευρώ την ώρα άρα ούτε 1 ευρώ ανά επίσκεψη...

Τώρα αν ο νευρολόγος γράφει και 1 MRI/επισκέπτη ίσως να έχει λίγο καλύτερη αμοιβή... δεν ξέρω... υποθέσεις κάνω.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
4832 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Δεκεμβρίου 2017, 01:04:18
από Argirios Argiriou
4 Απαντήσεις
62395 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20 Ιουλίου 2019, 22:31:09
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
34399 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26 Φεβρουαρίου 2021, 00:56:44
από Argirios Argiriou
1 Απαντήσεις
15512 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 2 Ιουνίου 2021, 13:35:11
από schumifer
0 Απαντήσεις
5256 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25 Οκτωβρίου 2022, 07:57:30
από Argirios Argiriou