Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 10:33:07

Αποστολέας Θέμα: Αναρρωτική άδεια  (Αναγνώστηκε 59173 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

25 Μαρτίου 2009, 07:32:30
Αναγνώστηκε 59173 φορές
Αποσυνδεδεμένος

deleteduser


Ένα από τα πιο συχνά προβλήματα που αντιμετώπισα.

Στο πανεπιστήμιο πήρα 5 στο κατ' επιλογήν μάθημα ιατρική ευθύνη γιατί στην ερώτηση "Ποια στοιχεία είναι απαραίτητα στην ιατρική γνωμάτευση χορήγησης αναρρωτικής άδειας;" συμπεριέλαβα και την ασθένεια του δικαιούχου της άδειας.

Κατά τη διάρκεια του αγροτικού και της ειδικότητας χορήγησα πολλές αναρρωτικές άδειες. Στις περισσότερες από αυτές δεν συμπεριέλαβα την υπεύθυνη ασθένεια. 9/10 περιπτώσεις η γνωμάτευση επεστράφη από τον εργοδότη ζητώντας την αναγραφή της ασθένειας.

Εσείς τι κάνετε; Ο νόμος τι αναγράφει;

Και για όσους πιστεύουν ότι είναι ελάσσονος σημασίας, δείτε και αυτό:

imiorofos.org
18/02/2009
Αγανάκτηση κατά παραγγελιά

Το Δεκέμβρη οι "αγανακτισμένοι πολίτες" αποτέλεσαν μαζί με τη δημοσιογραφική προπαγάνδα, την προβοκάτσια και την αστυνομική βία βασικό εργαλείο κρατικής καταστολής της εξέγερσης. Μετά την επιτυχία του μέτρου,κυρίως σε επίπεδο περιφέρειας, αποφασίστηκε, προφανώς, η διεύρυνση της χρήσης του και στα εργασιακά θέματα. Επιστρατεύτηκαν λοιπόν "αγανακτισμένοι συνάδελφοι", οι οποίοι "απαίτησαν και πέτυχαν" την απόλυση εργαζομένου - φορέα του AIDS. Για περισσότερα διαβάστε εδώ(Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος)

25 Μαρτίου 2009, 12:11:07
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

ZArk


Εγώ αν και είμαι σίγουρος οτι δεν χρειάζεται η αναγραφή της ασθένειας, για να μην δημιουργηθεί πρόβλημα στον εργαζόμενο και λόγω του οτι οι αιτίες χορήγησης άδειας είναι λοιμώξεις σημειώνω πάντα την ασθένεια που αιτιολογεί την άδεια. 3 μέρες αν δεν κάνω λάθος για ένα σύνολο 6 ημερών απο εμάς και 10 ημέρες απο δ/ντη κλινικής, ή κάνω λάθος?
"Έχω παρατηρήσει ότι, ακόμα και οι άνθρωποι που ισχυρίζονται ότι τα πάντα είναι προκαθορισμένα και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για να τα αλλάξουμε, κοιτάζουν αριστερά-δεξιά πριν περάσουν τον δρόμο."


"Stephen Hawkings"

25 Μαρτίου 2009, 13:06:43
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

orfeo


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
οι αιτίες χορήγησης άδειας είναι λοιμώξεις
Οι οξείες μυοσκελετικές παθήσεις π.χ. οσφυαλγία, κακώσεις από ατύχημα, δεν είναι επίσης λόγοι για χορήγηση άδειας;

25 Μαρτίου 2009, 13:23:33
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

ZArk


Σίγουρα είναι απλά εννοούσα ότι "εγώ" δίνω συνήθως αναρρωτικές για λοιμώξεις (επί το πλείστον).
"Έχω παρατηρήσει ότι, ακόμα και οι άνθρωποι που ισχυρίζονται ότι τα πάντα είναι προκαθορισμένα και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για να τα αλλάξουμε, κοιτάζουν αριστερά-δεξιά πριν περάσουν τον δρόμο."


"Stephen Hawkings"

23 Σεπτεμβρίου 2013, 12:16:18
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Οι οξείες μυοσκελετικές παθήσεις δεν είναι επίσης λόγοι για χορήγηση άδειας;
   Πρόσφατο δημοσίευμα απαντά (μάλλον χιουμοριστικά): Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
    Ο λόγος για τον οποίο χορηγήθηκε αναρρωτική άδεια σε υπάλληλο του υπουργείου Υγείας -αδιευκρίνιστο το πότε- αποτελεί ίσως την πιο… απίστευτη περίπτωση απουσίας από τη δουλειά για λόγους υγείας και αποκαλύπτει το μέγεθος του «οργίου» χορήγησης αδειών στο Δημόσιο.
    Σύμφωνα με τον «Βηματοδότη» υπάλληλος του υπουργείου Υγείας πήρε τρεις εβδομάδες αναρρωτική άδεια γιατί το μεσαίο δάκτυλο του αριστερού του χεριού… εκτινασσόταν και προφανώς δεν μπορούσε να κυκλοφορεί στους διαδρόμους του υπουργείου με παρατεταμένο δάχτυλο.
    Στον συγκεκριμένο υπάλληλο είχε χορηγηθεί η ανάλογη ιατρική γνωμάτευση από γιατρό του νοσοκομείου Λαρίσης ο οποίος σημείωνε σε αυτή ότι αφού τον εξέτασε διέγνωσε ότι πάσχει από «τινασσόμενο μέσο δάκτυλο της αριστερής χειρός».


ΥΓ: Στην ιστοσελίδα του inews έχει μια πιο ενδελεχή παρουσίαση ξορκίζοντας και το κακό των αναρρωτικών αδειών στο Δημόσιο: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος... Φυσικά οι δημοσιογράφοι που έψαξαν διεξοδικά το επιστημονικό κομμάτι του θέματος δεν ανακάλυψαν ότι υπάρχει η συγκεκριμένη πάθηση: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος. Φυσικά η χορήγηση 3/52 ΑΑ ειναι υπερβολή εκτός αν έγινε χειρουργείο...

12 Νοεμβρίου 2015, 10:36:46
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
02/10/2013

Άρθρο 02: Χορήγηση αναρρωτικής άδειας (σε δημόσιους υπαλλήλους).

1. Το άρθρο 55 του Κώδικα Δημοσίων Πολιτικών και Διοικητικών Υπαλλήλων και Υπαλλήλων Ν.Π.Δ.Δ. (ν. 3528/2007), όπως ισχύει, αντικαθίσταται ως ακολούθως:
«Άρθρο 55
Χορήγηση αναρρωτικής άδειας
1. Η αναρρωτική άδεια χορηγείται ανά μήνα με εξαίρεση την περίπτωση των δυσίατων νοσημάτων όπως αυτά ορίζονται με την απόφαση της παραγράφου 4 του άρθρου 54 που χορηγείται ανά εξάμηνο κατ` ανώτατο όριο.
2. Βραχυχρόνιες αναρρωτικές άδειες χορηγούνται με γνωμάτευση θεράποντος ιατρού έως οκτώ ( 8 ) ημέρες κατ’ έτος. Δύο (2) εξ αυτών, αλλά όχι συνεχόμενες, μπορούν να χορηγούνται μόνο με υπεύθυνη δήλωση του υπαλλήλου.
3. Ο υπάλληλος υποχρεούται να δεχτεί την επίσκεψη του ελεγκτή ιατρού.
4. Η αποστολή ιατρού για έλεγχο υπαλλήλου, που κάνει χρήση βραχυχρόνιων αναρρωτικών αδειών κατ` επανάληψη, είναι υποχρεωτική για την υπηρεσία και η τυχόν παράλειψη της συνιστά πειθαρχικό παράπτωμα του αρμοδίου προϊσταμένου της διεύθυνσης διοικητικού.»

2. Το άρθρο 62 του ν.3584/2007 αντικαθίσταται ως ακολούθως :
«Άρθρο 62
Χορήγηση αναρρωτικής άδειας
1. Η αναρρωτική άδεια χορηγείται ανά μήνα με εξαίρεση την περίπτωση των δυσίατων νοσημάτων όπως αυτά ορίζονται με την απόφαση της παραγράφου 4 του άρθρου 54 που χορηγείται ανά εξάμηνο κατ` ανώτατο όριο.
2. Βραχυχρόνιες αναρρωτικές άδειες χορηγούνται με γνωμάτευση θεράποντος ιατρού έως οκτώ ( 8 ) ημέρες κατ’ έτος. Δύο (2) εξ αυτών, αλλά όχι συνεχόμενες, μπορούν να χορηγούνται μόνο με υπεύθυνη δήλωση του υπαλλήλου.
3. Ο υπάλληλος υποχρεούται να δεχτεί την επίσκεψη του ελεγκτή ιατρού.
4. Η αποστολή ιατρού για έλεγχο υπαλλήλου, που κάνει χρήση βραχυχρόνιων αναρρωτικών αδειών κατ` επανάληψη, είναι υποχρεωτική για την υπηρεσία και η τυχόν παράλειψη της συνιστά πειθαρχικό παράπτωμα του αρμοδίου προϊσταμένου της διεύθυνσης διοικητικού.»

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 12 Νοεμβρίου 2015, 10:38:41 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

12 Νοεμβρίου 2015, 14:23:17
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
6 ημέρες σΰνολλο τον χρόνο  απο θεράποντα ιατρό, χορηγούνται όχι πάνω απο 2 ημέρες κάθε φορά. Για παραπάνω απο 2 ημέρες σε κάποια άδεια , μόνο απο διευθυντή ΕΣΥ και νομίζω μέχρι 5 ημέρες.

14 Νοεμβρίου 2015, 14:04:01
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
6 ημέρες σΰνολλο τον χρόνο  απο θεράποντα ιατρό, χορηγούνται όχι πάνω απο 2 ημέρες κάθε φορά. Για παραπάνω απο 2 ημέρες σε κάποια άδεια , μόνο απο διευθυντή ΕΣΥ και νομίζω μέχρι 5 ημέρες.
   Δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό (>2ήμερο και διευθυντής). Έχω δώσει σίγουρα 4ήμερα αναρρωτικής ως ιδιώτης που δεν πέρασαν επιτροπή (και όχι μόνο τώρα αλλά και προ ~10ετίας). Και φυσικά,πάνω από πέντε μέρες πολλάκις (αλλά μέσω επιτροπής αδειών).
   Αν αναφέρεστε ειδικά στα ΚΥ, μπορεί να ισχύει το άνω, δεν το ξέρω.

14 Νοεμβρίου 2015, 14:55:14
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
Ναι, ετσι ήταν παλαιότερα. Σε εμάς τώρα και καιρό ( 1-2 χρόνια ) ισχύει αυτό που γράφω. Είχα δεί στην διοίκηση το έγγραφο που το περιέγραφε έτσι ακριβώς, το είχα ρωτήσει γιατί και εμένα μου είχε κάνει εντύπωση. Δεν θυμάμε εάν έλεγε για συγκεκριμένους φορείς, αν και έχω την εντύπωση οτι έλεγε για τους εργαζόμενους στο ΕΣΥ. Απο δευτέρα θα το αναζητήσω ξανά στην διοίκηση του ΚΥ να δούμε ξανά γιατί σε εμάς ισχύει αυτό πού περιγράφω.
Πάντως το ΦΕΚ του 2013 αναφέρει έως 8 τον χρόνο απο τον θεράποντα , 2 απο τις οποίες (όχι συνεχόμενες) με υπεφθυνη δήλωση, και μετά τις 8 (άρθρο 3) από επιτροπή ή απο διευθυντή Νοσοκομείου εφόσον υπάρχει νοσηλεία 7 ημερών, ή χειρουργίο.
Αυτό που περιγράφω ( έως 2 την φορά) αναφερόταν στο προσχέδιο νόμου και συγκεκριμένα έλεγε έως τρίς ημέρες απο τον θεράποντα και έως 5 απο Διευθυντή. Κάπου εκεί θα πρέπει να τά έμπλεξαν στην διοίκηση. Από Δευτέρα θα το δούμε!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 14 Νοεμβρίου 2015, 15:31:02 από Γ.Κτιστάκης »

14 Νοεμβρίου 2015, 16:24:21
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


 Νόμος 4210/2013- ΦΕΚ Α 254,

Βραχυχρόνιες αναρρωτικές άδειες χορηγούνται με γνωμάτευση θεράποντος ιατρού έως οκτώ 8 ημέρες κατ` έτος, από 10 που ίσχυε κατ΄ανώτατο όριο. Δύο (2) εξ αυτών, αλλά όχι συνεχόμενες, μπορούν να χορηγούνται μόνο με υπεύθυνη δήλωση του υπαλλήλου. Καταργείται η διαβάθμιση των βραχυχρόνιων αναρρωτικών αδειών ανάλογα με το αν χορηγούνται με υπεύθυνη δήλωση του υπαλλήλου, γνωμάτευση του θεράποντα ιατρού ή γνωμάτευση του διευθυντή κλινικής δημόσιου νοσοκομείου. Το ανώτατό όριο ορίζεται στις οκτώ μέρες κατ΄έτος και μόνο δύο εκ των ημερών και όχι συνεχόμενες, χορηγούνται με υπεύθυνη δήλωση του ίδιου του υπαλλήλου.

Αναρρωτική άδεια πέραν των οκτώ 8 ημερών κατ` έτος χορηγείται ύστερα από γνωμάτευση της οικείας υγειονομικής επιτροπής, με εξαίρεση την περίπτωση που η άδεια χορηγείται βάσει γνωμάτευσης του διευθυντή κλινικής δημοσίου νοσοκομείου και εφόσον πρόκειται για νοσηλεία επτά (7) ημερών τουλάχιστο ή κατόπιν χειρουργικής επέμβασης.

Καταργείται η απαγόρευση χορήγησης αναρρωτικής άδειας με υπεύθυνη δήλωση του υπαλλήλου πριν ή μετά από αργία ή ανάμεσα σε δύο (2) αργίες  .
« Τελευταία τροποποίηση: 14 Νοεμβρίου 2015, 16:30:30 από ΑΡΗΣ »
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

1 Φεβρουαρίου 2020, 08:17:32
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

5 Ιανουαρίου 2023, 20:22:41
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

11 Δεκεμβρίου 2023, 22:10:15
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

MARIUS


Γνωρίζει κανένας πώς χορηγείται την παρούσα στιγμή η αναρρωτική άδεια ειδικού σκοπού λόγω covid19 σε υγειονομικό προσωπικό μονάδας υγείας?

11 Δεκεμβρίου 2023, 23:41:30
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Γνωρίζει κανένας πώς χορηγείται την παρούσα στιγμή η αναρρωτική άδεια ειδικού σκοπού λόγω covid19 σε υγειονομικό προσωπικό μονάδας υγείας?

Στις 30/10/2023 έγραψα σε Ιατρική ομάδα του facebook:

Συνάδελφος, μου τηλεφώνησε να μου πει ότι είναι θετικός στον covid19 (το μόνο σύμπτωμά του είναι το μπούκωμα) και να με ρωτήσει τι ισχύει για το θέμα της καραντίνας.
Έψαξα στις 30/10/2023 στην ιστοσελίδα του ΕΟΔΥ τι ισχύει για το θέμα της καραντίνας για όσους έχουν covid19. Πήγα εκεί που λέει «Είμαι υγειονομικός και έχω βρεθεί θετικός / είμαι στενή επαφή κρούσματος» και μετά εκεί που λέει «Ισχύουν τροποποιημένες οδηγίες» αλλά τότε μου βγάζει μήνυμα λάθους για αυτή την σελίδα...
Έτσι πήρα τηλέφωνο από το κινητό μου στις 30/10/2023 και ώρα 10.00 στο τηλέφωνο του ΕΟΔΥ ( 210 521 2054 ) και ρώτησα τι ισχύει για το θέμα της καραντίνας εάν έχει κανείς covid19:
Ένας υπάλληλος που σήκωσε το τηλέφωνο, μου είπε ότι αν πρόκειται για Υγειονομικούς τότε ισχύει η καραντίνα των 5 ημερών ενώ για τους υπόλοιπους δεν χρειάζεται να κάνουν καραντίνα αν νιώθουν ότι μπορούν να εργαστούν. Όταν του επισήμανα ότι στην ιστοσελίδα τους η συγκεκριμένη σελίδα βγάζει μήνυμα λάθους μου είπε, βαριεστημένα, "ε, ναι το ξέρω βγάζει μήνυμα λάθους..." (πιθανώς ο ΕΟΔΥ να άφησε αυτή την σελίδα επίτηδες χαλασμένη, για να μην πάρει κάποια ευθύνη).

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

13 Δεκεμβρίου 2023, 15:54:13
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

GirousisN


Υπάρχουν οδηγίες, που βέβαια έχουν ανακοινωθεί τον 6ο/2023 και ΔΕΝ έχουν ανανεωθεί έκτοτε….

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
36627 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 5 Οκτωβρίου 2010, 19:54:16
από alfie
4 Απαντήσεις
4301 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Ιανουαρίου 2018, 00:04:14
από mayiork
10 Απαντήσεις
52702 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 4 Ιουλίου 2022, 17:46:01
από Argirios Argiriou
7 Απαντήσεις
37358 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Οκτωβρίου 2021, 18:19:44
από schumifer
2 Απαντήσεις
31877 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18 Δεκεμβρίου 2021, 07:52:24
από EBOUN