ΠΦΥ -Εκπαίδευση > Συζητήσεις πάνω σε νοσηλευτικά θέματα

Looking to solve the primary care shortage? Deploy nurse practitioners.

(1/3) > >>

Argirios Argiriou:
16/10/2018

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

pzogr:
Τρομερή λύση... Πως δεν το σκέφτηκε κανείς μέχρι τώρα; Αφού μειώνεται η παραγωγή γιατρών και αυξάνεται των νοσηλευτριών ας κάνουν οι νοσηλεύτριες τη δουλειά! Πάντως έχω ακούσει ότι αυξάνονται και οι νυχούδες, μήπως να το σκεφτούν με ευρύτερο πνεύμα εκεί στο US;

Argirios Argiriou:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΤρομερή λύση... Πως δεν το σκέφτηκε κανείς μέχρι τώρα; Αφού μειώνεται η παραγωγή γιατρών και αυξάνεται των νοσηλευτριών ας κάνουν οι νοσηλεύτριες τη δουλειά! Πάντως έχω ακούσει ότι αυξάνονται και οι νυχούδες, μήπως να το σκεφτούν με ευρύτερο πνεύμα εκεί στο US;

--- Τέλος παράθεσης ---

Υπάρχει μία παγκόσμια τέτοια τάση, γιατί οι Νοσηλευτές κοστίζουν πολύ λιγότερο.
Δεν είναι όμως μόνο αυτός ο λόγος:
Είναι και το ότι με την βοήθεια των νέων τεχνολογιών η Γνώση είναι πολύ πιο εύκολα προσβάσιμη, και έτσι είναι πιο εύκολο και για τους Νοσηλευτές να λειτουργούν ως Θεραπευτές, σε κάποιες περιπτώσεις.

Αρχίατρος:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΤρομερή λύση... Πως δεν το σκέφτηκε κανείς μέχρι τώρα; Αφού μειώνεται η παραγωγή γιατρών και αυξάνεται των νοσηλευτριών ας κάνουν οι νοσηλεύτριες τη δουλειά! Πάντως έχω ακούσει ότι αυξάνονται και οι νυχούδες, μήπως να το σκεφτούν με ευρύτερο πνεύμα εκεί στο US;

--- Τέλος παράθεσης ---
Γνωρίζοντας το επίπεδο πολλών νέων συναδέλφων που κάνουν "αγροτικό", συχνά εντελώς μόνοι τους, θα ήμουν λιγότερο απόλυτος.
Αντιγράφουν αγωγές, έχουν βαθύτατες ελλείψεις σε απλές κλινικές πράξεις, ενώ έχουν μηδενική κλινική εμπειρία (ο μήνας στο νοσοκομείο συνήθως αναλίσκεται σε άλλα!)

Το θέμα είναι ποιός θα πάρει την γενναία απόφαση, στην Ελλάδα έχουμε ακόμα υπερπαραγωγή γιατρών, οπότε υπάρχουν ακόμα αρκετές "άσπρες μπλούζες" για τα χωριά.

schumifer:
Φαντάζεστε την ομοβροντία των ελληνικών ιατρικών συλλόγων ενάντια σε όποιον σκεφτεί κάτι τέτοιο για την Ελλάδα;

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση