Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 14:07:38

Αποστολέας Θέμα: Looking to solve the primary care shortage? Deploy nurse practitioners.  (Αναγνώστηκε 68335 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

22 Οκτωβρίου 2018, 19:23:39
Αναγνώστηκε 68335 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
16/10/2018

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

23 Οκτωβρίου 2018, 17:32:00
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

pzogr


Τρομερή λύση... Πως δεν το σκέφτηκε κανείς μέχρι τώρα; Αφού μειώνεται η παραγωγή γιατρών και αυξάνεται των νοσηλευτριών ας κάνουν οι νοσηλεύτριες τη δουλειά! Πάντως έχω ακούσει ότι αυξάνονται και οι νυχούδες, μήπως να το σκεφτούν με ευρύτερο πνεύμα εκεί στο US;

23 Οκτωβρίου 2018, 18:05:49
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Τρομερή λύση... Πως δεν το σκέφτηκε κανείς μέχρι τώρα; Αφού μειώνεται η παραγωγή γιατρών και αυξάνεται των νοσηλευτριών ας κάνουν οι νοσηλεύτριες τη δουλειά! Πάντως έχω ακούσει ότι αυξάνονται και οι νυχούδες, μήπως να το σκεφτούν με ευρύτερο πνεύμα εκεί στο US;

Υπάρχει μία παγκόσμια τέτοια τάση, γιατί οι Νοσηλευτές κοστίζουν πολύ λιγότερο.
Δεν είναι όμως μόνο αυτός ο λόγος:
Είναι και το ότι με την βοήθεια των νέων τεχνολογιών η Γνώση είναι πολύ πιο εύκολα προσβάσιμη, και έτσι είναι πιο εύκολο και για τους Νοσηλευτές να λειτουργούν ως Θεραπευτές, σε κάποιες περιπτώσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: 24 Οκτωβρίου 2018, 12:25:58 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

23 Οκτωβρίου 2018, 19:35:52
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Τρομερή λύση... Πως δεν το σκέφτηκε κανείς μέχρι τώρα; Αφού μειώνεται η παραγωγή γιατρών και αυξάνεται των νοσηλευτριών ας κάνουν οι νοσηλεύτριες τη δουλειά! Πάντως έχω ακούσει ότι αυξάνονται και οι νυχούδες, μήπως να το σκεφτούν με ευρύτερο πνεύμα εκεί στο US;
Γνωρίζοντας το επίπεδο πολλών νέων συναδέλφων που κάνουν "αγροτικό", συχνά εντελώς μόνοι τους, θα ήμουν λιγότερο απόλυτος.
Αντιγράφουν αγωγές, έχουν βαθύτατες ελλείψεις σε απλές κλινικές πράξεις, ενώ έχουν μηδενική κλινική εμπειρία (ο μήνας στο νοσοκομείο συνήθως αναλίσκεται σε άλλα!)

Το θέμα είναι ποιός θα πάρει την γενναία απόφαση, στην Ελλάδα έχουμε ακόμα υπερπαραγωγή γιατρών, οπότε υπάρχουν ακόμα αρκετές "άσπρες μπλούζες" για τα χωριά.

24 Οκτωβρίου 2018, 00:06:47
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

schumifer


Φαντάζεστε την ομοβροντία των ελληνικών ιατρικών συλλόγων ενάντια σε όποιον σκεφτεί κάτι τέτοιο για την Ελλάδα;

24 Οκτωβρίου 2018, 12:44:38
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Τρομερή λύση... Πως δεν το σκέφτηκε κανείς μέχρι τώρα; Αφού μειώνεται η παραγωγή γιατρών και αυξάνεται των νοσηλευτριών ας κάνουν οι νοσηλεύτριες τη δουλειά! Πάντως έχω ακούσει ότι αυξάνονται και οι νυχούδες, μήπως να το σκεφτούν με ευρύτερο πνεύμα εκεί στο US;
Στο US δεν ρίχνουν τα standards τους πάντως στην αναγνώριση γιατρών IMGs (απόφοιτων δλδ ξένων Ιατρικών Σχολών), δεν πα να καίγονται και να μην έχουν γιατρούς σε rural areas, εκεί δεν δείχνουν καθόλου ευρύ πνεύμα.

Είχα δει ένα ντοκιμαντέρ με ξένους στις ΗΠΑ που ήταν γιατροί στις χώρες τους, ειδικοί μάλιστα με χρόνια εμπειρίας κάποιοι, κι δεν τους αναγνώριζαν στο US γιατί δεν ικανοποιούσαν τα κριτήριά τους (USMLE, ηλικία) και κλαίγονταν που έκαναν αλλότριες δουλειές.
Ενώ στην Ελλαδάρα, πάει το παιδί στην Βουλγαρία-Σλοβακία-Ρουμανία ή σπουδάζει στην... Σεβαστούπολη (Ρωσοπόντιος) και voila, ορίστε το χρίσμα του "γιατρού".
« Τελευταία τροποποίηση: 24 Οκτωβρίου 2018, 12:51:37 από Αρχίατρος »

24 Οκτωβρίου 2018, 19:44:40
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

pzogr


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Τρομερή λύση... Πως δεν το σκέφτηκε κανείς μέχρι τώρα; Αφού μειώνεται η παραγωγή γιατρών και αυξάνεται των νοσηλευτριών ας κάνουν οι νοσηλεύτριες τη δουλειά! Πάντως έχω ακούσει ότι αυξάνονται και οι νυχούδες, μήπως να το σκεφτούν με ευρύτερο πνεύμα εκεί στο US;
Γνωρίζοντας το επίπεδο πολλών νέων συναδέλφων που κάνουν "αγροτικό", συχνά εντελώς μόνοι τους, θα ήμουν λιγότερο απόλυτος.
Αντιγράφουν αγωγές, έχουν βαθύτατες ελλείψεις σε απλές κλινικές πράξεις, ενώ έχουν μηδενική κλινική εμπειρία (ο μήνας στο νοσοκομείο συνήθως αναλίσκεται σε άλλα!)

Το θέμα είναι ποιός θα πάρει την γενναία απόφαση, στην Ελλάδα έχουμε ακόμα υπερπαραγωγή γιατρών, οπότε υπάρχουν ακόμα αρκετές "άσπρες μπλούζες" για τα χωριά.

Δεν θα διαφωνούσα για το επίπεδο κάποιων συναδέλφων ιδίως στη φάση του αγροτικού (υπάρχουν θέματα με το ποιός παίρνει άδεια άσκησης επαγγέλματος - με ποιές προϋποθέσεις δηλαδή), όμως ακόμα και αυτοί είναι σίγουρα καλύτεροι από οποιαδήποτε νοσηλεύτρια. Η μέση νοσηλεύτρια στην καλύτερη περίπτωση μπορεί να κάνει triage και πάλι με δυσκολία. Στις ΗΠΑ οι νοσηλεύτριες μάλλον έχουν άλλο ρόλο από τις δικές μας (απ'ό,τι ακούω - δεν έχω δική μου εμπειρία), αλλά και πάλι έχω την εντύπωση ότι δεν κάνουν κάτι άλλο εκτός από πρώτες βοήθειες (πχ depon-άκι, κτλ).

24 Οκτωβρίου 2018, 21:55:15
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Πάρτε μια ιδέα, του πώς δουλεύει μια Σουηδέζα Νοσηλεύτρια της Πρωτοβάθμιας εξειδικευμένη στον Σακχαρώδη Διαβήτη. Πόσοι Έλληνες Ενδοκρινολόγοι συμπληρώνουν άραγε μια φορά το εξάμηνο όλα αυτά εδώ;

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

24 Οκτωβρίου 2018, 23:42:57
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

schumifer


H διαφορά μεταξύ νοσηλεύτριας Ελλάδα κι εδώ πάνω είναι χαώδης, αναρωτιέμαι όμως αν είναι έλλειμμα εκπαίδευσης ή αν μετά το Πανεπιστήμιο χαλαρώνουν και μπαίνουν στο κλίμα οι Ελληνίδες. Γιατί έχω την αίσθηση ότι το θεωρητικό υπόβαθρο είναι παρόμοιο. Αλλά εδώ πάνω οι νοσηλεύτριες διώχνουν κόσμο από τα επείγοντα και το κέντρο υγείας σπίτι χωρίς να συμβουλεύονται ιατρό ενώ αυτό Ελλάδα θα έφερνε εισαγγελέα. Συχνά οι νοσηλεύτριες χειρουργείου διασωληνώνουν, κοιμίζουν, ξυπνάνε τον ασθενή, ο αναισθησιολόγος περνάει μία βόλτα για ενημέρωση. Βέβαια έχουν κάνει εξειδίκευση

24 Οκτωβρίου 2018, 23:45:00
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
H διαφορά μεταξύ νοσηλεύτριας Ελλάδα κι εδώ πάνω είναι χαώδης, αναρωτιέμαι όμως αν είναι έλλειμμα εκπαίδευσης ή αν μετά το Πανεπιστήμιο χαλαρώνουν και μπαίνουν στο κλίμα οι Ελληνίδες.

Πιο πολύ το δεύτερο.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

14 Νοεμβρίου 2018, 18:32:58
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
12 November 2018

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
45109 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Μαΐου 2008, 11:28:34
από eliastheod
4 Απαντήσεις
15786 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Μαρτίου 2019, 08:30:07
από Argirios Argiriou
2 Απαντήσεις
7912 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 2 Ιουνίου 2016, 08:51:55
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
5097 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Μαρτίου 2014, 22:32:06
από Gatekeeper
0 Απαντήσεις
3616 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20 Ιανουαρίου 2016, 00:53:07
από Argirios Argiriou