Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 18:08:51

Αποστολέας Θέμα: Επείγουσα Εξωνοσοκομειακή Ιατρική -Υφίσταται πραγματικά ??  (Αναγνώστηκε 66829 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

28 Οκτωβρίου 2018, 22:03:31
Αναγνώστηκε 66829 φορές
Αποσυνδεδεμένος

anasm


Γειά σας,

Με αφορμή μια αγγελία αναζήτησης νευρολόγων από γνωστή Εταιρεία παροχής Ιατρικών υπηρεσιών κατ'οίκον.

Μάλιστα, σε παλαιότερη συνέντευξή του, ο ιδρυτής της Εταιρείας αυτής, είχε αναφέρει ότι, το συχνότερο περιστατικό που αντιμετωπίζουν είναι οι κεφαλαλγίες.

Συγνώμη αλλά,
μπορεί ποτέ κανείς να αποφανθεί με βεβαιότητα ότι "μια σφυριά κατακέφαλα γιατρέ μου, αλλά τώρα νιώθω καλά", δεν χρήζει άμεσο απεικονιστικό έλεγχο με αξονική εγκεφάλου,
γιατί δεν αποκλείεται να υποκρύπτει μια (έστω και ηπιότατης έκτασης) υπαραχνοειδή αιμορραγία (διαφυγής) ??


Σας ευχαριστώ πολύ για τις όποιες επισημάνσεις σας και την εμπειρία σας, έχοντας πολύ πιθανά εργαστεί στο πεδίο της Εξωνοσοκομειακής Ιατρικής.

29 Οκτωβρίου 2018, 16:50:40
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Αγαπητέ μου, ο άμεσος απεικονιστικός έλεγχος θα πρέπει να γίνει στα διαγνωστικά κέντρα της εταιρείας ή σ' αυτά με τα οποία συνεργάζεται!  ;)

29 Οκτωβρίου 2018, 21:45:58
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

anasm


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αγαπητέ μου, ο άμεσος απεικονιστικός έλεγχος θα πρέπει να γίνει στα διαγνωστικά κέντρα της εταιρείας ή σ' αυτά με τα οποία συνεργάζεται!  ;)

Να 'σαι καλά Διαμαντή μου !

Μ'έκανες να χαμογελάσω...  :)

30 Οκτωβρίου 2018, 22:53:17
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

schumifer


Σε επιστημονικό πάντα επίπεδο, δόξα Τω Θεώ που οι περισσότερες κεφαλαλγίες δεν είναι αυτού του τύπου... Οι περισσότερες είναι έχω πονοκέφαλο 143 χρόνια και τώρα είναι χειρότερος, να πάρω παρακεταμόλη γιατρέ μου; Οι λίγες φορές με κεραυνοβόλο κεφαλαλγία είναι μεγάλο άγχος

31 Οκτωβρίου 2018, 21:49:02
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

anasm


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Σε επιστημονικό πάντα επίπεδο, δόξα Τω Θεώ που οι περισσότερες κεφαλαλγίες δεν είναι αυτού του τύπου... Οι περισσότερες είναι έχω πονοκέφαλο 143 χρόνια και τώρα είναι χειρότερος, να πάρω παρακεταμόλη γιατρέ μου; Οι λίγες φορές με κεραυνοβόλο κεφαλαλγία είναι μεγάλο άγχος

Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου.

Ωστόσο, ακόμα και επί γνωστού ιστορικού κεφαλαλγίας, μια υποτροπή αυτής, με διαφορετικούς χαρακτήρες από τα προηγούμενα επεισόδια (και όχι απαραίτητα of thunderclap onset),
κανονικά,
επιβάλλει νέα (σχεδόν εξ'αρχής) διευρένησή της....

Αλήθεια,
όταν ο ασθενής πάρει τηλέφωνο στο Τηλεφωνικό κέντρο, αιτιώμενος "Πονοκέφαλο και Ζάλη".....

Τί ειδικότητας γιατρός τον επισκέπτεται ??


Υπάρχει Εμπειρία από κάποιο μέλος του Forum, που έχει εργαστεί ή και εργάζεται ακόμα, σε Εταιρείες Εξωνοσοκομειακής Επείγουσας Ιατρικής ??

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
62159 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Οκτωβρίου 2008, 21:35:20
από Αγωνιστική Παρέμβαση
0 Απαντήσεις
34752 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Οκτωβρίου 2008, 23:07:23
από Argirios Argiriou
3 Απαντήσεις
73095 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Ιουλίου 2016, 13:00:53
από Bezbozny
7 Απαντήσεις
6980 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Νοεμβρίου 2012, 00:46:12
από Gatekeeper
16 Απαντήσεις
17076 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22 Δεκεμβρίου 2015, 08:55:36
από Argirios Argiriou