Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 16:46:07

Αποστολέας Θέμα: Κλειστά τα σχολεία σε όλη τη χώρα την Τετάρτη (έχουν εκλογές οι Εκπαιδευτικοί).  (Αναγνώστηκε 4672 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

5 Νοεμβρίου 2018, 15:49:13
Αναγνώστηκε 4672 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Αυτό πάλι δεν το καταλαβαίνω: Με την λογική αυτή να κάνουν και οι Ιατροί τις εκλογές τους για τον Ιατρικό Σύλλογο Τετάρτη (αντί για Κυριακή, όπως συνηθίζεται) και να κλείνουν την μέρα αυτή και το Νοσοκομείο...

05-11-2018

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

5 Νοεμβρίου 2018, 20:34:49
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Απ΄τα πλέον αρντάν επαγγέλματα που υπάρχουν στην Ελλάδα, δεν θα έπρεπε να είναι έτσι, αλλά έτσι το έχουν καταντήσει.

Εξαιρετικά απογοητευμένος απ΄την νοοτροπία του μέσου όρου, απουσία αξιολόγησης, αριστερίλα, διεθνισμός και δεν συμμαζεύεται.

Έχουν μέγιστη ευθύνη για το χάλι των νέων παιδιών.

Το να αρχίσω να απαριθμώ τι σημεία και τέρατα έχω δει (καθηγητές να διδάσκουν Ιστορία χωρίς να έχουν ιδέα, μαθηματικούς άσχετους με υπολογιστές κτλ.) είναι περριτό.
« Τελευταία τροποποίηση: 5 Νοεμβρίου 2018, 21:56:27 από Αρχίατρος »

5 Νοεμβρίου 2018, 21:35:18
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


   Νομίζω ότι το θέμα έπρεπε να καταχωρηθεί στο (ΔΕΝ) Υπάρχει ελπίδα. Το ωραίο (έλεος) είναι ότι οι εκλογές γίνονται δις ετησίως (κάπου και την Άνοιξη κάνουν κάτι εκλογές και πάλι κλείνουν τα σχολεία).
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
.....καθηγητές να διδάσκουν Ιστορία χωρίς να έχουν ιδέα....
   Διαφωνώ, το χειρότερο είναι όταν απλά δεν κάνουν τίποτα (μιλούν περί ανέμων, ποδοσφαίρου κλπ) ή απλά κοιμούνται στην αίθουσα. Όταν διδάσκουν (λέμε τώρα) έστω και διαβάζοντας το βιβλίο κάτι είναι...

6 Νοεμβρίου 2018, 11:17:33
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

GirousisN



6 Νοεμβρίου 2018, 11:49:53
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Αμ πως:
Παράθεση
Είχατε απορία γιατί οι δάσκαλοι κάνουν εκλογές Τετάρτη καί όχι Παρασκευή γιά νά βγεί τριήμερο? Νά γιατί.. Την Παρασκευή στάση εργασίας και την αλλη τετάρτη απεργία..

Υπόψιν ότι πρό Μνημονίου κάτι διευθυντές (που πχ επαρχία μπορούν να είναι και τελείως ακαλλιέργητοι και παράλληλα να έχουν κτήματα κτλ γνωρίζω περιπτώσεις) έπαιρναν κάτι 1700άρες.
Και αυτοί οι άνθρωποι διδάσκουν  τα παιδιά μας...  :P

7 Νοεμβρίου 2018, 00:45:43
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Δημήτριος


Ναι μεν θα πω ότι έχετε απόλυτο δίκιο, δεν θα αποκαλύψω δε σε ποια διεύθυνση δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης φωτογράφισα την  κορνίζα με το κάτωθι κείμενο

 Κανονίστε έλεγα στους συναδέλφους μου να το δείξουμε αυτό το κείμενο σε κανα νοσοκομείο να έρθουν στο σχολείο να μας πελεκήσουνε ...
« Τελευταία τροποποίηση: 7 Νοεμβρίου 2018, 00:49:44 από Δημήτριος »

7 Νοεμβρίου 2018, 21:10:07
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
.... σε ποια διεύθυνση δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης φωτογράφισα την  κορνίζα με το κάτωθι κείμενο ...
   Και όμως εγώ θα συμφωνήσω με το κείμενο. Έτσι είναι, ή μάλλον έτσι θα έπρεπε να είναι (εντάξει, το φυσική καταστροφή είναι υπερβολή, φαντάζομαι δεν έχει βρεθεί σε ΤΕΠ ο ογδοντάχρονος συγγραφέας μετά απο ένα μέτριο τροχαίο ατύχημα).
   Στην Ελλάδα όμως απέχουμε παρασάγγες από αυτή τη θεώρηση...

7 Νοεμβρίου 2018, 21:24:57
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Δημήτριος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
.... σε ποια διεύθυνση δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης φωτογράφισα την  κορνίζα με το κάτωθι κείμενο ...
   Και όμως εγώ θα συμφωνήσω με το κείμενο. Έτσι είναι, ή μάλλον έτσι θα έπρεπε να είναι (εντάξει, το φυσική καταστροφή είναι υπερβολή, φαντάζομαι δεν έχει βρεθεί σε ΤΕΠ ο ογδοντάχρονος συγγραφέας μετά απο ένα μέτριο τροχαίο ατύχημα).
   Στην Ελλάδα όμως απέχουμε παρασάγγες από αυτή τη θεώρηση...

 Αναρωτιέμαι κάποιος κύριος ή κυρία που εργάστηκε ως γιατρός στη Σουηδία πχ πως θα συνέκρινε αυτούς τους δύο χώρους εκεί πέρα .

7 Νοεμβρίου 2018, 21:45:13
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

 Αναρωτιέμαι κάποιος κύριος ή κυρία που εργάστηκε ως γιατρός στη Σουηδία πχ πως θα συνέκρινε αυτούς τους δύο χώρους εκεί πέρα .

Σε Νοσοκομεία και σε Κέντρα Υγείας στην Σουηδία έχω εργαστεί. Σε Σχολεία όχι (ούτε και έχω πάω σχολείο εκεί).

Οπότε δεν θεωρώ ότι μπορώ να έχω αντικειμενική άποψη.

Δεν νομίζω πάντως ότι οι Δάσκαλοι εκεί έχουν περισσότερο στρες από τον μέσο Γιατρό.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

7 Νοεμβρίου 2018, 23:53:35
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αναρωτιέμαι κάποιος κύριος ή κυρία που εργάστηκε ως γιατρός στη Σουηδία πχ πως θα συνέκρινε αυτούς τους δύο χώρους εκεί πέρα .
   Μμμ, έχετε δίκιο, διάβασα τα υπόλοιπα και παρέλειψα το "τρομακτική δράση".  Ναι, είναι υπερβολή αν και μερικές φορές ο καθηγητής πρέπει να είναι θηριοδαμαστής....

8 Νοεμβρίου 2018, 01:27:07
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Δημήτριος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αναρωτιέμαι κάποιος κύριος ή κυρία που εργάστηκε ως γιατρός στη Σουηδία πχ πως θα συνέκρινε αυτούς τους δύο χώρους εκεί πέρα .
   Μμμ, έχετε δίκιο, διάβασα τα υπόλοιπα και παρέλειψα το "τρομακτική δράση".  Ναι, είναι υπερβολή αν και μερικές φορές ο καθηγητής πρέπει να είναι θηριοδαμαστής....
Νομίζω ότι μεγαλύτερο θηρίο που δεν δαμάζεται εύκολα είναι ένας οργισμένος συγγενής του ασθενούς που ξεσπάει στον τελευταίο τροχό της αμάξης,το νοσοκομειακό προσωπικό... με αυτό το θηρίο δεν μπορείς να τα  βάλεις εύκολα. Άσε που "δαγκώνει" και πολύ άσχημα.
 Ως ασθενής και ως επισκέπτης έχω πάει πολλές φορές σε νοσοκομείο δημόσιο .Οι απαιτήσεις και ευθύνες είναι απείρως περισσότερες απ' ό,τι σ' ένα σχολείο. OK στο δημοτικό που πέφτουν τα θεμέλια της γνώσης και της προσωπικότητας οι ευθύνες του δασκάλου είναι μεγάλες όντως, από κει και πέρα ,ειδικά στο Λύκειο για παράδειγμα εάν προσέχεις την ασφάλεια των παιδιών και να κάθονται ήσυχα στην τάξη για να μην ενοχλούν το ένα το άλλο και να μη τους μάθεις με τον πρέποντα τρόπο ,δεν θα πολυασχολούνται ,υπάρχουν τα φροντιστήρια... Όχι πως είναι ηθικό αυτό που συμβαίνει απλά ο μαθητής δεν αντέχει τον πολυσύνθετο φόρτο εργασίας και δεν ασχολείται περαιτερω
« Τελευταία τροποποίηση: 8 Νοεμβρίου 2018, 01:32:32 από Δημήτριος »

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
3238 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Σεπτεμβρίου 2011, 22:45:02
από carlita
0 Απαντήσεις
6612 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24 Ιανουαρίου 2013, 23:47:26
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
2411 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Αυγούστου 2014, 17:55:32
από Argirios Argiriou
2 Απαντήσεις
6460 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25 Οκτωβρίου 2020, 16:18:31
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
8737 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Απριλίου 2022, 00:39:07
από Argirios Argiriou