Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 16:01:43

Αποστολέας Θέμα: Τι είναι ο οικογενειακός ιατρός;  (Αναγνώστηκε 22060 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

15 Νοεμβρίου 2018, 12:38:54
Αναγνώστηκε 22060 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Με αφορμή ένα βίντεο για τον οικογενειακό ιατρό που έφτιαξαν συνάδελφοι στα πλαίσια της εκπαίδευσης στην επιδημιολογίας κατά την ειδικότητα της γενικής ιατρικής, έγραψα το παρακάτω κείμενο. Το έκανα επειδή ένοιωθα ότι δεν με έκφραζε και επειδή δεν είναι μοναδικός σκοπός μου η κριτική. Και δεν κατηγορώ ούτε στο ελάχιστο τους νέους συναδέλφους που έφτιαξαν τον βίντεο. Έχω όμως σαφέστατες απορίες για τους εκπαιδευτές τους. 
Είναι η δική μου εκδοχή. Δεν είναι η σωστή ή καλύτερη. Σε 10 χρόνια μπορεί να θεωρώ ότι ήμουν πολύ μικρός και άσχετος για αυτό που γράφω σήμερα.  Την θέτω ελεύθερη προς κρίση και χρήση από τους συναδέλφους.

"Ο οικογενειακός σου ιατρός είναι ο γιατρός που εσύ επιλέγεις γιατί τον εμπιστεύεσαι για την υγεία σου. Είναι αυτός που σε γνωρίζει γιατί από παιδί σε εξέταζε μαζί με την οικογένεια σου. Ξέρει το ιστορικό σου, ζει τις ανησυχίες σου, γνωρίζει τις ανάγκες σου. Κι αν μεγαλώνοντας άλλαξες οικογενειακό ιατρό, και ο νέος γιατρός πάντα το ίδιο επιθυμεί για σένα.

Είναι γιατρός με ειδικότητα που απευθύνεσαι πρώτα, χωρίς φραγμούς και καθυστερήσεις, που στόχο έχει την πρόληψη και την έγκαιρη διάγνωση, που μπορεί να απαντήσει σε προβλήματα υγείας που σε αγχώνουν, που μπορεί να σε εξετάσει, να αντιμετωπίσει και να θεραπεύσει τα συνήθη και συχνά προβλήματα υγείας άμεσα χωρίς να ταλαιπωρηθείς.

Είναι ο γιατρός που μπορεί να σε δει σαν άτομο αλλά και ως μέλος της οικογένειας, της γειτονιάς, της κοινωνίας που μας περιβάλλει. Δεν βλέπει ένα όργανο του σώματος αλλά ασχολείται μαζί σου ολιστικά και δίνει λύσεις και θεραπεία συνολικά. Δεν είναι ο γιατρός που όλα τα ξέρει και όλα τα θεραπεύει, αλλά αυτός που μπορείς να εμπιστευτείς να σε εξετάσει, να σε συμβουλεύσει, να σε θεραπεύσει, αλλά και να σε παραπέμψει κατάλληλα για ειδικά και εξειδικευμένα προβλήματα υγείας.

Δεν προσφέρει μόνο περίθαλψη όταν αρρωστήσεις αλλά προσπαθεί να σε κρατήσει υγιή. Αξιοποιώντας τις ειδικές γνώσεις κάθε επαγγελματία υγείας ή μη, μπορεί να σε καθοδηγήσει να ζεις και να τρέφεσαι υγιεινά, να γυμνάζεσαι σωστά, να επιλέγεις εσύ το καλύτερο για την υγεία σου. Φροντίζει για τους εμβολιασμούς και τις προληπτικές εξετάσεις, έχει θέση και ρόλο στην υγεία της κοινότητας, δεν περιμένει υποχρεωτικά να έρθεις εσύ, έρχεται σε σένα. Αυτός είναι ο οικογενειακός ιατρός σου."

Να ευχαριστήσω τους νέους συναδέλφους που έφτιαξαν το βίντεο. Ακόμη κι αν έχω τις ενστάσεις μου, δεν παύει να αποτελεί ένα κείμενο που προσπάθησα να εμπλουτίσω.

Απαγορεύω την αντιγραφή, δημοσίευση ή αναπαραγωγή με οποιοδήποτε μέσο χωρίς έγγραφη άδεια του παραπάνω κειμένου από νομικά πρόσωπα (κρατικά ή ιδιωτικά) ή εκπροσώπους τους καθώς και άμεση ή έμμεση χρήση διαφήμισης για δομές κρατικές ή ιδιωτικές.]

Το βίντεο από το οποίο ξεκίνησε η συζήτηση:
« Τελευταία τροποποίηση: 15 Νοεμβρίου 2018, 12:58:05 από Δ. Κουναλάκης »
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

15 Νοεμβρίου 2018, 22:20:05
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

anasm


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Με αφορμή ένα βίντεο για τον οικογενειακό ιατρό που έφτιαξαν συνάδελφοι στα πλαίσια της εκπαίδευσης στην επιδημιολογίας κατά την ειδικότητα της γενικής ιατρικής, έγραψα το παρακάτω κείμενο. Το έκανα επειδή ένοιωθα ότι δεν με έκφραζε και επειδή δεν είναι μοναδικός σκοπός μου η κριτική. Και δεν κατηγορώ ούτε στο ελάχιστο τους νέους συναδέλφους που έφτιαξαν τον βίντεο. Έχω όμως σαφέστατες απορίες για τους εκπαιδευτές τους. 
Είναι η δική μου εκδοχή. Δεν είναι η σωστή ή καλύτερη. Σε 10 χρόνια μπορεί να θεωρώ ότι ήμουν πολύ μικρός και άσχετος για αυτό που γράφω σήμερα.  Την θέτω ελεύθερη προς κρίση και χρήση από τους συναδέλφους.


"Ο οικογενειακός σου ιατρός είναι ο γιατρός που εσύ επιλέγεις γιατί τον εμπιστεύεσαι για την υγεία σου. Είναι αυτός που σε γνωρίζει γιατί από παιδί σε εξέταζε μαζί με την οικογένεια σου. Ξέρει το ιστορικό σου, ζει τις ανησυχίες σου, γνωρίζει τις ανάγκες σου. Κι αν μεγαλώνοντας άλλαξες οικογενειακό ιατρό, και ο νέος γιατρός πάντα το ίδιο επιθυμεί για σένα.


Είναι γιατρός με ειδικότητα που απευθύνεσαι πρώτα, χωρίς φραγμούς και καθυστερήσεις, που στόχο έχει την πρόληψη και την έγκαιρη διάγνωση, που μπορεί να απαντήσει σε προβλήματα υγείας που σε αγχώνουν, που μπορεί να σε εξετάσει, να αντιμετωπίσει και να θεραπεύσει τα συνήθη και συχνά προβλήματα υγείας άμεσα χωρίς να ταλαιπωρηθείς.

Είναι ο γιατρός που μπορεί να σε δει σαν άτομο αλλά και ως μέλος της οικογένειας, της γειτονιάς, της κοινωνίας που μας περιβάλλει. Δεν βλέπει ένα όργανο του σώματος αλλά ασχολείται μαζί σου ολιστικά και δίνει λύσεις και θεραπεία συνολικά. Δεν είναι ο γιατρός που όλα τα ξέρει και όλα τα θεραπεύει, αλλά αυτός που μπορείς να εμπιστευτείς να σε εξετάσει, να σε συμβουλεύσει, να σε θεραπεύσει, αλλά και να σε παραπέμψει κατάλληλα για ειδικά και εξειδικευμένα προβλήματα υγείας.

Δεν προσφέρει μόνο περίθαλψη όταν αρρωστήσεις αλλά προσπαθεί να σε κρατήσει υγιή. Αξιοποιώντας τις ειδικές γνώσεις κάθε επαγγελματία υγείας ή μη, μπορεί να σε καθοδηγήσει να ζεις και να τρέφεσαι υγιεινά, να γυμνάζεσαι σωστά, να επιλέγεις εσύ το καλύτερο για την υγεία σου. Φροντίζει για τους εμβολιασμούς και τις προληπτικές εξετάσεις, έχει θέση και ρόλο στην υγεία της κοινότητας, δεν περιμένει υποχρεωτικά να έρθεις εσύ, έρχεται σε σένα. Αυτός είναι ο οικογενειακός ιατρός σου."

Να ευχαριστήσω τους νέους συναδέλφους που έφτιαξαν το βίντεο. Ακόμη κι αν έχω τις ενστάσεις μου, δεν παύει να αποτελεί ένα κείμενο που προσπάθησα να εμπλουτίσω.

Απαγορεύω την αντιγραφή, δημοσίευση ή αναπαραγωγή με οποιοδήποτε μέσο χωρίς έγγραφη άδεια του παραπάνω κειμένου από νομικά πρόσωπα (κρατικά ή ιδιωτικά) ή εκπροσώπους τους καθώς και άμεση ή έμμεση χρήση διαφήμισης για δομές κρατικές ή ιδιωτικές.]



Είναι πολύ σημαντικό για κάθε άνθρωπο (και, ανά πάσα στιγμή, εν δυνάμει ασθενή...),
να νιώθει ότι μπορεί να μοιραστεί την ανησυχία του και να ακουμπήσει ένα μέρος του Φορτίου που κουβαλάει, μέσα του,
σε κάποιον
συνάνθρωπό του, εμπιστοσύνης, και μάλιστα Γνώστη, στα πλαίσια του εφικτού, της ανθρώπινης μηχανής...

Η εμπειρία μου είναι ακόμα μικρή, ωστόσο κρίνω και κυρίως νιώθω ότι από την παραπάνω Αφετηρία ξεκινάνε όλα....

Και, δεν εννοώ τον (αυτονόητο) Στόχο της Πρόληψης ή/και της Έγκαιρης (early sign) Διάγνωσης...
Αναφέρομαι,
ακόμα και στους (σαφώς υποσυνείδητους) μηχανισμούς placebo που επενεργούν σημαντικά, έως καθοριστικά, στο συνολικό Θεραπευτικό όφελος της οποιασδήποτε φαρμακευτικής αγωγής... 

Σίγουρα η παραπάνω παράθεσή μου δεν έχει να προσθέσει κάτι επί του πρακτέου...

Όμως, ειλικρινά, ήταν οι πρώτες σκέψεις που αναδύθηκαν στο μυαλό, όταν διάβασα το παραπάνω εμπνευσμένο, βιωματικά, κείμενο -θέση του κου. Κουναλάκη

« Τελευταία τροποποίηση: 17 Νοεμβρίου 2018, 11:25:44 από anasm »

Λέξεις κλειδιά: οικογενειακός ιατρός ΠΦΥ 
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
78 Απαντήσεις
28283 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 4 Νοεμβρίου 2014, 16:09:53
από Denominator
11 Απαντήσεις
70496 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20 Σεπτεμβρίου 2022, 18:40:49
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
42054 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Ιουλίου 2019, 19:04:36
από Δ. Κουναλάκης
2 Απαντήσεις
57065 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20 Μαΐου 2020, 21:10:57
από Ορθοπαιδικός
1 Απαντήσεις
32461 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Ιανουαρίου 2020, 14:06:16
από pzogr