Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
18 Απριλίου 2024, 04:57:36

Αποστολέας Θέμα: γενικη ιατρικη - ειδικοτητα/εργασια σε Αθηνα  (Αναγνώστηκε 15745 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

14 Νοεμβρίου 2018, 18:42:55
Αναγνώστηκε 15745 φορές
Αποσυνδεδεμένος

eirini T


Ειμαι στο 6ο ετος της ιατρικης και σκεφτομαι για ειδικοτητα την γενικη ιατρικη. Γενικα ψαχνω ειδικοτητα με καλη ποιοτητα ζωης απο θεμα ελευθερου χρονου και αγχους και δεν θα ηθελα να φυγω απο Αθηνα. Απο οικονομικης αποψης πρακτικα ξεκιναω απο το μηδεν χωρις καποια βοηθεια.( Εχω σκεφτει και ΩΡΛ, παιδιατρικη, ενδοκρινολογια, ρευματολογια, φυσικη ιατρικη/αποκατασταση).  Αυτο που δεν βρηκα στην αναζητηση ειναι κατα ποσο μπορει να δουλευει ο γενικος γιατρος στην ειδικοτητα και μετα στην Αθηνα και οχι σε επαρχια και ποιες ειναι οι συνθηκες γενικα. Ευχαριστω.

15 Νοεμβρίου 2018, 00:12:07
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Βασει των προτιμησεων σου η Γενική Ιατρική δεν είναι η σωστή ειδικότητα για εσένα. Δερματολογία με special interest την αισθητική ιατρική θα σου πρότεινα.
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

15 Νοεμβρίου 2018, 02:30:35
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Εγώ θα διαφωνήσω, αν και δεν είμαι ΓΙ, νομίζω η ΓΙ θα σου ταίριαζε μια χαρά.  Άλλωστε πολλά παιδιά, ειδικεύομενους ΓΙ που γνωρίζω, την διάλεξαν γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο.
Έχει ευρύ πεδίο, μπορείς κάλλιστα να πιάσεις δουλειά σε κάποιο ΤΟΜΥ (ή ΚΥ αστικού τύπου όπως θα τα λένε τότε), και να παίζεις μόνο πρωϊνό ωράριο, χωρίς εφημερίες, επείγοντα και άγχος.
Απ΄την άλλη, θα έχεις σίγουρα περισσότερο άγχος και χειρότερη ποιότητα ζωής από έναν δερματολόγο. Πόση είναι όμως η αναμονή αυτή την στιγμή στην Δερματολογία ; Γενική Ιατρική ξεκινάς ΑΜΕΣΑ.

15 Νοεμβρίου 2018, 12:31:41
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

eirini T


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Βασει των προτιμησεων σου η Γενική Ιατρική δεν είναι η σωστή ειδικότητα για εσένα. Δερματολογία με special interest την αισθητική ιατρική θα σου πρότεινα.

το θεμα ειναι οτι ειναι αδυνατο να διαλεξω ειδικοτητα με τοση αναμονη, λογω χρηματων. Γιατι θεωρεις οτι δεν ειναι για εμενα, λογω της προτιμησης να ειμαι Αθηνα ή η ειδικοτητα εχει αλλες συνθηκες εργασιας απο οτι φανταζομαι?

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
22549 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26 Ιανουαρίου 2009, 12:37:27
από docjohn
2 Απαντήσεις
5551 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Οκτωβρίου 2014, 10:02:32
από medicus
9 Απαντήσεις
55036 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Αυγούστου 2017, 17:56:57
από Aggelos md
0 Απαντήσεις
33078 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 3 Νοεμβρίου 2016, 12:17:48
από greenrebel13
2 Απαντήσεις
53766 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 3 Αυγούστου 2017, 15:36:52
από kalomo12