Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 17:46:04

Αποστολέας Θέμα: εξελιξη σε βαθμο διευθυντη  (Αναγνώστηκε 54587 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

21 Νοεμβρίου 2018, 19:36:03
Αναγνώστηκε 54587 φορές
Αποσυνδεδεμένος

mantsoti


καλησπερα. θα ηθελα να ρωτησω το εξης : οντας επιμελητης Β, κι εχοντας αναγνωρισει προυπηρεσια 15ετη συνολικα, μπορω να κριθω απευθειας σε διευθυντη, η πρεπει να γινω πρωτα Α, και μετα την πενταετια κριση για διευθυντης ; ... το ρωταω μηπως γνωριζει καποιος αν εχει αλλαξει κατι ... ευχαριστω.

21 Δεκεμβρίου 2018, 22:28:41
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Clemence


Σοβαρά τώρα, δεν θα ήταν καθόλου κακή ιδέα  ;)

3 Ιανουαρίου 2019, 17:32:05
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

timex


Κοιτα τι μαθαινουμε...

Ένας που είναι Β, μπορεί να κάνει αίτηση σε προκήρυξη για θέση διευθυντού; Και η κρίση πώς θα γίνει; Θα μετρήσουν τα χρόνια προϋπηρεσίας των άλλων ή οι μετεκπαιδεύσεις, μεταπτυχιακό, διδακτορικό, εργασίες κτλ που μπορεί να έχει κάποιος;

3 Ιανουαρίου 2019, 22:49:13
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Κοιτα τι μαθαινουμε...

Ένας που είναι Β, μπορεί να κάνει αίτηση σε προκήρυξη για θέση διευθυντού; Και η κρίση πώς θα γίνει; Θα μετρήσουν τα χρόνια προϋπηρεσίας των άλλων ή οι μετεκπαιδεύσεις, μεταπτυχιακό, διδακτορικό, εργασίες κτλ που μπορεί να έχει κάποιος;
Μπορεί να υποβάλει οποιοσδήποτε για διευθυντής, χωρίς να είναι καν στο ΕΣΥ. Όσον αφορά τα κριτήρια, μπορείτε να δείτε εδώ τη σχετική ΥΑ: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

23 Αυγούστου 2019, 19:30:30
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

makmar


Καλησπέρα,είμαι επιμελητής Α τρία χρόνια (είχα κάνει κανονικά 7 χρόνια ως Β).Πρόσφατα έκανα αναγνώριση προυπηρεσίας από άλλους φορείς κοινωνικής ασφάλισης για περίπου 6μιση χρόνια.Θα ήθελα να μου πείτε εάν έχω δικαίωμα να ζητήσω την εξέλιξη για διευθυντής,εφόσον με αυτήν την προυπηρεσία έχω συμπληρώσει την 8ετία και την 15ετία στο ΕΣΥ.

23 Αυγούστου 2019, 19:59:16
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλησπέρα,είμαι επιμελητής Α τρία χρόνια (είχα κάνει κανονικά 7 χρόνια ως Β).Πρόσφατα έκανα αναγνώριση προυπηρεσίας από άλλους φορείς κοινωνικής ασφάλισης για περίπου 6μιση χρόνια.Θα ήθελα να μου πείτε εάν έχω δικαίωμα να ζητήσω την εξέλιξη για διευθυντής,εφόσον με αυτήν την προυπηρεσία έχω συμπληρώσει την 8ετία και την 15ετία στο ΕΣΥ.
Άλλο η αναγνώριση προϋπηρεσίας ως συντάξιμη κι άλλο αυτό που λέτε. Η προϋπηρεσία που αναγνωρίσατε είναι στο ΕΣΥ;
Ο νόμος λέει
Παράθεση
ΣΤ) Δικαίωμα αίτησης για αξιολόγηση έχει ο Επιμελητής Β` μετά από επτά έτη στο βαθμό. Ο Επιμελητής Α` έχει δικαίωμα αξιολόγησης μετά από οκτώ έτη στο βαθμό ή δεκαπέντε έτη στο ΕΣΥ από τα οποία, τα πέντε έτη στο βαθμό του Επιμελητή Α` και στην ίδια θέση, χωρίς αρνητικές αξιολογήσεις στον προηγούμενο βαθμό.
Έχετε κάποια από τις παραπάνω προϋποθέσεις;
Δε βλέπω 15 χρόνια στο ΕΣΥ
Δε βλέπω 8 χρόνια στο βαθμό ως επιμελητής Α', ούτε 5 έτη ως Α' στην ίδια θέση.

24 Αυγούστου 2019, 11:38:53
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Όμηρος


Μήπως όμως στην περίπτωση αυτή έχει εφαρμογή η διατάξη της παρ. 2 του αρ. 135 του ν. 4600/2019 με την οποία: “ Ο χρόνος προϋπηρεσίας ειδικευμένων ιατρών, Οδοντιάτρων και Φαρμακοποιών, πρώην υπαλλήλων υπουργείων των κλάδων ΠΕ ιατρών, ΠΕ Ιατρών Ειδικοτήτων, ΠΕ Οδοντιάτρων και ΠΕ Φαρμακοποιών, οι οποίοι σύμφωνα με την παρ. 4 του άρθρου. 23 του ν. 3370/2005 (Α/176), έχουν μεταταγεί σε φορείς παροχής υπηρεσιών υγείας εποπτευόμενους από το Υπουργείο Υγείας και καταταγεί στον κλάδο ιατρών,Οδοντιάτρων και Φαρμακοποιών ΕΣΥ, υπολογίζεται για την βαθμολογική τους εξέλιξη ως χρόνος προϋπηρεσίας στο ΕΣΥ, εφαρμοζόμενης αναλόγως της παραγράφου 1 του αρ. 27 του Ν 4461/2017"?
Γιατί τότε έχουμε 10 έτη στο ΕΣΥ (7 ως Β' και 3 ως Α΄) και 6,5 αναγνωρισμένα ως προϋπηρεσία στο ΕΣΥ. Συνολικά 16,5 χρόνια στο ΕΣΥ. Και πάλι όμως το δικαίωμα μάλλον θα δημιουργηθεί εφόσον κλείσει ο συνάδελφος 5 χρόνια στην ίδια θέση ως Α΄,δηλαδή σε 2 χρόνια από τώρα.

25 Αυγούστου 2019, 18:45:44
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

nasiaser


Μια διευκρινηση: για να αναγνωριστει η προυπηρεσια ενος επιμ. Β πρεπει να εχει εργαστεί 7 χρονθα στο ΕΣΥ; φανταζομαι πως ναι, αλλα θα ηθελα μια επιβεβαίωση

26 Αυγούστου 2019, 12:21:18
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

makmar


Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.Απλώς έχει συμβεί κάτι άδικο πιστεύω με περίπτωση άλλου συναδέλφου.Διορίστηκε το 2018 ως Επιμελητής Α και φέτος του αναγνωρίσανε τα χρόνια του επικουρικού του με αποτέλεσμα να κρίνεται σε λίγο για διευθυντής.Γ'αυτούς δεν ισχύουν τα πέντε χρόνια στη θέση Α ? Το θεωρώ άδικο γιατί έχω τα διπλάσια χρόνια στο ΕΣΥ.

28 Αυγούστου 2019, 08:22:22
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Πατρωνάκης Μάνος

Moderator
 Oι διευκρινίσεις του Υπουργείου παρακάτω αναφέρονται σε κατάληψη θέσης ιατρών ΕΣΥ, ισχύουν βέβαια και για την
βαθμολογική εξέλιξη.

28 Αυγούστου 2019, 13:59:49
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

makmar



4 Σεπτεμβρίου 2019, 12:45:41
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

Clemence


Παράθεση
Oι διευκρινίσεις του Υπουργείου παρακάτω αναφέρονται σε κατάληψη θέσης ιατρών ΕΣΥ, ισχύουν βέβαια και για την
βαθμολογική εξέλιξη.

Άρα στα 15 χρόνια στο ΕΣΥ συνυπολογίζονται το Αγροτικό και τα Επικουρικά. Απλά ρωτώ γιατί δεν κατάλαβα από τις άλλες συζητήσεις τι ακριβώς ισχύει, ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη αν έχει ήδη απαντηθεί στο forum.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
7453 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Μαΐου 2010, 12:34:37
από αγγελικη
4 Απαντήσεις
54994 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28 Νοεμβρίου 2021, 14:40:55
από Argirios Argiriou
2 Απαντήσεις
48558 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 5 Μαρτίου 2021, 20:58:16
από vivich
1 Απαντήσεις
29742 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 4 Φεβρουαρίου 2022, 12:56:59
από Kos
0 Απαντήσεις
12820 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Φεβρουαρίου 2023, 00:34:38
από Argirios Argiriou