Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 17:16:31

Αποστολέας Θέμα: Σχετικά με συνταγογράφηση από Γ.Ι.  (Αναγνώστηκε 79366 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

26 Νοεμβρίου 2018, 11:59:33
Αναγνώστηκε 79366 φορές
Αποσυνδεδεμένος

stelika


Καλημέρα στο φόρουμ. Εάν γνωρίζει κάποιος να ενημερώσει για το τι ισχύει σχετικά με την συνταγογράφηση φαρμάκων από Γ.Ι. Επισυνάπτω φωτο από ανακοίνωση Γ.Ι. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

26 Νοεμβρίου 2018, 15:16:15
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Είναι γνωστές περιπτώσεις όπου γενικοί γιατροί (δε γνωρίζω για άλλες ειδικότητες, μπορεί και σ' αυτές) κλήθηκαν να δώσουν εξηγήσεις και τελικά κλήθηκαν να πληρώσουν πρόστιμο επειδή συνταγογράφησαν σκευάσματα για πνευμονολογικά, ουρολογικά και νευρολογικά νοσήματα, χωρίς ύπαρξη γνωμάτευσης γιατρού της αντίστοιχης ειδικότητας, με την αιτιολόγηση ότι οι συγκεκριμένες ειδικότητες δεν περιλαμβάνονταν στην εκπαίδευση στη διάρκεια της ειδικότητας.
Μάλιστα το αναφέρει (πολύ γενικά μάλιστα) και πρόσφατο έγγραφο (επισυνάπτεται) του υπουργείου υγείας προς τις ΤΟΜΥ.

Αν λοιπόν ο γιατρός έχει "καεί" ή φοβάται μην "καεί" αποφάσισε να πορευτεί μ' αυτό τον τρόπο (υποθέτω με την ασφάλεια του δημοσίου, γιατί για ιδιώτη το βλέπω δύσκολο). Ίσως μάλιστα "εκμεταλλευόμενος" τη γενικότητα του εγγράφου που ανέφερα παραπάνω.

Φυσικά έχει προσθέσει νοσήματα και ειδικότητες που δεν περιλαμβάνονται στους περιορισμούς, έχει εστιάσει σε συγκεκριμένα νοσήματα (π.χ. προστάτη και όχι ουρολογικά γενικότερα) και η ανακοίνωση γενικότερα δείχνει μια προχειρότητα.

26 Νοεμβρίου 2018, 20:03:13
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

nikmix


Οπότε βάσει λογικής του υπουργείου ένας ανειδίκευτος (πχ αγροτικός) ιατρός,δε θα έπρεπε να προτείνει και να συνταγογραφεί κανένα φάρμακο...Ούτε καν τα πιο απλά (πχ zantac) αφού δεν έχει πάρει την ανάλογη εξειδίκευση (πχ γαστρεντερολογία).Οπότε απαξιώνουμε εντελώς το ιατρικό πτυχίο και θεωρούμε ότι δεν μπορεί ένας ιατρός να δώσει φαρμακευτική αγωγή βάσει των γνώσεών του.Και κανενός συλλογικού ιατρικού οργάνου το αυτί δεν ιδρώνει.Πάμε πολύ καλά.....

26 Νοεμβρίου 2018, 21:32:40
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Οπότε βάσει λογικής του υπουργείου ένας ανειδίκευτος (πχ αγροτικός) ιατρός,δε θα έπρεπε να προτείνει και να συνταγογραφεί κανένα φάρμακο...Ούτε καν τα πιο απλά (πχ zantac) αφού δεν έχει πάρει την ανάλογη εξειδίκευση (πχ γαστρεντερολογία).Οπότε απαξιώνουμε εντελώς το ιατρικό πτυχίο και θεωρούμε ότι δεν μπορεί ένας ιατρός να δώσει φαρμακευτική αγωγή βάσει των γνώσεών του.Και κανενός συλλογικού ιατρικού οργάνου το αυτί δεν ιδρώνει.Πάμε πολύ καλά.....

κάτι που μπερδεύουμε (κι εγώ μαζί) είναι ότι τα παραπάνω αφορούν οδηγίες για συνταγογράφηση σε ασφαλιστικά ταμεία και κυρίως για την αποζημίωση από τον ΕΟΠΥΥ.
Ένας ανειδίκευτος αν έχει ιδιωτικό ιατρείο μπορεί να γράψει ό,τι θέλει χειρόγραφα, να το αγοράσει ο ασθενής από το φαρμακείο πληρώνοντας όλη την αξία, χωρίς ηλεκτρονική συνταγή. Στην ηλεκτρονική συνταγογράφηση όμως, επειδή έρχεται και αποζημιώνει ο ΕΟΠΥΥ, μπαίνουν (καλώς ή κακώς) κανόνες.
Για τους ανειδίκευτους το ΠΔ 121/08 ορίζει:

2. Οι αγροτικοί ιατροί υποχρεούνται να συνταγογραφούν μόνο μία μονάδα ιδιοσκευάσματος. Εξαιρετικά και μόνο σε περίπτωση χορήγησης ενεσίμων διαλυμάτων μιας δόσης εκάστου, ο αγροτικός ιατρός δύναται να αναγράφει πέραν της μίας μονάδας ιδιοσκευάσματος, όση ποσότητα απαιτείται για την κάλυψη θεραπείας.
Επίσης συνταγογραφούν για χρονίως πάσχοντες ασφαλισμένους, συνταγή για θεραπεία μέχρι ενός (1) μηνός καθώς και «επαναλαμβανόμενη συνταγή» τρίμηνης διάρκειας, μόνο βάσει γνωμάτευσης του ιατρού ειδικότητας. Η γνωμάτευση ισχύει για όσο χρόνο έχει καθορίσει ο γιατρός ειδικότητας και πάντως όχι πέραν της διετίας από την έκδοσή της.
Τις αυτές υποχρεώσεις έχουν και οι ιατροί χωρίς ειδικότητα που συνάπτουν συμβάσεις με τον ΟΠΑΔ ή ασφαλιστικούς οργανισμούς υπό τις προϋποθέσεις του
άρθρου 5 περ. στ’ του παρόντος διατάγματος.

26 Νοεμβρίου 2018, 23:57:54
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
.....
Για τους ανειδίκευτους το ΠΔ 121/08 ορίζει:

2. Οι αγροτικοί ιατροί υποχρεούνται να συνταγογραφούν μόνο μία μονάδα ιδιοσκευάσματος.
....
Τις αυτές υποχρεώσεις έχουν και οι ιατροί χωρίς ειδικότητα που συνάπτουν συμβάσεις με τον ΟΠΑΔ ή ασφαλιστικούς οργανισμούς υπό τις προϋποθέσεις του άρθρου 5 περ. στ’ του παρόντος διατάγματος.
   Με την ίδια λογική (περίεργη λέξη η λογική, σίγουρα ελληνική αλλά δεν εφαρμόζεται στη γενέτειρα της) αφού μπορεί ο ανειδίκευτος θα μπορεί ο ειδικός πχ Κ/Δ να γράψει και μια γαστροπροστασία ή ένα αντιοστεοπορωτικό (σε ήδη υπάρχον πρωτόκολλο μάλιστα) ή ο Ορθ/κός ένα αντιυπερτασικό. Μιλάω για ένα κουτί και μάλιστα σε αγωγή που ήδη υπάρχει. Και όχι βέβαια για ακριβά σκευάσματα.
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Είναι γνωστές περιπτώσεις όπου γενικοί γιατροί (δε γνωρίζω για άλλες ειδικότητες, μπορεί και σ' αυτές) κλήθηκαν να δώσουν εξηγήσεις και τελικά κλήθηκαν να πληρώσουν πρόστιμο ...
   Παρόμοιο "πρόβλημα" είχε και Κ/Δ της Λάρισας. Τελικά υπήρξαν πρόστιμα που πληρώθηκαν ή όλα είναι για εκφοβισμό;

27 Νοεμβρίου 2018, 01:39:39
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
.....
Για τους ανειδίκευτους το ΠΔ 121/08 ορίζει:

2. Οι αγροτικοί ιατροί υποχρεούνται να συνταγογραφούν μόνο μία μονάδα ιδιοσκευάσματος.
....
Τις αυτές υποχρεώσεις έχουν και οι ιατροί χωρίς ειδικότητα που συνάπτουν συμβάσεις με τον ΟΠΑΔ ή ασφαλιστικούς οργανισμούς υπό τις προϋποθέσεις του άρθρου 5 περ. στ’ του παρόντος διατάγματος.
   Με την ίδια λογική (περίεργη λέξη η λογική, σίγουρα ελληνική αλλά δεν εφαρμόζεται στη γενέτειρα της) αφού μπορεί ο ανειδίκευτος θα μπορεί ο ειδικός πχ Κ/Δ να γράψει και μια γαστροπροστασία ή ένα αντιοστεοπορωτικό (σε ήδη υπάρχον πρωτόκολλο μάλιστα) ή ο Ορθ/κός ένα αντιυπερτασικό. Μιλάω για ένα κουτί και μάλιστα σε αγωγή που ήδη υπάρχει. Και όχι βέβαια για ακριβά σκευάσματα.
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Είναι γνωστές περιπτώσεις όπου γενικοί γιατροί (δε γνωρίζω για άλλες ειδικότητες, μπορεί και σ' αυτές) κλήθηκαν να δώσουν εξηγήσεις και τελικά κλήθηκαν να πληρώσουν πρόστιμο ...
   Παρόμοιο "πρόβλημα" είχε και Κ/Δ της Λάρισας. Τελικά υπήρξαν πρόστιμα που πληρώθηκαν ή όλα είναι για εκφοβισμό;

Οι ανειδίκευτοι συνταγογραφούν (χωρίς γνωμάτευση) 1 κουτί ΜΟΝΟ για οξείες περιπτώσεις (καμιά αμυγδαλίτιδα, καμία οσφυοκαμψία, καμιά ζαλαδοσκοτούρα, καμιά επιπεφυκίτιδα)
Για χρόνιες παθήσεις μόνο με γνωμάτευση.
Για τα πρόστιμα, δεν ξέρω αν έχουν πληρωθεί αλλά έχουμε έγγραφα (επισυνάπτονται) που καλούν γιατρό να πληρώσει αφού οι εξηγήσεις δεν έγινα δεκτές. (Δεν ξέρω αν άσκησε ένσταση)

27 Νοεμβρίου 2018, 12:26:17
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Αποκλειστικά κρατικούς δεν τους θέλετε τους Γενικούς - Οικογενειακούς Ιατρούς; Ε, πάρτε να έχετε:

« Τελευταία τροποποίηση: 28 Νοεμβρίου 2018, 10:21:07 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

27 Νοεμβρίου 2018, 13:23:36
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

stelika


Παιδιά καλησπέρα και πάλι. Δεν μας ενδιαφέρει αν είναι κρατικός ή ιδιώτης. Δεν μας νοιάζει τι κάνει και πως κάνει τη δουλειά του ο κάθε γιατρός. Εγώ αυτή τη φώτο την ανάρτησα για να πάρω πληροφορίες από όποιον γνωρίζει ΣΤΑΝΤΑΡ αν όλα αυτά που αναγράφονται ισχύουν ή όχι. Με λύπη μου διαπιστώνω λαμβάνοντας πολύ έγκυρες πληροφορίες από συναδέλφους και όχι μόνο, ότι όλα όσα λέει αυτή η φώτο ΙΣΧΥΟΥΝ. Λυπάμαι για την τραγικότητα αυτής της πραγματικότητας, ήδη έχω αλλάξει την ονομασία της ειδικότητάς μου στην ταμπέλα του ιδιωτικού μου ιατρείου και από εδώ και πέρα θα πρέπει να προσαρμοστώ στα νέα δεδομένα για να μπορούν να με αποκαλούν "Γιατρέ" αυτοί που με γνωρίζουν.
ΚΡΙΜΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΕΝΙΚΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. Καλή μας συνέχεια.

27 Νοεμβρίου 2018, 13:32:39
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Παιδιά καλησπέρα και πάλι. Δεν μας ενδιαφέρει αν είναι κρατικός ή ιδιώτης.

Μας ενδιαφέρει και μας παραενδιαφέρει. Τέτοια ταμπέλα δεν θα δεις ΠΟΤΕ στην πόρτα ιδιώτη Γενικού Ιατρού.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

27 Νοεμβρίου 2018, 13:40:46
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

stelika


Σίγουρα δεν θα τη δεις. Μπροστά στο pc όμως τι κάνουμε, άσχετα τι γράφει έξω. Αν ούτε σε αυτό το απλό, δηλαδή το να ξέρουμε το εύρος της επίσημης δικαιοδοσίας μας στη συνταγογράφηση ΕΟΠΥΥ δεν μπορούμε να καταλήξουμε, και μόνο αυτό αρκεί για να καταδείξει την κατάντια της ειδικότητάς μας.

27 Νοεμβρίου 2018, 14:42:56
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Αντιγράφω από μια Ιατρική ομάδα στο facebook το post ενός συναδέλφου:

Σήμερα έμαθα για συνάδελφο παθολογο από την Κέρκυρα που κλήθηκε σε απολογία εντός 5ημερου από τον ΕΟΠΥΥ για 50 περιστατικά όπου, σύμφωνα με τον οργανισμό, συνταγογραφησε φάρμακα εκτός της ειδικότητας της. Τα οποία φάρμακα, ήταν από Tavor μέχρι Proscar και Flixotide μέχρι εξηγήσεις γιατί έδωσε διπλό αντιβιοτικό σχήμα σε παροξυνση ΧΑΠ (τίποτα εξωτικό δηλαδή)
Απειλείται με πρόστιμο κανα δεκαχιλιαρο, ενώ σύμφωνα με τον δικηγόρο της παρόμοια φιρμανια έχουν επιδοθει σε 120 γιατρούς όλης της χώρας. Επειδή γνωρίζω την αδερφή της, επίσης παθολογο, τις επόμενες μέρες θα έχω και αντίγραφα των εγγράφων αλλά η ερώτηση είναι, έχετε ακούσει παρόμοια περιστατικά;

Και εδώ είναι η απάντησή μου:

Θα ήθελα πραγματικά να μάθω πόσο είναι το μέσο κόστος των συνταγών της. Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι είναι υψηλό (μην πιστεύετε τι λέει προφορικά αλλά ζητήστε να σας εκτυπώσει κάποια από τα στατιστικά που σίγουρα της έχουν στείλει κατά καιρούς στα προσωπικά της μηνύματα). Αυτό νομίζω ότι τσούζει τον ΕΟΠΥΥ και όχι ποια φάρμακα γράφουμε. ( Άλλο που ο ΕΟΠΥΥ κρατά τα προσχήματα, διότι το να λέει κανείς στην Ελλάδα ότι το κόστος των φαρμάκων είναι ένας από τους παράγοντες που πρέπει να επηρεάζουν την συνταγογράφηση του Ιατρού, είναι ακόμη θέμα ταμπού...) Προσωπικά, και δεν το λέω ειρωνικά, πονάω τα οικονομικά του ΕΟΠΥΥ πιο πολύ και από τα προσωπικά μου οικονομικά γιατί καλώς ή κακώς αν καταρρεύσει αυτός θα καταρρεύσω και εγώ.
 
Να τονιστεί ότι και ιδιώτες Ιατροί χωρίς σύμβαση με τον ΕΟΠΥΥ έχουν κληθεί να πληρώσουν πρόστιμα από τον ΕΟΠΥΥ.
Γνωρίζω π.χ. ιδιώτη Καρδιολόγο στην Καβάλα χωρίς σύμβαση με τον ΕΟΠΥΥ που και σε αυτόν ζητήθηκε από τον ΕΟΠΥΥ να λογοδοτήσει γιατί έγραφε φάρμακα αλλότριας ειδικότητας, λάθος δοσολογίες κτλ. Πιστεύω όμως ότι και στην περίπτωση του ισχύει αυτό που έγραψα στην προηγούμενη παράγραφο.

( Δεν μπορούν να του πουν του προαναφερόμενου Καρδιολόγου ότι έχει ξεσκίσει π.χ. τα νεότερα αντιπηκτικά μια και οι Κατευθυντήριες οδηγίες μας δεν τολμούν (( σε αντίθεση με κάποιες χώρες της Βόρειας Ευρώπης )), να τα βάλουν με τις φαρμακευτικές εταιρείες και να πουν ότι κάποια από τα νεότερα φάρμακα τους δεν είναι αρκετά cost effective για να τα αποζημιώνει η Ελλάδα. Έτσι του την λένε γιατί γράφει π.χ. το "αλλότριας ειδικότητος" ηρεμιστικό Saturnil ( Αλπραζολάμη) που έχει λιανική τιμή 1,69 €...)
« Τελευταία τροποποίηση: 28 Νοεμβρίου 2018, 15:03:02 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

27 Νοεμβρίου 2018, 21:05:18
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Θέλω να πιστεύω ότι η ορθή ιατρική πρακτική σε συνδυασμό με χαμηλό κόστος ανά ασθενή είναι ό,τι χρειάζεται ένα ταμείο.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

27 Νοεμβρίου 2018, 21:34:18
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

pzogr


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αντιγράφω από μια Ιατρική ομάδα στο facebook το post ενός συναδέλφου:

Σήμερα έμαθα για συνάδελφο παθολογο από την Κέρκυρα που κλήθηκε σε απολογία εντός 5ημερου από τον ΕΟΠΥΥ για 50 περιστατικά όπου, σύμφωνα με τον οργανισμό, συνταγογραφησε φάρμακα εκτός της ειδικότητας της.

Αυτό το "εκτός ειδικότητας" έχει καταντήσει γελοίο. Στο ΦΕΚ που περιγράφεται η εκπαίδευση των ειδικευομένων (δεν θυμάμαι ποιό είναι - δεν αναφέρομαι στο τελευταίο με τις μεταβολές στα ονόματα κτλ) αναφέρεται ότι ο ειδικευόμενος παθολόγος εκπαιδεύεται στην επίλυση πολύπλοκων προβλημάτων, που μπορεί να αφορούν σε πολλά συστήματα του οργανισμού, ενώ και το τελευταίο ΦΕΚ για την εκπαίδευση των γενικών ιατρών αυτή τη φορά, αναφέρεται ονομαστικά στη ΧΑΠ και σε άλλα χρόνια νοσήματα. "Αναρωτιέμαι" λοιπόν με ποιά λογική μπορεί κάποιος να μην έχει το δικαίωμα να γράψει συγκεκριμένα φάρμακα ενώ είναι γενικός ιατρός ή παθολόγος και φυσικά γιατί από την ΗΔΙΚΑ (με εντολή του υπουργείου) δεν τίθεται σχετικός περιορισμός ενώ θα ήταν απλούστατο... Κι αν δεν ζούσαμε στην Ελλάδα ίσως αναρωτιόμουν πραγματικά.

27 Νοεμβρίου 2018, 23:47:55
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Μια απ΄τις συνέπειες όταν η άλλη -ελαφρόμυαλη- καυχάται ότι της πληρώνουν τα 2ήμερα συνέδρια (σε εξωτικά ξενοδοχεία) οι εταιρίες απ΄τις ινσουλίνες που γράφει...  :-X

28 Νοεμβρίου 2018, 14:20:02
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
........
Για τα πρόστιμα, δεν ξέρω αν έχουν πληρωθεί αλλά έχουμε έγγραφα (επισυνάπτονται) που καλούν γιατρό να πληρώσει αφού οι εξηγήσεις δεν έγινα δεκτές. (Δεν ξέρω αν άσκησε ένσταση)
   Ήθελα να σε ρωτήσω αλλά με πρόλαβε έμμεσα ο Αργύρης:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Και εδώ είναι η απάντησή μου:
Θα ήθελα πραγματικά να μάθω πόσο είναι το μέσο κόστος των συνταγών της. Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι είναι υψηλό (μην πιστεύετε τι λέει προφορικά αλλά ζητήστε να σας εκτυπώσει κάποια από τα στατιστικά που σίγουρα της έχουν στείλει κατά καιρούς στα προσωπικά της μηνύματα). Αυτό νομίζω ότι τσούζει τον ΕΟΠΥΥ και όχι ποια φάρμακα γράφουμε....
   Έχεις γνώση Αδαμάντιε για τον συνάδερφο που περιγράφεις (στο πρόστιμο του ΕΟΠΥΥΥ) πόσες συνταγές γράφει, αν περνάει το μέσο όρο, αν γράφει του κόσμου όλου τις μαγνητικές κλπ.
   Πολλοί ορθοπαιδικοί συνταγογραφούμε και κανένα ηρεμιστικό (βενζοδιαζεπίνη) χωρίς ποτέ πρόβλημα....

Λέξεις κλειδιά: συνταγογράφηση φάρμακα 
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
8960 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18 Φεβρουαρίου 2012, 17:37:12
από Δ. Κουναλάκης
15 Απαντήσεις
82162 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Φεβρουαρίου 2023, 15:00:42
από Argirios Argiriou
3 Απαντήσεις
4672 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Μαΐου 2016, 00:24:16
από Denominator
25 Απαντήσεις
23654 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 4 Μαρτίου 2020, 18:38:42
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
0 Απαντήσεις
10722 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15 Ιανουαρίου 2019, 21:11:54
από Argirios Argiriou