Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 09:35:26

Αποστολέας Θέμα: Ενεχυροδανειστήρια  (Αναγνώστηκε 3991 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

30 Νοεμβρίου 2018, 14:37:34
Αναγνώστηκε 3991 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Με αφορμή την τρέχουσα ιστορία με τα ενεχυροδανειστήρια και την παράνομη εξαγωγή χρυσού κλπ έχω μερικές απορίες.
- Πως υποτίθεται βγάζει νόμιμο (και πόσο) κέρδος ένα ενεχυροδανειστής;
Δίνοντας σου χρήματα με ενέχυρο το οποίο μπορείς να πάρεις μετά από κάποιο διάστημα με νόμιμο (πόσο; ) τόκο;
Μεταπουλώντας νόμιμα τα ενέχυρα που του "ξεμένουν";

- Μπορεί να λιώσει (νόμιμα) κοσμήματα και λοιπά αντικείμενα σε ράβδους χρυσού και να τις πουλήσει (νόμιμα) κάπου π.χ. Τράπεζα της Ελλάδος;

- Πως διάολο έρχονταν στην Ελλάδα τα χρήματα από τις παράνομες εξαγωγές χρυσού στην Τουρκία και πως (διάολο ξανά) τα δικαιολογούσαν σε αγορές ακινήτων, αμαξιών όπως διαβάζω;

30 Νοεμβρίου 2018, 19:34:21
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


   Διάβασα και μου άρεσε το παρακάτω:
Παράθεση
Οι δύο οργανώσεις δρούσαν αυτοτελώς η μία από την άλλη ως προς την συγκρότησή τους και τη διαχείριση των κεφαλαίων τους, πλην όμως η δράση κάθε οργάνωσης ήταν σε γνώση της άλλης. Μάλιστα, τα αρχηγικά μέλη τους είχαν συμφωνήσει ως προς την τιμή αγοράς του χρυσού, με σκοπό την απαλοιφή του μεταξύ τους ανταγωνισμού και εν τέλει την αύξηση του κέρδους τους.
   Μήπως θα τους κατηγορήσει η επιτροπή ανταγωνισμού για εναρμονισμένη πρακτική;

   Σε αυτά που ρωτάς Αργύρη (συγγνώμη, Αδαμάντιε)... Ενεχυροδανειστήρια τα λένε αλλά μάλλον αγορά κοσμημάτων κάνουν. Πόσες από τις συναλλαγές αυτές καταγράφονταν άγνωστο, σίγουρα δεν είναι πολλές. Μεγάλο μέρος παλιών κοσμημάτων αγοράζεται και από κοσμηματοπωλεία και προωθείται προς λιώσιμο. Το κέρδος τους εξαρτάται από την ανάγκη του πελάτη...
   Δεν νομίζω ότι χρειάζεται πολύ ειδικός εξοπλισμός για να λιώσεις χρυσό. Γίνεται νόμιμα στα εργαστήρια κοσμήματος αλλά παράνομα όπου θέλεις.... Να το πουλήσεις στην Τ.Ελλ δε λέει, στη μαύρη αγορά είναι καλύτερα...
   Τα χρήματα έρχονται όπως και τόσα παράνομα. Εδώ μπαίνουν χιλιάδες άνθρωποι, μια βαλίτσα είναι το δύσκολο. Εξάλλου μπαίνουν καμουφλαρισμένα όπως βγαίνει και ο χρυσός. Τώρα για ξέπλυμα, αυτοί που τα έχουν ξέρουν τους τρόπους (λαχεία, καζίνο, υπεράκτιες εταιρίες κλπ)...
   
« Τελευταία τροποποίηση: 3 Δεκεμβρίου 2018, 10:36:36 από Ορθοπαιδικός »

30 Νοεμβρίου 2018, 22:03:49
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Εγώ άνοιξα το θέμα κι όχι ο Αργύρης.
Πρέπει όμως η επιχείρηση να δείχνει κέρδη για να γίνονται όλες αυτές οι αγορές.
Πως βγάζει (νόμιμα) κέρδη αν δεν φαίνεται ότι πουλάς (νόμιμα πάντα και με παραστατικά) τα κοσμήματα και το χρυσό που αγοράζεις;

3 Δεκεμβρίου 2018, 10:41:35
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εγώ άνοιξα το θέμα κι όχι ο Αργύρης.
Πρέπει όμως η επιχείρηση να δείχνει κέρδη για να γίνονται όλες αυτές οι αγορές.
Πως βγάζει (νόμιμα) κέρδη αν δεν φαίνεται ότι πουλάς (νόμιμα πάντα και με παραστατικά) τα κοσμήματα και το χρυσό που αγοράζεις;
   Αυτά παθαίνεις όταν ανοίγεις πολλά θέματα μαζί.... Συγγνώμη.
   Όπως φάνηκε από τις σχετικές ειδήσεις επιμέριζαν τις εξαγωγές σε νόμιμες και σε παράνομες. Πάντως είμαι εντυπωσιασμένος για το πόσο χρυσός υπάρχει στην Ελλάδα. Και να δεις που ο δικηγόρος-πρόεδρος ( :) της τοπικής ΑΕΛ που τον βρίζουν) θα τον βγάλει λάδι....