Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
16 Απριλίου 2024, 09:38:43

Αποστολέας Θέμα: Αστυνομική παραγγελία (εντολή; ) για λήψη αίματος από πολίτη.  (Αναγνώστηκε 21460 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

8 Οκτωβρίου 2018, 20:43:26
Απάντηση #15
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Ο γιατρός προβαίνει στην αιμοληψία για αλκοόλη μόνο με έγγραφη εντολή της τροχαίας κι έπειτα από συναίνεση εφόσον αυτή είναι δυνατή του οδηγού ή πεζού.
Δεν εξηγεί ότι αν αρνηθεί θα θεωρηθεί θετικώς σε αλκοόλη, είναι θέμα δικαστηρίου και νομοθεσίας αυτό.

Προσοχή στις συστάσεις του εντύπου της εντολής, τον τρόπο που γίνεται η αιμοληψία, η χρήση ή μη αλκοολούχου διαλύματος και τα μπουκαλάκια που χρησιμοποιούνται.

Έχει δικαστεί περιστατικό που η γιατρός έκανε χρήση αλκοολούχου διαλύματος και βρέθηκε ποσοστό αλκοόλης 2,10%. Και στο δικαστήριο δεν το πήρε χαμπάρι κανείς.......
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

8 Οκτωβρίου 2018, 21:08:03
Απάντηση #16
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Προσοχή στις συστάσεις του εντύπου της εντολής, τον τρόπο που γίνεται η αιμοληψία, η χρήση ή μη αλκοολούχου διαλύματος και τα μπουκαλάκια που χρησιμοποιούνται.

Έχει δικαστεί περιστατικό που η γιατρός έκανε χρήση αλκοολούχου διαλύματος και βρέθηκε ποσοστό αλκοόλης 2,10%. Και στο δικαστήριο δεν το πήρε χαμπάρι κανείς.......

Ο φίλος μου, Γενικός Χειρουργός που προανέφερα, μου είπε ότι
ο Γιατρός που παίρνει αίμα καθαρίζει το δέρμα με betadine και όχι με αλκοόλ για να μην επηρεαστούν τα αποτελέσματα!
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

8 Οκτωβρίου 2018, 23:02:02
Απάντηση #17
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ο γιατρός προβαίνει στην αιμοληψία για αλκοόλη μόνο με έγγραφη εντολή της τροχαίας κι έπειτα από συναίνεση εφόσον αυτή είναι δυνατή του οδηγού ή πεζού.
Δεν εξηγεί ότι αν αρνηθεί θα θεωρηθεί θετικώς σε αλκοόλη, είναι θέμα δικαστηρίου και νομοθεσίας αυτό.

Προσοχή στις συστάσεις του εντύπου της εντολής, τον τρόπο που γίνεται η αιμοληψία, η χρήση ή μη αλκοολούχου διαλύματος και τα μπουκαλάκια που χρησιμοποιούνται.

Έχει δικαστεί περιστατικό που η γιατρός έκανε χρήση αλκοολούχου διαλύματος και βρέθηκε ποσοστό αλκοόλης 2,10%. Και στο δικαστήριο δεν το πήρε χαμπάρι κανείς.......
- Συναίνεση γραπτή στο έντυπο. Αν είναι σε ληθαργική κατάσταση υποθέτω το σημειώνουμε ότι δεν κατέστη δυνατή η συναίνεση;
- Με τα μπουκαλάκια θα μου πει κανείς τι παίζει; Στο fb διάβασα ότι υπάρχουν ειδικά γι' αυτές τις περιπτώσεις που προσωπικά δεν τα έχω δει. Αναφέρθηκε ότι μπορεί να φέρουν μαζί τους οι αστυνομικοί. Ούτε τέτοια έχω δει. Υποθέτω τα κλασσικά γενικής, ταχύτητας, INR που περιέχουν ήδη αντιπηκτικό δεν κάνουν.

9 Οκτωβρίου 2018, 09:14:44
Απάντηση #18
Αποσυνδεδεμένος

GirousisN


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Προσοχή στις συστάσεις του εντύπου της εντολής, τον τρόπο που γίνεται η αιμοληψία, η χρήση ή μη αλκοολούχου διαλύματος και τα μπουκαλάκια που χρησιμοποιούνται.
Έχει δικαστεί περιστατικό που η γιατρός έκανε χρήση αλκοολούχου διαλύματος και βρέθηκε ποσοστό αλκοόλης 2,10%. Και στο δικαστήριο δεν το πήρε χαμπάρι κανείς.......
- Με τα μπουκαλάκια θα μου πει κανείς τι παίζει; Στο fb διάβασα ότι υπάρχουν ειδικά γι' αυτές τις περιπτώσεις που προσωπικά δεν τα έχω δει. Αναφέρθηκε ότι μπορεί να φέρουν μαζί τους οι αστυνομικοί. Ούτε τέτοια έχω δει. Υποθέτω τα κλασσικά γενικής, ταχύτητας, INR που περιέχουν ήδη αντιπηκτικό δεν κάνουν.
Χρησιμοποιούνται τα κλασικά φιαλίδια για ορό (κίτρινο πώμα) που περιέχουν ειδικό gel ή αυτά που είναι τελείως άδεια (κόκκινο πώμα).

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

9 Οκτωβρίου 2018, 11:24:26
Απάντηση #19
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Χρησιμοποιούνται τα κλασικά φιαλίδια για ορό (κίτρινο πώμα) που περιέχουν ειδικό gel ή αυτά που είναι τελείως άδεια (κόκκινο πώμα).

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Η αστυνομική εντολή αναφέρει φιαλίδια με αντιπηκτικό.
Αυτά που αναφέρεις οδηγούν σε πήξη. Μπορεί να αφορούν άλλα εργαστήρια και άλλη τεχνική προσδιορισμού.

9 Οκτωβρίου 2018, 16:17:56
Απάντηση #20
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Συγκεντρώνοντας απαντήσεις που έχω δει εδώ αλλά και στο fb για τα φιαλίδια:
- Υπάρχουν συγκεκριμένα φιαλίδια που έχουν μαζί τους οι αστυνομικοί ή έχει το ΤΕΠ μετά από παραγγελία (η συνάδελφος τα περιέγραψε ως "γκρι")
- Κάποιοι χρησιμοποιούν της γενικής αίματος τα οποία τα γεμίζουν μέχρι πάνω.
- Τα παραπάνω λινκ λένε για φιαλίδια χωρίς αντιπηκτικό που οδηγούν σε πήξη και λήψη του ορού.

Όλα αυτά μου δημιουργούν αμφιβολίες για τις μετρήσεις που γίνονται.

9 Οκτωβρίου 2018, 16:35:25
Απάντηση #21
Αποσυνδεδεμένος

GirousisN


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Συγκεντρώνοντας απαντήσεις που έχω δει εδώ αλλά και στο fb για τα φιαλίδια:
- Υπάρχουν συγκεκριμένα φιαλίδια που έχουν μαζί τους οι αστυνομικοί ή έχει το ΤΕΠ μετά από παραγγελία (η συνάδελφος τα περιέγραψε ως "γκρι")
- Κάποιοι χρησιμοποιούν της γενικής αίματος τα οποία τα γεμίζουν μέχρι πάνω.
- Τα παραπάνω λινκ λένε για φιαλίδια χωρίς αντιπηκτικό που οδηγούν σε πήξη και λήψη του ορού.

Όλα αυτά μου δημιουργούν αμφιβολίες για τις μετρήσεις που γίνονται.

Έχετε απόλυτο δίκιο.

  Το αίμα μοιράζεται σε δύο κατάλληλα φιαλίδια (Δείγματα Α και Β), στα οποία προστίθεται αντιπηκτικό και συντηρητικό (οξαλικό κάλιο και φθοριούχο νάτριο) εφόσον δεν χρησιμοποιούνται προπαρασκευασμένα σωληνάρια που περιέχουν ήδη αντιπηκτικό και συντηρητικό. Τα φιαλίδια αναδεύονται ελαφρώς.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Τα φιαλίδια αυτά είναι όντως με πώμα γκρι και υπάρχουν π.χ από τη BD (vacutainer).

Plastic plasma tube with glycolytic inhibitor, 15.0 mg sodium fluoride, 12.0 mg potassium oxalate.
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Και μια πολύ ενδιαφέρουσα μελέτη για τη ποσοτική μέτρηση της αιθ. αλκοόλης στο αίμα και στην αναπνοή, με πολλές λεπτομέρειες (όπως το πώς επηρεάζει  τη μέτρηση ο χρόνος που μεσολαβεί ανάμεσα στο ''συμβάν'' και την αιμοληψία) κ.α.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 9 Οκτωβρίου 2018, 16:37:52 από GirousisN »

9 Οκτωβρίου 2018, 16:46:15
Απάντηση #22
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Ευχαριστώ για την απάντηση. Τελικά βγάλαμε άκρη και είδαμε και τα περίφημα γκρι φιαλίδια (προσωπικά δεν τα έχω πετύχει πουθενά)
Επισυνάπτω εικόνα

10 Οκτωβρίου 2018, 08:36:33
Απάντηση #23
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Μεταφέρω μια αρκετά διαφωτιστική συζήτηση συναδέλφων από τον ομάδα ΓΕΝΙΚΟΙ / ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ - Ελεύθερο Βήμα στο facebook στις 08/10/2018:

- πάντα έρχεται η τροχαία με έντυπη παραγγελία. Αίμα θα πάρω και απο τους όλους τους εμπλεκόμενους οδηγούς ή και από τον πεζό που εμπλέκεται στο ατύχημα. Οι εξηγήσεις δίνονται από τους αστυνομικούς. Τα φιαλιδια τα γκρι τα παραγγέλνω ως ΤΕΠ αλλά πολλές φορές έχει η αστυνομία μαζί με την παραγγελία. Πάνω στα φιαλιδια μπαίνει ο αριθμός παραγγελίας γιατί απαγορεύεται να μπει όνομα. Η αιμοληψια γίνεται με αντισηψια χωρίς αλκοόλ και υπογράφω το έντυπο. Έχω αρχείο με τις παραγγελίες. Όσον αφορά άτομο σε διέγερση στα πλαίσια της καταστολής του και των παρεμβάσεων που θα κάνω για να βρώ τι συμβαίνει θα πάρω και το αίμα. Αίμα θα πάρω και απο τον νεκρό οδηγό η νεκρό πεζό

- είσαι σε ένα νοσοκομείο που δυστυχώς έχει συχνά τέτοια περιστατικά. Εγώ είμαι σε μια περιοχή που ευτυχώς έχω λίγα έως σπάνια. Σε μένα λοιπόν έτυχε να φέρουν ένα έγγραφο που στη θέση του αριθμού πρωτοκόλλου έγραφε "ΔΥ" και δεν έφεραν κανένα φιαλίδιο. Τι κάνω σ' αυτή την περίπτωση;

-  αν δεν έχεις τα φιαλιδια το δηλώνεις και δεν έχεις περαιτέρω ευθύνη.

- αν είναι κρατική δομή οφείλει η διεύθυνση της μέσω της προϊσταμένης νοσηλευτριας να προμηθευτεί

- Κρατική δομή. Είναι ειδικά φιαλίδια; Είδα να αναφέρεις "γκρι". Δεν έχω δει τέτοια.
Επίσης το έντυπο εναλλακτικά λέει: "Φιαλίδια στα οποία να προστεθεί αντιπηκτικό"! Τι είναι αυτό πάλι;

- τα γκρι είναι έτοιμα δεν προσθέτω τίποτα

- Αυτό λέω και ρωτώ. Αν δεν έχεις αυτά τα γκρι που λες (που δεν τα έχω δει ποτέ) τότε ΔΕΝ μπορείς να χρησιμοποιήσεις εναλλακτική γενικής, ταχύτητας, INR ούτε και να "φτιάξεις" φιαλίδιο με προσθήκη αντιπηκτικού όπως λέει η εικόνα που ανέβασα:


« Τελευταία τροποποίηση: 10 Οκτωβρίου 2018, 09:32:50 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

16 Οκτωβρίου 2018, 19:31:23
Απάντηση #24
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Προσοχή στις συστάσεις του εντύπου της εντολής, τον τρόπο που γίνεται η αιμοληψία, η χρήση ή μη αλκοολούχου διαλύματος και τα μπουκαλάκια που χρησιμοποιούνται.

Έχει δικαστεί περιστατικό που η γιατρός έκανε χρήση αλκοολούχου διαλύματος και βρέθηκε ποσοστό αλκοόλης 2,10%. Και στο δικαστήριο δεν το πήρε χαμπάρι κανείς.......

Ο φίλος μου, Γενικός Χειρουργός που προανέφερα, μου είπε ότι
ο Γιατρός που παίρνει αίμα καθαρίζει το δέρμα με betadine και όχι με αλκοόλ για να μην επηρεαστούν τα αποτελέσματα!
Μα έτσι αναφέρεται και στην εντολή της τροχαίας προς τον ιατρό.
Η εντολή μπορεί όμως να φτάσει πολύ πιο μετά την διακομιδή του τραυματία στο νοσοκομείο και ο γιατρός να κάνει την απαραίτητη αιμοληψία για ιατρικούς λόγους και όχι για ανίχνευση αλκοόλης. Άλλωστε μπορεί να μην γνωρίζει ότι πρόκειται για τον οδηγό. Μετά ο τραυματίας να μπει στη ΜΕΘ, να χορηγηθούν φάρμακα......και πάπαλα η ανίχνευση αλκοόλης :)
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
3502 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Σεπτεμβρίου 2012, 15:36:25
από anastasios theodoridis
4 Απαντήσεις
3431 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Μαρτίου 2017, 21:30:43
από Clemence
0 Απαντήσεις
1904 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26 Ιανουαρίου 2018, 00:11:33
από Argirios Argiriou
1 Απαντήσεις
18968 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Ιουλίου 2022, 14:18:41
από GirousisN
1 Απαντήσεις
14397 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Δεκεμβρίου 2022, 16:48:57
από schumifer