Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 10:33:22

Αποστολέας Θέμα: Μπορεί να ανακατέψει κανείς NSAID και Muscoril μέσα στην ίδια σύριγγα;  (Αναγνώστηκε 13899 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

4 Ιανουαρίου 2019, 14:08:49
Αναγνώστηκε 13899 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Ξέρω ότι πολλοί συνηθίζουν να δίνουν σαν κοκτέιλ για πόνους στην μέση ενέσιμο NSAID και Muscoril = Relief = thiocolchicoside.

Κάνουν δύο ενέσεις ξεχωριστά σε ξεχωριστά σημεία του σώματος ή τα ανακατεύουν μέσα στην ίδια σύριγγα και τα εγχύουν με αυτό τον τρόπο ταυτόχρονα;
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

4 Ιανουαρίου 2019, 14:18:03
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Εγώ το κάνω κοκτέηλ, υπάρχει κάποια αντένδειξη ; δεν λέει να τρυπάς τον άλλον 2 φορές...

4 Ιανουαρίου 2019, 18:46:43
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


   Από τις εταιρίες συστήνεται να μην γίνεται ανάμειξη... Προσωπικά το δικλοφενάκη-θειοκολχικοσίδη είναι πάντοτε χρησομοποιούμενο αλλά και με παρεκοξίμπη (+θειοκολχ...). Αν θυμάμαι καλά έκανα ανάμειξη με μελοξικάμη (ειδικότερα MOVATEC, δεν ξέρω για τις άλλες) και διαπίστωσα αλλαγή χρώματος (Μα έγινε άσπρο...) οπότε κατέληξε στον κάλαθο και δεν ξαναδοκίμασα έκτοτε. Με λορνοξικάμη δεν έχω δοκιμάσει...

4 Ιανουαρίου 2019, 20:23:00
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Με λορνοξικάμη δεν έχω δοκιμάσει...
Ναι, έχω κάνει αρκετές φορές ανάμειξη Xefo+Musco-Ril χωρίς πρόβλημα - ταιριάζουν και τα χρώματα...
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

5 Ιανουαρίου 2019, 12:16:57
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

nikmix


Αν δεν είμαστε σίγουροι για την ανάμιξη και δε θέλουμε να τρυπάμε 2 φορές τον ασθενή,κάνουμε το εξής:βάζουμε σε 2 διαφορετικές σύριγγες το κάθε φάρμακο,ενίουμε με την πρώτη,χορηγούμε το φάρμακο και τραβάμε λίγο προς τα πίσω (περίπου στη μισή διαδρομή) τη σύριγγα-βελόνα,αλλάζοντας μετά τη γωνία διείσδυσης και ξαναβάζουμε μέχρι μέσα τη βελόνα στον μυ.Τότε βγάζουμε τη σύριγγα από τη βελόνα και περνάμε την άλλη σύριγγα και ενίουμε έτσι το δεύτερο φάρμακο με ένα τσίμπημα,αλλά σε διαφορετικό σημείο.
Ο ασθενής μας την ώρα αυτής της διαδικασίας δεν ξαναπονάει,μόνο το πρώτο τσίμπημα είναι επώδυνο.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
5136 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18 Νοεμβρίου 2012, 01:40:28
από Denominator
0 Απαντήσεις
2609 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17 Μαρτίου 2017, 15:36:19
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
2619 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Μαρτίου 2018, 13:50:14
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
1554 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20 Ιουνίου 2018, 18:21:58
από Argirios Argiriou
2 Απαντήσεις
37523 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17 Φεβρουαρίου 2020, 23:41:29
από Argirios Argiriou