Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 15:25:51

Αποστολέας Θέμα: Γυναίκες και (χειρουργικές) ιατρικές ειδικότητες  (Αναγνώστηκε 69662 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

9 Ιανουαρίου 2019, 21:13:44
Αναγνώστηκε 69662 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος  -  Από Μιχάλης Θερμόπουλος 08 Ιανουαρίου 2019 | 11:30

Περισσότερες από τις μισές γυναίκες γιατρούς που ασκούν κάποια χειρουργική ειδικότητα, έχουν βιώσει σεξιστική συμπεριφορά και διακρίσεις σε βάρος τους στους χώρους εργασίας, σύμφωνα με μια νέα βρετανική έρευνα, η οποία αναδεικνύει την ορθοπαιδική ως τη χειρότερη από όλες τις χειρουργικές ειδικότητες για μια γυναίκα.

 
Παρότι οι γυναίκες σε αρκετές ανεπτυγμένες χώρες αποτελούν πια πάνω από το 50% των φοιτητών στις ιατρικές πανεπιστημιακές σχολές, ένα πολύ μικρότερο ποσοστό από αυτές επιλέγει τελικά κάποια χειρουργική ειδικότητα, καθώς τα χειρουργεία συνεχίζουν να θεωρούνται περιβάλλον κατάλληλο μόνο για άνδρες.

Οι ερευνητές, με επικεφαλής τη δρα Μαρία Ιρένε Μπελίνι του Imperial College του Λονδίνου, που έκαναν τη σχετική δημοσίευση στο βρετανικό ιατρικό περιοδικό «BMJ Open», πραγματοποίησαν μια εμπιστευτική δειγματοληπτική έρευνα σε γυναίκες γιατρούς με χειρουργική ειδικότητα. Στη μελέτη συμμετείχε ο ελληνικής καταγωγής καθηγητής του Τμήματος Χειρουργικής και Καρκίνου του Imperial, Βασίλης Παπαλόης.

Η μελέτη δείχνει ότι οι γυναίκες αποφεύγουν τις χειρουργικές ειδικότητες για διάφορες αιτίες, όπως τη δυσκολία να βρουν μια ισορροπία ανάμεσα στην προσωπική/οικογενειακή ζωή και την εργασία τους, την αδυναμία να ελέγξουν τα ωράρια εργασίας, τα ιατρικά στερεότυπα σε βάρος του γυναικείου φύλου κ.ά. Το 88% συμφώνησαν ότι η χειρουργική παραμένει ανδροκρατούμενη, ενώ σχεδόν το 60% ανέφεραν ότι οι ίδιες βίωσαν ή έγιναν μάρτυρες σε περιστατικά επαγγελματικών διακρίσεων σε βάρος τους.

Η ορθοπαιδική συγκέντρωσε -με διαφορά- το μεγαλύτερο ποσοστό (53%) ως η πιο σεξιστική χειρουργική ειδικότητα, ακολουθούμενη από την καρδιοθωρακική χειρουργική (16%) και τη γενική χειρουργική (13%).

Πολλές απάντησαν ότι φταίνε και οι ασθενείς που συχνά έχουν τη δική τους προκατάληψη ότι οι γυναίκες δεν μπορούν να γίνουν χειρουργοί.

Από το ΑΠΕ-ΜΠΕ

ΥΓ: προσωπικά, επειδή έχω αρκετές συναδέλφισσες ορθοπαιδικούς και μάλιστα αρκετά καταξιωμένες, νομίζω ότι η ειδικότητα που είναι άβατο για τις γυναίκες είναι η Ιατροδικαστική (ή μήπως η Ουρολογία).

10 Ιανουαρίου 2019, 03:23:56
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Το "καταξιωμένες" στην Ελλάδα προσωπικά δεν μου λέει κάτι.

Η (βαρβάτη) Χειρουργική είναι ΑΝΔΡΙΚΟ ΣΠΟΡ. ΟΚ, υπάρχουν χειρουργικές Ειδικότητες όπως ΩΡΛ, Γυναικολογία, light Γ/Χ (βυζολόγοι) ακόμα και Πλαστική όπου θα δει κανείς γυναίκες, αλλά π.χ σε μια Whipple, χρειάζονται ΑΝΔΡΙΚΑ ΧΕΡΙΑ. Ας το χωνέψουμε αυτό. Εδώ και οι άνδρες σε ένα μεγάλο χειρουργείο εναλλάσσονται, και θα μου έρθει η άλλη με το νύχι να μου κρατήσει την κοιλιά ανοιχτή όταν ο άλλος 1,80 και 100 κιλά άνδρας δυσκολεύεται ;

Επίσης οι όποιες γυναίκες το παίζουν "χειρουργάρες", ας μην χρησιμοποιούν άνδρες-βοηθούς, ας πάρουν γυναίκες να τις βοηθούν στα χειρουργεία τους να γελάσει και το παρδαλό κατσίκι... :P

Αμάν πια με αυτή την political correct άποψη ότι άνδρες-γυναίκες είμαστε ίδιοι, ε δεν είμαστε, είμαστε διαφορετικοί οργανισμοί και κάνουμε καλύτερα διαφορετικά πράγματα, τα ίδια πήγαν να κάνουν και στον Στρατό και τα πορίσματα των Ισραηλινών (του πλέον μάχιμου στρατεύματος παγκοσμίως) είναι καταπέλτης.

11 Ιανουαρίου 2019, 00:05:30
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

schumifer


Εδώ στα βόρεια πάντως δεν υπάρχει καμιά διαφορά, εξίσουν πολλές γυναίκες, εξίσου ικανές, εξίσου αποτελεσματικές. Και σε αντίθεση με την κλινική που έκανα χειρουργική στην Αθήνα, για να ανοίξει κοιλιά εδώ πρέπει να πάει κάτι στραβά (που λέει ο λόγος) . Σχεδόν τα πάντα λαπαροσκοπικά. Και εξάλλου βάζουν αυτούς τους αυτόματους διαστολείς που κρατάνε την κοιλιά ανοικτή και γλιτώνουν χέρια.
Μη με ρωτήσεις συγκεκριμένα για τη Whipple, δε θα ξέρω να σου απαντήσω. Αλλά γαστρικά bypass που κάνουν με τα τσουβάλια (είναι κέντρο αναφοράς) μόνο λαπ, 2-3 ώρες μέσο όρο

11 Ιανουαρίου 2019, 00:17:48
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
@schumifer Και στην Σουηδία πολλές Χειρουργίνες παραπονιόνταν (τουλάχιστον τότε που δούλευα εγώ σε Χειρουργικές Κλινικές) ότι γινόταν αντικείμενο διακρίσεων.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

11 Ιανουαρίου 2019, 06:40:07
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Για τα λαπαρασκοπικά έχετε δίκιο, το ίδιο έπρεπε να συμβαίνει και εδώ αλλά δεν συμβαίνει συχνά λόγω κόστους και μη κατάρτισης των παλαιότερων ειδικά χειρουργών, αλλά ένας χειρουργός πρέπει να διατηρεί ακέραια την ικανότητα να χειρουργήσει και ανοικτά γιατί ανά πάσα στιγμή μπορεί να το απαιτήσει η πορεία ενός χειρουργείου ακόμα και μια ταπεινή χολίτσα.

Δεν θέλω να είμαι απόλυτος, ίσως το γεγονός ότι εγώ στην δικιά μου Κλινική είχα μόνο άνδρες έπαιξε ρόλο, π.χ υπάρχει στην Πλαστική Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος που την εκτιμούν πολλοί, αλλά γενικά στην Χειρουρική τα ποσοστά παγκοσμίως πρέπει να είναι 80-20, στην Ελλάδα ίσως και χειρότερα, ειδικά στην Γ/Χ.

11 Ιανουαρίου 2019, 11:50:20
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
.... αλλά γενικά στην Χειρουρική τα ποσοστά παγκοσμίως πρέπει να είναι 80-20, στην Ελλάδα ίσως και χειρότερα, ειδικά στην Γ/Χ.
   Το 80-20 ισχύει και στην Ορθοπαιδική (ίσως και λιγότερο) που είναι πιο βαριά ειδικότητα από τη Γενική (σφυριά 1 κιλού+, πριόνια, ευτραφή πόδια-ισχία- κλπ). Αλλά ξαναρωτάω, γυναίκα ουρολόγο ή ακόμα χειρότερα ιατροδικαστή (που να κάνειν νεκροτομές όχι τοξικολογία με μπουκαλάκια) έχει δει κανείς;

11 Ιανουαρίου 2019, 11:56:09
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
... ή ακόμα χειρότερα ιατροδικαστή (που να κάνειν νεκροτομές όχι τοξικολογία με μπουκαλάκια) έχει δει κανείς;
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

11 Ιανουαρίου 2019, 12:46:06
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αλλά ξαναρωτάω, γυναίκα ουρολόγο ή ακόμα χειρότερα ιατροδικαστή (που να κάνειν νεκροτομές όχι τοξικολογία με μπουκαλάκια) έχει δει κανείς;
Ιατροδικαστή είδα στο πρωτοθέμα του denominator, προσωπικά γυναίκα ουρολόγο δεν έχω δει ΠΟΤΕ !

Ίσως λόγω της φύσης της ειδικότητας να καταλαβαίνουν ότι ο μέσος άνδρας ασθενής θα αισθάνονταν άβολα...

11 Ιανουαρίου 2019, 13:11:11
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
... γυναίκα ουρολόγο δεν έχω δει ΠΟΤΕ !
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

11 Ιανουαρίου 2019, 23:15:03
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Sentinel


Στο ΠΑΓΝΗ ειναι επιμελητρια γυναικα ιατροδικαστης (ιατροδικαστινα :D).
Να χεις το θαρρος να πετας με κοντρα τον αερα
Να μην λυγιζεις τα φτερα κι ας σε πεταξει περα

13 Ιανουαρίου 2019, 10:09:09
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Δημήτριος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αλλά ξαναρωτάω, γυναίκα ουρολόγο ή ακόμα χειρότερα ιατροδικαστή (που να κάνειν νεκροτομές όχι τοξικολογία με μπουκαλάκια) έχει δει κανείς;
Ιατροδικαστή είδα στο πρωτοθέμα του denominator, προσωπικά γυναίκα ουρολόγο δεν έχω δει ΠΟΤΕ !

Ίσως λόγω της φύσης της ειδικότητας να καταλαβαίνουν ότι ο μέσος άνδρας ασθενής θα αισθάνονταν άβολα...
το επιβεβαιώνω κι εγώ, είχα αναρωτηθει γιατί δεν έχω ακούσει ποτέ για γυναίκα ουρολόγο και σκέφτηκα ότι εγώ αν όχι σε γυναίκα ουρολόγο, σε ανδρολόγο δεν υπήρχε ποτέ περίπτωση να πήγαινα...

13 Ιανουαρίου 2019, 10:51:46
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αλλά ξαναρωτάω, γυναίκα ουρολόγο ή ακόμα χειρότερα ιατροδικαστή (που να κάνειν νεκροτομές όχι τοξικολογία με μπουκαλάκια) έχει δει κανείς;
Ιατροδικαστή είδα στο πρωτοθέμα του denominator, προσωπικά γυναίκα ουρολόγο δεν έχω δει ΠΟΤΕ !

Ίσως λόγω της φύσης της ειδικότητας να καταλαβαίνουν ότι ο μέσος άνδρας ασθενής θα αισθάνονταν άβολα...
το επιβεβαιώνω κι εγώ, είχα αναρωτηθει γιατί δεν έχω ακούσει ποτέ για γυναίκα ουρολόγο και σκέφτηκα ότι εγώ αν όχι σε γυναίκα ουρολόγο, σε ανδρολόγο δεν υπήρχε ποτέ περίπτωση να πήγαινα...
Οι γυναίκες γιατί μας φαίνεται φυσικό να πηγαίνουν (και) σε άνδρες γυναικολόγους;
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

13 Ιανουαρίου 2019, 11:23:14
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αλλά ξαναρωτάω, γυναίκα ουρολόγο ή ακόμα χειρότερα ιατροδικαστή (που να κάνειν νεκροτομές όχι τοξικολογία με μπουκαλάκια) έχει δει κανείς;
Ιατροδικαστή είδα στο πρωτοθέμα του denominator, προσωπικά γυναίκα ουρολόγο δεν έχω δει ΠΟΤΕ !

Ίσως λόγω της φύσης της ειδικότητας να καταλαβαίνουν ότι ο μέσος άνδρας ασθενής θα αισθάνονταν άβολα...
το επιβεβαιώνω κι εγώ, είχα αναρωτηθει γιατί δεν έχω ακούσει ποτέ για γυναίκα ουρολόγο και σκέφτηκα ότι εγώ αν όχι σε γυναίκα ουρολόγο, σε ανδρολόγο δεν υπήρχε ποτέ περίπτωση να πήγαινα...
Οι γυναίκες γιατί μας φαίνεται φυσικό να πηγαίνουν (και) σε άνδρες γυναικολόγους;

Μας φαίνεται φυσιολογικό γιατί είμαστε άντρες και έχουμε μεγαλώσει (άνδρες και γυναίκες τουλάχιστον οι μεγαλύτεροι) σε μια ανδροκρατούμενη κοινωνία.

14 Ιανουαρίου 2019, 22:13:05
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

schumifer


Προσωπικά καρφάκι δε θα μου καιγόταν αν ήταν να πάω σε γυναίκα ανδρολόγο, θα είχα μεγαλύτερα προβλήματα.  :o

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
6432 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11 Δεκεμβρίου 2009, 19:32:51
από D-Michalis
0 Απαντήσεις
72646 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22 Φεβρουαρίου 2010, 23:36:17
από anastasios theodoridis
1 Απαντήσεις
4169 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25 Απριλίου 2011, 21:32:54
από Dr.WhiteSnake
0 Απαντήσεις
11788 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Νοεμβρίου 2018, 19:12:52
από nart
0 Απαντήσεις
5351 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18 Ιουνίου 2020, 06:20:02
από Argirios Argiriou