Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 19:26:59

Αποστολέας Θέμα: Εξέλιξη ιατρών ΕΣΥ και προσμέτρηση υπηρεσίας υπαίθρου  (Αναγνώστηκε 26097 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

30 Ιανουαρίου 2019, 13:20:37
Αναγνώστηκε 26097 φορές
Αποσυνδεδεμένος

DanK


Καλησπέρα.
Με 6 χρόνια και 7 μήνες ως επιμελητής Β΄και 5 μήνες ως αγροτικός ιατρός(δεν είμαι υπόχρεος υπηρεσίας υπαίθρου, έχω απαλλαγεί), πληρώ τα κριτήρια της συμπλήρωσης 7ετίας, για την αναβάθμιση μου από επιμελητής Β΄σε Α΄;
Παρακαλώ πολύ για την βοήθεια σας
Ευχαριστώ.
« Τελευταία τροποποίηση: 30 Ιανουαρίου 2019, 13:37:47 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

30 Ιανουαρίου 2019, 13:39:34
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Σας τροποποίησα λίγο τον τίτλο αν δεν σας πειράζει, για να το βρίσκουμε ευκολότερα.
Το γραφείο προσωπικού τι σας λέει;
Δείτε λίγο τη συζήτηση (αν και κάπως παλιά) που έχει γίνει στον παρακάτω σύνδεσμο
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

30 Ιανουαρίου 2019, 13:57:28
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

DanK


Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα για την τροποποίηση που κάνατε στον τίτλο.
Το γραφείο προσωπικού δεν φαίνεται να γνωρίζει καλά κάποια ανάλογη περίπτωση. Μου εμφάνισαν μία απάντηση σε ένα έγγραφο από άλλο νοσοκομείο, η οποία είναι του 2015, η οποία μιλάει για υπόχρεους υπηρεσίας υπαίθρου(όπως προανέφερα, εγώ δεν είμαι υπόχρεος). Εγώ σύμφωνα με τον 4368/2016 και τον 4461/2017 που διαβάζω, δεν βρίσκω πουθενά να λέει ότι προυπόθεση για να προσμετρηθεί η υπηρεσία υπαίθρου στην προυπηρεσία, είναι να έχει ολοκληρωθεί το αγροτικό.
Επίσης σύμφωνα με τον 3868/2010 ισχύει το παρακάτω:

Ο χρόνος υπηρεσίας στο Αγροτικό;
     ''Η παράγραφος 6 του άρθρου 26 του ν. 2419/1997 (165 Α΄), όπως αντικαταστάθηκε με την παράγραφο 2 του άρθρου 28 του ν.2646/1998 (236 Α΄)
       και την παράγραφο 1 του άρθρου 57 του ν. 3918/2011 (31 Α΄), αντικαθίσταται ως εξής:
      «6. Οι θέσεις ιατρών υπαίθρου προκηρύσσονται πέντε μήνες πριν από τη λήξη της θητείας των ιατρών που υπηρετούν σε αυτές. Εφόσον, η θέση που
       προκηρύσσεται δεν καλυφθεί, μπορεί να παρατείνεται η θητεία του ιδίου ή άλλου ιατρού που υπηρετεί στο Κέντρο Υγείας ή σε Περιφερειακό Ιατρείο ή
       σε Πολυδύναμο Περιφερειακό Ιατρείο της ευθύνης του. Στην περίπτωση που δεν υπάρχει ενδιαφέρον από τον υπηρετούντα ιατρό θα παρατείνεται η
       θητεία άλλου ιατρού μετά από την πρόταση του Νοσοκομείου. Η παράταση αυτή δίνεται με απόφαση του Υπουργού Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης,
       δεν μπορεί να υπερβαίνει τους δώδεκα (12) μήνες και μέχρι να αναλάβει υπηρεσία ο ιατρός που θα επιλεγεί με βάση την επόμενη προκήρυξη».
      2. Ο χρόνος υπηρεσίας των ειδικευμένων ιατρών του ΕΣΥ που διανύθηκε σε Κέντρο Υγείας ή Περιφερειακό Ιατρείο ή Πολυδύναμο Περιφερειακό Ιατρείο,
       για την εκπλήρωση των καθηκόντων ιατρού υπόχρεου υπηρεσίας υπαίθρου, προσμετράται ως χρόνος προϋπηρεσίας για την εξέλιξή τους.


Δεν αναφέρεται δηλαδή πουθενά ότι πρέπει να ολοκληρωθεί το αγροτικό για να προσμετρηθεί ως χρόνος προυπηρεσίας.
« Τελευταία τροποποίηση: 30 Ιανουαρίου 2019, 14:01:20 από DanK »

30 Ιανουαρίου 2019, 23:35:06
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

GirousisN


Συγγνώμη για το off-topic.
Γνωρίζει κάποιος αν η προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα προσμετράται στην εξέλιξη των ιατρών ΕΣΥ ?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
33373 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20 Απριλίου 2020, 12:22:18
από Αρχίατρος
1 Απαντήσεις
5131 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 2 Νοεμβρίου 2017, 13:40:13
από Cox1411
7 Απαντήσεις
63993 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 3 Οκτωβρίου 2019, 00:12:45
από Πατρωνάκης Μάνος
0 Απαντήσεις
7892 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Ιουνίου 2023, 17:21:09
από Αλκ
2 Απαντήσεις
6916 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Ιουλίου 2023, 10:22:39
από iceman